Справа № 344/1864/26
Провадження № 3/344/974/26
06 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Руденко Д.М., ознайомившись з матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне повернути матеріали до Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, в порушення ст. 256 КУпАП, у протоколі № 102 від 27.01.2026 року не розкрито суть правопорушення, зокрема не конкретизовано відомості про особу, яка притягається до відповідальності. Так, у графі «місце роботи» зазначено Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, а посадою вказано - головний спеціаліст Долинського відділу Калуського районного управління.
Водночас, у протоколі відсутні дані щодо фактичного місцезнаходження (адреси) зазначеного відділу та його структурної належності. Відсутність чіткої локалізації місця вчинення правопорушення та місця роботи особи, яка притягається до відповідальності, унеможливлює встановлення територіальної підсудності даної справи відповідно до вимог ст.276 КУпАП.
Вказані недоліки мають суттєвий характер, оскільки позбавляють суд можливості об'єктивно розглянути справу та забезпечити дотримання правил юрисдикції.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відсутність вказаних первинних даних перешкоджає повному та всебічному з'ясуванню обставин справи при прийнятті законного та обґрунтованого рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне направити матеріали для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283-287 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП повернути до Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Дмитро РУДЕНКО