06.02.2026м. СумиСправа № 920/42/26
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
розглянув без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Відділу освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (вул. Готеляка, буд. 14, с. Чернеччина, Охтирський район, Сумська область, 42744, код ЄДРПОУ 41834905)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (вул. В.Терещенка, буд. 35, м. Суми, 40004, код ЄДРПОУ 41884537);
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 31100,59 грн
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
1) Визнати недійсною додатково угоду від 07.02.2023 №1 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
2) Визнати недійсною додатково угоду від 06.04.2023 №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
3) Визнати недійсною додатково угоду від 05.07.2023 №3 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
4) Визнати недійсною додатково угоду від 26.07.2023 №4 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
5) Визнати недійсною додатково угоду від 11.08.2023 №5 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
6) Визнати недійсною додатково угоду від 01.11.2023 №6 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
7) Визнати недійсною додатково угоду від 11.12.2023 №7 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, укладеного Відділом освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з ТОВ “Енера Суми»;
8) Стягнути з відповідача на користь позивача 31100,59 грн надмірно сплачених коштів;
Крім того, просить стягнути з відповідача судовий збір в сумі 24224,00 грн.
Позов обґрунтовано тим, що за результатами публічної закупівлі - відкритих торгів з особливостями між сторонами було укладено договір на постачання електричної енергії споживачу №181347/5 від 12.01.2023 (далі по тексту - договір). Відповідно до п. 4.3. договору ціна 1кВт/год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 4,366609 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- Ціна електричної енергії - 3,258561 грн;
- Вартість послуг з передачі електричної енергії НЕК «Укренерго» - 0,38028 грн;
- Податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 03727768 грн.
Протягом лютого 2023 - грудня 2023 між сторонами було підписано 7 додаткових угод, за якими було збільшено ціну електричної енергії за 1кВт/год з 4,366609 до 5,689587 (на 30,3%). На думку позивача, внесення змін до договору в частині підвищення цін на електричну енергію здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, а також умов пунктів 4.2, 4.4 та 12.12 укладеного між сторонами Договору без належного документального підтвердження та обґрунтування, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним, без доведення, що підвищення ціни є непрогнозованим.
Відповідач заперечує проти позову в повному обсязі з огляду на те, що зміни до договору в частині збільшення ціни за одиницю електричної енергії та укладання додаткових угод було проведено відповідно до п. 12.12. договору, Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі по тексту - «Особливості №1178).
Рух справи. Процесуальні дії суду.
Ухвалою суду від 06.01.2026 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та за наявними у справі матеріалами.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа (а.с. 170).
22.01.2026 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву разом з клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, яке викладене у п. 3 прохальної частини відзиву (вх. №370, 290).
Частиною 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Відповідно до ч.5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Частиною 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
За приписами ч.6 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: 1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Розглянувши вказане клопотання, судом встановлено, що воно подане в межах встановленого судом строку, в той же час, відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження обґрунтованості своїх заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, зокрема, не обґрунтовано необхідності розгляду справи в судовому засіданні, враховуючи характер спірних правовідносин та ціну позову.
Суд зазначає, що при розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, всім документально підтвердженим доводам, твердженням та запереченням сторін судом буде надана оцінка при розгляді справи по суті.
За таких обставин, беручи до уваги характер спірних правовідносин та ціну позову, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми». Відтак справа підлягає подальшому розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
За результатами публічної закупівлі відритих торгів з особливостями (оголошення № UA-2022-12-21-016434-а-а1) між сторонами було укладено Договір на постачання електричної енергії споживачу№ 181347/5 від 12.01.2023.
Відповідно до п. 1.1 Договору ТОВ «ЕНЕРА СУМИ» (далі - Постачальник) продає Електричну енергію, код за ДК 021:2015 09310000-5 - Електрична енергія, Відділу освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (далі - Споживачу) для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно з п. 4.1. Договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з умовами пункту 4.2 цього Договору. У разі надання у встановленому порядку Постачальником Споживачу повідомлення про зміни умов цього Договору (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії) та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, цей Договір вважається зміненим (в тому числі ціни за одиницю 1 кВт.год) з дати вказаній сторонами у додатковій угоді зміни його умов.
Згідно з п. 4.3. Ціна 1 кВт/год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 4,366609 гри. (чотири гривні 36, 6609 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:- ціна електричної енергії - 3,258561 гри.; - вартість послуг з передачі електричної енергії ПЕК «УКРЕНЕРГО» -0,38028 гри.; - податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,727768 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 990 997 грн 76 коп. (Дев'ятсот дев'яносто тисяч дев'ятсот дев'яносто сім гривень 76 копійок), у т.ч. ПДВ 165 166 грн 29 коп. (Сто шістдесят п'ять сто шістдесят шість гривень 29 копійки). Ціна електричної енергії, в тому числі за одиницю кіловат години може змінюватися у випадках визначених п.12.8 даного Договору.
Відповідно до пункту 12.12 Договору, істотні умови даного Договору, в тому числі ціна за одиницю Товару, можуть змінюватися, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до даного Договору у наступних випадках:
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміна ціни здійснюють у такому порядку:
підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору та коливання ціни на ринку;
Сторони погоджуються, що збільшення ціни за одиницю товару відбувається пропорційно коливанню цін на ринку, але не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку;
Сторони погоджуються, що документальне підтвердження ціни на ринку має містити інформацію про період порівняння ціни, а саме: з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару та до моменту виникнення необхідності у внесенні відповідних змін;
Сторони погоджуються, що жоден документ, який підтверджує коливання ціни на ринку не може містити один і той самий період;
Сторони погоджуються та допускають, що документальним підтвердженням коливання ціни на ринку можуть бути надані документи, які видані уповноваженими на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо) та які підтверджують коливання ціни па ринку такого товару, або інші факти, на які посилається Сторона або інші документи органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни такого товару на ринку. Документальне підтвердження коливання ціни на ринку має містити:
інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін;
результат порівняння цін у відсотковому вираженні.
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміну ціни здійснюють у такому порядку:
підставою для зміни ціни с письмове звернення Сторони Договору, у разі настання однієї або декілька підстав визначених даним пунктом:
сторони погоджуються, що Сторона, яка звертається з пропозицією про внесення змін з підстав визначених даним пунктом обов'язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених ціп на електроенергію на ринку «на добу наперед».
Сторони домовилися, що документ, який підтверджує зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку (https://www.oree.соm.ua) з інформацією щодо середньозваженої ціни електричної енергії на РДН ОЕС України або інший документ, який виданий уповноваженим на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо), який засвідчує зміну середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед». У будь - якому випадку роздруківка або інший документ має містити інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товар) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін та результат порівняння цін у відсотковому вираженні.
нову (змінену) ціну у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів Сторони застосовують з дня введення в дію відповідного документу, яким затвердженні чи встановленні регульовані ціни (тарифи) і нормативи, що застосовуються у даному Договорі, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними документом);
у разі зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» така ціна застосовується із дати звернення Сторони щодо зміни ціни або з іншої дати зазначеної Сторонами у додатковій угоді до даного договору.
У подальшому Сторонами укладено ряд додаткових угод №№ 1,2,3,4,5,6,7 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, якими збільшено вартість одиниці товару.
На думку позивача, зазначені додаткові угоди були укладені з порушенням умов договору, а саме:
додатковою угодою №1 від 07.02.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 4,504642 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 08.02.2023. Однак, усупереч п. 4.2 Договору, повідомлення про перегляд ціни завчасно, до укладення 07.02.2023 додаткової угоди № 1 Позивачу Відповідачем не направлялося, а направлено лише після її укладення листом №28/179 від 09.02.2023. Таким чином, основний Договір не може вважатися зміненим, зокрема щодо ціни за одиницю 1 кВт.год. з дати, вказаній сторонами у додатковій угоді №1 - 08.02.2023. Крім того, при укладенні цієї додаткової угоди, діючи усупереч вимогам п.12.12. основного Договору, Позивач не навів належних обґрунтувань, а також не надав передбаченого умовами основного Договору належного документального підтвердження коливання ціни на ринку.
Додатковою угодою №2 від 06.04.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 4,564606 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 01.04.2023. При укладенні цієї додаткової угоди Позивач, діючи усупереч вимогам п.12.12. основного Договору, не навів належних обґрунтувань зміни ціни, а також взагалі не надав будь-якого документального підтвердження коливання ціни на ринку.
Додатковою угодою № 3 від 05.07.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 4,630426 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 01.07.2023. В обґрунтування необхідності зміни ціни Позивач в даному разі послався на неможливість виконання умов основного Договору, зважаючи на Постанову Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1788 від 21.12.2022 року, так як зросли тарифи на послуги з передачі електричної енергії для Відповідача. Однак, це не є обґрунтованою підставою для збільшення ціни для Відповідача, оскільки ріст тарифу на послуги з передачі електричної енергії для Відповідача був відомим ще до моменту укладення основного Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, а тому був прогнозованим та мав враховуватися при укладенні основного Договору, а не бути підставою для його наступної зміни.
Додатковою угодою №4 від 26.07.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 5,174518 грн з ПДВ (тобто на 13,44% вище від початкової ціни). Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 20.07.2023. При укладенні цієї додаткової угоди, діючи усупереч вимогам п. 12.12. основного Договору, Позивач не навів належних обґрунтувань істотного (понад 10%) збільшення ціни, а також не надав передбаченого умовами основного Договору належного документального підтвердження коливання ціни на ринку.
Додатковою угодою №5 від 11.08.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 5,392198 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 04.08.2023. При укладенні цієї додаткової угоди, діючи усупереч вимогам п. 12.12. основного Договору, Позивач не навів належних обґрунтувань збільшення ціни, а також не надав передбаченого умовами основного Договору належного документального підтвердження коливання ціни на ринку.
Додатковою угодою №6 від 01.11.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 5,534095 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 25.10.2023. При укладенні цієї додаткової угоди, діючи усупереч вимогам п. 12.12. основного Договору, Позивач не навів належних обґрунтувань збільшення ціни, а також не надав передбаченого умовами основного Договору належного документального підтвердження коливання ціни на ринку.
Додатковою угодою №7 від 11.12.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 збільшено ціну за одиницю товару, електроенергію: з 4,366609 грн до 5,689587 грн з ПДВ. Ця угода розповсюдила свою дію на правовідносини, які склалися між сторонами з 01.12.2023. Однак, при укладенні цієї додаткової угоди, діючи усупереч вимогам п.12.12. основного Договору, Позивач не навів належних обґрунтувань, а також не надав передбаченого умовами основного Договору належного документального підтвердження коливання ціни на ринку. Діючи всупереч вимогам п. 4.2 Договору, змінена ціна була застосована з 01.12.2023, хоча повідомлення про внесення змін Відповідачем було направлено лише листом від 06.12.2023 за № 28/1596, тому основний Договір не може вважатися зміненим, зокрема щодо ціни за одиницю 1 кВт.год. з дати, вказаній сторонами у додатковій угоді №7 - з 01.12.2023.
Загалом, вищевказаними додатковими угодами №№1,2,3,4,5,6,7 ціну електричної енергії за 1 кВт*год., на думку Позивача, необґрунтовано збільшено з 4,366609 грн до 5,689587 грн, що призвело до значного підвищення ціни, а саме в цілому на 30,3 % від ціни, визначеної основним Договором.
Тому позивач вважає, що Відповідач або взагалі не надає, або замість документального підтвердженню обґрунтування коливання ціни на товар, натомість надає не документ, який виданий уповноваженим на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо), що є обов'язковим відповідно до п. 12.12. Договору, а таблиці, що складені та підписані посадовою особою самого Відповідача, а саме провідного інженера Охтирського ЦОК, який не є представником уповноваженого на це органу (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою, тощо) та не має повноважень здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни такого товару на ринку, які Відповідач надає в обґрунтування коливання ціни на товар та необхідності укладення оспорюваних додаткових угод, тобто Відповідач не надавав обов'язкових та належних, передбачених договором та законом, документально підтверджених доказових матеріалів коливання ціни електроенергії на ринку ОЕС України, що визначені пунктом 12.12, укладеного між Сторонами Договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023.
На думку позивача, додаткові угоди №№1,2,3,4,5,6,7 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023 укладені з порушенням вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», в порушення принципу пропорційності підвищення ціни, без належного обґрунтування і документального підтвердження зміни ціни, не доведенням, що підвищення ціни було непрогнозованим, а тому їх слід визнати недійсними.
Також позивач вважає, що додаткові угоди до договору не відповідають вимогам п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім цього, внаслідок підвищення цін на електричну енергію на підставі додаткових угод, які підлягають визнанню недійсними, №№ 1,2,3,4,5,6,7 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, Позивач надмірно сплатив Відповідачу 31100, 59 грн, відтак па підставі ч. 1 ст. 670 ЦК України Позивач має право вимагати від постачальника електричної енергії (Відповідача) повернення вказаної суми.
Враховуючи вищезазначене, та наявність правових підстав для визнання недійсними додаткових угод №№1,2,3,4,5,6,7 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 181347/5 від 12.01.2023, слід прийти до висновку про стягнення з Відповідача на користь Позивача 31100, 59 грн. надмірно сплачених коштів за цим договором у судовому порядку.
Також, обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що відповідно до акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відділу освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області за період з 01.01.2021 по 30.06.2025 № 201803-19/3 від 26.09.2025 та наданих за результатами ревізії рекомендаціях Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Сумській області (лист від 01.10.2025 № 201803-11/1787-2025) встановлено порушення ч. 1 ст. 629 ЦК України від 16.01.2003 року, абзацу 3 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 ( в редакції від 22.12.2022), пункту 12.2 Договору №181347/5 від 12.01.2023, укладеного з ТОВ «Енера Суми». У результаті чого Відділу освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (Позивачу) спричинено збитки за постачання електричної енергії споживачу на загальну суму 31100,59 грн., а саме: згідно актів приймання передавання товарної продукції активної електричної енергії за 02.03.2023 в сумі - 1897,52 гривень; за 03.04.2023 в сумі - 2773,90 гривень, за 02.05.2023 в сумі -2423,30 гривень, за 02.06.2023 в сумі - 1958,40 гривень, за 03.07.2023 в сумі 1216,62 гривень, за 02.08.2023 в сумі - 1491,19 гривень, за 05.09.2023 в сумі - 1381,30 гривень, за 03.10.2023 в сумі - 2065,81 гривень, за 03.11.2023 в сумі 3214,29 гривень, за 05.12.2023 в сумі 4729,13 гривень та за 19.12.2023 в сумі 7949,13 гривень. Відділу освіти рекомендовано вжити визначених законом заходів щодо усунення цих порушень.
Тому, з метою досудового врегулювання спору, на виконання рекомендацій Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Сумській області, Відділом освіти (Позивачем) направлявся лист Відповідачу від 17.10.2025 № 01-15/922 про повернення зайво сплачених коштів за додатковими угодами №1,2,3,4,5,6,7 про збільшення ціни за електричну енергію за Договором на постачання електричної енергії №181347/5 від 12.01.2023, укладеного з TOB «Енера Суми» (Відповідачем), однак листом від 29.10.2025 №28/4975 Відповідач повідомив Позивача про відсутність підстав для повернення зазначених коштів, тобто в досудовому порядку спір врегульовано не було.
У зв'язку із вищевикладеним позивач був змушений звернутись до суду із позовом.
Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад, визначає, Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п. 3-7 розділу Х Закону, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
Постанова № 1178 набрала чинності 19.10.2022 та затверджені нею Особливості застосовуються до закупівель товарів, робіт та послуг, які були розпочаті після набрання нею чинності.
З огляду на те, що Договір було укладено 12.01.2023 року, після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, тому у відповідності до пункту 3-7 розділу X Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» норми вказаного Закону до спірних правовідносин мають застосовуватись з урахуванням особливостей, визначених Постановою Кабінетом Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
Таким чином, Закон та Особливості здійснення публічних закупівель складають законодавчу основу для спірних правовідносин.
Так, відповідно до пп. 2, 7 п. 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару.
Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Так відповідно до пп. 2 п. 19 Особливостей відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання ціни такого товару на ринку. При цьому обмеження максимального відсотка збільшення ціни товару відсутні.
Нормативно визначено, що зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Враховуючи вищевикладене, сторони Договору, керуючись Особливостями, мали право змінювати ціну за одиницю товару пропорційно її коливанню на ринку без обмежень, встановлених нормами п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.
При цьому існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Законом не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме відповідного до зміни ціни в договорі факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (аналогічний правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 12.02.2020 по справі № 913/166/19).
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, яке здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики у сфері публічних закупівель, відповідає за розробку нормативно-правової бази, надає роз'яснення, здійснює моніторинг і аналітику у даній сфері, в своєму листі № 3304-04/33869-06 від 14.08.2019 зазначає, що для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, сторони можуть використовувати інформацію з вебсайту ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua). Водночас, перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни електричної енергії на ринку та перелік підтверджуючих документів не є вичерпним.
Зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: 1) відбувається за згодою сторін; 2) порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проєкту, що входив до тендерної документації); 3) підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; 4) ціна за одиницю товару змінюється пропорційно коливанню відсотку ціни такого товару на ринку без обмежень, встановлених нормами ч. 5 ст. 41 Закону; 5) загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися; 6) підстава зміни ціни - зміна регульованих цін (тарифів).
Додатковою угодою № 1 від 07.02.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п.2 частини 19 Особливостей, враховуючи роз'яснення Мінекономрозвитку, що надані листом №3304-04/69987-06 від 24.11.2020, ціну 1 кВт*год збільшено на 3,53 %, з 4,366609 грн з ПДВ до 4,504642 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/169 від 03.02.2023 (а.с. 74-77), для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використана інформація з веб-сайту акціонерного товариства "Оператор ринку" (компанія, яка відповідає за організацію купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку), раніше - державне підприємство "Оператор ринку", далі - АТ "Оператор ринку" (hhtps://www.oree.com.ua), щодо середньозважених цін на "ринку на добу наперед" та "внутрішньодобовому ринку" у порівнянні січня 2023 з груднем 2022. Коливання середньозваженої ціни на ринку становить 3,53 %.
Додатковою угодою № 4 від 26.07.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п. 2 частини 19 Особливостей, враховуючи роз'яснення Мінекономрозвитку, що надані листом № 3304-04/69987-06 від 24.11.2020, ціну 1 кВт*год збільшено на 13,44 %, з 4,630426 грн з ПДВ до 5,174518 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/827 від 25.07.2023, що містяться в матеріалах справи, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використана інформація з веб-сайту АТ "Оператор ринку", щодо середньозважених цін на "ринку на добу наперед" та "внутрішньодобовому ринку" у порівнянні двох декад липня 2023 з 07.02.2023. Коливання середньозваженої ціни на ринку становить 13,44 %.
Додатковою угодою № 5 від 11.08.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п. 2 частини 19 Особливостей, враховуючи роз'яснення Мінекономрозвитку, що надані листом №3304-04/69987-06 від 24.11.2020, ціну 1 кВт*год збільшено на 4,74 %, з 5,174518 грн з ПДВ до 5,392198 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/947 від 10.08.2023 (а.с. 108-111), для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використана інформація з веб-сайту АТ "Оператор ринку", щодо середньозважених цін на "ринку на добу наперед" та "внутрішньодобовому ринку" у порівнянні періоду з 26 липня по 31 липня 2023 з періодом з 01 по 04 серпня 2023. Коливання середньозваженої ціни на ринку становить 4,74 %.
Додатковою угодою № 6 від 01.11.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п. 2 частини 19 Особливостей, враховуючи роз'яснення Мінекономрозвитку, що надані листом №3304-04/69987-06 від 24.11.2020, ціну 1 кВт*год збільшено на 2,95 %, з 5,392198 грн з ПДВ до 5,534095 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/1274 від 26.10.2023 (а.с. 118-119), для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використана інформація з веб-сайту АТ "Оператор ринку", щодо середньозважених цін на "ринку на добу наперед" та "внутрішньодобовому ринку" у порівнянні періоду з 11 серпня по 30 вересня 2023 з періодом з 01 по 25 жовтня 2023. Коливання середньозваженої ціни на ринку становить 2,95 %.
Додатковою угодою №7 від 11.12.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п. 2 частини 19 Особливостей, враховуючи роз'яснення Мінекономрозвитку, що надані листом №3304-04/69987-06 від 24.11.2020, ціну 1 кВт*год збільшено на 3,14 %, з 5,534095 грн з ПДВ до 5,689587 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/1596 від 06.12.2023 (а.с. 126-129), для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використана інформація з веб-сайту АТ "Оператор ринку", щодо середньозважених цін на "ринку на добу наперед" та "внутрішньодобовому ринку" у порівнянні 02 листопада 2023 з періодом з 03 по 30 листопада 2023. Коливання середньозваженої ціни на ринку становить 3,14 %.
При дослідженні доказів, поданих сторонами в обґрунтування процедури внесення змін до договору та підписання додаткових угод № № 1, 4, 5, 6, 7 судом установлено наступне:
Підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору: пропозиції електропостачальника кожного разу оформлені у письмовій формі у вигляді листів: вих. № 28/169 від 03.02.2023, № 28/827 від 25.07.2023, №28/947 від 10.08.2023, № 28/1274 від 26.10.2023, № 28/1596 від 06.12.2023, що містяться в матеріалах справи.
В якості документального підтвердження коливання ціни на рику можуть бути надані документи, які видані уповноваженими на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо) та які підтверджують коливання ціни на ринку такого товару, або інші факти, на які посилається Сторона або інші документи органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни такого товару на ринку:
ТОВ "Енера Суми" на підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії використовувало інформацію АТ "Оператор ринку" про зміну ціни електричної енергії на ринку. АТ "Оператор ринку" яке відповідає за організацію в Україні купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). АТ "Оператор ринку" розміщує інформацію про зміну ціни електричної енергії на РДН та ВДР у розрізі доби та місяця у грошовому та відсотковому вираженні. Аналіз даної інформації дає можливість відслідкувати та проаналізувати зміни, які відбуваються на ринку електричної енергії. Інформація АТ "Оператор ринку" про зміни, що відбуваються на ринку електричної енергії, є загальновідомою та знаходиться в загальному доступі на офіційному сайті АТ "Оператор ринку" https://www.oree.com.ua, що не вимагає її додаткового підтвердження.
Надане ТОВ "Енера Суми" документальне підтвердження коливання ціни на ринку містить: інформацію про стан цін на електричну енергію на дві дати, що визначають початок та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін на електричну енергію (періоди що обрані ТОВ "Енера Суми" для дослідження процесу зміни ціни не містять один і той самий період); результат порівняння цін у відсотковому вираженні, що дає можливість дійти висновку про коливання ціни на ринку, що є підставою для зміни ціни за одиницю товару за Договором;
Збільшення ціни за одиницю товару відбувається пропорційно коливанню цін на ринку, але не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку: ТОВ «Енера Суми» направляло Позивачу пропозиції щодо зміни ціни за 1 кВт*год за Договором в межах розміру коливання ціни електричної енергії на ринку без перевищення підтвердженого відсоткового розміру коливання ціни.
Тому суд дійшов висновку, що відповідач у вищезазначених випадках надавав позивачу обґрунтування змін коливання ціни на ринку електричної енергії з дотриманням вимог, передбачених умовами договору, що були визначені та запропоновані позивачем під час проведення процедури публічної закупівлі.
Додатковою угодою № 2 від 06.04.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, пп. 7 п 19 Особливостей, постановою НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО", ціну 1 кВт*год збільшено з 4,504642 грн з ПДВ до 4,564606 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/352 від 04.04.2023 та початок періоду, на який встановлено новий розмір тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО", а саме: зміна тарифу на послуги з передачі електричної енергії на період з 01 квітня 2023 по 30 червня 2023 та встановлення його в розмірі 430,25 грн/МВт*год замість 380,28 грн/МВт*год.
Додатковою угодою № 3 від 05.07.2023 до Договору, керуючись умовами п.12.12. Договору, пп. 7 п 19 Особливостей, постановою НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО"", ціну 1 кВт*год збільшено з 4,564606 грн з ПДВ до 4,630426 грн з ПДВ. Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "Енера Суми" за вих. № 28/699 від 03.07.2023 та початок періоду, на який встановлено новий розмір тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО", а саме: зміна тарифу на послуги з передачі електричної енергії на період з 01 липня 2023 по 31 грудня 2023 та встановлення його в розмірі 485,10 грн/МВт*год замість 430,25 грн/МВт*год.
Досліджуючи порядок збільшення ціни за одиницю товару при підписанні додаткових угод №№ 2,3 судом установлено наступне:
Підставою для зміни ціни є письмове звернення електропостачальника (вих. № 28/352 від 04.04.2023, № 28/699 від 03.07.2023) (а.с. 84, 91-92).
Сторона, яка звернулася з пропозицією про внесення змін з підстав, визначених пп. 7 п. 12.12. Договору, обов'язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміни регульованих цін (тарифів): додатками до повідомлень про внесення змін до Договору за вих. № 28/352 від 04.04.2023, № 28/699 від 03.07.2023 є копія постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО"", яка також є доступною в загальному доступі на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг https://www.nerc.gov.ua/acts/provstanovlennya-tarifu-na-poslugi-z-peredachi-уlektrichnoi-energii-nek-ukrenergo-na2022-rik.
Нову (змінену) ціну у разі зміни регульованих цін (тарифів) Сторони застосовують з дня введення в дію відповідного документу, яким затвердженні чи встановленні регульовані ціни (тарифи), що застосовуються у даному Договорі.
Постанова НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО"" установила поетапну зміну розміру тарифу на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи:
1) на період з 01 січня 2023 року по 31 березня 2023 року (включно) на рівні 380,28 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість);
2) на період з 01 квітня 2023 року по 30 червня 2023 року (включно) - 430,25 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість);
3) на період з 01 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно) - 485,10 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість).
Пропозиції електропостачальника щодо зміни регульованого тарифу також здійснювалися у декілька етапів та були зумовлені настанням періоду застосування збільшеного розміру регульованого тарифу. Законодавчих підстав для застосування іншого розміру тарифу, ніж той, що був затверджений на відповідний період, у ТОВ "Енера Суми" не було. Тому, на дату укладення Договору в структуру ціни електричної енергії включено тариф на передачу в розмірі 0,38028 грн без ПДВ; додатковою угодою № 2 до Договору - ціну за одиницю товару змінено у зв'язку зі зміною тарифу на передачу з 01.04.2023; додатковою угодою № 3 до Договору - ціну за одиницю товару змінено у зв'язку зі зміною тарифу на передачу з 01.07.2023.
Змінений тариф на передачу сторонами Договору застосовано з дати введення в дію зміненого розміру тарифу на передачу та міг бути врахованим під час укладення Договору.
Таким чином, при внесенні змін до договору відповідно до додаткових угод №2, 3 позивач дотримався умов п. 12.12 договору та обґрунтував підстави внесення змін до договору відповідно до п.п. 7 п. 19 Особливостей №1178.
При зверненні до позивача із пропозиціями про внесення змін до договору позивач також обґрунтував, чому зміна ціни на ринку зумовлює неможливість виконання умов договору на попередньо визначених умовах та визначав обставини, через які виконання договору стало для відповідача невигідним.
Тому твердження позивача про ненадання обґрунтувань підвищення ціни за договором спростовуються вищезазначеними висновками суду.
Також суд зазначає про безпідставність висновків Позивача щодо порушення Відповідачем імперативних вимог нормативно-правових актів, які регулюють постачання електричної енергії споживачам, в частині завчасного (за 20 днів) неповідомлення споживача електричної енергії про намір внести зміни до будь-яких умов договору: п. 4 ч. 3 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 11 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 3.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Повідомлення про перегляд ціни Договору за вих. № 28/101 від 18.01.2023, № 28/179 від 09.02.2023, № 28/265 від 10.03.2023, № 28/587 від 06.06.2023, № 28/681 від 28.06.2023, № 28/746 від 12.07.2023, № 28/1173 від 04.10.2023, № 28/1317 від 06.11.2023 направлені завчасно до направлення листів з пропозицією про внесення змін до Договору за вих. № 28/169 від 03.02.2023, № 28/352 від 04.04.2023, №28/699 від 03.07.2022, № 28/827 від 25.07.2023, № 28/947 від 10.08.2023, № 28/1274 від 26.10.2023, № 28/1596 від 06.12.2023, чим виконані умови Договору та чинного законодавства у сфері електропостачання.
Крім цього, відповідно до абз. 2 п. 4.1. Договору у разі надання у встановленому порядку Постачальником Споживачу повідомлення про зміни умов цього Договору (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії) та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, цей Договір вважається зміненим (в тому числі ціни за одиницю 1 кВт.год) з дати вказаній сторонами у додатковій угоді зміни його умов:
4.1.1. Розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою Споживача - у разі надання Постачальнику письмової заяви Споживача про незгоду/неприйняття змін;
4.1.2. Зміненим на запропонованих Постачальником умовах - якщо Споживач не надав Постачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін.
Кожне повідомлення про перегляд ціни Договору від ТОВ "Енера Суми" містило пропозицію для споживача електричної енергії щодо того, що у разі неприйняття запропонованих змін до Договору споживач має право скористатися правом припинити його дію та обрати іншого електропостачальника.
Зі сторони Позивача на адресу Відповідача не надходили заперечення та відмови від укладення додаткових угод до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміни погоджені Позивачем, прийняті ним та документально оформлені шляхом підписання та скріплення печаткою Позивача запропонованих додаткових угод до Договору.
Зміна умов Договору відбувалася за погодженням його сторін, а отже оцінка достатності підстав для внесення змін до договору належала саме до компетенції сторін, як постачальника (Відповідача) та споживача (Позивача).
Крім цього, слід зазначити, що ТОВ "Енера Суми" та Відділ освіти Чернеччинської сільської ради зафіксували ціну електричної енергії у двосторонніх актах приймання-передавання товарної продукції - активної електричної енергії, що додані Позивачем до позовної заяви. Зазначені акти підписані з боку Позивача без будь-яких зауважень.
Умовами Договору передбачене право споживача (Позивача) вільно змінювати електропостачальника та право на дострокове розірвання Договору у разі неприйняття запропонованих електропостачальником змін до умов Договору (Договору (пп. 8, 11 п. 5.1., розділ 9, 12.6. Договору).
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач визначив, що зміни до договору вчинені з порушенням вимог ст. 36, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», що є підставою для визнання недійсними додаткових угод №№ 1-7.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх і непрацездатних дітей.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою вказаного закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
У статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Судом установлено, що при укладанні додаткових угод №№ 1-7 до договору було дотримано умови договору (п. 12.12.), Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 19 Особливостей №1178.
Тому відсутні підстави для визнання спірних додаткових угод №№1-7 недійсними.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача 31100,59 грн, суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про правомірність укладених додаткових угод №№1-7, з урахуванням яких здійснювалася оплата за договором, правові підстави для стягнення таких коштів відсутні.
Таким чином, позовні вимоги у повному обсязі задоволенню не підлягають.
Що стосується посилань Позивача на судову практику та висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 21.11.2025 у справі № 920/19/24.
Судова практика у справах №927/491/19, № 920/19/24 не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки правова позиція Верховного Суду була висловлена у відношенні правовідносин, що склалися між сторонами спорів до 12.10.2022, тобто до введення воєнного стану та набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178.
Нормативно-правове регулювання правовідносин у вищевказаних справах та у справі, що розглядається судом (№ 920/42/26) є різним, що несе за собою різні підстави позову. А також у справі №927/491/19 розглядаються правовідносини, що виникли з договору постачання природного газу, тобто відносини не є подібними до спірних.
У постанові від 19.03.2021 у справі № 922/698/20 Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, беручи до уваги свою попередню практику (ухвала від 27.03.2020 у справі № 910/4450/19), зазначила, що подібність правовідносин в іншій аналогічній справі визначається за такими критеріями: суб'єктний склад сторін спору, зміст правовідносин (права та обов'язки сторін спору) та об'єкт (предмет).
Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин.
Отже, спірні правовідносини за суб'єктним складом учасників відносин, об'єктом та предметом правового регулювання, а також умови застосування правових норм є різними. Тому висновок щодо застосування норм права, зроблений Верховним Судом у справі №927/491/19 не може бути застосований до даної справи.
Розподіл судових витрат між сторонам.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що судом у позові відмовлено повністю, то витрати зі сплати судового збору в розмірі 24224 грн 00 коп. покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст.123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1. У позові Відділу освіти Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 31100,59 грн - відмовити повністю.
2. Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 24224 грн 00 коп. покласти на позивача.
3. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається
протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.02.2026.
СуддяО.Ю. Резніченко