Справа №760/1827/26
1-кс/760/1345/26
04 лютого 2026 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Солом'янського районного суду міста Києва клопотання детектива Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та додані до клопотання матеріали кримінального провадження № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 222 КК України,-
Детективами Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 222 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом 2024 року систематично здійснювали розтрату бюджетих коштів, під виглядом надання матеріальної допомоги мешканцям (жителям) Київської області, у межах цільової програми «Турбота» на 2021-2025 роки.
Так, 24 грудня 2020 року рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 № 040-01-VІІІ затверджено цільову Програму «Турбота» на 2021-2025 роки (надалі - Програму) та Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної грошової допомоги мешканцям Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах та звернулися до депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - Порядок), а також визначено головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем Програми ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до Порядку, механізм використання коштів, передбачених в обласному бюджеті за КПКВК 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» в частині видатків на реалізацію Київської обласної Програми.
Згідно Порядку кошти, призначені для надання адресної грошової допомоги мешканцям Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах та звернулися до депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 можуть бути використані на надання матеріальної допомоги мешканцям, у тому числі працівникам органів державної влади, органів місцевого самоврядування та підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області у зв'язку із їхнім скрутним матеріальним становищем та (або) необхідністю витрат, пов'язаних з народженням, смертю близьких родичів, потребою лікуванні тощо.
На підставі звернень депутатів ІНФОРМАЦІЯ_2 видається розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_2 про виділення коштів або надається обґрунтована відповідь про відмову у задоволенні депутатського звернення.
Звернення депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 про виділення коштів повинно містити: особисту заяву громадянина (відповідно до Додатку 1 до Порядку); акт обстеження матеріально-побутових умов проживання або медичну довідку про стан здоров'я особи, якій передбачається надати матеріальну допомогу або iншi документи, що підтверджують необхідність надання допомоги; копії паспорта (1, 2, 11 сторінка) або копію лицьової та зворотної сторони ID паспорту; копію довідки про реєстрацію місця проживання особи (для осіб які мають ID паспорт); інформація про отримання (не отримання) матеріальної допомоги на місцевому рівні, подається у довільній формі; реквізити рахунку, на який особа бажає отримати вiдповiднi кошти.
Матеріальна допомога виплачується фізичним особам головним розпорядником коштів, визначеним Програмою, на відповідний рік, на підставі розпорядження голови обласної ради, шляхом перерахування відповідної суми коштів на рахунок.
Проведеною перевіркою реалізації Програми в 2024 році встановлено, що використано коштів обласного бюджету, в сумі понад 139 млн. грн, з яких видатки на суму понад 16, 2 млн. грн., здійснено у вигляді матеріальних допомог фізичним особам, всупереч обсягів щорічної разової допомоги з розрахунком на одну сім'ю або на одну особу, так як виявлено осіб які отримували матеріальну допомогу декілька разів, а також в розмірах, що перевищують суми передбачені Програмою за напрямками на підставі розпоряджень службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Під час реалізації Програми депутати ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 розглядали заяви жителів Київської області, які ніби опинилися в складних життєвих обставинах та надсилали депутатські звернення про надання матеріальних допомог близьким особам.
У ході реалізації Програми виявлено службове недбальство ОСОБА_11 яка обіймала посаду начальника відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію ІНФОРМАЦІЯ_2 та повинна була вивчати подані заяви з додатками чи надані документи підтверджують необхідність надання допомоги.
Під час перевірки поданих документів депутатам виявлено, що заяви жителів Київської області про отримання матеріальної допомоги написані у зв'язку з лікуванням до яких долучалися копії виписок та довідок від лікарів, які не мають підтвердження в лікуванні в розмірі сум зазначених в депутатських зверненнях стосовно ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 ..
Так, з метою повного, всебічного розслідування кримінального провадження, а також належного документального підтвердження виявлених порушень та встановлення повного кола осіб причетних до його вчинення виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів з можливістю подальшого їх вилучення належним чином завірених копій та в електронному вигляді, які перебувають у володінні Helsi оператором та володільцем інформації, якої є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 :, а саме до інформацію з електронних медичних карток пацієнтів (результати аналізів, історія візитів до лікарів, виписки, огляди, операції, рецепти і т.п.).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком випадків зазначених у КПК України.
На підставі викладеного детектив за погодженням з прокурором звернувся до суду із відповідним клопотання.
В судове засідання детектив не з'явився, про дату та час засідання був повідомлений належним чином. До суду надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності у зв'язку із неможливістю прибуття у судове засідання. У своїй заяві, з огляду на вимоги ч. 5 ст.163 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя вправі постановити ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що мають місце обставини, передбачені ч.ч. 5,6 ст. 163 КПК, просив клопотання задовольнити, не вбачаючи на його відсутність, оскільки він повністю підтримує викладені у клопотанні доводи. Враховуючи, що детектив, будучі повідомленим про дату та час розгляду клопотання, завчасно повідомив суд про свою неявку з поважних причин, зазначив, що підтримує клопотання та доводи, що викладені у клопотанні, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання без участі сторони кримінального провадження, якою воно ініційовано.
Слідчий суддя вважає за необхідне здійснити розгляд клопотання в порядку ч. 2 ст. 162 КПК України без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи у зв'язку із наявною загрозою знищення таких документів.
На підставі викладеного, слідчий суддя зауважує, що дослідження обставин, визначених у ч.5, 6 ст.163 КПК України буде здійснено судом, за відсутності учасників та виключно, шляхом дослідження змісту клопотання та доданих до клопотання матеріалів.
У зв'язку із неприбуттям учасників судового розгляду аудіо-, відеофіксація судового засідання не здійснювалась, відповідно до вимог ч. 4 ст.107 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
Так, судом встановлено, що відомості про кримінальне провадження внесені 21.05.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72025111100000027 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 222 КК України.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 162 КПК України встановлено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З огляду на викладене, сторона кримінального провадження довела, що інформація, до якої детектив просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також враховуючи, що отримання зазначеної інформації для кримінального провадження буде мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 110, 159-164, 166 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити частково.
Надати детективам Підрозділу детективів (на правах Управління) Територіального управління БЕБ у Київській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , оператором та володільцем інформації, якої є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій, а саме до інформації з електронних медичних карток за період часу з 01.01.2017 по 31.12.2025 пацієнтів (результати аналізів, історія візитів до лікарів, виписки, огляди, операції, рецепти) наступних отримувачів матеріальних допомог на лікування: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_12 РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_14 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_15 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_16 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_20 РНОКПП НОМЕР_17 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_18 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_19 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_20 ; ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_21 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_22 .
В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в 1 (один) місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1