м. Львів
05 лютого 2026 рокусправа № 380/24442/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 2), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у зв'язку з необчисленням пенсії ОСОБА_1 при переведенні на пенсію по віку державного службовця відповідно до статті 37 ЗУ “Про державну службу “ від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII від заробітної плати за довідками, які видані Стрийською міською радою 18.03.2025: - Довідки № 03 16 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки №03-16 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області обчислити ОСОБА_1 з 19.03.2025 розмір пенсії по віку державного службовця відповідно до статті 37 ЗУ “Про державну службу “ від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII від заробітної плати за довідками, які видані Стрийською міською радою 18.03.2025: - Довідки № 03-16 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки №03-16 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі;
- відповідно до статті 249 КАС України винести окрему ухвалу стосовно посадових осіб Головних управлінь Пенсійного фонду України у Львівській області та м. Києва щодо грубого порушення прав позивачки на належний розмір пенсії і своєчасне її одержання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №380/7154/25 відповідач 2 повторно розглянув заяву позивача від 19.03.2025 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», проте не врахував довідки про заробітну плату. Не погоджуючись з наведеним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою судді від 19.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
02.01.2026 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Зазначає, що на виконання рішення суду у справі № 380/7154/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.1987 по 31.07.1990, з 24.08.1991 по 18.02.1992, з 20.09.1993 по 25.07.1994, з 01.08.1994 по 31.07.2003 та з 01.08.2003 по 07.02.2025, повторно розглянуто заяву від 19.03.2025 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» та рішенням №135050018139 від 14.11.2025 переведено позивачку на пенсію за віком, відповідно до Закону України “Про державну службу» з 19.03.2025.
Однак при розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» розмір пенсійної виплати призводить до суттєвого зменшення, а саме - мінімального розміру (2361,00 грн.), що є меншим від розміру пенсії, отримуваного позивачкою згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (рішення про умовний обрахунок розміру пенсії, який призводить до її зменшення, долучаємо).
Тому пенсія за віком ОСОБА_1 виплачується в розмірі 13598,38 грн. згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Щодо позовних вимог про зобов'язання обчислити пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону - 3723 та Закону № 889 із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Як вже зазначалося вище, позивач перебуває на обліку та отримує пенсійну виплату на умовах згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не на умовах відповідно до норм Закону України “Про державну службу».
Згідно з підпункту 1 пункту 2 розділу XI Закону № 889 Закон - 3723 втратив чинність, крім статті 37, яка застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889.
Стаття 90 Закону № 889 не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Звертає увагу суду, що у даній справі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не приймало рішення щодо пенсійного забезпечення позивачки та не виконувало рішення суду у справі №380/7154/25, тому не є належним відповідачем у справі.
05.01.2026 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій додатково обґрунтовує підставність позовних вимог.
27.01.2026 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Зазначає, що оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2022 року по справі № 380/7154/25 зобов?язано зарахувати тільки до стажу державної служби періоди роботи, обчислення пенсії проведено без урахування заробітної плати, оскільки судом не вказано зобов?язання щодо довідок про заробітну плату, з яких призначати пенсію державного службовця, отже після виконання рішення суду розмір пенсії становитиме: з 19.03.2025 - 2361,00 грн., тому переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується з 13598,38 грн. до 2361 грн.
03.02.2026 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій додатково обґрунтовує підставність позовних вимог.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV.
19.03.2025 позивач подала заяву до Головного управлінні Пенсійного Фонду України у Львівської області про перевід на пенсію на умовах Закону України «Про державну службу».
У рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №380/7154/25 встановлено такі обставини.
19.03.2025 позивач подала заяву до Головного управлінні Пенсійного Фонду України у Львівської області про перевід на пенсію на умовах Закону України «Про державну службу».
До заяви долучено оригінали довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.03.2025 №03-16, видані Виконавчим комітетом Стрийської міської ради Львівської області.
Рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві № 135050018139 від 26.03.2025 позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно вказаного рішення, робота на посадах в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби по 04.07.2001. Стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 7 років 1 місяць 29 днів.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №380/7154/25 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №135050018139 від 26.03.2025 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи з 01.08.1987 по 31.07.1990, з 24.08.1991 по 18.02.1992, з 20.09.1993 по 25.07.1994, з 01.08.1994 по 31.07.2003 та з 01.08.2003 по 07.02.2025, а також повторно розглянути заяву позивача від 19.03.2025 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання рішення суду в справі №380/7154/25 прийняло рішення № 135050018139 від 14.11.2025.
Однак при розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» розмір пенсійної виплати призводить до суттєвого зменшення, а саме - мінімального розміру (2361,00 грн.), що є меншим від розміру пенсії, отримуваного позивачем згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тому пенсія за віком ОСОБА_1 виплачується в розмірі 13598,38 грн. згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погоджуючись з наведеним позивач звернувся до суду з цим позовом.
Змістом спірних правовідносин є право особи на обчислення пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною другою статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто, Законом № 1058-ІV передбачено такі пенсійні виплати, як пенсію за віком, по інвалідності у зв'язку з втратою годувальника та врегульовано переведення між цими видами пенсії.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік видів пенсії, що призначаються за Законом № 1058-ІV.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 889-VIII набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Разом з тим, пп. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у особи є право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Статтею 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім цього, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
20.07.2024 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 (далі - Постанова №823), якою внесені зміни до порядку № 622.
Пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови №823) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.
Згідно з пунктом 4-2 Порядку № 622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Як встановлено судом, 19.03.2025 позивач подала заяву до Головного управлінні Пенсійного Фонду України у Львівської області про перевід на пенсію на умовах Закону України «Про державну службу». До заяви долучено оригінали довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.03.2025 №03-16, видані Виконавчим комітетом Стрийської міської ради Львівської області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №380/7154/25 зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи з 01.08.1987 по 31.07.1990, з 24.08.1991 по 18.02.1992, з 20.09.1993 по 25.07.1994, з 01.08.1994 по 31.07.2003 та з 01.08.2003 по 07.02.2025, а також повторно розглянути заяву позивача від 19.03.2025 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання судового рішення відповідач 2 зарахував до стажу державної служби спірні періоди роботи. Повторно розглянув заяву позивача від 19.03.2025, за результатами розгляду якої прийняв рішення № 135050018139 від 14.11.2025 про переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Водночас при прийнятті вказаного рішення відповідачем не враховано довідки про заробітну плату ля призначення пенсії державного службовця від 18.03.2025 №03-16, видані Виконавчим комітетом Стрийської міської ради Львівської області.
Наведене призвело до того, що при розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» розмір пенсійної виплати призводить до суттєвого зменшення, а саме - мінімального розміру (2361,00 грн.), що є меншим від розміру пенсії, отримуваного позивачем згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тому пенсія за віком ОСОБА_1 виплачується в розмірі 13598,38 грн. згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, відповідач формально розглянув заяву позивача, не надав оцінки змісту заяви та долученим документам.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що здійснюючи розгляд заяви позивача від 19.03.2025 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця, допустив протиправну бездіяльність.
У матеріалах справи, зокрема, наявні довідки видані Виконавчим комітетом Стрийської міської ради Львівської області за формою, затвердженою Порядком № 622, а саме: довідка від 18.03.2025 №03-16, яка відповідає Додатку 1 до Порядку № 622, довідка від 18.03.2025 №03-16, яка відповідає Додатку 3 до Порядку № 622.
Отже, вищезазначені довідки, які долучалися позивачем до заяви про перехід на інший вид пенсії, безпідставно не враховані відповідачем.
Щодо позовних вимог представника позивача про постановлення окремої ухвали у цій справі, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 ст.249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Окрема ухвала має на меті усунення виявлених у процесі розгляду адміністративного позову порушень закону та є підставою для розгляду питання щодо відповідальності винних осіб, вона може стосуватись будь-якого суб'єкта, зокрема й того, який не бере участь у справі.
Таким чином, окрема ухвала - це рішення, яким суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону, причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою впливу судів на правопорушників.
Необхідність її винесення зумовлена завданнями адміністративного судочинства і захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових, службових осіб у процесі здійснення ними управлінських функцій.
За цих обставин слід зазначити, що суд має право, а не зобов'язаний постановити окрему ухвалу.
Підставою для окремої ухвали є виявлення порушення закону і встановлення причин та умов, що сприяли вчиненню порушення. Відтак, окрема ухвала може бути постановлена лише у разі, якщо під час саме судового розгляду конкретної справи встановлено певне правопорушення. Юридична кваліфікація правопорушення судом не здійснюється. Водночас суд може в окремій ухвалі зазначити, елементи якого складу правопорушення слід перевірити (службова недбалість, зловживання владою тощо).
Аналізуючи викладене, обов'язковими умовами для винесення окремої ухвали є порушення закону чи іншого нормативно-правового акту із чітким зазначенням такої норми та обґрунтування у чому саме полягає таке порушення.
Оскільки, у цьому випадку «порушення», що стали підставою для звернення позивача з позовом до суду усунені шляхом вирішення спору по суті, суд не вбачає підстав для постановлення окремої ухвали у цій справі, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи відповідачів про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає визначеному ч. 2 ст. 2 КАС України критерію законності, та порушує право позивача на отримання пенсії в належному розмірі.
За таких обставин бездіяльність відповідача 2 щодо не врахування Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради № 03-16 від 18.03.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради № 03-16 від 18.03.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі, при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до статті ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, необхідно визнати протиправною, частково задовольнивши першу вимогу.
Суд враховує практику Верховного Суду, викладену у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23, що дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, тобто Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Отже, у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФ України у Львівській області позивачу необхідно відмовити, оскільки останній не здійснював опрацювання пенсійної справи позивача та не приймав жодних рішень.
Друга позовна вимога є похідною від першої і підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обчислити з 19.03.2025 позивачу пенсію, призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з урахуванням Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради № 03-16 від 18.03.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради №03-16 від 18.03.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі, та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Судовий збір необхідно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки саме ним прийнято оскаржене рішення.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради № 03-16 від 18.03.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради №03-16 від 18.03.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі, при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві обчислити з 19.03.2025 ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з урахуванням Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради № 03-16 від 18.03.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради №03-16 від 18.03.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі, та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
5. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, м. Київ; ЄДРПОУ 42098368).
Повне рішення суду складено 05.02.2026.
Суддя Кондратюк Юлія Степанівна