Справа № 204/49/26
Провадження № 3/204/178/26 р.
22 січня 2026 року суддя Чечелівського районного суду м. Дніпра Самсонова В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до ст. ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 24 грудня 2025 року о 17 год. 33 хв. перебуваючи в м. Дніпро, по вул. Романа Шухевича, 70 на території заправки «ОККО», водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Volkswagen Touareg, державний номерний знак НОМЕР_1 , перед початком руху не переконався, що це безпечно, внаслідок чого відбувся обрив заправного шлангу, що призвело до пошкодження майна, чим порушив вимоги п.10.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність статтею 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 24 грудня 2025 року о 17 год. 33 хв. перебуваючи в м. Дніпро, по вул. Романа Шухевича, 70 на території заправки ОККО, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Volkswagen Touareg, державний номерний знак НОМЕР_1 здійснив дорожньо-транспортну пригоду, а саме обірвав заправний шланг під час руху, після чого не зупинився та залишив місце пригоди, чим порушив п. 2.10 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність статтею 122-4 КУпАП.
Згідно постанови суду від 22 січня 2026 року справи об'єднані в одне провадження, присвоєно номер № 204/49/26 (провадження № 3/204/178/26).
В судовому засідання ОСОБА_1 , вину у вчиненні правопорушення визнав та пояснив, що не звернув уваги, що пістолет вставлений в машину, що призвело до відриву пістолета від шланга. Зазначив, що інших пошкоджень ні його автомобіль, ні власники АЗС «ОККО» не зазнали.
Вивчивши матеріали справи в їх сукупності, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП закріплено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно до ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень Правил дорожнього руху України п.2.3б Правил дорожнього руху України обов'язки і права водіїв механічних транспортних засобів бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом 10.1 ПДР України, перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Згідно п. 2.10 Правил дорожнього руху України, водій у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до положень статті 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Згідно ст. 122-4 КУпАП залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
З урахуванням положень ст. 251 КУпАП, в якості доказу винності ОСОБА_1 надано наступні матеріали: протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 549765 від 24.12.2025 року; протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 549796 від 24.12.2025 року; схему місця дорожньо-транспортної пригоди; письмові пояснення оператора АЗС «ОККО» ОСОБА_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 , фото таблицею, рапортом інспектора взводу №1 роти №4 батальйону №4 УПП в Дніпропетровській області ДПП від 24.12.2025 року.
Суд зазначає, що саме порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, утворює склад правопорушення за ст. 124 КУпАП.
При цьому, склад адміністративного правопорушення - це сукупність установлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, наявність яких характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). За допомоги такої характеристики, як склад адміністративного правопорушення, є можливість отримати його загальну характеристику. До об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення адміністративне право відносить: діяння (дія чи бездіяльність), шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діянням і шкідливими наслідками, місце та час вчинення правопорушення, обстановка та засоби вчинення правопорушення. Відсутність об'єктивної сторони адміністративного правопорушення виключає склад адміністративного правопорушення у діях правопорушника в цілому.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд зазначає, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення докази не містять інформації про нанесення матеріальної шкоди газо-заправочній станції, про місце пошкодження пістолета із заправочним шлангом та самої заправочної колонки.
При цьому з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №549765 від 24.12.2025 вбачається, що ОСОБА_1 пошкодив заправочний пістолет на АЗС, однак суд зазначає, що останній не є учасником дорожнього руху, а отже в діях ОСОБА_1 не вбачається наявність порушень п. 10.1 Правил дорожнього руху України.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріплений в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь. У відповідності до роз'яснень, які містяться в ч. 2 п. 19 постанови пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За таких обставин суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджена наявність в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
З огляду на викладене, відсутність в діях ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, за встановлених судом обставин, свідчить про відсутність підстав стверджувати про порушення ОСОБА_1 п. 2.10а ПДР України, тобто і складу ст. 122-4 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 122-4, 124, 221, 247, 277, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя В.В. Самсонова