05 лютого 2026 року о/об 15 год. 50 хв.Справа № 280/10592/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 6908; код ЄДРПОУ 35842824)
до 1.Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393); 2.Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» (надалі - позивач, ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД») звернулось до суду з позовом до Держаної податкової служби України (надалі - відповідач-1, ДПС України), Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 06.11.2025 за №13420913/35842824 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 19.02.2025 ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» в єдиному реєстрі податкових накладних; 2) скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 06.11.2025 за №13421185/35842824 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.02.2025 ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» в єдиному реєстрі податкових накладних; 3) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 19.02.2025 ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» у Єдиному реєстрі податкових накладних; 4) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 27.02.2025 ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» у Єдиному реєстрі податкових накладних.
У позовній заяві зазначено: «… ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» було складено податкову накладну №5 від 19.02.2025р. на суму 149880 грн., у тому числі ПДВ. Було отримано квитанцію від 13.03.25р. №9063858354 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної із зазначенням (дослівно): «Реєстрація зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8608, перевищує величину такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає залишку, визначеного як різниця обсягу придбання п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.3339%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» було складено податкову накладну № 8 від 27.02.2025р. на суму 149880.00 грн., у тому числі ПДВ. Було отримано квитанцію від 13.03.25р. №9063857342 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної із зазначенням (дослівно): «Реєстрація зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8608, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.3339%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Позивачем у відповідь на зазначене було 29.10.25. надано пояснення щодо господарської операції, стосовно якої було складено податкові накладні №5 від 19.02.2025р та №8 від 27.02.2025р, а також надано необхідні первинні документи, якими підтверджується реальність здійсненої операції. Також на вимогу відповідача-1 04.11.25р. були подані додаткові пояснення та додаткові витребувані документи Однак зазначені пояснення та додаткові пояснення з наданими документами враховані не були і Рішеннями комісії ДПС від 06.11.25р. 13420913/35842824 та №13421185/35842824 відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 19.02.2025р та №8 від 27.02.2025р відповідно. Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані. Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення містять в собі лише загальне твердження про їх ненадання/частове ненадання, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, які, на думку Комісії, не надані. Отже, такі рішення суб'єкта владних повноважень не містять чіткої підстави для не прийняття, що свідчить про їх необґрунтованість. На зазначене рішення були подана скарги в встановлений 10-ти денний термін. Рішеннями ДПС від 17.11.2025р. №43479/35842824/2, 43491/35842824/2 відмовлено в задоволенні скарг. Рішення комісії ДПС від 06.11.25р. 13420913/35842824 та №13421185/35842824 про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 19.02.2025р та №8 від 27.02.2025р Позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Представником відповідачів-1,2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… І. Реєстрація податкової накладної 5 від 19.02.2025, виписаної ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» на адресу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР» щодо виконання договору поставки на загальну суму 149880,00 грн, ПДВ - 24980,00 грн була зупинена відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України. У квитанції від 13.03.2025 про зупинення податкової накладної №5 від 19.02.2025, міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідала зупинена податкова накладна та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» (додаток 3). Згідно інформації, зазначеної у Квитанції реєстрації ПН, реєстрація ПН №5 від 19.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Обсяг постачання товару/послуги 8608 перевищує величину залишку визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник «D» = 4.3339%, «Р» = 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. ІІ. Реєстрація податкової накладної 8 від 27.02.2025, виписаної ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» на адресу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР» щодо виконання договору поставки на загальну суму 149880,00 грн, ПДВ - 24980,00 грн була зупинена відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України. У квитанції від 13.03.2025 про зупинення податкової накладної №8 від 27.02.2025, міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідала зупинена податкова накладна та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» (додаток 3). Згідно інформації, зазначеної у Квитанції реєстрації ПН, реєстрація ПН №8 від 27.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Обсяг постачання товару/послуги 8608 перевищує величину залишку визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник «D» = 4.3339%, «Р» = 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. … Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з документами У поясненні ним було зазначено, що 11.02.25 ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» з ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР», (ЄДРПОУ 42662678) укладено Договір поставки №02-25/02 від 11 лютого 2025 року. (далі - Договір), за яким ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» - Постачальник, ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР», - Покупець. Предметом Договору Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупця Продукцію (далі - «Товар»), номенклатурний перелік, асортимент, кількість, ціна та вартість партії Товару узгоджуються в специфікаціях до цього Договору, що є його невід'ємною частиною цього Договору. 18.02.2025р підписано Специфікацію №2 від 18.02.2025р. до Договору поставки №02/25-02 від 11.02.2025р. на постачання наступних Товарів: Головка двозначна карликового світлофору без КЛК - 20 шт/ Вартість Товарів, які поставляються відповідно до даної Специфікації, складає 299760,00 грн, ПДВ складає 49960,00 грн. Згідно п.2 Специфікації Покупець здійснив 50% передплати за Товар на суму 149880,00грн, у т.ч. ПДВ - 24 980,00 грн на підставі Рахунка на оплату № 13 від 18 лютого 2025р., що підтверджуються інформаційним повідомленням про зарахування коштів №1630 від 19.02.2025р. Так на підставі отриманої передплати 50%, за правилами першої події (п.187.1 п.п.«А» ПКУ), а саме дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, було сформовано та відправлено на реєстрацію до єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №5 від 19.02.2025р., реєстрацію якої зупинено. 27.02.2025 отримано другу частину передплати 50% та на підставі якої за правилами першої події (п.187.1 п.п.«А» ПКУ), а саме дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, було сформовано та відправлено на реєстрацію до єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №8 від 27.02.2025р. реєстрацію якої зупинено. Реалізація Товару підтверджується видатковою накладною №14 від 28 лютого 2025р. на суму 299760,00 грн, в т.ч. ПДВ 49960,00 грн. Також якість виробленої продукції підтверджуємо Сертифікатом відповідності на головки для світлофорів лінзових залізничного транспорту №UA.PN.188.2287-25, дійний до 15.04.2027р, зареєстровані в реєстрі органу з сертифікації «СЕРТ АСУ». Розрахунки за Товар проведені в повному обсязі, що відображено в оборотносальдовій відомості рахунку 361 за Лютий 2025 року. Відповідальність за здійснення господарської операції і правильність її оформлення з боку ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» покладено на директора Бехтера Сергія Олександровича, відповідальність за здійснення господарської операції і правильність її оформлення з боку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР», покладено на Менеджера Сухіна Данііла Ігоровича, за довіреністю №2802/25-1 від 28 лютого 2025р. Згідно п.1 Специфікації Товар поставляється на умовах поставки FCA м. Запоріжжя, або склад Транспортної компанії у м. Запоріжжя. Переміщення товару підтверджується Товарно-транспортною накладною №14 від 28.02.2025р. Перевезення Товару здійснювалось за рахунок ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВІТЛОФОР». Для виробництва продукції ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» має як орендоване обладнання так і власне обладнання (станки, зварювальні апарати, машина розкрою з системою плазмового різання, преси, штампи та ін.) що обліковується на балансі підприємства на субрахунках 104 і 106. Також інформація про всі власні основні засоби, в том числі й обладнання, відображено у річній Фінансовій звітності в складі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024р. Для виконання робіт підприємство має достатню чисельність працівників. Так в штаті підприємства наявні працівники за наступними професіями: директор, заступник директора, головний бухгалтер, головний технолог, менеджер (управитель), комірник, слюсар з механоскладальних робіт, токар, розподілювач робіт, підсобний робітник згідно з копії наказу «Про Штатний розпис» №20/12/2/к-тр від 20 грудня 2024р. та Штатний розпис ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» з 21.12.2024р. Для підтвердження наявних трудових ресурсів ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД» надало документи: табель обліку використання робочого часу за Лютий 2025р., розрахункову відомість за Лютий 2025р., звід відрахувань у фонди за Лютий 2025р. Собівартість виробленої продукція складається: з сировини та допоміжних матеріалів, заробітної плати працівників, комунальних витрат, витрат на ремонт обладнання, купівлі запчастин для обладнання, транспортних витрат, що входять до складу собівартості товарів та послуг. Код виготовленої продукції 8608 00 00 00 - Шляхове обладнання та обладнання для залізничних чи трамвайних шляхів; механічне (включаючи електромеханічне) сигнальне обладнання, прилади забезпечення безпеки чи управлiння рухом на залiзницi, трамвайних шляхах, автомобільних дорогах, внутрiшнiх водних шляхах, паркувальних спорудах, у портах або на аеродромах; частини перелiчених приладiв та обладнання. По даному виду продукції підприємство має на вході матеріали, згідно з УКТЗЕД, такі як: 7208 - Прокат плоский з залiза або нелегованої сталi завширшки 600 мм або бiльше, гарячекатаний, неплакований, без гальванiчного чи iншого покриття; 7214993900 - Iншi прутки з залiза або нелегованої сталi, без подальшого оброблення, крiм кування, гарячого прокатування, гарячого волочiння або гарячого екструдування, включаючи тi, що були пiдданi крученню пiсля прокатування: менш як 80 мм; 7318 - Гвинти, болти, гайки, глухарі, гачки вкручувані, заклепки, шпонки, шплінти, шайби (включаючи пружинисті шайби) та аналогічні вироби, з чорних металів; 3208 - Фарби та лаки (включаючи емалi та полiтури) на основi синтетичних полiмерiв або хiмiчно модифiкованих природних полiмерiв, диспергованi або розчиненi у неводному середовищi, розчини; 381590 - Iнiцiатори реакцiй, прискорювачi реакцiй та каталiзатори, в iнших товарних позицiях не зазначенi: інші, з яких надалі і формується собівартість наданих послуг з кодом продукції 8608 00 00 00. Одними з основних постачальників сировини, які використовувані в виробництві продукції, є наступні юридичні особи: - ТОВ «ТД СТАНДАРТ» (код ЄДРПОУ 36836146), який знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ, постачальник металу (лист, прокат г/к); - ТОВ «ТЕХНОІМПЕКС ГРУП» (код ЄДРПОУ 41702232), який знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ, постачальник метизов (гайки, шайби); - ТОВ «ЛІДЕР ГРУП ІНТЕРНЕШНЛ» (код ЄДРПОУ 41305435), який знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ, постачальник лакофарбних матеріалів для виробництва. - ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39415116), який знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ, постачальник лакофарбних матеріалів для виробництва. Підприємство має орендовані приміщення: - на підставі Договору оренди №01/11/22-01 від 01.11.2022р., укладеного з ТОВ «Український розвиток плюс» (код 33795432), приміщення (для розташування офісу), за адресою м.Запоріжжя, вул.Складська, б.8; - на підставі Договору оренди №01/05-22/4 від 01.05.2022р, укладеного з ПрАТ «АТП Автобудмонтаж» (код 24908520), нежитлові приміщення (для розташування складських, виробничих та нежитлових приміщень) за адресою м. Запоріжжя, вул. Донецьке шосе, б.8.. Так, позивачем були надані наступні документи щодо податкових накладних №5 від 19.02.2025 та №8 від 27.02.2025: 1. Сертифікат ISO якості від 26 вересня 2023р UAQM801072690123; 2. Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осібпідприємств та громадських формувань ТОВ ПРОГРЕС МАШБУД; 3. Об єкти оподаткування 20 ОПП; 4. Оборотно-сальдова відомість по рахунку104 за Лютий 2025; 5. Договір поставки 02-2502 від 11.02.2025 ТОВ ТД Світлофор; 6. Оборотно-сальдова відомість по рахунку106 за Лютий 2025; 7. Звід відрахувань у фонди за лютий 2025; 8. Видаткова накладна 14 від 28.02.2025 ТОВ ТД Світлофор; 9. Видаткова накладна ТД-120301 від 03.12.2024 ТОВ ТД Стандарт; 10. Штатний розпис з 21.12.2024 ТОВ Прогрес машбуд; 11. Договір оренди нежитлових приміщень 01 05-22 4 від 01052022р АТП Автобудмонтаж; 12. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Лютий 2025р; 13. 1-м 2-м. Фінансова звітність малого підприємства17927; 14. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Листопад-Грудень 2024р; 15. Договір оренди 01 11 22-01 від 01112022 ТОВ УКРАЇНСЬКИЙ РОЗВИТОК ПЛЮС; 16. Договір надання послуг з перевезення вантажів 01 01 7 22 від 01012022 АТП Автобудмонтаж; 17. Інформаційне повідомлення прозарахування коштів 1630 від 19.02.2025; 18. Наказ про штатний розпис 20122к-тр від 20.12 1; 19. Платіжна інструкція 512 від 06.10.2023 ТОВ Техноімпекс груп; 20. Видаткова накладна 161 від 231123 ЛГІ; 21. Договір поставки 10 018 від 041023 ТД Стандарт; 22. Довіреність 3280225-1 від 28.02.2025 ТОВ ТД Світлофор; 23. Рахунок на оплату 13 від 18.02.2025 ТД СВІТЛОФОР; 24. Товарно-транспортна накладна 3Р14 від 28.02.2025 ТОв ТД Світлофор; 25. Видаткова накладна 512 від 06.10.2023р. ТОВ Техноімпекс груп; 26. Розрахункова відомысть за лютий 2025; 27. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Грудень 2024; 28. Акт здачі-приймання робіт 746 від 31.12.2024р. ПрАТ АТП Автобудмонтаж; 29. Рахунок на оплату 162 від 201123 ЛГІ; 30. Акт приймання-передачі 3807 від 09.12.2024 ЛКМ; 31. Сертифікат відповідності світлофори лінзові для залізничного транспорту.; 32. Податкова декларація з податку на прибуток за 2024р. ТОВ Прогрес машбуд; 33. Рахунок на оплату ТД-112004 від 20.11.2024 ТОВ ТД Стандарт; 34. Табель обліку використаного часу за лютий 2025; 35. Картака 512 складського обліку матеріалів; 36. Пояснення до пн 5 від 19.02.2025рта ПН 8 від 27.02.2025р ТД СВІТЛОФОР; 37. Платіжна інструкція 711 від 21.11.2024 ТД Стандарт; 38. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 201 за Жовтень 2023р.- Грудень 2024р; 39. Рахунок на оплату 699 від 04.10.2023р. ТОВ Техноімпекс груп; 40. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Жовтень 2023р; 41. Договір 2019-3 від 15.01.19 ЛКМ; 42. Товарно-транспортна накладна 0312 від 03.12.2024 ТОВ ТД Стандарт; 43. Товарно-транспортна накладна Р161 від 231123 ЛГІ; 44. Накладна-вимога на відпуск внутрішнє переміщення матеріалів 16 від 13.02.25; 45. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Листопад 2023 р. ЛГІ; 46. Рахунок на оплату 3888 від 09.12.24 ЛКМ; 47. ПЛАТІЖНА ІНСТРУКЦІЯ 623 від 291123 ЛГІ; 48. Договір поставки 20 08 2021 від 20082021р ЛГІ; 49. Видаткова накладна 3807 від 09.12.24 ЛКМ; 50. Платіжна інструкція 768 від 17.12.2024; 51. Накладна на передачу готової продукції 13 від 25.02.25; 52. Накладна на передачу готової продукції 13 від 25.02.25; 53. Наказ 08032к-тр від 08032024р про призначення директора … 31.10.2025р. за результатом розгляду, наданих Позивачем пояснення та копій докуметів, Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, відповідно додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (пункт 9), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зі змінами), направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №13406994/35842824 та за №13406995/35842824 в яких зазначено, що для розгляду питання прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ПН/РК) в ЄРПН №5 від 19.02.2025 та №8 від 27.02.2025 пропонується надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування: письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; Додаткова інформація: «Надати додаткові пояснення та спростування інформації зазначеної у квитанції (підстава зупинення податкової накладної) та документальне підтвердження причин формування рядка 21 декларації з ПДВ , а також пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при декларуванні від'ємного значення з ПДВ, а також інформація щодо зберігання залишків сировини (товарів), інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, оборотно-сальдові відомісті, складські документи, а також пояснення щодо нарахування (виплати) заробітної плати на рівні (нижче) мінімальної» … Позивач скористався своїм правом та надав додаткові пояснення та копії первинних документів, де зазначив, що щодо розумної мети роботи підприємства при декларуванні від'ємного значення з ПДВ: на початку збройної агресії рф проти України, підприємством було прийняте рішення про закупку (з запасом) сировини та матеріалів на склади, для виробництва продукції, оскільки постачання товарів відбувалось дуже повільно та не було розуміння яким чином буде працювати економіка країни, що призвело до збільшення значення рядка 21 декларації з ПДВ. Щодо інвентаризаційного опису: надали інвентаризацію товарів на складі по складу «Товари», рахунки обліку 20, 22, 25, 26, 28, станом на 31.12.2024р. Щодо описів, що підтверджують залишки товарів та беруть участь у формуванні р.21 декларації: Рядок 21 Декларації з ПДВ сформовано з отриманого податкового кредиту придбаних товарів як для продажу так і для власного використання та відображені в обліку підприємства. Щодо виплати заробітної плати менше законодавчо встановленого рівня: Товариство добровільно, своєчасно та у встановленому законом порядку здійснює нарахування і сплату податків та зборів (обов'язкових платежів), передбачених чинним законодавством України, своєчасно надає до контролюючих державних органів податкову інформацію і обов'язкову звітність відносно своєї господарської діяльності, в тому числі Об'єднаний звіт з ПДФО та ЄСВ, який містить всі необхідні відомості щодо податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. У зв'язку з цим, зазначаємо, що загальна чисельність працівників ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД», згідно зі штатним розписом, який діє станом на 21.12.2024р. складає 12 штатних одиниць. В штаті підприємства наявні працівники, які обіймають різні посади, мають неповну зайнятість. Відомості про це у повному обсязі відображено у відповідних Додатках Об'єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ за відповіді періоди, яка, відповідно до чинного законодавства, надається до податкового органу у встановлений законом термін Так, позивачем були додані до додаткових пояснень наступні документи по ПН №5 від 19.02.2025 та ПН №8 від 27.02.2025 1. Додаткові пояснення; 2. Розрахункова відомість з лютий 2025; 3. Табель обліку використаного часу за лютий 2025; 4. Інвентаризація товарів. Рішеннями від 06.11.2025 за №13420913/35842824 та №13421185/35842824 було відмовлено в реєстрації ПН №5 від 19.02.2025р. та ПН №8 від 27.02.2025р. в ЄРПН у зв'язку з «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку» Додаткова інформація по ПН №5 від 19.02.2025 та ПН №8 від 27.02.2025: Платник податку не в повному обсязі надав пояснення та спростування інформації зазначеної у квитанції (підстава зупинення податкової накладної), а також додаткові пояснення щодо складських документів, інвентаризаційну відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, що підтверджують залишки товарів та беруть участь у формуванні р.21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо нарахування (виплати) заробітної плати на рівні (нижче) мінімальної. У зв'язку з незгодою з отриманими Рішеннями №13420913/35842824 та №13421185/35842824 від 06.11.2025 Позивачем подано до ДПС України Скаргу про скасування Рішення та зареєструвати податкову накладну ПН №5 від 19.02.2025р. та №8 від 27.02.2025р. Рішеннями від 17.11.2025 №43479/35842824/2, 43491/35842824/2 Скарги залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийманняпередачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Обставини, які стали підставою для відмови у реєстрації зазначених ПН: Позивач у своїх Поясненнях до ПН №5 від 19.02.2025 та ПН №8 від 27.02.2025 року та у позові вказує, що датою виникнення податкових зобов'язань є дата отримання попередньої оплати від покупця на банківський рахунок та остаточний розрахунок, у зв'язку з чим були виписані податкові накладні на суму 149880,00 грн з ПДВ - 24980,00 грн кожна. Водночас, на підтвердження факту зарахування коштів позивач надає Інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1630 від 19.02.2025 року на суму 124900,00 грн у т.ч. ПДВ - 24980,00 грн, (як підстава для ПН №5 від 19.02.2025) та остаточний розрахунок від 27.02.025 (як підстава для ПН №8 від 27.02.2025) без надання банківської виписки, платіжного доручення з відміткою банку. Згідно з Інформаційного повідомлення про зарахування коштів №1630 від 19.02.2025 року сума яка надійшла на рахунок Позивача становить 124900,00 грн. А сума згідно поданої на реєстрацію ПН №5 від 19.02.2025 року - складала 149880,00 грн та ПН №8 від 27.02.2025 року - також 149880,00 грн. Комісія вбачала, недостатність документів щодо підтвердження, виникнення події для виписки податкової накладної (першої події) та розбіжності у сумах наданих первинних документів навіть за зовнішніми, формальними критеріями. … Таким чином, надане повідомлення про зарахування коштів №1630 від 19.02.2025 року не відповідає вимогам електронного документа, оскільки не містить обов'язкові реквізити, що забезпечують цілісність та автентичність документа. Крім того, зазначена сума 124900,00 грн з ПДВ 24980,00 грн не відповідає сумам, зазначеним у податкових накладних (загальна сума по кожній з ПН - 149880,00 грн з ПДВ - 24980,00 грн). Позивачем вказано: «…на підставі отриманої передплати 50%, за правилами першої події (п.187.1 п.п.«А» ПКУ), а саме дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, було сформовано та відправлено на реєстрацію до єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №5 від 19.02.2025р., реєстрацію якої зупинено. 27.02.2025 отримано другу частину передплати 50% та на підставі якої за правилами першої події (п.187.1 п.п.«А» ПКУ), а саме дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, було сформовано та відправлено на реєстрацію до єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №8 від 27.02.2025р. реєстрацію якої зупинено. Проте Позивачем не було долучено жодного документа, який би підтверджував обставину першої події до податкової накладної №8 від 27.02.2025 року. … Оскільки у первинних документах є наявні недоліки, а податковий орган, не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, - забезпечив Позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, у яких зазначив, які саме документи потрібно надати. Відтак, оскільки позивачем на розгляд Комісії, було надано документи, які не підтверджували відповідність таких податкових накладних вимогам ст.187 Податкового кодексу України щодо підтвердження дати та обставин «першої події», Комісія вважала, що позивачем до контролюючому органу не було подано належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної. Таким чином, Комісія приймала Рішення про відмову у реєстрації ПН № 5 від 19.02.2025 та ПН №8 від 27.02.2025 тільки на підставі тих документів, які надавались на розгляд Комісії. … Враховуючи встановлені обставини справи та виходячи з наведених вище норм, в даному випадку, зобов'язання покладені на Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені податкові накладні є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Державної податкової служби України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «ПРОГРЕС МАШБУД». …».
Представник відповідачів-1,2 проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу. (…).
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У Додатку №1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, наведені «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість»: «1.Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 2.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 3.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами. 4.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками. 5.Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ). 6.Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу. 7.Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу. 8.У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС».
У Додатку №3 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), наведені «Критерії ризиковості здійснення операцій»: «1.Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку. 2.Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення. 3.Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу. 4.Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів, за умовними кодами такого товару - перших п'яти цифр кодів), за відсутності у врахованій таблиці даних платника податку товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару, на який здійснюється зміна номенклатури товару/послуги. 5.Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданого отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, над величиною залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання (зокрема обсягу постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») з 1 січня 2017 р., зменшеного у 1,5 раза та зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги. 6.Подання для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, у строк, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом, крім розрахунку коригування до податкової накладної, у якій відображені операції з постачання електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401)».
Належної мотивації підстав та причин віднесення операцій ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» до ризикових відповідно до п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» (які є Додатком №3 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165) Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13420913/35842824, від 06.11.2025 за №13421185/35842824 - не містять.
Відповідно до п.25 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.30 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів.
У п.40, п.42-п.46 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), зазначено: «40. Голова, заступник голови, секретар та члени комісії контролюючого органу беруть участь у засіданні особисто та не мають права делегувати своїх представників для участі в її засіданні. Засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. У разі потреби член комісії контролюючого органу подає голові комісії пропозиції щодо проведення додаткового засідання. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії. Присутній на засіданні комісії контролюючого органу член комісії, який не згоден з рішенням комісії або утримався від голосування, повинен викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до матеріалів засідання такої комісії. … 42. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. 43. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. 44. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). 45. Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; у разі виявлення платником податку бажання взяти участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника -надання усних пояснень платником податку в режимі відеоконференції (для комісії центрального рівня); доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. 46. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення. Під час розгляду матеріалів скарги в режимі відеоконференції процес такого розгляду фіксується за допомогою технічних засобів відеозапису із зазначенням у протоколі засідання комісії ідентифікатора (посилання) відеозапису відеоконференції або з додаванням до протоколу носія відеозапису відеоконференції.».
Відповідачем-1,2 не надано до суду доказів додержання вимог п.44 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 - результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Також, відповідачем-1,2 не надано до суду копій протоколів засідання Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13420913/35842824, від 06.11.2025 за №13421185/35842824, матеріалів щодо роботи комісії, тощо.
Відтак, відповідачем-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.
Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: договорів; рахунків на оплату; інформаційне повідомлення про зарахування коштів; видаткових накладних; оборотно-сальдової відомості по рахунку 361; товарно-транспортних накладних; оборотно-сальдової відомості по рахунку 104; оборотно-сальдової відомості по рахунку 106; штатного розпису; платіжних інструкцій; оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631; Акту приймання-передачі товару; оборотно-сальдової відомості по рахунку 201; інвентаризації товарів; Пояснень; податкових накладних; інших документів.
У Рішеннях про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13420913/35842824, від 06.11.2025 за №13421185/35842824 підставою відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Прийнято рішення про: … відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: ненаданням/часткових наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку … Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Платник податку не в повному обсязі надав пояснення та спростування інформації зазначеної у квитанції (підстава зупинення податкової накладної), а також додаткові пояснення щодо складських документів, інвентаризаційну відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, що підтверджують залишки товарів та беруть участь у формуванні р.21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо нарахування (виплати) заробітної плати на рівні (нижче) мінімальної. ...».
Позивачем надсилалось до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.
Відповідачі-1,2 не висловили жодних зауважень щодо поданих позивачем до контролюючого органу документів та способу їх направлення.
У чому саме полягає: «… Обсяг постачання товару/послуг 8608, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.3339%, "Рпоточ"=0 …», як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач-1,2 документально суду не довів.
Звідси, пропозиції відповідачів-1,2 надати позивачу «пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанціях на думку суду є необґрунтованими.
Судом з'ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.
Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.
Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації - відповідачі-1,2 суду не довели.
Відповідачами-1,2 не обґрунтовано, що необхідно розуміти під «достатністю» пояснень та копій документів.
Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
Отже, позиція відповідачів-1,2 щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України - є необґрунтованою.
Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» податкових накладних.
Оскільки наведена комісія ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, функціонує у складі ГУ ДПС у Запорізькій області, то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ГУ ДПС у Запорізькій області і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13420913/35842824, від 06.11.2025 за №13421185/35842824 прийняті комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірними і підлягають скасуванню.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
Водночас, з урахуванням приписів п.19, п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» та з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача Державна податкова служба України повинна бути зобов'язана зареєструвати податкові накладні ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД», які є предметом спору, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх надходження до контролюючого органу.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ “ПРОГРЕС МАШБУД» є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 6908; код ЄДРПОУ 35842824) до 1.Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393); 2.Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13420913/35842824 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 19.02.2025 Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2025 за №13421185/35842824 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.02.2025 Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 19.02.2025 Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного надходження на реєстрацію.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 27.02.2025 Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного надходження на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 6908; код ЄДРПОУ 35842824) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2422 грн. 40 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОГРЕС МАШБУД» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 6908; код ЄДРПОУ 35842824) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2422 грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 05.02.2026.
Суддя О.О. Прасов