Рішення від 06.02.2026 по справі 400/8927/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 р. № 400/8927/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також виключення з військового обліку.

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність , яка полягає у невнесенні даних про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення інформації про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо нього відсутні необхідні облікові данні, тому відповідач позбавлений можливості внесення відомостей щодо виключення з військового обліку позивача до АІТС "Оберіг", окрім як при особистій явці ОСОБА_1 до ТЦК та СП та пред'явлення дійсних особистих і військово-облікових документів. Крім цього у Центрі відсутні підтвердні документи щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 , оскільки довідка ВЛК за результатами медичного огляду ОСОБА_1 , в числі інших, вилучена старшим слідчим в ОВС СВ УСБУ України у Львівській області на підставі ухвали Галицького районного суду м. Львова від 05.05.2025 року у справі №461/58/25, твердження позивача про порушення його прав не обґрунтоване, а виникло саме в результаті його недобросовісної поведінки та ігнорування вимог Положення 1487.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що факт того, що його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, прямо підтверджується листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.03.2025 за вих. № 3730. Відповідач не зазначив жодної причини, яка б заважала йому актуалізувати дані позивача у ЄДРПВР, як безпосередньо у липні 2022, так і у період з липня 2022 року до моменту подання позовної заяви.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач у позові зазначив, що у 2022 році військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнала його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідач не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання Позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідач не видав Позивачу, ані довідку ВЛК, ані військово-обліковий документ.

Позивач надав суду висновок лікаря невролога від 08.04.2022, яким він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 23 А графи І Розкладу хвороб.

У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.03.2025 за вих. № 3730 зазначено, що відповідно до даних АІТС "Оберіг" громадянин ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 . Проте вивченням медичних документів встановлено, що позивач проходив медичний огляд позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 і відповідно до довідки визнаний непридатним до військової служби.

Витяг з Реєстру+ від 16.08.2025 свідчить, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та є військовозобов'язаним, перебуває в розшуку ТЦК за порушення правил військового обліку, відомості про проходження ним ВЛК відсутні.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ч.1 ст.33 ЗУ № 2322).

Згідно з частиною першою статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ від 7 грудня 2016 р. № 921, який був чинний до прийняття постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 передбачено;

15-1. Взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

15-2. У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг ) за умови запровадження інформаційної взаємодії.

16. Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

56. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на відповідній території;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством;

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів;

надсилають запити до органів, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, з метою встановлення місцезнаходження призовників і військовозобов'язаних (додаток 11);

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до покладених обов'язків.

Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних ведеться районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки шляхом обліку персональних та службових даних призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Виключення з військового обліку осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (які пропали безвісти) або засуджені до позбавлення волі, здійснюється без їх особистої присутності.

Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів.

Додатком 1 до Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних передбачено, що призовники і військовозобов'язані повинні:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки .

Відповідно до п.22 постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 передбачено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

79. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

81. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки беруть на військовий облік, знімають або виключають з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у яких відсутні військово-облікові документи, лише після відновлення зазначених документів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року № 1951-Ш. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України(ст.1).

Відповідно до ч.8 статті 5 цього Закону органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.

Відповідно до ст.9 Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, зазначені у цій частині.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:

6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17 частини першої статті 7 цього Закону, якими є відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку ( ст.14 ЗУ № 1951).

Відповідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затверджену наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 передбачено

гл.3. Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період

3.1. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

3.8. Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4) до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Отже, за наслідками проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК приймає постанову, яка оформлюється довідкою ВЛК, форма якої затверджена додатком 4 та копія довідки видається на руки військовозобов'язаному.

Абзац перший пункт 3.8 глави 3 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 686 від 14.10.2024, яка набрала чинності 20.11.2024, став містити таку редакцію:

« 3.8. Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП».

Позивач у позові зазначив, що він у липні 2022 пройшов ВЛК та відповідач не видав йому довідку ВЛК, якою він визнаний непридатним до військової служби.

Але в редакції липня 2022 у наказі № 402 зазначено, що копія довідки видається на руки військовозобов'язаному саме ВЛК, а не ТЦК.

Порядком №921, який був чинний до 05.01.2023 так і постановою КМУ № 1487, яка набрала чинності 05.01.2023 передбачено, що взяття, зняття та виключення з військового обліку здійснюється за особистої присутності.

Матеріали справи не містять доказів проходження позивачем ВЛК, доказів звернення у 2022 році до ТЦК із заявою про взяття його на облік та довідкою ВЛК про виключення його з військового обліку.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України) та достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.(ч.1 ст.76 КАС України).

Посилання позивача на те, що відповідач у відповіді зазначив, що позивач проходив медичний огляд та довідкою визнаний непридатним суд не бере до уваги, оскільки відповідно до ст.ст.ст.74,76 КАС України цей лист не може бути допустимим та достатнім доказом проходження позивачем ВЛК та визнання його непридатним до військової служби.

Наданий позивачем висновок лікаря невролога не є довідкою ВЛК , тому не може стати підставою для виключення його з військового обліку.

Посилання позивача на те, що відповідач не виконав свої обов'язки та не видав йому військово-обліковий документ суд не бере до уваги, оскільки матеріали справи не містять доказів наявності спірних правовідносин між сторонами стосовно того, що позивач звертався до ТЦК для взяття його на облік та видачею військово-облікового документу, а відповідач йому відмовив.

Наданий позивачем витяг з Резерву + свідчить, що він перебуває на обліку за місцем реєстрації в ІНФОРМАЦІЯ_6 , доказів проходження ним ВЛК витяг не містять.

За таких обставин, позивач всупереч ст.77 КАС України не довів суду фактичні обставини- проходження ВЛК та визнання його непридатним до військової служби належними та допустимими доказами, тому позов задоволенню не підлягає.

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко