Ухвала від 02.02.2026 по справі 757/3643/26-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/3643/26-к

пр. № 1-кс-2865/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження № 42025000000000366 від 05.05.2025 - старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, -

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 42025000000000366 від 05.05.2025 - старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.

Слідчий у судове засідання не з'явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000366 від 05.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 362 Кримінального кодексу України, за фактом несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах та зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.

В обґрунтування клопотання слідчий вказує наступне.

Відповідно до отриманих відомостей, посадові особи Збройних сил України та особи, що мають спеціальні знання у сфері несанкціонованого злому захисту програмного забезпечення, використовуючи особисті електронні ключі входу в ЄЕР « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою несанкціонованої зміни відомостей в цьому реєстрі, використовують його для зняття з військового обліку військовозобов'язаних, видалення, зміни, підміни інформації відносно останніх, які підлягають мобілізації до лав ЗСУ або тих, які вже проходять службу, що дає їм змогу уникнути обов'язкової загальної мобілізації та проходження служби на загальних засадах.

Відповідно до «Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», визначено, що володільцем Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_2 , на яке покладається виконання таких завдань:

забезпечення технологічного функціонування Реєстру, для чого утворюється уповноважений орган адміністрування Володільця Реєстру;

організація взаємодії Реєстру з іншими реєстрами (базами даних) щодо отримання (обміну) інформації;

планування розвитку та забезпечення модернізації програмних та апаратних засобів Реєстру;

надання органам адміністрування та ведення Реєстру права доступу до бази даних Реєстру;

забезпечення резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням закону та порядку ведення Реєстру;

організація підготовки персоналу підпорядкованого органу адміністрування;

здійснення інших повноважень, передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Організація виконання завдань володільця Реєстру покладається на структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виконує завдання з формування та реалізації політики цифрової трансформації, інформаційних технологій, автоматизації, інформатизації та інформаційної безпеки (в тому числі і кібербезпеки).

Виконання завдання з технологічного функціонування Реєстру покладається на уповноважений орган адміністрування володільця Реєстру - Управління інформаційних технологій.

Уповноважений орган адміністрування володільця Реєстру:

забезпечує технологічне функціонування Реєстру;

обслуговує спеціальне, загальне програмне забезпечення та бази даних центрального (резервного) та допоміжних серверів Реєстру;

надає органам ведення Реєстру права доступу до бази даних Реєстру (у межах повноважень за військово-адміністративним та адміністративно-територіальним поділом);

редагує відомості щодо класифікаторів, які використовують органи ведення Реєстру, про що робиться запис у журналі ведення довідників та класифікаторів;

забезпечує резервування бази даних Реєстру та контроль за цілісністю бази даних Реєстру;

надає програмні та інші засоби доступу до Реєстру;

знищує записи з Реєстру;

забезпечує захист інформації в Реєстрі;

здійснює контроль за діями та запобігання спробам несанкціонованого доступу користувачів Реєстру до відомостей, які не належать до їх компетенції.

Виконання заходів, зазначених в абзацах четвертому і п'ятому цього пункту, здійснюється за участю органу адміністрування ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_5 , як уповноважений орган адміністрування володільця Реєстру в межах своїх повноважень є органом адміністрування Реєстру.

Як орган адміністрування Реєстру для виконання функцій адміністрування УІТ призначає адміністраторів Реєстру.

Адміністратор органу адміністрування Реєстру відповідно до покладених на нього обов'язків:

виконує завдання з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів з доступом до відомостей Реєстру без права внесення, коригування та видалення відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію за військово-адміністративним та адміністративно-територіальним поділом території України;

здійснює аналіз наявних даних Реєстру для планування заходів з мобілізації та розподілу мобілізаційного ресурсу;

забезпечує взаємодію призначених відповідальних осіб за ведення Реєстру;

контролює повноту та відповідність інформації, наданої державними органами;

здійснює формування статистичних відомостей Реєстру за військово-адміністративним та адміністративно-територіальним поділом;

контролює виконання рішень розпорядника Реєстру.

Встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 як уповноважений орган адміністрування Реєстру виконують завдання з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів з доступом до відомостей Реєстру без права внесення, коригування та видалення відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В ході досудового розслідування з ІНФОРМАЦІЯ_6 отримано інформацію про те, що відповідно до звіту продуктивності користувачів Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів посадовими особами відділу адміністрування АС «Оберіг» ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснено 16 628 змін, 4 180 змінено карток, 528 створених карток, 29 внесених РНОКПП.

Слідчий зазначає, що такі випадки мають системний характер, що призводить до несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Доступ до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» є обмеженим та можливий лише за наданням доступу відповідними посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , які використовують спеціальні ключі доступу.

В ході досудового розслідування необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження з метою швидкого та повного розслідування кримінального провадження, встановити всіх осіб причетних до викладеної вище злочинної діяльності, визначити обсяг вини кожного з них для правильної та неупередженої кваліфікації діяння та притягнути кожного винного до відповідальності.

З огляду на викладене, враховуючи, що іншими способами виявити та дослідити обставини кримінального правопорушення, які мають суттєве значення для встановлення істини, не можливо, з метою перевірки вказаної інформації виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до електронних документів, які зберігаються в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» з метою їх огляду та копіювання на оптичні носії інформації.

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя дослідивши клопотання та долучені до нього документи дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення їх копій, оскільки вказаний захід забезпечення кримінального провадження дійсно спрямований на отримання доказів та перевірку вже отриманих доказів у кримінальному провадження, а речі та документи до яких необхідно отримати тимчасовий доступ самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Проте, клопотання в частині зобов'язання посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 забезпечити участь посадової та або службової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 (спеціаліста), яка має доступ до вказаної системи, для надання доступу до електронної інформаційної системи - Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», задоволенню не підлягає, оскільки клопотання в цій частині є необґрунтованим.

За вказаних обставин, клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл слідчим групи слідчих ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , на тимчасовий доступ до електронної інформаційної системи - Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» з можливістю його огляду та здійснення зняття копії агрегованої інформації про історію змін: внесення первинної інформації, зміну, редагування, уточнення та доповнення відомостей, видалення даних, створення та видалення облікових карток, інші операції щодо обробки персональних даних та службових записів в АІТС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", кількість проведення змін посадовими особами відділу адміністрування АС "Оберіг" Головного управління інформаційних технологій, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , із зазначенням конкретних дат, часу, характеру здійснених дій, користувача системи, технічних ідентифікаторів операцій та відповідних карток обліку громадян, в період з 24.02.2022 по 19.01.2026, копій посадових інструкцій посадових осіб відділу адміністрування АС "Оберіг" Головного управління інформаційних технологій, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , копії документів, наказів, розпоряджень тощо, що стали підставою внесення змін до електронної інформаційної системи - Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вказаними посадовими особами, які перебувають у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена у двох примірниках.

Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 757/3643/26-к

Примірник № 2 наданий слідчому.

Слідчий суддя ОСОБА_1