Ухвала від 06.02.2026 по справі 718/223/24

Справа №718/223/24

Провадження №1-кс/718/44/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2026 року м.Кіцмань Чернівецька область

Слідчий суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Кіцманського районного суду Чернівецької області клопотання прокурора відділу Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 12023262110000222 від 02.08.2023 про продовження строку дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українцю, громадянину України, уродженцю. Зеленів Кіцманського району Чернівецької області, зареєстрованому та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із вищою освітою, депутату Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, фізичній особі-підприємцю, раніше не судимому, підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України,-

УСТАНОВИВ:

Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.

05.02.2026 на адресу суду надійшло описане вище клопотання, мотивоване тим, що на балансі Кіцманської міської ради перебуває протирадіаційне укриття (надалі - ПРУ), відповідно до паспорту сховища (протирадіаційного укриття) № 97278 від 22.01.2007, розташованого за адресою: м. Кіцмань, вул. Незалежності, 83, призначення якого в мирний час - не використовується; з якого періоду - не експлуатується; дата прийняття в експлуатацію - 1983 рік; технічні характеристики сховища (протирадіаційного укриття): місткість - 180 осіб. Виходячи із наведених в Технічному паспорті від 01.01.2012 показників захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) протирадіаційне укриття відноситься до об'єкту будівництва із класом наслідків СС2.

Оскільки будівля захисної споруди та її приміщення тривалий час не використовувались, її використання за призначенням потребувало ремонту, у тому числі і заміни окремих конструктивних елементів, включаючи несучі конструкції даху.

До виконання зазначених робіт з капітального ремонту укриття по вул.Незалежності, 83 в м. Кіцмань, у тому числі влаштування покрівлі, Кіцманським міським головою ОСОБА_6 за узгодженням із заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_7 було залучено ФОП ОСОБА_4 .

Одночасно ОСОБА_6 та ОСОБА_4 увійшли у змову на привласнення останнім частини коштів, що підлягали спрямуванню на проведення робіт з капітального ремонту ПРУ.

Сприяти цьому, за задумом ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , мало розроблення проектно-кошторисної документації на ці роботи в неповному обсязі, без розробки та складання графічної, технічної, технологічної частини проектної документації, робочих креслень, переліку робіт, для яких необхідне складання актів на приховані роботи та актів проміжного прийняття відповідальних конструкцій та інших, а виключно у складі дефектного акту та кошторисної документації, незважаючи на те, що відповідно до п.п.11.2 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 №45 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 березня 2012 року №122), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 року за 651/19389 (надалі - Порядок №45), в редакції, яка діяла на час цих подій, виконання будівельних робіт з капітального ремонту на підставі дефектного акта, в якому визначаються фізичні обсяги робіт та умови їх виконання, а також кошторисної документації, допускається при виконання будівельних робіт з капітального ремонту об'єктів з незначними наслідками (СС1), пов'язаних виключно з поліпшенням експлуатаційних показників, а ПРУ та роботи, якіпідлягаливиконанню з метою його ремонту відносятьсядо класу наслідків СС2.

Оскільки весь об'єкт «протирадіаційне укриття» до класу наслідків (відповідальності) СС1 не відноситься, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 вирішили здійснити розробку та оформлення проектно-кошторисної документації на відокремлені частини ПРУ як на об'єкти із класом наслідків СС1, що, в свою чергу, допускає здійснення проектування у складі лише дефектного акта, в якому визначаються фізичні обсяги робіт та умови їх виконання, пояснювальної записки, в якій зазначаються умови виконання робіт, та кошторисної документації, що має бути передбачено завданням на проектування. Одночасно ОСОБА_6 та ОСОБА_4 планували умисно не складати звіти з висновками про результати обстеження будівельних конструкцій всупереч вимогам нормативно-правових актів у сфері будівництва. При цьому, особам, які розроблятимуть проектно-кошторисну документацію, було заплановано надавати неповні та недостовірні відомості про характеристики об'єкту будівництва задля невиявлення ними факту віднесення об'єктів будівництва до класу наслідків (відповідальності) СС2.

Надалі рішенням ХХХ (позачергової) сесії Кіцманської міської ради VІІІ скликання внесено зміни до додатку № 5 до рішення ХХІV сесії міської ради VІІІ скликання від 16.12.2022 року № 387/12 «Про бюджет Кіцманської міської територіальної громади на 2023 рік» та визначено обсяг капітальних вкладень на капітальний ремонт (влаштування покрівлі) укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань у сумі 556150 грн.

Надалі, користуючись тим, що вартість робіт з капітального ремонту даху ПРУ була запланована в розмірі, меншому від 1 000 000 грн., що надавало можливість за умови віднесення об'єкту будівництва до класу наслідків (відповідальності) СС1, у відповідності до п.10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року №560 (надалі - Порядку №560) та ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не проводити обов'язкову експертизу не тільки робочої частини проектної документації, а й кошторисної частини проекту будівництва, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , побоюючись, що офіційне звернення за розробкою та складанням проектно-кошторисної документації з капітального ремонту даху приміщення ПРУ до уповноважених на це осіб призведе до визначення останніми реального класу наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, що вимагатиме обов'язкової експертизи проекту будівництва за всіма напрямами, вирішили за розробкою та складанням проектно-кошторисної документації ні до кого офіційно не звертатись, а неофіційно звернулись до знайомого інженера-проектувальника та отримати від нього документацію в якості консультативних документів.

З цією метою, орієнтовно в серпні-вересні 2023 року, ОСОБА_4 звернувся до ОСОБА_8 з проханням визначення орієнтовної вартості робіт по проведенню капітального ремонту даху приміщення укриття по вул.Незалежності, 83 в м. Кіцмань. При цьому ОСОБА_4 , не повідомляючи дійсного наміру своїх дій, назвав ОСОБА_8 переліки та обсяги робіт, що підлягають виконанню без зазначення вихідних даних (характеристик матеріалів та технічних характеристик).

ОСОБА_8 , діючи на прохання ОСОБА_4 , виходячи із даних, сформованих програмним комплексом на підставі відомостей та характеристик, наданих останнім, повідомив ОСОБА_4 орієнтовну вартість будівництва в сумі 556150 грн., сформувавши на програмному комплексі відповідні документи в якості інформативних для попереднього визначення орієнтовної вартості робіт.

Після цього складені ОСОБА_8 з консультативною та інформативною метою на прохання ОСОБА_4 . Дефектний акт та Інвесторська кошторисна документація (у складі Локального кошторису, Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва, Підсумкової відомості ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва), у яких дані та відомості було сформовано виходячи із наведених безпосередньо ОСОБА_4 в усному порядку переліків та обсягів робіт, що підлягають виконанню, виду матеріалу без зазначення вихідних даних (характеристик матеріалів та технічних характеристик), були використані для надання видимості законності та відповідності вимогам чинного законодавства факту здійснення капітального ремонту даху приміщення ПРУ.

При цьому ОСОБА_6 , діючи як Кіцманській міський голова, виступаючи Замовником будівництва, до належного проектувальника за розробкою проектно-кошторисної документації не звернувся, та всупереч вимогам ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» із Зміною № 1 та Зміною № 2 (надалі ДБН А.2.2-3) не вжив заходи до розробки та не затвердив завдання на проектування; не погодив із головним архітектором проекту та/або головним інженером проекту, як цевимагаєтьсяу Порядку №560, Порядку №45, рішення щодо обсягу проектної документації, у тому числі щодо можливості розроблення проекту будівництва у складі дефектного акта, пояснювальної записки та кошторисної документації, а затвердив власним підписом та мокрим відбитком печатки Кіцманської міської ради складені ОСОБА_8 в якості інформативних Дефектний акт на будівництво «Капітальний ремонт даху приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області», Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва в сумі 556150 грн.

26 вересня 2023 року, ОСОБА_6 , діючи як Кіцманській міський голова, усвідомлюючи неправомірний характер своїх дій, з метою сприяння у привласненні ОСОБА_4 частини коштів, що призначались для капітального ремонту даху ПРУ, своїм Розпорядженням за № 222-р «Про затвердження кошторисної документації» затвердив кошторисну документацію на об'єкт «Капітальний ремонт даху приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області», достовірно знаючи, що така документація належним чином не розроблялась і не складалась, а наявний обсяг документації на проведення цих робіт не відповідає вимогам та положенням чинного законодавства з питань будівництва, не містить завдання на проектування та графічної, технічної, технологічної частини проектної документації, робочих креслень та інших розділів, передбачених ДСТУ 8855, відсутність яких може призвести до неналежного виконання робіт, та, як наслідок, до спричинення шкоди охоронюваним законом державним інтересам та інтересам громади.

Одночасно цим же розпорядженням контроль за його виконанням покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_7 , за яким, фактично, було закріплено проведення капітального ремонту протирадіаційного укриття і який був обізнаний у всіх аспектах проведення капітального ремонту на об'єкті будівництва.

05 жовтня 2023 року між Кіцманською міською радою в особі міського голови в особі ОСОБА_6 , в подальшому «Замовник», та ФОП ОСОБА_4 , у подальшому «Підрядник» укладено та підписано Договір №14 про капітальний ремонт даху приміщення укриття по АДРЕСА_2 . Договірна ціна робіт, доручених для виконання Підряднику згідно зведеного кошторисного розрахунку складає 548948 грн без ПДВ.

Одночасно до цього Договору було складено в поточних цінах станом на 26.09.2023 та підписано сторонами із завіренням відбитками печаток: Замовником в особі Кіцманського міського голови ОСОБА_6 та Підрядником в особі ФОП ОСОБА_4 . Договірну ціну на Капітальний ремонт даху приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області, визначену в сумі 548498 грн.

Після цього ФОП ОСОБА_4 було проведено роботи з Капітального ремонту даху ПРУ. При цьому, при проведенні цих робіт було допущено чисельні порушення ДБН В.2.6-220:2017 «Покриття будівель і споруд», що унеможливлювало належну без негативних наслідків експлуатацію даху укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань, чим Кіцманській громаді заподіяно шкоду. Про факт неналежності цих робіт були обізнані і ОСОБА_6 і ОСОБА_9 .

22.12.2023 ОСОБА_4 складено Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, в якому, як і в локальному кошторисі, не було вказано специфікації та характеристик матеріалу, який використовувався при проведенні робіт та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3, які були підписані і ОСОБА_6 , як Замовником, і ОСОБА_4 , як підрядником.

Одночасно в Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в ОСОБА_4 внесено, а ОСОБА_6 завірено підписом та відбитком печатки недостовірні відомості про фактичні обсяги виконаних будівельних робіт на суму 41 413,84 грн.

Одночасно ОСОБА_6 , достовірно знаючи, що відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903 (надалі - Порядку № 903), він, як замовник, зобов'язаний був забезпечити технічний нагляд протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта, усвідомлюючи, що капітальний ремонт даху проведено з порушеннями ДБН, оскільки проектно-кошторисну документацію ніхто у відповідності до вимог ДБН не розробляв, і будівництво проводилось за відсутності робочої частини проекту (креслень, технічної, технологічної та іншихчастин), з метою укриттясвоєїумисноїбездіяльності щодо забезпечення належноготехнічногонагляду та задлястворення уяви про належність проведення робіт з капітального ремонту даху приміщення укриття і приховання факту вчинення привласнення, в останні дні проведення робіт звернуся до ОСОБА_10 , який має кваліфікований сертифікат інженера технічного нагляду.

22 грудня 2023 року ОСОБА_6 , як Кіцманським міським головою (Замовником), було підписано із ОСОБА_10 (Виконавцем) Договір № 27 про надання послуг на здійснення технічного нагляду, за яким останньому доручено здійснення технічного нагляду за капітальним ремонтом даху приміщення укриття по вул. Незалежності, 83/1 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області. Загальна вартість надання послуг на здійснення технічного нагляду за Договором становить 1,5 % прямих витрат кошторисної вартості, що складає 7650 грн.

В цей же день ОСОБА_10 , не маючи належної можливості здійснити належну перевірку відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням (оскільки такі рішення були відсутні), вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів за відсутності належно-розробленої проектно-кошторисної документації, здійснивши візуальну перевірку обсягів виконаних робіт, підписав разом із Кіцманським міським головою ОСОБА_6 . Акт виконаних робіт за договором № 27 від 22 грудня 2023 року, який містив завідомо для ОСОБА_6 недостовірні відомості.

Після цього службовими особами Кіцманської міської ради на підставі платіжної інструкції № 2 від 25.12.2023 на суму 548 498,00 грн на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_4 через Державну казначейську службу України, м. Київ, здійснено перерахування грошових коштів за виконання підрядних робіт по договору підряду № 14 від 05.10.2023, Акту №1 від 22.12.2023.

Далі, з метою доведення до кінця злочинного умислу ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , спрямованого на привласнення коштів, що призначались на ремонт ПРУ, на розгляд депутатів Кіцманської міської ради було винесено питання про фінансування робіт з ремонту приміщень протирадіаційного укриття.

29 березня 2024 року ХХХV сесією Кіцманської міської ради VІІІ скликання прийнято рішення, яким визначено обсяг капітальних вкладень на капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань в сумі 1 400 000 грн.

Оскільки вартість робіт з капітального ремонту приміщення ПРУ була запланована в розмірі, що вимагав проведення обов'язкової експертизи при класі наслідків (відповідальності) по об'єкту будівництва СС1 тільки кошторисної частини проекту будівництва, не проводячи обов'язкової експертизи робочої частини проекту, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 вирішили цим скористатись, та провести роботи без розроблення належної проектної документації, яка б передбачала складання графічної, технічної чи технологічної частини проектної документації, робочих креслень, переліку робіт, для яких необхідне складання актів на приховані роботи та актів проміжного прийняття відповідальних конструкцій, та без проведення обов'язкової експертизи проектів будівництва, а обмежитись лише складанням дефектного акту та кошторисної документації, куди включити роботи, які не підлягали за ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту» проведенню, і такі роботи не проводити, а кошти, передбачені на їх виконання привласнити, усвідомлюючи, що проведені роботи по капітальному ремонту приміщення без розробки належного робочого проекту можуть призвести до порушень державних будівельних норм, технологічних порушень та неналежного виконання робіт.

За розробленням проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт приміщення ПРУ ОСОБА_6 звернувся до інженера-проектувальника ОСОБА_11 , якому було повідомлено недостовірні відомості про здійснення капітального ремонту частини приміщення укриття, хоча фактично ремонту підлягали всі приміщення, а також недостовірні відомості щодо призначення, за яким планується використовувати ці приміщення, та про максимальну кількість людей, яка запланована до тимчасового перебування, а саме 55 осіб, приховавши відомості, з яких інженер-проектувальник міг би зробити висновок про належний клас наслідків об'єкта будівництва - СС2, і як наслідок, вимагати розробку робочої частини проекту та його обов'язкову експертизу, що, в свою чергу, унеможливлювало розроблення проекту будівництва з капітального ремонту об'єкту у складі лише дефектного акта, пояснювальної записки та кошторисної документації.

Оскільки ОСОБА_11 було вказано на необхідність здійснення проектування в одну стадію робочого проекту у складі лише дефектного акта та кошторисної документації та повідомлено відомості, що вказували на приналежність об'єкту до класу наслідків СС1, ним було узгоджено із Замовником завдання на проектування, датоване 17 квітня 2024 року, в якому визначено стадійність проектування - дефектний акт, кошторис; інженерні вишукування - не вимагається; вимоги щодо доступності маломобільних груп населення - відсутні (існуючі); клас наслідків (відповідальності) - СС1.

Вказане завдання на проектування, яке містило завідомо для Кіцманського міського голови недостовірні відомості щодо класу наслідків об'єкту, було підписано ОСОБА_6 , як Замовником, та завірено відбитком печатки Кіцманської міської ради.

Далі на підставі затвердженого Замовником завдання на проектування, виходячи із наведених останнім даних та відомостей, ОСОБА_11 складено Дефектний акт та кошторисну документацію на будівництво: капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області у складі Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва (яка становить 1 400 000 грн) Локального кошторису на будівельні роботи, підсумкової відомості ресурсів до веденого кошторисного розрахунку вартості будівництва, Розрахунку класу наслідків об'єкту будівництва.

При цьому, оскільки Розрахунок класу наслідків об'єкта будівництва на «Капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області» було здійснено на підставі наданих йому недостовірних відомостей, ОСОБА_11 , через введення в оману, було зроблено помилковий висновок про те, що Капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС1.

В свою чергу ОСОБА_6 , діючи як Кіцманській міський голова, виступаючи Замовником будівництва, затвердив 17 квітня 2024 року власним підписом та мокрим відбитком печатки Кіцманської міської ради складені ОСОБА_11 . Дефектний акт на будівництво «Капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області», Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва в сумі 1 400 000 грн та Підсумкову відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва.

Після цього філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Чернівецькій області із урахуванням визначеного ОСОБА_11 класу наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва СС1, надано позитивний експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації на «Капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області».

В цей же день, 23 квітня 2024 року, ОСОБА_6 своїм Розпорядженням за № 103-р «Про затвердження кошторисної документації» затвердив кошторисну документацію на Капітальний ремонт приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області, достовірно при цьому знаючи, що наявний обсяг документації на проведення цих робіт не відповідає вимогам чинного законодавства в галузі будівництва, не містить частин та розділів проектної документації, передбачених ДСТУ 8855, відсутність яких може призвести до неналежного виконання робіт, та, як наслідок, до спричинення шкоди охоронюваним законом державним інтересам та інтересам громади.

05 червня 2024 року між Кіцманською міською радою в особі міського голови в особі ОСОБА_6 , в подальшому «Замовник», та ФОП ОСОБА_4 , у подальшому «Підрядник» укладено та підписано Договір №7 про капітальний ремонт приміщення укриття по АДРЕСА_2 . Договірна ціна робіт, доручених для виконання Підряднику згідно зведеного кошторисного розрахунку складає 1 373 866 грн без ПДВ.

Одночасно до цього Договору було складено в поточних цінах станом на 13.03.2024 та підписано сторонами із завіренням відбитками печаток: Замовником, в особі Кіцманського міського голови ОСОБА_6 , та Підрядником, в особі ФОП ОСОБА_4 , Договірну ціну на Капітальний ремонт даху приміщення укриття по вул. Незалежності, 83 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області, визначену в сумі 1 373 866 грн.

Після цього ФОП ОСОБА_4 було проведено роботи з Капітального ремонту приміщення ПРУ. При цьому, при проведенні цих робіт було допущено порушення ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту».

31.10.2024 ОСОБА_4 складено Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2024 року форми № КБ-3 на суму 783 373,00 грн, які були підписані і ОСОБА_6 , як Замовником, і ОСОБА_4 , як Підрядником.

При цьому у зазначені документи ОСОБА_4 внесено, а ОСОБА_6 завірено підписом та відбитком печатки недостовірні відомості про фактичні обсяги виконаних будівельних робіт на суму 28 721,76 грн.

Зокрема, в акті № 1 від 31.10.2024 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2024 року на суму 783 373,00 грн, завищено обсяги наступних робіт: по шифру КБ11-29-1-ИН «Улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші, кількість плиток в 1 м2 до 7 шт» на 10 м2; по шифру С111-40 «Плитка керамічна» на 10 м2; по шифру С1999-9005 «Клей для плитки» на 65 кг; по шифру С1999-9006 «Фуга» на 4,06 кг; по шифру КБ15-76-1-ИН «Улаштування каркасу підвісних стель» на 180 м2, що склало різницю у вартості на 28 721,76 грн., при тому, що ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту» влаштування підвісних стель взагалі не допускається.

З метою забезпечення перерахування на рахунок ОСОБА_4 коштів по акту № 1 від 31.10.2024 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2024 року було використано аркуш із відбитком печатки та особистим підписом інженера з технічного нагляду ОСОБА_10 (який до такого нагляду не залучався), оскільки без відмітки технагляду Акт приймання виконаних будівельних робіт Казначейством до оплати не приймається.

Після надання до Державної казначейської служби України акту № 1 від 31.10.2024 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2024 року, який містив завідомо недостовірні для ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відомості як щодо обсягу виконаних робіт, так і щодо здійснення технагляду, на підставі платіжної інструкції № 3552 від 04.11.2024 на суму 783 373,00 грн; на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_4 через Державну казначейську службу України, м. Київ, здійснено перерахування грошових коштів за виконання підрядних робіт по договору підряду № 7.

З метою приховання факту надання до Державної казначейської служби документів із підписом та відбитком печатки інженера з технічного нагляду ОСОБА_10 , який технічний нагляд за цим об'єктом фактично не здійснював, ОСОБА_6 , 05 листопада 2024 року як Кіцманський міський голова (Замовник) підписав із ОСОБА_10 (Виконавцем) Договір № 10 про надання послуг на здійснення технічного нагляду за капітальним ремонтом приміщення укриття по вул. Незалежності, 83/1 в м. Кіцмань Чернівецького району Чернівецької області/ Загальна вартість надання послуг на здійснення технічного нагляду за Договором становить 1,5 % прямих витрат кошторисної вартості, що складає 18 982 грн.

27.12.2024 ОСОБА_4 складено Акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2024 року форми № КБ-3 на суму 431 414,00 грн, які були підписані і ОСОБА_6 , як Замовником, і ОСОБА_4 , як Підрядником.

При цьому у зазначені документи ОСОБА_4 внесено, а ОСОБА_6 завірено підписом та відбитком печатки недостовірні відомості про фактичні обсяги виконаних будівельних робіт на суму 89 880,08 грн.

Зокрема, в акті № 2 від 27.12.2024 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2024 року на суму 431 414,00 грн завищено обсяги наступних робіт: по шифру КБ15-74-14-1-ИН «Опорядження внутрішніх поверхонь стін по каменю та бетону декоративною сумішшю з наповнювачем величиною зерен 2 мм» на 380 м2; по шифру С1999-9007 «Декоративна суміш» на 1 482 кг; по шифру КБ15-76-1-ИН «Улаштування каркасу підвісних стель» на 10 м2; по шифру КБ15-76-2-ИН «Укладання плит стельових в каркасі стелі» на 12,5 м2; по шифру С111-41 «Плити стельові» на 12,5 м2; по шифру КР15-137-1-ИН «Заміна вентиляційних решіток» на 12 шт; по шифру С113-1770 «Решітка вентиляційна» на 12 шт, що склало різницю у вартості на 89 880,08 грн.

Таким чином 31.10.2024 та 27.12.2024 ОСОБА_4 складено, а Кіцманським міським головою ОСОБА_6 звірено особистим підписом та відбитком печатки Кіцманської міської ради Акт №1 від 31.10.2024 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, Довідку від 31.10.2024 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2024 року форми № КБ-3, Акт №2 від 27.12.2024 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, Довідку від 27.12.2024 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2024 року форми № КБ-3, в яких містились завідомо недостовірні відомості про фактичні обсяги виконаних будівельних робіт на суму 118 601,84 грн.

27 грудня 2024 року ОСОБА_10 , не маючи належної можливості здійснити належну перевірку відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням (оскільки такі рішення були відсутні), вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів за відсутності належно-розробленої проектно-кошторисної документації, здійснивши візуальну перевірку обсягів виконаних робіт, підписав разом із Кіцманським міським головою ОСОБА_6 . Акт № 2 виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року, який містив завідомо для ОСОБА_6 та ОСОБА_4 недостовірні відомості.

Поряд із цим, службовими особами Кіцманської міської ради на підставі платіжної інструкції № 4612 від 27.12.2024 на суму 431 414,00 грн на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_4 через Державну казначейську службу України, м. Київ, здійснено перерахування грошових коштів за виконання підрядних робіт по договору підряду № 7.

Всього, упродовж грудня 2023 року - грудня 2024 року, на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_4 з рахунку Кіцманської міської ради через Державну казначейську службу України, м. Київ здійснено зайве перерахування грошових коштів за виконання підрядних робіт по договорах підряду № 14 від 05.10.2023 та № 7 від 05.06.2024 за фактично завищені підрядні роботи на суму загальну суму 160 015,68 грн, внаслідок чого в умовах воєнного стану привласнено бюджетні кошти на вказану суму, чим заподіяно матеріальну шкоду Кіцманській територіальній громаді в особі представницького органу - Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

Далі, в 2025 році, через те, що капітальний ремонт даху ПРУ було проведено із порушенням державних будівельних норм, конструкція даху та його покрівлі не забезпечили належного водовідведення, через що опадами було частково пошкоджено стіни, підлогу та стелі приміщення укриття, внаслідок чого завдано шкоду Кіцманській територіальній громаді в особі представницького органу - Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області в сумі вартості пошкодженого майна та коштів, необхідних на відновлення попереднього стану приміщення.

Вищевикладені обставини порушення вимог законодавства у галузі будівництва підтверджуються оригіналами документів, одержаними за наслідками виконання тимчасових доступів до речей та документів, листами осіб, які розробляли кошторисну документацію, та копіями наданими ними документів, а також показаннями осіб, допитаних у кримінальному провадженні, які, у тому числі, вказали, що неподалік будівлі протирадіаційного укриття по вул. Незалежності, 83 в м.Кіцмань знаходиться дошкільний навчальний заклад «Веселка», і, відповідно, дітей під час повітряних тривог необхідно переводити в приміщення укриття. Через те, що стан даху та приміщень ПРУ був неналежним, перебування дітей у сховищі було неможливим. Тому виникла необхідність у проведенні ремонту даху та приміщень укриття. Питання ремонту почали обговорювати навесні 2023 року на нарадах з Кіцманським міським головою, яким на той час був ОСОБА_6 . Останній доручив цим займатись безпосередньо заступнику міського голови з питань виконавчих органів ОСОБА_9 , який безпосередньо займався пошуком підрядника і віднайшов для проведення цих робіт ОСОБА_4 , з яким безпосередньо у подальшому контактував з приводу ремонту даху під час проведення ремонтних робіт.

06.11.2025 ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

11.11.2025 ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області обрано ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави із покладенням на нього обов'язків строком до 11.01.2026, зокрема:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;

- не відлучатися за межі населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування з іншим підозрюваним ОСОБА_6 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Крім того, 31.12.2025 керівником Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_12 ухвалено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 06.02.2026.

Ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.01.2026 частково продовжено до 06.02.2026 строк дії обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11.11.2025.

Ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04.02.2026 строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців - до 06.04.2026.

Частиною 7 статті 194 КПК України передбачено, що обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Наразі у органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку дії обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11.11.2025 - до 06.04.2026, через те, що заявлені ризики, які були підставою обрання запобіжного заходу, не зменшилися, а досудове розслідування наразі не може бути завершене через необхідність отримати, долучити до матеріалів та провести аналіз висновку судової комісійної будівельно-технічної експертизи, призначити та одержати висновок судової економічної експертизи задля визначення розміру шкоди, завданої Кіцманській міській раді, провести додаткові допити свідків, здійснити низку інших слідчих та процесуальних дій, направлених на всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, прийняти остаточне процесуальне рішення відповідно до вимог кримінального процесуального законодавства України.

Позиція учасників судового провадження та процедура розгляду.

Прокурор ОСОБА_13 у судовому засіданні подане клопотання підтримав повністю, просив його задовольнити.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти продовження строку дії обов'язків у чинній редакції.

Встановлені судом обставин із посиланням на докази. Оцінка слідчого судді.

Судом встановлено, що згідно з Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження № 12023262110000222 від 02.08.2023 року за ч. 4 ст. 191 КК України, у зв'язку із тим, що 02.08.2023 надійшов рапорт ДОП ВП №2 (м.Кіцмань) ОСОБА_14 про те, що в ході проведення профілактичної роботи спілкування з мешканцями Кіцманської, Мамаївської, Ставчанської та Неполоковецької територіальних громад встановлено, що посадові особи підприємств, установ та організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, які знаходяться на території обслуговування ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, використовуючи своє службове становище, за попередньою змовою з підприємствами та фізичними особами - підприємцями під час здійснення публічних закупівель привласнюють під час дії воєнного стану бюджетні кошти, які виділені на проведення ремонтних та будівельних робіт.

17.12.2024 до ЄРДР внесено відомості за ч.1 ст.367 КК України за результатами колективного звернення депутатів Кіцманської міської ради про те, що внаслідок службової недбалості посадових осіб Кіцманської міської ради під час здійснення контролю за якістю виконання підрядною організацією будівельних робіт по облаштуванню укриття, спричинено шкоду мешканцям Кіцманської громади.

21.01.2025 до ЄРДР внесено відомості за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України у зв'язку із тим, що посадові особи Кіцманської міської ради разом із ФОП ОСОБА_4 здійснили внесення завідомо недостовірних відомостей до актів виконаних робіт КБ-2В в частині завищення об'ємів та цін, що призвело до неправомірного перерахування коштів за фактично не здійснені роботи під час капітального ремонту приміщення укриття по АДРЕСА_2 .

23.10.2025 до ЄРДР внесено відомості за ч. 4 ст. 191 КК України з приводу сприяння ОСОБА_6 у привласненні ОСОБА_4 частини коштів, що призначалися для капітального ремонту приміщення укриття по АДРЕСА_2 .

Також 23.10.2025 до ЄРДР внесено відомості за ч. 1 ст. 364 КК України з приводу привласнення ОСОБА_4 за сприяння ОСОБА_6 частини коштів, що призначалися для капітального ремонту приміщення укриття по АДРЕСА_2 .

Окрім того 23.10.2025 до ЄРДР внесено відомості за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України з приводу підписання ОСОБА_10 та ОСОБА_6 акту виконаних робіт за договором № 27 від 22.12.2023 який містив завідомо для ОСОБА_10 та ОСОБА_6 недостовірні відомості про те, що проведено технічний нагляд за капітальним ремонтом даху приміщення укриття по АДРЕСА_3 .

6 листопада 2025 року ОСОБА_15 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_16 підтверджується копіями договору підряду № 14 від 05.10.2023; актом про приймання виконаних будівельних робіт; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати; висновком експерта Івано-Франківського НДЕКЦ МВС №СЕ-19/109-25/14318-БТ від 28.10.2025 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, актом за результатами огляду об'єкту дослідження від 06.10.2025, договором підряду № 7 від 05.06.2024; планом фінансування, актом від 31.10.2024 про приймання виконаних будівельних робіт; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2024 року; довідкою про вартість виконаних робіт, висновком експерта Івано-Франківського НДЕКЦ МВС №СЕ-19/109-25/12816-БТ від 08.10.2025 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи.

11.11.2025 ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області обрано ОСОБА_4 запобіжний захід у виді застави із покладенням на нього низки обов'язків строком до 11.01.2026, зокрема:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;

- не відлучатися за межі населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування з іншим підозрюваним ОСОБА_6 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Крім того, 31.12.2025 керівником Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_12 ухвалено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 06.02.2026.

Ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.01.2026 частково продовжено до 06.02.2026 строк дії обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11.11.2025.

Ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04.02.2026 строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців - до 06.04.2026.

Слідчим суддею відповідно до вимог ст.ст. 193, 194 КПК України досліджені обставини у повному обсязі, необхідному для вирішення поданого клопотання.

Клопотання про продовження строку дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, відповідає вимогам ст.199 КПК.

Мотиви, з яких виходить слідчий суддя при постановленні ухвали, і положення закону, якими керується.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду.

Згідно з ч. 1 ст.177КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також наявність ризиків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 ст.177КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя приймає до уваги обґрунтування ризиків, зазначених прокурором у клопотанні та судовому засіданні, передбачених ст. 177 КПК України, що стали підставою для обрання запобіжного заходу ухвалою суду 11.11.2025, які наразі не зменшилися, та вважає необхідним зазначити, що в клопотанні про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , містяться відомості, зазначені в статті 184 КПК України.

Відповідно до ч. 5 ст.194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором. Такими обов'язками, зокрема, можуть бути необхідність прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом; не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом, тощо.

Згідно з ч. 6 ст.194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Частиною 5 ст. 194 КПК України встановлено перелік обов'язків, які можуть бути застосовані судом під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою.

Враховуючи, що до підозрюваного діє запобіжний захід у вигляді застави із покладенням певних обов'язків, що передбачені ст. 194 КПК України, та перелік яких міститься в ухвалах слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11 листопада 2025 року та 09.01.2026, задля запобіганню ризикам, які були підставою обрання запобіжного заходу та наразі не зменшилися, оскільки будь-яких суттєвим змін в житті та професійній діяльності ОСОБА_4 не відбулося, а також об'єктивну неможливість завершити досудове в межах строку дії попередньої ухвали, вважаю, що клопотання прокурора про продовження строку обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, та визначених ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.01.2026 щодо підозрюваного ОСОБА_4 підлягає задоволенню та строк 06 квітня 2026 року - строку завершення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

При цьому, слідчий суддя враховує встановлену процесуальним законодавством процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 ст.23, ст.224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК України).

За таких обставин ризик впливу як на свідка, так і на інших ще невстановлених органом досудового розслідування осіб, існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при збиранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від цих осіб та дослідження їх судом.

Керуючись статтями 177, 178, 179, 184, 194, 196, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 12023262110000222 від 02.08.2023 про продовження строку дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.

Продовжити до 06.04.2026 строк дії обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 від 12.11.2025 в редакції ухвали слідчого судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.01.2026, зокрема:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування з іншим підозрюваним ОСОБА_6 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

-Встановити строк дії ухвали до 06.04.2026 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_17