Постанова від 04.02.2026 по справі 534/704/25

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 534/704/25 Номер провадження 22-ц/814/1109/26Головуючий у 1-й інстанції Малюк М. В. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справах Полтавського апеляційного суду в складі: головуючого (судді-доповідача): Карпушина Г.Л., суддів: Бутенко С.Б., Обідіної О.І., при секретарі судового засідання Буйновій О.П., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою представника комунального підприємства "СпецЕко" Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області - Карацюби Сергія Олексійовича на рішення Комсомольського міського суду Полтавської області від 06 жовтня 2025 року у справі за позовом Комунального підприємства "СпецЕко" Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне здійснення платежів,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року КП « СпецЕко» звернулось до суду із вказаним позовом в якому просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за отримані комунальні послуги з управління побутовими відходами в розмірі 6 385,14 грн, а також 2637,09 грн інфляційне збільшення, 559,44 грн - 3% річних, 6 970,59 грн - подвійна облікова ставка, а також вирішити питання судових витрат.

В обгрунтування позову вказувало, що КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальної послуги по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів.

Вказує, що на умовах публічного договору позивач надає послуги по вивезенню побутових відходів споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язання по сплаті послуги з управління побутовими відходами за період з квітня 2022 року по лютий 2025 року виникла заборгованість у сумі 6 385,14 грн. Позивачем також нараховано штрафні санкції, а саме: 2 637,09 грн - інфляційне збільшення, 559,44 грн - 3% річних та 6 970,59 грн - подвійна облікова ставка.

Рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 06 жовтня 2025 року відмовлено Комунальному підприємству «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Не погодившись із вказаним рішенням його в апеляційному порядку оскаржено КП «СпецЕко» посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права просить рішення районного суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що законодавством не встановлено спеціальних вимог, щодо форми публічного договору, він може бути письмовим, усним, електронним. Договір, укладений між позивачем та відповідачем, є публічним договором, який опублікований на сайті КП «СпецЕко».

Вказує, що споживач не звільняється від сплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Зазначає, що відповідач не звертався до КП «СпецЕко» про відмову від надання послуг з управління побутовими відходами. Також не надано відповідачем доказів її непроживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Судове засідання проводилось в порядку письмового провадження за відсутності сторін по справі, з дотриманням принципу гласності судового процесу та забезпеченням сторонам права на своєчасне та повне отримання інформації про хід та результати розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Згідно із ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Із матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції що КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальних послуг по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Комсомольської міської ради від 20.04.2010 №184.

Рішенням Горішньоплавнівської міської ради від 19.12.2019 затверджено протокол засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади, згідно з яким КП «СпецЕко» визнано виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади строком на 10 років з 20.12.2019 по 19.12.2029.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради від 28.05.2019 №170 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги поводження з побутовими відходами, а також вирішено КП «СпецЕко» привести договори із споживачами послуги у відповідність до вимог чинного законодавства та довести це рішення через засоби масової інформації до відома мешканців міста.

Рішенням виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 25.05.2021 №137 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги поводження з побутовими відходами для с. Дмитрівка, с. Кияшки, с. Солонці, с. Базалуки, с. Гора, зокрема на послуги поводження з твердими побутовими відходами для населення - 121,00 грн/1м3, 20,30 грн/чол; на послуги з поводження з рідкими побутовими відходами для населення - 209,40 грн/1м3 (з дотацією 104,70 грн/1м3) (підпункт 1.1 пункту 1 цього рішення).

Відповідно до рішення виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 12.03.2024 №112, КП «СпецЕко» встановлені тарифи на збирання, перевезення та видалення (захоронення) змішаних побутових відходів, а також на послуги з управління змішаними відходами у селах: Келеберда, Салівка, Карпівка, Махнівка, Петрашівка, Дмитрівка, Кияшки, Кузьменки, Солонці, Базалуки, Гора згідно з додатками.

Згідно з довідкою, наданою Сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу департаменту економічного розвитку та ресурсів Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до розрахунку за надані послуги з управління побутовими відходами, наданим позивачем, заборгованість відповідача за період з 01.04.2022 по 01.03.2025 становить 6 385,14 грн. Також згідно з відповідними розрахунками позивачем нараховано інфляційні втрати в сумі 2 637,09 грн, 3% в сумі 559,44 грн та неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки в сумі 6 970,59 грн.

Відмовляючи в задоволенні позову районний суд виходив з того, що позивачем не доведено факту укладення індивідуального договору про надання відповідних послуг з відповідачкою.

Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком районного суду з огляду на наступне.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством, а саме, Житловим кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Закону України "Про відходи"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами пункту 2 частини 1статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до вимог пунктів 1, 5 частини 2статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Нормою частини 1статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України "Про відходи" передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами».

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги"

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про управління відходами", послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835( далі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Отже, з викладеного вбачається, що послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей13і14Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами" та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання(правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони(правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

Так із матеріалів справи вбачається, що КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальних послуг по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Комсомольської міської ради від 20.04.2010 №184.

Рішенням Горішньоплавнівської міської ради від 19.12.2019 затверджено протокол засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади, згідно з яким КП «СпецЕко» визнано виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади строком на 10 років з 20.12.2019 по 19.12.2029.

КП « СпецЕко», яке є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок, АДРЕСА_1 , здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору від 05.11.2021 року про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на вебсайті КП « СпецЕко» визначено, що виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 25.05.2021 року № 137 «Про встановлення тарифів КП «СпецЕко» на послуги з поводження з побутовими відходами для с. Дмитрівка, с.Кияшки, с.Кузьменки, с.Солонці, с.Базалуки, с.Гора, пропонує фізичним особам, які є власниками (співвласниками, користувачами) нерухомого майна, або за згодою власника іншим особам, які користуються об'єктом нерухомого майна та власникам індивідуального (садибного) житлового будинку (далі - Споживачам) отримувати послуги з поводження з побутовими відходами на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади шляхом приєднання до Публічного Договору про надання послуг з управління побутовими відходами.

Установивши, що протягом місяця з дня опублікування проекту договору споживач про свою відмову укласти договір про надання послуг із вивезення побутових відходів чи про свою незгоду із умовами опублікованого договору до КП « СпецЕко» у письмовому вигляді не направляли, а тому вважається такою, що прийняла пропозицію позивача щодо укладення договору про надання послуг із вивезення побутових відходів, положення якого відповідають типовому договору.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з розрахунком за надані послуги з управління побутовими відходами, наданим позивачем, заборгованість відповідача за період з 01.04.2022 по 01.03.2025 становить 6 385,14 грн.

Належних і допустимих доказів того, що відповідач ОСОБА_1 не користуються послугами КП « СпеЕко» по вивезенню побутових відходів з території, де вона мешкає, або укладення договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідач вважається такою що прийняла оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі. Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами не надано.

На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за отримані послуги з управління побутовими відходам в розмірі 6385,14 грн. підлягають задоволенню.

Щодо вимог ро стягнення інфляційних втрат, 3 % річних та штрафні санкції у вигляді подвійної облікової ставки НБУ, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Згідно норми ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Із матеріалів справи вбачається, що на суму заборгованості у розмірі 6385,14 грн. було нараховано інфляційні втрати за період з 01.04.2022 року по лютий 2025 року у розмірі 2637,09 грн, 3 % річних у розмірі 559,44 грн. та штрафні санкції за період з 04.03.2022 року по 24.01.2025 року у розмірі 6970, 59 грн що підтверджується долученим до позовної зави розрахунком.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022 року про "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" визначено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Ця постанова набрала чинності з дня опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року. Згідно Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан. Строк воєнного стану продовжувався і на даний час.

Оскільки інфляційні втрати, 3 % річних та штрафні санкції нараховані в період на який розповсюджується дія Постанови КМУ від 05.03.2022, положення якої застосовуються з 24 лютого 2022 року, відсутні підстави для їх стягнення .

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних, інфляційних втрат та штрафних санкцій не підлягають задоволенню. За вказаних обставин, апеляційну скаргу слід задовольнити частково, рішення районного суду скасувати та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно зі статтею 141 ЦПК України слід змінити розподіл судових витрат.

Оскільки позов задоволено на 38,58% слід стягнути з ОСОБА_1 на користь КП «СпецЕко» судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 1168, 20 грн. та за подачу апеляційної скарги у розмірі 1752, 30 грн, а всього 2920, 50 грн.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382-384 ЦПК України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «СпецЕко»,- задовольнити частково.

Рішення Комсомольського міського суду Полтавської області від 06 жовтня 2025 року, - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким позов Комунального підприємства "СпецЕко" Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне здійснення платежів - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства "СпецЕко" заборгованість за отримані комунальні послуги з управління побутовими відходами в розмірі 6385,14 грн.

В іншій частини вимог -відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства "СпецЕко" судовий збір у розмірі 2920, 50 грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 04 лютого 2025 року.

Головуючий суддя : ___________________________ Г.Л. Карпушин

Судді: ___________________ С.Б. Бутенко __________________ О.І. Обідіна