Рішення від 05.02.2026 по справі 380/16372/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/16372/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі 1 відділу (м. Жидачів) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідачем протиправно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку. Позивач стверджує, що його не було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, протокол по КУпАП відносно позивача не складався, повістки не отримував, а відтак відомості до Реєстру про порушення правил військового обліку внесені безпідставно.

Ухвалою від 18.08.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

01.09.2025 від відповідача за вх. №70348 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснив, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , значиться як порушник військового обліку з 15.07.2025 в зв'язку з неприбуттям за повістками. В цьому ж джерелі згенеровані повістки, які скеровувались на адресу ОСОБА_1 , а саме: № 2131440 про виклик на 27.01.2025 для проходження медичного огляду, № 3034223 на 31.03.2025 на уточнення даних, № 3034223 на 16.05.2025 на уточнення даних. Однак, всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ОСОБА_1 не з'явився за вказаними викликами (повістками) до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зазначені у них місце та строк. Підставами для внесення до реєстру Оберіг порушників військового обліку або отримання статусу «Порушення правил військового обліку» в додатку «Резерв+», є невиконання обов'язків, передбачених законодавством про військовий обов'язок і військову службу, зокрема, щодо військового обліку. Це може включати неявку за повісткою, несвоєчасне оновлення даних, ухилення від проходження медичного огляду або ухилення від призову. Також, внесення таких відомостей до реєстру Оберіг носить превентивний характер, який дозволяє Національній поліції виявляти, затримувати та доставляти до ІНФОРМАЦІЯ_5 осіб, які можливо вчинили правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП. Відмітка «порушення правил військового обліку» означає, що військовозобов'язаний порушив встановлені правила військового обліку, а ТЦК та СП звернувся до Національної поліції з проханням про його доставлення для складання адміністративного протоколу. В свою чергу, порушник повинен довести відсутність у нього вказаних порушень або бути притягнутим до відповідальності, для цього, отримавши повідомлення в застосунку «Резерв+», він має з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якому він перебуває на військовому обліку для надання пояснень та складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення. Єдиним виключенням з цього правила є винесення рішення про притягнення до адміністративної відповідальності в порядку ч. 5 ст. 258 КУпАП або ст. 279-9 КУпАП. Лише після прийняття рішення у справі про адміністративне правопорушення (накладення адміністративного стягнення або закриття справи про адміністративне правопорушення) можуть бути внесенні змін до облікових даних військовозобов'язаного в реєстрі «Оберіг», що стосується інформації про притягнення до адміністративної відповідальності або ж закриття справи про притягнення до адміністративної відповідальності. Тому органом ведення реєстру « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (РТЦК та СП) в обов'язковому порядку вносяться дані у цей реєстр про прийняте рішення у справі про адміністративне правопорушення. Отже, внесення відомостей про особу до реєстру «Оберіг» як порушника військового обліку, жодним чином не пов'язане з процедурою притягнення порушника до адміністративної відповідальності та прийняттям у справі про адміністративне правопорушення рішення. Як видно з витягу з реєстру «Оберіг», інформація щодо притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, відсутня. Відтак, у ІНФОРМАЦІЯ_3 були усі підстави для направлення до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РЦП ГУ НП у Львівській області електронного звернення щодо виявлення та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 . Враховуючи наведене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

19.09.2025 від позивача за вх. №75279 надійшли додаткові пояснення, в яких представник позивача пояснив, що відповідачем у відзиві не надано жодного передбаченого законодавством належного доказу підтвердження оповіщення ОСОБА_1 . Натомість надано лише відповіді на адвокатські запити представника позивача та повістки, надруковані ОСОБА_1 , без відмітки про їх вручення чи отримання під особистий підпис військовозобов'язаним. Отже, відповідачем не дотримано законодавчо встановленої процедури належного оповіщення ОСОБА_1 . Окрім того, у відзиві відповідач сам наводить норми Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», згідно з якими до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону). До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення) (п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону). Отже, Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» туповноважує посадових осіб ТЦК та СП вносити до Реєстру відомості про факт притягнення військовозобов'язаних до адміністративної відповідальності, але не передбачає можливості внесення до Реєстру відомостей про імовірне, потенційне вчинення особою порушень правил військового обліку, що на переконання відповідача полягає у неявці до ТЦК та СП за повістками, доказів надсилання чи отримання яких при цьому не існує. Наведене додатково підтверджує відсутність підстав для внесення відповідачем до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 . Отже, оскільки факту притягнення до відповідальності позивача не було, протокол по КУпАП відносно позивача не складався, а відтак, відомості до Реєстру відносно ОСОБА_1 внесені безпідставно. Твердження, щодо неприбуття ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як наслідок порушення Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» не є відомостями, які вносяться до реєстру, оскільки це не є фактом притягнення до відповідальності. Відповідач у відзиві не надав доказів належного оповіщення ОСОБА_1 та не спростував відсутність інформації про притягнення його до адміністративної відповідальності. Таким чином, на думку представника позивача, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 знаходиться на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно інформації, яка міститься у витязі із мобільного застосунку Міністерства оборони України «Резерв+» ОСОБА_1 вчасно уточнив військово-облікові дані, присвоєно наступний номер в реєстрі «Оберіг»: 200920219340901200030.

Проте, у мобільному застосунку «Резерв+» позивачем було виявлено сповіщення «Порушення правил військового обліку».

У зв'язку із чим, 25.07.2025 адвокатом Цімурою Я.В. в інтересах ОСОБА_1 було скеровано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Жидачів) адвокатський запит за вих. №А3/75/07-25, в якому просив повідомити дату, час та суть скоєного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на підставі якого було зроблено запис про порушення правил обліку; чкщо таких порушень кілька - просив надати інформацію з підтверджуючими документами про кожне з них; повідомити, чи складались протоколи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; якщо так - надіслати їх належним чином засвідчені копії; повідомити, чи приймались постанови про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; якщо так - надіслати їх належним чином засвідчені копії; повідомити чи заводились справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; якщо так - надіслати копії усіх документів з такої справи; повідомити чи вручались у встановлений законом спосіб повістки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; якщо так - надати їх належним чином засвідчені копії; надати інформацію про те, чи перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_2 ; якщо так - надіслати копію відповідного процесуального документу про оголошення його у розшук та документів, що стали підставою для її прийняття; надати інформацію про те, чи скеровувались у поліцію матеріали щодо оголошення у розшук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; якщо так - повідомити правову підставу оголошення в розшук або звернення про доставлення в ТЦК та СП ОСОБА_1 , дату скерування до поліції відповідної заяви, а також надати належним чином засвідчені копії цієї заяви з усіма додатками; повідомити чи вносились відомості про розшук або звернення про доставлення в ТЦК та СП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; якщо так - повідомити дату внесення відповідних відомостей у цю систему та надіслати копії документів, що стали підставою для такого внесення; надати всю документально підтверджену інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ..

29.07.2025 на вищевказаний адвокатський запит надійшла відповідь за вих. № 3887 від ІНФОРМАЦІЯ_2 за підписом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_2 , в якій поінформовано про те, що ОСОБА_1 неодноразово направлялись повістки про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме: повістка за № 32131440 про прибуття на 27.01.2025 для проходження медичного огляду, повістка за № 3034223 про прибуття на 31.03.2025 для уточнення даних, повістка за № 3368469 про прибуття на 16.05.2025 для уточнення даних. Тому, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було внесено відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Такі дії відповідача, на думку позивача, є протиправними і порушують його права та законні інтереси, що спричинило звернення до суду із даним позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).

Як встановив суд, позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протоколи про адміністративне правопорушення за Кодексом України про адміністративні правопорушення відносно позивача про порушення ним правил військового обліку не складались, постанови не виносилася.

Цього не заперечує і відповідач.

Щодо доводів представника відповідача про те, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник військового обліку з 15.07.2025 в зв'язку з неприбуттям за повістками № 2131440 про виклик на 27.01.2025 для проходження медичного огляду, № 3034223 на 31.03.2025 на уточнення даних, № 3034223 на 16.05.2025 на уточнення даних, суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Згідно з п. 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п. 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1)

Відповідно до п. 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого / задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з п.п. 2 п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку №2131440 для проходження ОСОБА_1 медичного огляду 27.01.2025 о 09.00 год.; повістку №3034223 для уточнення ОСОБА_1 даних 31.03.2025 о 09:00 год.; повістку №3368469 для уточнення ОСОБА_1 даних 16.05.2025 о 09:00 год. Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази про скерування даних повісток за адресою місця проживання/реєстрації ОСОБА_1 .

А, відтак, відповідачем не доведено, що позивач був належним чином повідомлення про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Жидачів), для проходження медичного огляду та уточнення даних, чим не дотримано п. 30-3 Порядку №560.

Таким чином, з урахуванням того, що у позивача була відсутня можливість прибути по вказаній повісті до відповідача, через неналежним чином повідомлення його відповідачем, тому дії відповідача в цій частині суд визнає протиправними.

Крім цього, сам факт недотримання особою правил військового обліку (неявка до ТЦК та СП, тощо) без складання протоколу та/або постанови про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, не є підставою для введення до Реєстру відповідних відомостей.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно вніс відомості про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За приписами ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача, як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення позивачем правил військового обліку.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки відповідачем відповідні критерії не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду, тому суд дійшов висновку, о позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі 1 відділу ( АДРЕСА_1 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі 1 відділу (м. Жидачів) (код ЄДРПОУ 09849702, адреса місця знаходження: 81700, Львівська область, м. Жидачів, вул. Маркіяна Шашкевича, 17) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) правил військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі 1 відділу (Жидачів) (код ЄДРПОУ 09849702, адреса місця знаходження: 81700, Львівська область, м. Жидачів, вул. Маркіяна Шашкевича, 17) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 05.02.2026.

Суддя Потабенко В.А.