Справа № 344/19858/25
Провадження № 3/344/134/26
05 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
03 листопада 2025 року о 16 год. 12 хв. по вул. Микитинецька, 2А в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Водієві було запропоновано пройти огляд у встановленому законом порядку на місці за допомогою приладу Alcotest Drager 7510/0269 або проїхати в медичний заклад, на що останній відмовився, що було зафіксовано на нагрудні відеореєстратори 474100:474132:474104. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.5 ПДР України.
Захисник ОСОБА_1 - Микулич І.В., пояснив суду, що відповідно до протоколу ОСОБА_1 керував (на думку поліцейських) транспортним засобом у м. Івано-Франківську по вул. Микитинецька, 2А в стані алкогольного сп?яніння. Однак, ОСОБА_1 вказує, що того вечора він не керував транспортним засобом, а відтак жодних Правил дорожнього руху не порушував, а його притягнення адміністративної відповідальності незаконне. ОСОБА_1 був біля автомобіля, що і підтверджується долученими відеозаписами. Зауважує, що в матеріалах даної справи відсутні будь-які докази, щодо факту керування автомобілем ОСОБА_1 , факт зупинки його як водія патрульними поліцейськими, а також факт заведеного двигуна автомобіля, що фактично виключає та не підтверджує факт керування автомобілем ОСОБА_1 .. Недоведені подія та вина особи, прирівнюється до доведеної невинуватості цієї особи. При перегляді відеозаписів, такі не містять фрагменту зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 .. Вважає, що відеозаписи є неналежними і не допустимими доказами, оскільки доданий працівниками поліції до матеріалів справи диск із відеофайлами, містить лише фрагменти відео, на яких відсутня безперервна відеозйомка, до її завершення. При цьому відеоматеріали, які містяться на диску, не відображають факту керування ОСОБА_1 .. Відео лише відображає те, як ОСОБА_1 спілкується з працівниками поліції біля автомобіля. Інші відеозаписи на якому зображено рух автомобіля, не підтверджує факт, як керування транспортним засобом так і саме встановленого транспортного засобу, оскільки відеозапис отриманий з порушенням процесуального форми, а також: даний відеофайл не вказаний у Протоколі; даний відеофайл не відображає інформації, звідки і в який спосіб був отриманий; даний відеофайл не відображає ким та за яких обставин він був виготовлений; даний відеофайл не відображає інформації про технічний пристрій на який його було зроблено. Принагідно, варто зауважити, що в порушення норм КУпАП поліцейські не встановлювали осіб, хто керував автомобілем, хоча на відеозаписі видно, що біля автомобіля знаходилось більше 2 осіб. до матеріалів справи направлення на огляд ОСОБА_1 для визначення стану сп'яніння в закладі охорони здоров'я, свідчить про порушення поліцейським вищевказаних вимог щодо порядку направлення водія транспортного засобу для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Зокрема з вказаного направлення вбачається, що особу було доставлено на огляд у заклад охорони здоров'я про що свідчить підпис посадової особи, а саме поліцейського. Проте, з відеозапису, наданого працівниками поліції, вбачається, що ОСОБА_1 працівниками поліції не було доставлено до закладу охорони здоров'я з метою проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або шоло перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції. Просив суд, закрити справу про адміністративне правопорушення щодо його підзахисного за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Під час судового засідання ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст. 268 КУпАП, підтримав позицію свого захисника. Просив суд взяти до уваги пояснення, які долучені до матеріалів справи та закрити справу про адміністративне правопорушення щодо його підзахисного за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з вимогами п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП:
- особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
- огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення;
- у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється;
- огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я;
- огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним;
- направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
- у разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.
Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пункту 27 Постанови ПВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 18, керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, приписами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкції), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядку).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 за № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 визначені ознаки алкогольного, наркотичного сп'яніння чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, як слідує з наведеної Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Аналогічні приписи містить Інструкція.
Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 502373 від 03 листопада 2025 року, відповідно до якого водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Водієві було запропоновано пройти огляд у встановленому законом порядку на місці за допомогою приладу Alcotest Drager 7510/0269 або проїхати в медичний заклад, на що останній відмовився, що було зафіксовано на нагрудні відео реєстратори 474100:474132:474104;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці;
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 03 листопада 2025 року;
- копією постанови щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП;
- витягом з ІПНП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- довідкою щодо ОСОБА_1 ;
- відеозаписом, відповідно до якого було зупинено автомобіль марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 , оскільки, даний транспортний засіб перебував в орієнтуванні (clip-0 запис 16:16:27). Поліцейські одразу підійшли до автомобіля, з якого ніхто не виходив та ніхто не підходив (clip-0 запис 16:32:32). З переднього пасажирського місця виходить чоловік та позаду можемо спостерігати, що сидить водій (clip-0 запис 16:14:03-16:14:05). У подальшому, із заднього пасажирського сидіння виходить ще один чоловік (clip-0 запис 16:15:19). Після чого виходить водій (clip-0 запис 16:16:00). Водія було проінформовано про причину зупинки, а саме перебування автомобіля в орієнтуванні (clip-0 запис 16:16:27). Однак, водій зазначає, що не керував, а просто перебував в авто (clip-0 запис 16:16:51). Під час спілкування з водієм ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, після чого було йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки (clip-0 запис 16:27:23) та у медичному закладі - відмовився (clip-0 запис 16:27:26). Також, йому були роз'яснені наслідки відмови від проходження огляду. Після чого йому було роз'яснено права та складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з відеозаписом під назвою ОСОБА_1 1975, 1 зафіксовано, як транспортний засіб марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 рухається по проїзній частині, після чого з'їжджаю та паркується. Одразу за ним, під'їжджає службовий автомобіль. Поліцейські одразу підходять до транспортного засобу марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 . У цей час до автомобіля ніхто не підходив та з авто ніхто не виходив.
Щодо твердження захисника, суд вважає зазначити наступне.
За змістом п. 1 ч. 1. ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, для виявлення або фіксування правопорушення.
Законом не передбачено вимог щодо показань технічних приладів, що мають функції відеозапису, як доказів у справі про адміністративне правопорушення.
Досліджені судом відеозаписи досить інформативні, позбавлені упередження і суб'єктивного ставлення, мають безсторонній характер, є послідовними.
Твердження захисника, про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, спростовуються відеозаписом під назвою ОСОБА_1 1975, 1 на якому зафіксовано рух транспортного засобу марки «Cheri Amulet» номерний знак НОМЕР_2 , який зупиняється та одразу за ним з увімкнутими маячками під'їжджає службовий автомобіль.
Також, за своїм правовим змістом направлення на огляд водія транспортного засобу до закладу охорони здоров'я є правовою підставою для проведення огляду лікарем медичного закладу в порядку ст. 266 КУпАП. Вищевказане направлення оформлено у встановленому законом порядку, містить назву закладу охорони здоров'я до якого направляється водій транспортного засобу для проведення огляду на стан сп'яніння та підписано відповідною посадовою особою.
Усі інші доводи сторони захисту мають формальний характер та спрямовані на його ухилення від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Ураховуючи вищенаведене, а також характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст.ст.307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення згаданого вище строку, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу протягом п'ятнадцяти днів, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Людмила АНДРУСІВ