Справа № 357/4168/25
3/357/19/26
05.02.2026 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Олександр Шовкопляс розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, в режимі відеоконференції з особою, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника Ільчуком Д.Ю., який надійшов з Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції у Київській області полк патрульної поліції в м. Біла Церква та Білоцерківському районі батальйон № 1 відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: дані відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
за участі захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвоката Ільчука Д.Ю.,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 15.03.2025 року, о 09 год. 02 хв. рухаючись по Трасі АД М-05 Київ-Одеса 78 км, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Nissan Note, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку у найближчому медичному закладі у лікаря нарколога, водій категорично відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав суду пояснив, що 15.03.2026 рухаючись по Трасі АД М-05 Київ-Одеса 78 км, керував транспортним засобом Nissan Note, державний номерний знак НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками поліції. Після того, як працівники поліції перевірили документи повідомили, що вбачають у нього ознаки наркотичного сп'яніння і для підтвердження, або спростування даного стану, йому необхідно проїхати у медичний заклад. ОСОБА_1 зауважив, що він від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння не відмовлявся, оскільки наркотичні засоби не вживає, але з автомобіля боявся вийти бо біля працівників поліції були працівники ТЦК, які могли відвести його до військомату. Повідомив суду, що самостійно пройшов огляд на стану сп'яніння та відповідно до висновку №424 від 17.03.2025 ознак сп'яніння у нього не виявлено. Просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні захисник Ільчук Д.Ю. просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення. Захисник суду пояснив, що ОСОБА_1 від проходження огляду не відмовлявся, а просто боявся, що його заберуть працівники ТЦК. Захисник зауважив, що ОСОБА_1 після того, як оформили відносно нього документи за ч. 1 ст. 130 КУпАП, поїхав до КНП ТМР «Таращанської міської лікарні» куди його направляли працівники поліції, але лікаря там не було оскільки це був вихідний день тому огляд пройти йому не вдалося. Після того прийняв рішення пройти огляд у КП «Дніпропетровській багатопрофільній клінічній лікарні з надання психіатричної допомоги», що підтверджується висновком №424 від 17.03.2026, відповідно до якого у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
Суддя заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши матеріали справи приходить до наступного висновку.
Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляд визначається Інструкцією про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затв. Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735) (далі по тексту Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (затв. Постановою КМУ №1103 від 17.12.2008) (далі по тексту Порядок), Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затв. Наказом МВС України №1395 від 07.11.2015) (надалі по тексту Інструкція 2).
Так, згідно з п. 2 Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п. 4 Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 7 Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, згідно з п. 12 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
В свою чергу, у відповідності до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З огляду на викладене, необхідно зазначити, що саме відмова від проходження огляду на стан сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення, має наслідки притягнення водія до адміністративної відповідальності, а саме складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, суддею встановлено, що вина ОСОБА_1 в порушенні п. 2.5. Правил дорожнього руху доводиться матеріалами адміністративної справи, а саме:
- відомостями, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 15.03.2025 серії ЕПР1 №271932;
- актом огляду на стан наркотичного сп'яніння;
- направленням на огляд з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння;
- копію листа генерального директора КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» Н. Головенко від 19.12.2023 № 03-05/2525;
- копію листа головного лікаря КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 4» ОСОБА_2 від 02.01.2025 № 1;
- копію листа директора КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» від 31.12.2024 № 1722;
- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких останній від проходження огляду не відмовлявся, але виходити із автомобіля не бажав;
- розпискою ОСОБА_3 відповідно до якої останній зобов'язується доставити транспортний засіб Nissan Note, державний номерний знак НОМЕР_1 за адресою м. Кривий Ріг вул. Івана Франка 2;
- переглянутим в судовому засіданні диском з відеозаписами з нагрудної камери поліцейського.
З матеріалів справи вбачається, що працівниками поліції при зупинці транспортного засобу марки Nissan Note, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 у останнього було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, які зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення. Після цього останньому у встановленому законом порядку було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі та виписано відповідне направлення, яке міститься в матеріалах справи.
Так, з переглянутих в судовому засіданні відеозаписів вбачається, що на вимогу працівників поліції ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, але з машини виходити не бажав. Об'єктивних причин відмови ОСОБА_1 , від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння судом не встановлено.
Отже, з відеозапису вбачається, що поведінка ОСОБА_1 , була направлена саме на уникнення від відповідальності, а не бажанні проти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі.
У жодному випадку зазначені вище обставини не можуть слугувати підставою для відмови ОСОБА_1 , як водія, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки, як встановлено практикою ЄСПЛ, ті, хто реалізують своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави (по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007).
З приводу надісланого на адресу суду стороною захисту, висновку, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій від 17.03.2025 № 424 складеного на ім'я ОСОБА_1 суд зазначає таке.
Відповідно до п. 7 Порядку огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було зупинено 15.03.2025 о 09 год. 02 хв. та відповідно до переглянутого відеозапису у нього були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння. Із наданого стороною захисту висновку вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до медичного закладу 15.03.2025 о 17 год. 00 хв. висновок огляду - у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
Отже, медичний огляд ОСОБА_1 проведено поза межами двогодинного терміну для проведення огляду, передбаченого Порядком.
Враховуючи викладене, висновок КП «Дніпропетровської багатопрофільної клінічної лікарні з надання психіатричної допомоги», щодо результатів огляду ОСОБА_1 визнається судом неналежними доказом.
Позиція захисника про те, що вказаний висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, спростовують керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння є безпідставною, оскільки відповідно до фабули протоколу ОСОБА_1 ставиться у провину керування транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння та відмова від проходження огляду, а не керування транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Крім того, відподно до п. 4 ст. 266 КУпАП огляд у закладі охорони здоров'я та складання висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Також враховуючи п. 2 ІІІ Розділу Інструкції, огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів лікарем закладу охорони здоров'я.
Отже, суддя приходить до висновку, що сукупність доказів по справі, поза розумним сумнівом, свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП за ознаками особи, яка керує транспортним засобом, в стан наркотичного сп'яніння. Відповідно клопотання сторони захисту про закриття провадження по справі за відсутністю події та складу правопорушення задоволенню не підлягає.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі…
Отже, враховуючи доведеність матеріалами справи вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, суддя вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.
Крім цього, згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір в провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, статтями 130 ч. 1, 221, 284, 40-1 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 17000 грн. з позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 грн. в дохід держави.
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
Термін пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
СуддяОлександр ШОВКОПЛЯС