Постанова від 03.02.2026 по справі 705/556/26

Справа №705/556/26

3/705/414/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко Валентина Леонідівна, в присутності прокурора Моспан М.В. розглянувши матеріали, які надійшли відУправління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , не працюючого, пенсіонера, інваліда 2 групи, за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи старостою Танського старостинського округу Дмитрушківської сільської ради Черкаської області та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 по 31.05.2025, оскільки граничний термін подачі був 29.06.2025, а декларація фактично подана 12.08.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні визнав та пояснив, що не знав, що потрібно було при звільненні подати декларацію про доходи.

Прокурор в судовому засіданні обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Так, встановлено, що ОСОБА_1 припинив свої повноваження старости Танського старостинського округу Дмитрушківської сільської ради Черкаської області 31.05.2025 (рішення № 51-1/VIII від 29.05.2025 року), тому граничний термін подачі декларації особи яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) є 29.06.2025 включно. Однак, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агенства, встановлено, що ОСОБА_1 12.08.2025 року в порушення вимог ч.2 ст. 45 , п. 2-7 Прикінцевих положень Закону подав декларацію особи, яка припиняє свою діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні).

Згідно з підпунктом «в» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи органів місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Отже, у розумінні до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.

Згідно із ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які ; 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до вимог норм Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 по 31.05.2025, до 29.06.2025, яка фактично подана 12.08.2025.

Такі дії ОСОБА_1 суд розцінює як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, що передбачено ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а отже згідно із Законом України «Про запобігання корупції», мають всі ознаки правопорушення, пов?язаного з корупцією.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами. Зокрема, протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 83/2026 від 12.01.2026 року, встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», за яке передбачена відповідальність згідно вимог ч.1 ст.172-6 КУпАП, копією декларації при звільненні, яка подана 12 серпня 2025 року, де підтверджується, що правопорушення вчинене за обставин, викладених у протоколі, рішенням Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області № 51-1/VIII від 29.05.2025 року; та іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Викладене вище свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, пов?язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Вирішуючи питання про вид та міру адміністративного стягнення, суд враховує ступінь вини та характер вчиненого правопорушення, обставини, що пом'якшують відповідальність, зокрема те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення вперше, свою вину визнав,відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу в мінімальному його розмірі.

Враховуючи, що ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи, тому він згідно ст..5 ЗУ «Про судовий збір » звільняється від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», ст.ст. 33, 34, ч.1 ст. 172-6, 248, 249, 250, 280, 283-285 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачено не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів, з дня її винесення, через Уманський міськрайонний суд.

Суддя: В.Л. Гудзенко