ЄУН №337/313/26
Провадження №3/337/142/2026
05 лютого 2026 року
Суддя Хортицького районного суду міста Запоріжжя Гнатик Г.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Головного управління ДПС у Запорізькій області (м.Запоріжжя) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, офіційно не працевлаштованої, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.164 КУпАП,
До Хортицького районного суду м.Запоріжжя з Головного управління ДПС у Запорізькій області (м.Запоріжжя) надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 88/12 від 15.01.2026 року, згідно якого ОСОБА_1 провадила господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, з метою отримання прибутку та згідно з отриманої податкової інформації в період з 01.07.2025 по 31.07.2025 року з використанням послуг (сервісів) ТОВ «Нова Пей» в частині операцій з приймання коштів отримано 666 грошових переказів, на загальну суму 618904,00 грн., що вказує на систематичне здійснення господарської діяльності та порушення п.2 ст.50 ЦК України, чим вчинила правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що її слід повернути до Головного управління ДПС у Запорізькій області (м.Запоріжжя) у зв'язку з наступним.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно приписів ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 164 КУпАП, розглядаються за місцем їх вчинення.
З протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів вбачається, що місцем вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є місце проживання (податкова адреса) зазначеної особи: АДРЕСА_1 , що перебуває в межах територіальною юрисдикції (підсудності) Дніпровського районного суду м.Запоріжжя.
Отже, справа про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , не може бути розглянута Хортицьким районним судом міста Запоріжжя.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 276, 278, 283 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, відносно ОСОБА_1 повернути Головному управлінню ДПС у Запорізькій області (м.Запоріжжя) - для направлення за підсудністю до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В. Гнатик