Справа № 137/53/26
Номер провадження 3/676/430/26
05 лютого 2026 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Літинського районного суду Вінницької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає по АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
05 лютого 2026 року до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з Літинського районного суду Вінницької області відповідно до постанови судді від 28 січня 2026 року надійшли матеріали справи із протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №537270 від 11 грудня 2025 року, складеним поліцейським 2 взводу 2 роти 1 батальйону УПП у Вінницькій області капралом поліції Бартвіцьким Б.І., відносно ОСОБА_1 , згідно зі яким останній обвинувачується в тому, що 10 грудня 2026 року о 20 год. 00 хв. в с.Лукашівка Вінницької області на автодорозі М30 369км 1м, керуючи автомобілем марки Mersedes Benz Actros, д.н.з. НОМЕР_2 , в порушення п.2.3.б, 12.1, 13.1 ПДР, не вибрав безпечної швидкості для руху, не дотримався безпечної дистанції та здійснив зіткнення з автомобілем Volvo FH460, д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався попереду з напівпричепом SCHMITZ SCB-S3T, д.н.з. НОМЕР_4 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні ушкодження та завдано матеріальні збитки, за що відповідальність передбачена ст.124КУпАП
Встановлено, що матеріали справи про адміністративне правопорушення, направлені до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з порушенням вимог законодавства, а тому підлягають поверненню до Літинського районного суду Вінницької області, зважаючи на наступне.
Так, згідно із ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Згідно із ч.2 цієї ж статті справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1 -129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Відповідно до змісту ст.257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Аналогічну позицію викладено і Пленумом Верховного Суду України у постанові №11 від 11 червня 2004 року «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення», згідно із п.2 якої роз'яснено судам, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч.2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Поряд з цим, як встановлено із матеріалів провадження УПП у Вінницькій області направлені матеріали справи саме до Літинського районного суду Вінницької області, а не до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області (а.м.16).
При цьому, із матеріалів провадження встановлено, що працівниками поліції матеріали спрямовані до Літинського районного суду Вінницької області, юрисдикція якого розповсюджується на територію, де сталася дорожньо-транспортна подія.
Крім того, відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п.21-22 рішення у справі "Надточій проти України", п.33 рішення у справі "Гурепка проти України").
Санкцією ст.124 КУпАП (в редакції на час вчинення діяння) передбачено стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року, у зв'язку з чим з урахуванням практики Європейського суду з прав людини вказане правопорушення необхідно визнати таким, що має кримінально-правовий характер.
Тому, оскільки нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не врегульоване, до провадження можуть застосовуватися норми Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно із ч.3 ст.34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Натомість, встановлено, що питання про направлення провадження відносно ОСОБА_1 вирішено постановою судді Літинського районного суду Вінницької області, а не колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду, у зв'язку з чим справа надійшла до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з порушенням процедури направлення провадження до іншого суду, а тому він не може бути визначений таким, який «встановлений законом» відносно розгляду зазначеної справи.
Як зазначає у п.24 рішення від 20 липня 2006 року Європейський суд з прав людини у справі «Сокуренко і Стригун проти України, заяви №29458/04 та №29465/04, фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, окрім інших, питання належності до його компетенції розгляд даної справи.
При цьому, судом не оспорюється підсудність провадження, адже матеріали справи направлені постановою Літинського районного суду Вінницької області з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області не є «встановленим законом» судом та не компетентний згідно із ст.ст.257, 276 КУпАП розглядати зазначену справу. Вирішення справи Кам'янець-Подільським міськрайонним судом матиме наслідком порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та призведе до скасування судового рішення апеляційною інстанцією.
Крім того, наявність технічної можливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції спростовує висновок судді Літинського районного суду Вінницької області про необхідність передачі справи за підсудністю за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з метою забезпечення всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи.
Участь ОСОБА_1 та його захисника Мерінової Н.В. у судовому засіданні може бути забезпечена шляхом проведення відеоконференції, що унеможливлює будь-яке обмеження процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та повною мірою відповідає засадам судочинства.
Більше того, дотримання принципів всебічності, повноти та об'єктивності розгляду справи, як і інших засад судочинства, є обов'язком кожного суду, який у встановленому законом порядку прийняв відповідне провадження до розгляду, незалежно від територіальної підсудності.
Таким чином, матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягають поверненню до Літинського районного суду Вінницької області, як такі що були спрямовані з порушенням встановленого законом порядку направлення справ із одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Керуючись ст.ст. 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, -
постановив:
Повернути матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП до Літинського районного суду Вінницької області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду
Хмельницької області Юрій МАНТУЛЯК