Ухвала від 06.02.2026 по справі 360/1306/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання рішення суду та встановлення нового строку

06 лютого 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1306/25

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року, позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково;

визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо неврахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн під час здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі № 360/1240/24 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01 травня 2025 року;

зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі № 360/1240/24 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновити її виплату з 01 травня 2025 року;

у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

До суду 22 грудня 2025 року надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25.

Ухвалою від 29 грудня 2025 року задоволено заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області подати до суду у тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 разом з відповідними доказами вжиття заходів щодо його повного та фактичного виконання.

Від ГУПФУ в Луганській області до суду 29 січня 2026 року надійшов звіт від 28 січня 2026 року № 1200-0902-8/2359, в якому вказано, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги», у пункті 3 якої встановлено Пенсійному фонду України до 01 квітня 2021 року провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій. Отже з 01 квітня 2021 року здійснення фінансування виплати пенсії можливо виключно Пенсійним фондом України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління немає.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Цією постановою установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 набрало законної сили 17 вересня 2025 року, тобто після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 внесено 22 вересня 2025 року до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний № 821-32075.

Відповідно до Регламенту роботи інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 11.10.2021 № 21-1 (у редакції постанови правління Пенсійного Фонду України від 19.10.2022 № 19-1, далі - Регламент), розпорядником інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного Фонду України, володільцем, розпорядником та адміністратором інтегрованої комплексної інформаційної системи є Пенсійний фонд України.

З огляду на наведене вище, опрацювання ГУПФУ в Луганській області рішень суду, що набрали законної сили після 17 липня 2025 року, у тому числі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25, що набрало законної сили 17 вересня 2025 року, могло бути можливим після доопрацювання Пенсійним фондом України програмного забезпечення.

Станом на 17 вересня 2025 року (дата набрання рішенням законної сили), 22 жовтня 2025 року (дата відкриття виконавчого провадження), Пенсійним фондом України не доопрацьовано та не введено в експлуатацію інформаційну систему стосовно отримувачів пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб.

ГУПФУ в Луганській області на виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 та відповідно до рішення суду від 18 грудня 2024 року у справі № 360/1240/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновлено її виплату з 01 травня 2025 року. Розмір пенсійної виплати визначено вірно та складає - 19475,36 грн, технологічний розрахунок склав - 10998,54 грн, а повинен дорівнювати сумі пенсії 17475,36 грн (станом до перерахунку по СР згідно ПКМУ № 821), що визначена на виконання попереднього рішення суду у справі № 360/1240/24.

Для можливості скорішого опрацювання пенсійної справи на виконання рішення суду по справі № 360/1306/25 до Пенсійного фонду України 25 грудня 2025 року направлено лист № 1200-0308-5/39698 та запит № 521990 щодо технічної підтримки (копія листа додається). Відповіді на цей лист до ГУПФУ в Луганській області не надходило.

У зв'язку з отриманням ухвали від 29 грудня 2025 року, з метою недопущення застосування штрафних санкцій та можливості скорішого опрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 , ГУПФУ в Луганській області листом від 28 січня 2026 року № 1200-0306-5/2355 просило Пенсійний фонд України пришвидшити розгляд запитів: щодо технічної підтримки від 25 грудня 2025 року № 521990, листа від 25 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39698 та листа від 30 грудня 2025 року № 1200-0308- 5/39959.

За правового врегулювання, визначеного у Постанові № 821 щодо виплати, наприклад, з нарахованої з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 ОСОБА_1 пенсії за січень 2026 року в розмірі 19475,36 грн (розмір призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати) фактично у січні 2026 року буде виплачено пенсію в розмірі 17475,36 грн (визначений органом Пенсійного фонду України розмір), а різниця між нарахованим та виплаченим розміром пенсії (2000,00 грн) буде виплачуватись з урахуванням пункту 2 Постанови № 821.

Заборгованість перед ОСОБА_1 , нараховану на виконання рішення у справі № 360/1306/25, за період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2025 року (після виправлення Пенсійним фондом України технологічної помилки в ЕПС ОСОБА_1 ) буде включено до картки реєстраційний № 821-32075 в підсистемі ІКІС ПФУ:РСР, яка обліковується у Головному управлінні з 22 вересня 2025 року, та може бути виплачена ОСОБА_1 після надходження коштів з Державного бюджету України та в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Відповідач вважає, що вчинив усі можливі, передбаченні чинним законодавством дії, для забезпечення виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25. Вини або умислу відповідача на навмисне невиконання рішення суду немає.

На підтвердження вказаних у звіті обставин ГУПФУ в Луганській області разом зі звітом надано до суду: копію службової записки від 19.09.2025 № 3292/08-16; скріншот з РСР ІКІС ПФУ про облік заборгованості за рішенням у справі № 360/1306/25; копію постанови від 22.10.2025 про відкриття ВП № 79415168; попередній розрахунок на виконання рішення суду № 360/1306/25; Скріншот з ІКІС ДКГ доказ помилки; копію листа від 25.12.2025 № 1200-0308-5/39698; копію листа від 28.01.2026 № 1200-0306-5/2355.

Ухвалою від 30 січня 2026 року звіт про виконання рішення суду призначено до розгляду в порядку письмового провадження (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 06 лютого 2026 року.

При розгляді звіту про виконання рішення суду, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідності до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Абзацом першим частини першої статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 382-3 у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною десятою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята статті 382-3 КАС України).

Щодо прийняття чи не прийняття звіту, то суд виходить з такого.

Як вже вище вказано, визначеними у частині другій статті 382-3 КАС України підставами для відмови у прийнятті звіту, наслідком чого є накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, є:

- не наведення суб'єктом владних повноважень обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, або

- заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, або

- звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт ГУПФУ в Луганській області від 28 січня 2026 року № 1200-0902-8/2359 відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду разом з доданими до нього доказами, суд встановив, що ГУПФУ в Луганській області на виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 вчинено такі дії:

рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 внесено 22 вересня 2025 року до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний № 821-32075, що підтверджено скріншотом з програмного забезпечення ІКІС ПФУ: РСР;

здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2026 року, підсумок пенсії (з надбавками та доплатами, у тому числі й щомісячної доплати за Постановою № 713) склав 19475,36 грн;

здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з травня по грудень 2025 року в розмірі 16000,00 грн.

В ході проведеного на виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 перерахунку установлено програмну помилку, яка полягає у тому, що розмір пенсійної виплати визначено вірно та складає - 19475,36 грн, однак технологічний розрахунок склав - 10998,54 грн, а повинен дорівнювати сумі пенсії 17475,36 грн (станом до перерахунку по судовому рішенню згідно з ПКМУ № 821), що визначена на виконання попереднього рішення суду у справі № 360/1240/24. Вказана помилка унеможливлює виконання належного перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду у справі № 360/1306/25.

Вказані обставини свідчать, що рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 не виконано в частині проведення перерахунку пенсії позивача за період з 01 липня 2021 року по 30 квітня 2025 року, не здійснено відповідний розрахунок на доплату. Відповідачем не визначено суму загальної заборгованості з перерахованої пенсії позивача за період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2025 року та не здійснено її виплату позивачу.

Щодо причин, які призвели до неповного виконання судового рішення, відповідач зазначив, що ГУПФУ в Луганській області листом від 25 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39698 звернулось до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України за наданням роз'яснень щодо опрацювання рішення суду, в якому вказано, що на виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 Головним управлінням проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 , розмір пенсійної виплати складає - 19475,36 грн.

В наявній інструкції, згідно з пунктом 5.1.9. «Алгоритму розрахунку розміру пенсії відповідно до порядку ПКМУ 821» забезпечується можливість проведення двох розрахунків: - розрахунок, визначений органом Пенсійного фонду України (з урахуванням положень нормативно-правових актів), визначений у сумі станом до перерахунку по судовому рішенню згідно ПКМУ 821. Надалі - технологічний; - розрахунок за рішенням суду.

На виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 Головним управлінням проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 , розмір пенсійної виплати визначено вірно та складає - 19475,36 грн, технологічний розрахунок склав - 10998,54 грн, а повинен дорівнювати сумі пенсії 17475,36 грн (станом до перерахунку по СР згідно ПКМУ 821), що визначена на виконання попереднього рішення суду у справі № 360/1240/24. Наразі не надається можливим виконати перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду у справі № 360/1306/25.

Стосовно зазначеного питання створено запит на технічну підтримку від 25 грудня 2025 року № 521990.

З метою скорішого опрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 , ГУПФУ в Луганській області листами від 30 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39959 та від 28 січня 2026 року № 1200-0306-5/2355 звернувся до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України за пришвидшенням розгляду запитів: щодо технічної підтримки від 25 грудня 2025 року № 521990, листа від 25 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39698 (стосовно встановленого судового контролю ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року у справі № 360/1306/25).

Станом на дату розгляду звіту відповідей на ці листи суду не надано.

З цього приводу суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень; установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 надано доручення Пенсійному фонду України не пізніше ніж до 1 вересня 2025 року забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 набрала чинності 17.07.2025.

Таким чином, оскільки Постанова № 821 набрала чинності до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 360/1306/25, то судове рішення має виконуватися з урахуванням вимог цієї Постанови.

Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок № 821), визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку № 821 термін «судові рішення» у цьому Порядку вживаються у такому значенні - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (після 01.01.2013), на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці).

Визначення терміну «перераховані пенсії за рішенням суду» наведено в абзаці третьому пункту 2 Порядку № 821. Так, перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

За приписами пункту 3 Порядку № 821 облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що 7 передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 7 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Пунктом 8 Порядку № 821 передбачено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Вказане свідчить, що технічна помилка, яка виникла під час опрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 та здійснення перерахунку розміру його пенсії на виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25, створює перешкоди для подальшого виконання цього рішення суду відповідно до Порядку № 821. При цьому, інших можливостей для виконання рішення суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 у ГУПФУ в Луганській області немає.

Також суд зауважує, що регламент роботи інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 11.10.2021 № 21-1 (далі - Регламент, https://www.pfu.gov.ua/2148950-postanova-pravlinnya-pensijnogo-fondu-ukrayiny-vid-11-10-2021-28-1-pro-zatverdzhennya-reglamentu-roboty-informatsijno telekomunikatsijnoyi-systemy-pensijnogo-fondu-ukrayiny/) визначає порядок організації доступу, обробки та захисту інформації, внутрішнього контролю процесів та адміністрування ресурсів в інформаційно-телекомунікаційній системі Пенсійного фонду України, основні вимоги до політики безпеки та процедур функціонування інформаційно- телекомунікаційної системи Пенсійного фонду України. Оброблення інформації з обмеженим доступом здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Інформаційно-телекомунікаційна система Пенсійного фонду України призначена для автоматизації одержання, обробки, зберігання та передачі інформації, розпорядником якої відповідно до законодавства є Пенсійний фонд України, автоматизації технологічних процесів та забезпечення інформаційної взаємодії з іншими суб'єктами обміну інформацією в електронній формі, доступу уповноважених осіб до інформаційних ресурсів Пенсійного фонду України (пункту 3 Регламенту).

Володільцем, розпорядником та адміністратором ITC є Фонд. Володільцем і розпорядником інформації, що обробляється в ІТС, та БД є Фонд. Розпорядником інформації, що обробляється в ЛОМ територіальних управлінь Фонду, є відповідні територіальні управління Фонду. Розпорядником бази персональних даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування є Державне підприємство «Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України», що належить до сфери управління Пенсійного фонду України (пункт 6 Регламенту).

Наведені обставини свідчать про те, що технічна помилка, яка унеможливлює належну обробку пенсійної справи ОСОБА_1 , існує і не може не бути вирішена безпосередньо ГУПФУ в Луганській області, оскільки розпорядником інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного Фонду України, у тому числі підсистеми «Призначення та виплати пенсії» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, є Пенсійний Фонд України.

Суд зауважує, що Пенсійний фонд України, який є розпорядником інформаційно-комунікаційної системи ПФУ, не є відповідачем у справі.

Фактичне та повне виконання судового рішення у справі у справі № 360/1306/25 залежить не лише від відповідача, а й від Пенсійного фонду України, який не є стороною у справі і до якого суд не може вжити заходів примусу.

З огляду на часткове виконання судового рішення та неможливість повного його виконання у зв'язку з технічними причинами, які не залежать від відповідача, а також вжиття відповідачем залежних від нього заходів щодо усунення технічної помилки, суд приймає звіт та встановлює новий строк для подання звіту відповідно до положень частини одинадцятої статті 383-3 КАС України.

Підстави для застосування штрафу відсутні, оскільки звіт судом приймається, а невиконання судового рішення обумовлене причинами, які не залежать від волевиявлення ГУПФУ в Луганській області.

При цьому, суд вважає за необхідне направити до Пенсійного фонду України запит щодо надання відомостей про наслідки розгляду звернень ГУПФУ в Луганській області від 25 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39698 (запит до техпідтримки № 521990) та від 28 січня 2026 року № 1200-0306-5/2355, та вжиті заходи щодо усунення технічних помилок при обробці пенсійної справи ОСОБА_1 , надання орієнтовних строків усунення таких помилок.

Керуючись статтями 248, 256, 295, 382, 382-1, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28 січня 2026 року № 1200-0902-8/2359, який надійшов до суду 29 січня 2026 року за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року у справі № 360/1306/25 - 30 днів з дня отримання цієї ухвали.

Зобов'язати Пенсійний фонд України у чотирнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати до суду відомості про:

результати розгляду звернень Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25 грудня 2025 року № 1200-0308-5/39698 (запит до техпідтримки № 521990) та від 28 січня 2026 року № 1200-0306-5/2355;

вжиті заходи щодо усунення технічних помилок при обробці пенсійної справи ОСОБА_1 ;

орієнтовні строки усунення таких помилок.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова