Справа № 420/21779/23
04 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання постанови суду по справі № 420/21779/23,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/21779/23.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 по справі 420/21779/23:
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії, відповідно ст.ст. 27, 28 та ч.ч.2, 3 ст. 42 та п.п.4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 №1058-IV та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" та №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в редакції дійсної на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачу за винятком сплачених сум.
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату пенсії на банківський рахунок ОСОБА_1 , згідно Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, за правилами встановленими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 №1596.
Додатковим рішенням П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 викладено абзац шостий резолютивної частини постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року в наступній редакції:
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2013 року з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії, відповідно ст.ст. 27, 28 та ч.ч.2, 3 ст. 42 та п.п.4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" та №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в редакції дійсної на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачу за винятком сплачених сум
Ухвалою суду від 26.09.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.08.24 по справі № 420/21779/23.
24.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало звіт про виконання рішення суду № 420/13226/25, згідно якого виконання додаткової постанови суду від 26.08.2025 по справі №420/21779/23, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2013, за результатами якого, розмір пенсії позивача, при індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 1,39416 за період роботи з 01.02.2000 по 31.01.2002 та коефіцієнті стажу (з урахуванням кратності 1,35) 0,53663 за 39 років 9 місяців 1 день. За результатами перерахунків сума недоплати по пенсії з урахуванням додаткової постанови ПААС від 26.08.2025 за період з березня 2013 по жовтень 2025 склала 337853,14 грн. Загальна сума пенсії, яка підлягає виплаті з урахуванням перерахованих але повернутих коштів складає 432799,29 ( 33753,14 + 94946,15) грн. Відповідач звертає увагу, що в матеріалах пенсійної справи позивача відсутня заява на виплату коштів на банківський рахунок, та з метою, врегулювання питання щодо виплати пенсії ОСОБА_1 на адресу представника позивача направлялись листи якими Головне управління повідомляло про необхідність надання заяви про виплату пенсії на банківський рахунок та порядок виплати у разі відсутності такої заяви (листи №2100-0401-8/797 від 08.01.2025 та № 2100-0401-8/2180 від 17.01.2025). В той же час, виплата пенсії позивачу на банківський рахунок можлива, як наголосив суд апеляційної інстанції, лише за умови подання заяви про виплату пенсії на банківський рахунок у відповідності до п. 10 Порядку №1596.
Від позивача надійшло заперечення у якому останній зазначає, що розрахунок пенсії позивача за період з 01.03.2013 в розмірі не на момент виплати, а саме за березень 2013 в розмірі менше мінімальної пенсії, без перерахунків, індексації, встановлення надбавок та доплат пенсію, нарахована з 01.03.2013 як в розмірі нарахована в значно меншому розмірі та із застосуванням порядку перерахунку, який вже визнаний судом протиправним. Відповідач не довів правильність та відповідність Закону 1058 та постанові суду від 13.08.2024 нарахованої ним до виплати доплати пенсії за період починаючи з 01.03.2013, розрахунок не відповідає вимогам Закону 1058 та жодному з принципів верховенства права. Виплата пенсії за березень 2013 в 2025 в розмірі пенсії на 2013 рік фактично означає надання пенсіонеру значно меншої реальної вартості, ніж він мав би отримати у 2013 році, не здійснив нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів на суми несвоєчасно виплаченої пенсії за період з 01.03.2013 по теперішній час, розрахунок пенсії здійснено із застосуванням окремого порядку виконання рішення суду із запровадженням спеціальної процедури. Відповідач не здійснив поновлення та виплату пенсії на банківський рахунок позивача з врахуванням її осучаснення, перерахунків, індексації, надбавок.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
В силу вимог абзацу першого частини другої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Так, специфіка категорії справ, до якої належить розглядувана справа, полягає у залежності проведення виплат від бюджетних асигнувань на відповідні цілі з Державного бюджету України. В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не є розпорядником бюджетних коштів.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, зокрема, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Проаналізувавши звіт та надані перерахунки пенсії, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду та здійснило перерахунок пенсії позивачу, крім того, з метою, врегулювання питання виплати пенсії направило на адресу представника позивача листи якими повідомляло про необхідність надання заяви про виплату пенсії на банківський рахунок та порядок виплати у разі відсутності такої заяви (№2100-0401-8/797 від 08.01.2025 та № 2100-0401-8/2180 від 17.01.2025).
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що суб'єктом владних повноважень наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та повідомлено про вжиті заходи для виконання судового рішення, а тому на переконання суду вчинені заходи свідчать про добросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
На момент розгляду звіту, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.08.24 по справі № 420/21779/23.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відомостей щодо запиту щодо обробки та модуля електронної пенсійної справи.
Керуючись статтями 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення суду по справі 420/21779/23.
В задоволенні клопотання представника позивача про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відомостей щодо запиту щодо обробки та модуля електронної пенсійної справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.02.2026.
Суддя Олександр Хурса