Рішення від 05.02.2026 по справі 420/29209/25

Справа № 420/29209/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД» (далі - позивач, ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД», Товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Одеській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №35944/15-32-07-07-23 від 10.07.2025, відповідно до якого нарахована пеня за порушення строку розрахунку по зовнішньоекономічних операціях у розмірі 790758,57 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної перевірки позивача складено акт документальної позапланової виїзної перевірки від 25.06.2025 № 32178/15-32-07-07-18, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №35944/15-32-07-07-23 від 10.07.2025, відповідно до якого позивачу нарахована пеня за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 790 758,57 грн. Вважає, що відповідач неправильно застосував норми законодавства при обчисленні розміру пені та неправомірно визначив розмір пені за курсом Національного банку України станом на перший день прострочення граничного строку повернення валютної виручки, у той час як повинен був нарахувати пеню за курсом Національного банку України станом на дату виникнення заборгованості, якою є виключно дата оформлення митної декларації (за операціями з експорту товарів) або дата здійснення платежу (за операціями з імпорту товарів).

Ухвалою від 01.06.2025 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідача зобов'язано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали надати до суду засвідчені належним чином копії усіх документів на підставі яких проведено перевірку позивача, а також документів складених в ході проведення перевірки та за її наслідками, розрахунок нарахованої пені.

17.09.2025 відповідачем поданий відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що ГУ ДПС в Одеській області було проведено перевірку на якій було встановлено порушення вимог пунктів 1, 2, 3 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» з урахуванням пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» в частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків, а саме: несвоєчасне отримання валютної виручки на поточний рахунок ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» по експортному договору від 31.05.2022 № 20220531, укладеному з VELES AGRO BG EOOD, Болгарія в загальній сумі 50 634,68 євро та несвоєчасне надходження товару в сумі 48 137,67 дол.США, по імпортному договору від 08.07.2024 № 08072024, укладеному з «Wilger Industries Ltd», Канада. В результаті було винесено спірне податкове повідомлення-рішення, оскільки позивачем до перевірки не надані документи, що підтверджують наявність інших підстав для призупинення нарахування (не нарахування) пені за порушення статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції».

Аргументів на противагу доводам позовної заяви щодо протиправного визначення розміру пені унаслідок застосування неправильного курсу Національного банку України відповідач у відзиві не навів.

Витребовані судом докази відповідач надав не в повному обсязі.

Враховуючи, що учасниками справи подані необхідні для розгляду справи заяви по суті спору та докази, суд вважає за можливе ухвалити у справі рішення.

Рішення ухвалюється судом в межах строку розгляду справи з урахуванням строку перебування судді у щорічній основній відпустці та на лікарняному, а також з урахуванням періодів тривалої відсутності електроенергії в будівлі суду внаслідок ракетних обстрілів збройними угрупуваннями російської федерації та тривалості повітряних тривог, оголошених в м. Одесі.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.

Як встановлено судом, ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» зареєстроване як юридична особа з 05.04.2001 та перебуває на обліку в ГУ ДПС в Одеській області. Основний вид діяльності Товариства - 28.30 виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства.

У період з 12 по 18 червня 2025 року головним державним інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту ГУ ДПС в Одеській області Діскаленко Світланою Вікторівною на підставі наказу ГУ ДПС в Одеській області від 06.06.2025 № 6054-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД» та направлення від 09.06.2025 № 11614/15-32-07-07-16 проведено відповідно до підпункту 191.1.4 пункту 191.1 статті 191, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та податкової інформації НБУ, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, надісланої ДПС листами від 25.12.2024 № 35876/7/99-00-07-04-02-07, від 24.02.2025 № 4953/7/99-00-07-04-02-07, від 24.03.2025 № 7882/7/99-00-07-04-02-07, документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні операцій за зовнішньоекономічними контрактами від 31.05.2022 №20220531, від 08.07.2024 №08072024, за період діяльності з 08.07.2024 по дату закінчення документальної перевірки.

За результатами перевірки складено акт документальної позапланової виїзної перевірки від 25.06.2025 № 32178/15-32-07-07-18 (надалі - Акт перевірки), в якому зафіксоване порушення позивачем пунктів 1, 2, 3 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» із змінами і доповненнями, з урахуванням пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», із змінами і доповненнями, в частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків, а саме:

- несвоєчасне отримання валютної виручки на поточний рахунок ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» по експортному договору від 31.05.2022 №20220531, укладеному з VELES AGRO BG EOOD, Болгарія в загальній сумі 50 634,68 євро;

- несвоєчасне надходження товару в сумі 48 137,67 дол. США, по імпортному договору від 08.07.2024 № 08072024, укладеному з «Wilger Industries Ltd», Канада.

В Акті перевірки викладені такі обставини та висновки податкового органу, які були покладені і в обґрунтування спірного податкового повідомлення-рішення.

Так, між ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» як продавцем та VELES AGRO BG EOOD, Болгарія (обл. Добрич, с. Стожер, п.к. 9350, ул. Опълченска 78A. ID 206336077) як покупцем укладено договір від 31.05.2022 №20220531, предметом якого є поставка сільськогосподарської техніки і запасних частин (далі-товар). Асортимент товару, кількість, умови поставки і валюта платежу узгоджуються сторонами і вказуються в окремих Специфікаціях на кожну партію товару, які стають невід'ємною частиною Договору. Валюта платежу євро. Сума договору на момент підписання 500 000.0 євро. Остаточна сума Договору визначається сукупністю підписаних Сторонами Специфікацій. Оплата товару безготівковий переказ на розрахунковий рахунок Продавця. Умови поставки і строки оплати зазначаються в Специфікаціях. Можливі суперечки при виконанні Договору сторони зобов'язуються вирішувати шляхом мирних переговорів. Якщо сторони не прийдуть до згоди, суперечки будуть передані на розгляд до МКАС при ТПП України, м.Київ.

Додатковою угодою № 1-1 від 16.05.2023 доповнено договір пунктом 8.3. наступного змісту: «при виникненні розбіжностей з питань якості та кількості товару, отриманого Покупцем згідно конкретних Специфікацій, Сторони можуть прийти до взаємної угоди про повернення товару Продавцю на умовах, викладених у відповідній Додаткові угоді до даного договору», а додатковою угодою № 5 від 30.05.2024 визначено термін дії договору до 31.05.2025, а в частині розрахунків до повного виконання.

Згідно із додатковою угодою № 6 від 15.10.2024, Сторони у зв'язку невідповідністю якості пофарбованого покриття домовились про повернення Товару згідно п. 8.3. Договору № 20220531 від 31.05.2022 на умовах FCA с. Стожер, Болгарія (Інкотермс-2010), протягом 270 календарних днів з дати експортної декларації Продавця, згідно Специфікації № 26 від 22.07.2024, а саме: передня стійка з дисками АГКС-ВЛ-6-31.300 в кількості 14 шт, 4 088,00 Євро; задня стійка з дисками АГКС-ВЛ-6-31.300-01 в кількості 14 шт., 4 088,0 євро.

ДПС листами від 25.12.2024 № 35876/7/99-00-07-04-02-07, від 24.02.2025 № 4953/7/99-00-07-04-02-07 направлена інформація НБУ про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів за контрактом від 31.05.2022 № 20220531 (дати операцій 08.05.2024 та 31.07.2024).

За даними попередньої документальної перевірки та даних обліку підприємства, станом на 01.10.2024 дебіторська заборгованість по договору від 31.05.2022 № 20220531 по розрахунках з VELES AGRO BG EOOD, Болгарія, складала 108 895,12 євро (5 004 177,24 грн), у тому числі прострочена дебіторська заборгованість (на яку поширюються граничні строки розрахунків) 57 169,15 євро (2 627 156,84 грн), у тому числі за датами виникнення по митним деклараціям:

№ 24UA5005000447000 від 09.02.2024 на суму 6 497,41 євро, незначна сума, граничні строки розрахунків не поширювались;

№ 24UA50050004931U8 від 13.02.2024 на суму 26 018,50 євро, граничний строк надходження валютної виручки 10.08.2024;

№ 24UA50050008938U6 від 14.03.2024 на суму 31 150,65 євро, граничний строк надходження валютної виручки 09.09.2024;

№ 24UA500500016404U4 від 08.05.2024 на суму 15 703,09 євро, граничний строк надходження валютної виручки 03.11.2024;

№ 24UA500500026593U5 від 31.07.2024 на суму 29 525,47 євро, граничний строк надходження валютної виручки 26.01.2025.

На виконання умов договору від 31.05.2022 № 20220531, за період з 01.10.2024 по 18.06.2025 ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» відвантажено товар нерезиденту на суму 52 971,00 євро (2 278 356,87 грн.) по митним деклараціям:

№ 225UA50049000042400 від 12.02.2025, Специфікація №27 від 07.02.2025 (товар плуги сільськогосподарські нові: агрегат грунтообробний комбінований ZEUS-6 VT (метало-клиновий, ножовий котки) - 1 шт., код товару 8432100000), граничний строк надходження валютної виручки 10.08.2025.

За період з 01.10.2024 по 18.06.2025 виручка від нерезидента за експортований товар по договору від 31.05.2022 №20220531 надійшла ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» на поточний валютний рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОТП БАНК», МФО 300528, в загальній сумі 110 327,70 євро (4 854 117,45 грн.), з урахуванням листів підприємства в банк щодо уточнення призначення платежів, що надійшли на рахунок підприємства в іноземній валюті, у тому числі:

01.11.2024 - 41 429,00 євро, з яких з порушенням строку розрахунку 34 931,59 євро (в оплату митних декларацій № 24UA50050004931U8 від 13.02.2024 та №24UA50050008938U6 від 14.03.2024);

06.02.2025 - 9805,00 євро з порушенням строку розрахунку (в оплату митної декларації № 24UA50050008938U6 від 14.03.2024);

14.02.2025 - 56 235,40 євро, у тому числі з порушенням строку розрахунку 49 485,12 євро (в оплату митних декларацій № 24UA50050008938U6 від 14.03.2024 та №24UA500500026593U5 від 31.07.2024);

28.03.2025 - 2858,30 євро, без порушення строків розрахунків.

Крім того, ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» отримано повернутий нерезидентом (VELES AGRO BG EOOD, Болгарія) товар по митній декларації від 25.10.2024 №24UA500500036409113 на суму 8 176,00 євро, в якій зазначена специфікація №26 від 22.07.2024, відносно якої проводиться повернення раніше експортованого товару, без порушення строків.

Виручка від нерезидента за експортований товар по договору від 31.05.2022 №0220531 в сумі 43 362,42 євро на рахунки ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» станом на 18.06.2025 не надійшла.

На цю дату за даними перевірки та обліку підприємства по рахунку 362 дебіторська заборгованість по договору від 31.05.2022 № 20220531 по розрахунках з VELES AGRO BG EOOD, Болгарія, складає 43 362,42 євро (2 029 474,00 грн.), граничний строк надходження валютної виручки 10.08.2025.

Також контролюючим органом встановлено, що ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» звернулось з позовною заявою до Господарського суду Одеської області щодо стягнення з нерезидента VELES AGRO BG EOOD, Болгарія заборгованості в сумі 59 290,12 євро, що виникла за договором № 20220531 від 31.05.2022 по митним деклараціям №24UA50050002243U2 від 22.01.2024, №24UA50050004470U0 від 09.02.2024, №24UA50050004931U8 від 13.02.2024, №24UA50050008938U6 від 14.03.2024, №24UA500500016404U4 від 08.05.2024 та №24UA500500026593U5 від 31.07.2024. Фактично заборгованість за договором № 20220531 від 31.05.2022 в сумі 59 290,12 євро рахувалась на дату подачі ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» позовної заяви по таким митним деклараціям: №24UA50050008938U6 від 14.03.2024 - 22 237,56 євро; №24UA500500016404U4 від 08.05.2024 - 15 703,09 євро; №24UA500500026593U5 від 31.07.2024 - 21 349,47 євро. За вказаною позовною заявою ухвалою суду від 03.02.2025 у справі № 916/275/25 відкрито провадження.

З цього контролюючим органом висновано, що позивач порушив пункти 1, 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», в частині дотримання законодавчо встановлених строків розрахунків по укладеному з VELES AGRO BG EOOD експортному договору від 31.05.2022 № 20220531, а саме несвоєчасне отримання валютної виручки на поточний рахунок ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» в загальній сумі 50 634,68 Євро, у тому числі:

по митній декларації № 24UA50050004931U8 - в сумі 26 018,50 євро, прострочено 32 календарних дні з 01.10.2024 по 01.11.2024;

по митній декларації № 24UA50050008938U6, по сумам заборгованості: 31 150,65 євро, прострочено 32 календарних дні з 01.10.2024 по 01.11.2024 та 22 237,56 євро, прострочено 86 календарних днів з 02.11.2024 до 27.01.2025;

по митній декларації № 24UA500500016404U4 - в сумі 15 703,09 євро, прострочено 85 календарних днів з 04.11.2024 до 27.01.2025.

По митним деклараціям № 24UA50050004931U8, № 24UA50050008938U6, по яким прострочена дебіторська заборгованість була встановлена попереднім актом документальної перевірки, період порушення визначений відповідачем з 01.10.2024.

По митним деклараціям №24UA50050008938U6, № 24UA500500016404U4 пеня нарахована до 27.01.2025 - дати реєстрації позовної заяви по справі № 916/275/25, а по митній декларації №24UA500500026593U5 пеня не нараховувалась.

Також в акті зазначено, що між позивачем як покупцем та «Wilger Industries Ltd», Канада як продавцем укладений договір №08072024 від 08.07.2024, предметом якого є постачання товару згідно зі Специфікаціями. Асортимент партії товару, кількість, умови поставки та умови платежу узгоджуються сторонами додатково та зазначаються в окремих специфікаціях на кожну партію товару, які стають невід'ємною частиною цього договору. Валюта договору і платежу долар США. Сума договору визначається сукупністю Специфікацій. Оплата шляхом переказу на банківський розрахунковий рахунок Продавця, згідно з умовами специфікації. Послуги банку Покупця та банків-кореспондентів оплачує Покупець. Послуги банку Продавця Продавець. Умови поставки Інкотермс-2010, зазначаються у відповідній специфікації. Термін дії договору з моменту підписання до 31.12.2025, а щодо розрахунків - до повного виконання.

ДПС листом від 24.03.2025 № 7882/7/99-00-07-04-02-07 направлена інформація НБУ про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів за контрактом від 08.07.2024 № 08072024 (дата операції - 05.08.2024).

За даними попередньої документальної перевірки та обліку підприємства по рахунку 632 станом на 01.10.2024 дебіторська заборгованість по договору складала 48 137,67 дол. США (1 984 475,45 грн), дата здійснення авансового платежу 05.08.2024 (Специфікація 1 від 08.07.2024), граничний строк надходження товару 31.01.2025.

Поставлений нерезидентом товар по договору від 08.07.2024 № 08072024 надійшов по митній декларації (ІМ 40 АА) № 25UA209210001318U3 від 17.02.2025 на суму 48 137,67 дол. США (2 003 966,39 грн), з порушенням строку (17 днів).

На дату перевірки заборгованість по договору відсутня.

З цього відповідачем висновано, що позивачем порушено пункти 1, 3 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», в частині дотримання законодавчо встановленого строку по імпортному договору від 08.07.2024 № 08072024, укладеному з «Wilger Industries Ltd», Канада, а саме несвоєчасне надходження товару в сумі 48 137,67 дол. США відносно авансового платежу від 05.08.2024, прострочене на 17 календарних днів з 01.02.2025 по 17.02.2025.

Розрахунок пені наведений у додатку 4 до Акту перевірки, з якого вбачається, що по митній декларації №24UA50050004931U8 від 13.02.2024 нараховано пеню в сумі 111 922,84 грн на заборгованість в сумі 26 018,50 Євро, кількість днів прострочення 32 з 01.10.2024 по 01.11.2024, курс валюти 44,8090 грн за 1 Євро.

По митній декларації №24UA50050008938U6 від 14.03.2024 нараховано пеню:

в сумі 135 716,16 грн на заборгованість в сумі 31 150,65 Євро, кількість днів прострочення 32 з 01.10.2024 по 01.11.2024, курс валюти 45,3830 грн за 1 Євро;

в сумі 260 375,45 на заборгованість в сумі 22 237,56 Євро, кількість днів прострочення 86 з 02.11.2024 по 27.01.2025, курс валюти 45,3830 грн за 1 Євро.

По митній декларації №24UA500500016404U4 від 08.05.2024 нараховано пеню в сумі 180 064,82 грн на заборгованість в сумі 15 703,09 Євро, кількість днів прострочення 85 з 04.11.2024 по 27.01.2025, курс валюти 44,9680 грн за 1 Євро.

По договору №08072024 від 08.07.2024 нараховано пеню в сумі 102 679,30 грн на заборгованість в сумі 48 137,67 дол. США, кількість днів прострочення 17 з 01.02.2025 по 17.02.2025, курс валюти 41,8242 грн за 1 долар.

На підставі зазначеного акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №35944/15-32-07-07-23 від 10.07.2025, яким позивачу нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у сумі 790 758,57 грн.

Як видно з доданого до податкового повідомлення-рішення розрахунку пені, граничні строки розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності настали в період часу: з 01.10.2024 по 27.01.2025 за договором від 31.05.2022 №20220531 та з 01.02.2025 по 17.02.2025 за договором від 08.07.2024 № 08072024.

Уважаючи це податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду.

При вирішенні цього спору суд виходить з такого.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначає Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII (далі - Закон №2473-VIII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частинами 1, 4, 6 статті 11 Закону №2473-VIII, валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду. Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

Частинами 1, 2 та 3 статті 13 Закону №2473-VIII визначено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Згідно приписів частини 5 статті 13 Закону №2473-VIII, порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Відповідно до частини 8 статті 13 Закону №2473-VIII, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті.

Частинами 6 та 7 статті 13 Закону №2473-VIII установлено, що у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

У разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.

Згідно з п.п.21, 22, 23 Розділу ІІ «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України, відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

Водночас, пунктом 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» установлений припис про те, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Згідно із пунктом 14-3 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18, граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Пунктом 14-4 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 установлено, що розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Отже, з огляду на введення в Україні воєнного стану НБУ змінив граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту, й такі строки становлять 180 календарних днів.

При цьому, як згадувалось раніше, частина 5 статті 13 Закону №2473-VIII встановлює прямий припис щодо визначення розміру пені, виходячи, зокрема, із суми неодержаних грошових коштів за договором в іноземній валюті, перерахованої у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості.

Тобто, окрім періоду прострочення та суми неодержаних грошових коштів за договором в іноземній валюті, визначальним для правильного нарахування пені є також день виникнення заборгованості та курс Національного банку України щодо відповідної валюти, установлений саме на день виникнення заборгованості.

У свою чергу, частинами 2 та 3 статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України.

Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Отже, цими правовими нормами фактично визначено, що днем виникнення заборгованості є:

- день митного оформлення продукції, що експортується;

- день здійснення авансового платежу (попередньої оплати) у разі імпорту товарів.

У цьому аспекті суд звертає увагу на положення пункту 7 розділу II Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №7, визначають, що банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків:

за операціями з експорту товарів: з дати оформлення митної декларації на продукцію, що експортується;

за операціями з імпорту товарів: з дати здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта).

Підпунктом 4 пункту 3 Інструкції встановлено, що днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів або строку, установленого відповідно до раніше виданих за цією операцією висновків.

Пунктом 9 розділу ІІІ зазначеної Інструкції передбачено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків:

у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар;

у разі імпорту продукції, яка ввозиться в Україну, - після отримання інформації з реєстру митних декларацій про здійснення поставки за імпортною операцією з оформленням митної декларації.

Таким чином, з аналізу наведених законодавчих норм видно, що строк погашення заборгованості за операціями з експорту обчислюється саме з моменту митного оформлення товару.

Заборгованість виникає та обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується і у випадку порушення строків розрахунків, тягне за собою згідно з частиною 5 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим саме і виключно на день виникнення заборгованості.

При визначенні пені за порушення строків розрахунків при експорті має враховуватися курс валют на дату митного оформлення продукції або виконання резидентом робіт, надання послуг, а при імпорті - на дату оплати резидентом товару.

Як видно з наявних у справі доказів, пеню позивачу нараховано як по експортним, так і по імпортним операціям.

Так, позивач на виконання умов договору від 31.05.2022 № 20220531 експортував товар в адресу контрагента VELES AGRO BG EOOD, Болгарія, оформивши митні декларації №24UA50050004931U8 від 13.02.2024, №24UA50050008938U6 від 14.03.2024 та №24UA500500016404U4 від 08.05.2024.

З огляду на проаналізовані приписи законодавства, днем виникнення заборгованості за вказаними вище експортними операціями є, відповідно, 13.02.2024, 14.03.2024 та 08.05.2024 (дати оформлення митних декларацій).

Також позивач 05.08.2024 на виконання умов договору №08072024 від 08.07.2024 здійснив на користь «Wilger Industries Ltd», Канада авансовий платіж, а імпортований товар надійшов по митній декларації (ІМ 40 АА) № 25UA209210001318U3 від 17.02.2025.

У цьому випадку днем виникнення заборгованості є день здійснення авансового платежу - 05.08.2024.

Тому відповідач при нарахуванні пені був зобов'язаний визначити її розмір, виходячи із конкретних сум простроченої заборгованості в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим саме на день виникнення заборгованості.

Натомість відповідач при нарахуванні пені керувався курсом Національного банку України, встановленим на перший день після закінчення граничного строку розрахунків, що прямо суперечить приписам статті 13 Закону №2473-VIII та є протиправним.

Ця обставина сторонами не заперечується і не спростовується, а також підтверджується матеріалами справи.

Зокрема, за митними деклараціями №24UA50050004931U8 від 13.02.2024, №24UA50050008938U6 від 14.03.2024 та №24UA500500016404U4 від 08.05.2024 відповідачем застосовано курс Національного банку України, встановлений на 09.08.2024, 10.09.2024 та 04.11.2024.

За договором №08072024 від 08.07.2024 відповідач застосував курс Національного банку України, встановлений на 31.01.2025.

Однак застосовуватись у вищевказаних випадках повинен був курс валют станом на 13.02.2024, 14.03.2024, 08.05.2024 та 05.08.2024 відповідно.

При цьому слід звернути увагу на те, що по митній декларації №24UA50050004931U8 від 13.02.2024 курс євро за даними офіційного веб-сайту Національного банку України складав станом на день виникнення заборгованості (оформлення митної декларації) 40,8092 грн за 1 євро, а відповідачем застосовано курс 44,8090 грн за 1 євро станом на 09.08.2024.

По митній декларації №24UA50050008938U6 від 14.03.2024 курс євро за даними офіційного веб-сайту Національного банку України складав станом на день виникнення заборгованості (оформлення митної декларації) 42,4183 грн за 1 євро, а відповідачем застосовано курс 45,3830 грн за 1 євро станом на 10.09.2024.

По митній декларації №24UA500500016404U4 від 08.05.2024 курс євро за даними офіційного веб-сайту Національного банку України складав станом на день виникнення заборгованості (оформлення митної декларації) 42,3087 грн за 1 євро, а відповідачем застосовано курс 44,9680 грн за 1 євро станом на 04.11.2024.

По договору №08072024 від 08.07.2024 курс долара США за даними офіційного веб-сайту Національного банку України складав станом на день виникнення заборгованості (здійснення авансового платежу) 41,2250 грн за 1 долар США, а відповідачем застосовано курс 41,8242 грн за 1 долар станом на 31.01.2025.

Отже, відповідач нарахував пеню в більшому розмірі, ніж належить згідно із приписами Закону №2473-VIII.

В аспекті наведених обставин суд відмічає, що відповідач у відзиві жодним чином не аргументував і не довів правомірності застосування ним саме такого курсу валют, хоча це було єдиною підставою позову.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що визначена спірним податковим повідомленням-рішення сума пені неправомірно розрахована відповідачем по курсу валют, який суперечить вимогам статті 13 Закону №2473-VIII, що призвело до завищення суми пені та відповідно до порушення прав позивача.

Також суд враховує, що даній категорії спорів адміністративній суд перевіряє спірне податкове повідомлення-рішення не тільки в частині правових підстави підстав для його винесення, а також і в частині правильності розрахунку суми, яка таким рішення нарахована.

При цьому, суд може скасувати податкове повідомлення-рішення частково в тому випадку, якщо є можливість відокремити правомірно нараховані цим рішенням податкові зобов'язання від неправомірно нарахованих.

В той же час, адміністративний суд не може приймати замість податкового органу рішення, яке б відповідало вимогам закону, самостійно здійснюючи розрахунок визначити суми податкових зобов'язань.

В даній справі суд не може відокремити правомірно нараховані спірними рішенням суми пені від неправомірно нарахованих, оскільки в цьому випадку суду необхідно здійснити самостійний розрахунок пені, що виходить за межі його повноважень.

За таких обставин, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню як протиправне в повному обсязі.

Згідно частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 11 861,39 грн згідно з платіжною інструкцією №28045 від 15.07.2025, який і підлягає стягненню на користь позивача з відповідача, ураховуючи те, що позов задоволено в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №35944/15-32-07-07-23 від 10.07.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД» (65102, Україна, Одеська обл., м. Одеса, вул. Миколаївська, 253, код ЄДРПОУ 31427962) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 11 861 (одинадцять тисяч вісімсот шістдесят одна) грн 39 (тридцять дев'ять) коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний