Постанова від 05.02.2026 по справі 642/29/26

05 лютого 2026 року

Справа № 642/29/26

Провадження № 3/642/163/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 лютого 2026 року м. Харків

Холодногірський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Цибульської С.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Карпухіна Д.Д.,

прокурора - Васильця Ю.О.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 05.05.2022 звільненим з посади поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, будучи відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 06.10.2025 о 21:22 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 05.05.2022, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим порушив вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 т. 172-6 КУпАП. На підставі викладеного стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 03/26 від 05.01.2026 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того ОСОБА_1 , будучи 05.05.2022 звільненим з посади поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 30.04.2025 о 21:32 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим порушив вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 т. 172-6 КУпАП. На підставі викладеного стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 04/26 від 05.01.2026 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою Холодногірського районного суду м. Харкова від 05.02.2026 провадження за вказаними протоколами про адміністративні правопорушення об'єднані в одне провадження.

Прокурор у судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважав, що матеріалами, долученими до справи повністю доведено провину останнього у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень.

В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень визнав у повному обсязі, відповідно до обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд зазначає таке.

За змістом ст. 245 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про національну поліцію» на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 17.02.2022 № 82 о/с ОСОБА_1 з 17.02.2022 призначено на посаду поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області та присвоєно останньому спеціальне звання «рядовий поліції».

17.02.2022 ОСОБА_1 склав Присягу поліцейського.

Згідно з копіями наказів начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 15.04.2022 № 124 о/с та від 05.05.2022 № 138 о/с ОСОБА_1 05.05.2022 звільнено з посади поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області.

Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені в пункті 1, підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2021-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 1 примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08.11.2023 № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного періоду.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Згідно зі ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 06.10.2025 о 21:22 год. подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто поза межами строку подачі декларації, встановленого законом для подачі такої декларації, який закінчувався 31.01.2024.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:

-відомостями, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 03/26 від 05.01.2026;

-копією наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 17.02.2022 № 82 о/с, згідно з яким ОСОБА_1 з 17.02.2022 призначено на посаду поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області та присвоєно останньому спеціальне звання «рядовий поліції»;

-копіями наказів начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 15.04.2022 № 124 о/с та від 05.05.2022 № 138 о/с, відповідно до яких ОСОБА_1 05.05.2022 звільнено з посади поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області;

-копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, з якої вбачається що ОСОБА_1 подано вказану декларацію 06.10.2025 о 21:22 год.;

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.01.2026;

-поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні, відповідно до яких він визнав провину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення у повному обсязі, відповідно до обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Вказані докази є належними, допустимими та такими, що узгоджуються між собою та у своїй сукупності і взаємозв'язку підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За таких обставин суд вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доказів які б спростовували такі висновки суду матеріали справи не містять та суду не надані.

Крім того судом встановлено, що ОСОБА_1 30.04.2025 о 21:32 год. подав декларацію щорічну за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто поза межами строку подачі декларації, встановленого законом для подачі такої декларації, який закінчувався 31.01.2024.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:

-відомостями, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 04/26 від 05.01.2026;

-копією наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 17.02.2022 № 82 о/с, згідно з яким ОСОБА_1 з 17.02.2022 призначено на посаду поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області та присвоєно останньому спеціальне звання «рядовий поліції»;

-копіями наказів начальника Управління поліції охорони в Харківській області від 15.04.2022 № 124 о/с та від 05.05.2022 № 138 о/с, відповідно до яких ОСОБА_1 05.05.2022 звільнено з посади поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області.

-копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну за 2022 рік, з якої вбачається що ОСОБА_1 подано вказану декларацію 30.04.2025 о 21:32 год.;

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.01.2026;

-поясненнями ОСОБА_1 , наданими останнім у судовому засіданні, відповідно до яких останній визнав провину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення у повному обсязі, відповідно до обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Вказані докази є належними, допустимими та такими, що узгоджуються між собою та у своїй сукупності і взаємозв'язку підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З огляду на викладене суд вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доказів які б спростовували такі висновки суду матеріали справи не містять та суду не надані.

Суд при накладенні стягнення відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу відповідно до санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, то відповідно до ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції, встановленої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в сумі 665,60 грн в дохід держави.

На підставі зазначеного, керуючись ст. ст. 8, 23, 33, 36, 40-1, 172-6, 252, 268, 283-285 КУпАП України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

На підставі ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф повинен бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і в такому випадку з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про накладення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Холодногірський районний суд м. Харкова.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя Світлана ЦИБУЛЬСЬКА