Іменем України
06 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2374/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
11.12.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (далі- позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.07.2024 №5703-2779/5705 станом на 01.01.2022 розміру надбавки за особливості проходження служби та премії в неналежному розмірі у відсотках;
зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", в якій, в тому числі на підставі Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, вказати надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугу років з 17.12.2010, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Представник позивача вважає, що загальний розмір грошового забезпечення, що включений у спірну довідку, повинен відповідати розміру грошового забезпечення військовослужбовця за відповідною посадою посаді позивача, визначений у січні 2022 року, оскільки це право установлено рішенням суду та саме на його виконання відповідачем складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII та з урахуванням положень Постанови № 704.
Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103), у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Аналогічна правова позиція викладена у подібних правовідносинах у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 05.03.2024 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 23.05.2024 у зразковій справі №380/19324/23.
На виконання судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 №360/407/24 відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, в якій надбавка за особливості проходження служби та премія визначені не в належному розмірі у відсотках.
У зв'язку з виникненням між позивачем та відповідачем нових спірних правовідносин, вирішення яких не охоплюється вищезазначеним рішенням суду та оскільки між сторонами у справі виникли спірні правовідносини, які набули іншого характеру за ознаками фактичних обставин і норм права, якими ці правовідносини врегульовані, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 12.12.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 22.01.2026 витребувано від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження військової служби та премії, що фактично виплачені за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію (помічник начальника штабу (оперативного штабу) або прирівняної до неї посадою за січень 2022 року, запропоновано представнику позивача у семиденний строк з дня отримання ухвали надати суду пояснення, який саме розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії має бути визначений у довідці.
14.01.2026 через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
Позивач звернувся до Головного управління із заявою оформити і надіслати йому та до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення Позивача відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 1 лютого 2022 року.
Листом Головне управління повідомило позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про таке грошове забезпечення.
Не погодившись із вищезазначеною відповіддю Головного управління, позивач звернувся з даним позовом до Луганського окружного адміністративного суду.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45). Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Головне управління надає довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку розміру пенсії до Головних управлінь Пенсійного фонду України лише на підставі складених ними списків за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
В позовній заяві позивач помилково припускає необхідність збільшення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зміна розміру прожиткового мінімуму не є підставою для зміни розміру окладів за посадою і спеціальним званням осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту та, відповідно, для перерахунку та виплати раніше виплачених сум грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене та те, що Кабінетом Міністрів України після 21.02.2018 не приймалось рішення про зміну розмірів та видів грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту та про перерахунок пенсій, Головне управління немає правових підстав для перерахунку грошового забезпечення та видачі Позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Абзац перший пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» змінено Постановою КМУ № 481 від 12.05.2023.
Відповідно до внесених зазначеною Постановою змін, «розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Відповідно до Порядку № 45, постановою КМУ № 704 затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Уряд планував збільшити грошове забезпечення військовослужбовців з 1 січня 2018 року (пункт 10 постанови КМУ № 704 в редакції від 30.08.2017).
В подальшому Уряд двічі змінював дату введення в дію рішення щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців.
Загальновідомою є обставина, що в період з 01.03.2018 до дати звернення позивача, Уряд не приймав жодних рішень, що призвели б до збільшення розміру посадових окладів військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в Україні.
Оскільки після цієї дати (01.03.2018) Уряд не приймав жодних рішень щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, розміри посадових окладів осіб рядового і начальницького складу ДСНС (в тому числі за посадою, яку займав позивач до виходу на пенсію) залишаються незмінними станом на сьогоднішній день.
Таким чином, згідно постанови КМУ № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є 1762 гривні.
Системний аналіз вказаних положень дає підстави дійти висновку, що передумовою перерахунку раніше призначених пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб за рішенням Кабінету Міністрів України, а підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і саме рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про підвищений розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідних категорій осіб.
За відсутності ж факту зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для вище визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, правові підстави як для звернення із відповідною заявою про надання довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії та її перерахунок, так і для централізованого перерахунку такої, відсутні.
Враховуючи незмінність розміру посадового окладу, що був наведений у раніше наданій позивачу довідці та, відповідно, відсутність права на підвищення пенсії, позивачу була надана вмотивована відмова у дублюванні раніше виданої довідки.
Виходячи з вищевикладеного та системного аналізу положень чинного законодавства України, вважає, що Головне управління діяло правомірно, порушень прав позивача не вчиняло, протиправних дій чи бездіяльності не допускало.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено копією паспорту громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 у справі № 360/407/24:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, яка полягає у не підготовці та не поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2022, 01.02.2023;
зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ 38617137, місце реєстрації: 93406, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Ліщини Богдана, буд. 29) підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) станом на 01 січня 2022 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2022 року;
зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ 38617137, місце реєстрації: 93406, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Ліщини Богдана, буд. 29) підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) станом на 01 січня 2023 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.
На виконання зазначеного рішення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_1 видано довідку від 30.07.2024 № 5703-2779/5705 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 відповідно до якої посадовий оклад складає: 6550,00 грн;
Оклад за військовим (спеціальним) званням (майор): 1890,00 грн;
Надбавка за вислугу років (45%): 3798,00 грн;
Надбавка за особливості проходження служби (30%): 3671,40 грн;
Премія (10%) посадового окладу: 655,00 грн;
Усього: 16564,40 грн.
У відповідь на адвокатський запит щодо розмірів щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідач листом від 24.04.2025 № 57 01-1318/57 05/01 повідомив, що пунктом 4 Постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14. Враховуючи схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу підрозділів забезпечення територіальних органів управління ДСНС, затверджену наказом МВС від 06.03.2018 № 179 за аналогічною посадою помічника начальника штабу (оперативного чергового) встановлений 21 тарифний розряд. Для обчислення посадового окладу станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 врахований прожитковий мінімум станом 01.01.2018 у розмірі 1762 грн х 2,64 (тарифний коефіцієнт) = 4651,68 грн. При застосуванні заокруглення до 10 гривень посадовий оклад складає 4650 гривень. Інші види грошового забезпечення (основні та додаткові) розраховуються відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС від 20.07.2018 № 623, на підставі виданих наказів керівника та в залежності від складності, важливості, інтенсивності, умов служби та особистого внеску в загальний результат служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік. Враховуючи викладене, Головне управління не має можливості надати інформацію щодо розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення без застосування інформації стосовно заявника.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, в органах і підрозділах цивільного захисту, визначає Закон України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно частин другої, третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (стаття 43 вказаного Закону).
Частиною 18 статті 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з частиною першою1 статті 51 вказаного Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частинами другою та третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Головне управління ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 до вказаного Порядку.
Пункт 5 зазначеного Порядку та додаток 2 до цього Порядку (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), в редакції, що діє з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 (яким визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (тобто, зміни, що були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103)), для перерахунку пенсій передбачають використання як основних видів грошового забезпечення, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Так, згідно з п. 5 зазначеного Порядку (в зазначеній редакції) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2020 року, 01.01.2022 року мають зазначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23.05.2024 року, залишаючи без змін рішення Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23, аналізуючи п. 5 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, дійшла висновку, що: «у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.».
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, раніше було викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 802/2196/17-а.
Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно з п.1 розділу XVI наказу МВС України від 20.07.2018 №623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
У цьому випадку надбавка за особливості проходження служби та премія повинні були бути визначені у довідці станом на 1 січня 2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право особи на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої її було звільнено на пенсію.
Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути зазначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2022 року, тобто за місяць відповідного року, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Застосовуючи наведені висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду до даних спірних правовідносин, суд зазначає, що відповідач мав зазначити у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотках, визначених з середнього розміру, що фактично виплачені у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто за січень 2022 року.
Таке правило відповідачем дотримано не було, чим порушено право позивача на належний розмір пенсії.
Ухвалою суду від 22.01.2026 витребувано від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження військової служби та премії, що фактично виплачені за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію (помічник начальника штабу (оперативного штабу)) або прирівняної до неї посадою за січень 2022 року.
На виконання вимог ухвали суду Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надано доповідну записку заступника начальника управління - начальника відділу планування, фінансування та формування спеціального фонду управління фінансового забезпечення ГУ ДСНС України у Луганській області адресовану тимчасово виконуючому обов'язки начальника ГУ ДСНС України у Луганській області, з якої вбачається, що у січні 2022 року особам рядового і начальницького складу Головного управління включалась надбавка за особливості проходження служби до 50% та премія не менше 10%, проте, оскільки ОСОБА_1 не є діючим співробітником Головного управління та отримує пенсію, тому при виготовленні довідки від 30.07.2024 №57 03-2779/57 05 грошове забезпечення враховано у розмірі, встановленому за відповідною (аналогічною) посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що складало станом на 01.01.2022 16515,75 грн, в тому числі надбавка за особливості проходження служби 30% та премія 10%.
Отже, відповідач не заперечує, що відсоток надбавки за особливості проходження служби та премії, який зазначений у довідці про грошове забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, визначено не із середнього розміру вказаних видів грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2022 року, а, як зазначає посадова особа відповідача, відповідальна за такий розрахунок, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що складало станом на 01.01.2022 - 16515,75 грн.
Проте суд вказує, що такий підхід відповідача до визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, є протиправним, таким, що не ґрунтується на нормах законодавства та суперечить положенням пункту 5 Порядку № 45.
Відповідач, визначаючи розмір надбавки за особливості проходження служби та премії для перерахунку пенсії позивача, що вказаний у довідці від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, діяв не на підставі положень чинного законодавства, такі дії є протиправними.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За встановлених обставин справи щодо протиправного визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, при оформленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, не із середніх розмірів вказаних складових грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2022 року, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде прийняття рішення про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, що видана позивачу для здійснення перерахунку його пенсії, не із середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, фактично виплачених за січень 2022 року за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено зі служби;
- зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, та зазначити відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, а також обчислити надбавку за особливості проходження служби та премію, виходячи із їх середніх розмірів, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено зі служби.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
При зверненні до суду із даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 969,00 грн відповідно до квитанції № 6893-8254-0839-6219 від 09.12.2025.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру через підсистему «Електронний суд» складає 968,96 грн.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (місцезнаходження: 93400, м. Сіверськодонецьк, вул. Б.Ліщини, 29, код ЄДРПОУ 38617137 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, що видана ОСОБА_1 для здійснення перерахунку його пенсії, не із середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, фактично виплачених за січень 2022 року за відповідною посадою (посадами), з якої ОСОБА_1 звільнено зі служби.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 для здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, та зазначити відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.07.2024 № 5703-2779/5705, а також обчислити надбавку за особливості проходження служби та премію, виходячи із їх середніх розмірів, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою (посадами), з якої ОСОБА_1 звільнено зі служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Суддя А.Г. Секірська