Рішення від 05.02.2026 по справі 320/40333/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року Київ № 320/40333/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач).

Із урахуванням уточненої позовної заяви в редакції від 29.11.2024, просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до позивача обмеження розміру пенсії з 20.03.2024;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без урахування її обмеження з 20.03.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог стверджує право на перерахунок та виплату пенсії, як пенсіонеру, пенсія по інвалідності якому призначена відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження її максимальним розміром, із урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)2024, проте відповідач безпідставно обмежив у реалізації названого права.

Ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач проти позову заперечував, надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як видно із посвідчення серії НОМЕР_1 , позиває є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1), а відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 - особою з інвалідністю 2 групи внаслідок війни.

Позивач звернувся до відповідача із заявами від 04.07.2024 та 29.07.2024, у яких просив, зокрема, перерахувати та виплатити пенсію без обмеження її максимальним розміром із урахуванням індексації за 2023 та 2024 роки.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило листами від 16.07.2024 № 644-21061/Н-02/8-1000/24 та від 09.08.2024 № 2712-23686/Н-02/8-1000/24, про відсутність підстав для перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром.

Із названих листів убачається, що Постановою КМУ № 168 визначено порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 1,197 (6186,32 грн х 1,197 = 7405,03 грн), у зв'язку із чим здійснено осучаснення раніше призначених пенсій з 01.03.2023.

Зазначили, що відповідно до Постанови КМУ № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченої пунктами 1-7 цієї Постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.

Крім того, Постановою КМУ № 185 визначено порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 1,0796 (7405,03 грн х 1,0796 = 7994,47 грн), у зв'язку із чим здійснено осучаснення раніше призначених пенсій з 01.03.2024.

Відповідно до пункту 10 Постанови КМУ № 185, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченої пунктами 1-7 цієї Постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.

Зазначили, що розмір пенсії до виплати з 01.03.2023 становить 16745,70 грн, а з 01.03.2024 - 18220,99 грн.

Як видно з розрахунків пенсії, наявних у матеріалах справи, станом на 01.03.2023 основний розмір пенсії від середнього заробітку - 17187,14 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1328,64 грн, розмір пенсії з надбавками - 16745,70 грн; станом на 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку - 18555,23 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 - 1328,64 грн, розмір пенсії з надбавками - 18220,99 грн.

Ключовим питанням у межах спірних правовідносин, із урахуванням предмета та підстав уточненого позову, є правомірність обмеження пенсії позивачу максимальним розміром, із урахуванням висновків, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)2024.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розмір в результаті здійснення перерахунку пенсії з урахуванням проведеної індексації, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із такого.

За нормами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначені Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).

За положеннями статті 1 Закону № 796-ХІІ закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.

За змістом статті 2 Закону № 3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI внесено зміни, зокрема до статті 67 Закону № 796-ХІІ, а саме: частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із частиною третьою статті 67 Закону № 796-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

На осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема Закону № 796-ХІІ, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05.09.2023 у справі № 120/1602/23, від 15.11.2023 у справі № 120/6735/23.

Втім, Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 у справі № 3-123/2023(229/23) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами, що поширює свою дію на Закон України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами.

Частиною другою статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

За правилами частини першої статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 у справі № 3-123/2023(229/23), припис статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами, що поширює свою дію на Закон України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Положення статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 у справі № 3-123/2023(229/23) є такими, що втратили чинність, та з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачає положень про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Таким чином, позивач має право на отримання пенсії згідно із Законом № 796-XII без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 у справі № 3-123/2023(229/23).

Із урахуванням викладеного, суд зазначає, що з 21.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 04.07.2024 у справі № 580/7744/23.

Ураховуючи зазначене, суд резюмує, що у період до 20.03.2024 положення статті 2 Закону № 3668-VI, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню відповідачем.

Суд зазначає, що станом на 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача від середнього заробітку становить 17187,14 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1328,64 грн, розмір пенсії з надбавками - 16745,70 грн, а станом на 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 18555,23 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 - 1328,64 грн, розмір пенсії з надбавками - 18220,99 грн.

Відповідно до статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною першою статті 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).

За нормами частини п'ятої статті 2 Закону № 1282-XII індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За правилами пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) установлено, що з 01.03.2023: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 4 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

При цьому, у пункті 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, Постановою № 168, яка визначає порядок індексації пенсійних виплат у 2023 році, встановлено гранична сума 1500 грн, яку не має перевищувати сума індексації.

Так, перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта в розмірі 1,197, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», підпунктом 3 пункту 2 якої установлено, що з 01.03.2024 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Водночас, пунктом 3 постанови № 185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Судом установлено, що на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», позивачу з 01.03.2024 була нарахована індексація у сумі 1328,64 грн, але як видно з розрахунків пенсії, зокрема станом на 01.03.2024, розмір пенсії з надбавками, у т.ч. й з індексацією становить 18220,99 грн, тобто не обмежений максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з огляду на таке.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 01.01.2024 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Таким чином, станом на 01.01.2024, десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність становить 23610,00 грн, у той час як пенсія позивача станом на 01.03.2024, із урахуванням надбавок і індексації становила 18220,99 грн, тобто не обмежувалася відповідачем максимальним розміром.

Водночас, щодо розміру індексації пенсії позивача, то в результаті перерахунку пенсії з 01.03.2024, розмір збільшення пенсії внаслідок перерахунку на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 не перевищує 1500 гривень, індексація у 2023 та 2024 роках нарахована позивачу в розмірі 1328,64 грн.

Таким чином, розмір індексації пенсії підлягає виплаті позивачу в межах 1500,00 грн, та виплачений у розмірі 1328,64 грн, оскільки пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 є чинним та підлягав застосуванню пенсійним органом. Протилежних даних матеріали справи щодо складових суми індексації за 2023 та 2024 роки не містять.

При цьому, внаслідок перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, розмір індексації не перевищує 1500,00 грн та становить 1328,64 грн.

Верховний Суд у постановах від 13.06.2024 у справі № 120/14637/23 та від 16.07.2024 у справі № 480/9389/23 виснував, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - у розмірі 1500,00 грн.

Також, суд ураховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі № 320/8511/23, рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 скасовано в частині та ухвалено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500,00 грн.

Втім, постановою Верховного Суду від 17.12.2025 у справі № 320/8511/23, касаційні скарги Кабінету Міністрів України та ОСОБА_2 задоволено частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

У той же час, виходячи з меж заявлених позовних вимог та частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без урахування її обмеження з 20.03.2024 з урахуванням раніше виплачених сум, є безпідставними.

Інших порушень прав позивача, зокрема щодо індексації пенсії, передбаченої постановами КМУ № 168 та № 185, судом не встановлено, і, названа індексація не є предметом спору з урахуванням уточненої позовної заяви в редакції від 29.11.2024.

За таких обставин, позовні вимоги у названій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено, що пенсія позивача обмежена максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.