Постанова від 13.01.2026 по справі 941/1665/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 рокуселище ПетровеСправа № 941/1665/25

Провадження № 3/941/13/26

Суддя Петрівського районного суду Кіровоградської області Шаєнко Ю. В., за участю прокурора Апостолова В.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Іванівка Чернігівського району Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого начальником відділу соціально-психологічної служби відділу соціально-психологічної роботи в Державній установі «Петрівська виправна колонія (№49)», реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Петрівського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», мотивуючи тим, що ОСОБА_1 , будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв. 15.08.2024 року, суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у підпункті «д» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (особа начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби), у період часу з 00 год. 00 хв. 15.08.2024 року до 00 год. 00 хв. 14.09.2024 року в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону (особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме 07.05.2025 року о 08 год. 54 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.

Заслухавши думку прокурора, який підтримав протокол про адміністративне правопорушення, складений за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази по справі, вважає доведеним факт скоєння ОСОБА_1 корупційного правопорушення, за яке передбачена відповідальність згідно ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно витягу з наказу державної установи «Петрівської виправної колонії (№49)» №52-ОС від 09.02.2024 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально- виховної та психологічної роботи державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» з 10.02.2024 року.

Згідно додатків до листа державної установи «Петрівської виправної колонії (№49)» №К 49-3 818-18 від 25.07.2025 року ОСОБА_1 під підпис ознайомлений з попередженням про спеціальні обмеження, встановлені законами України «Про Державну кримінально-виконавчу службу» та «Про запобігання корупції»; пам'яткою-застереження працівника Державної кримінально-виконавчої служби України про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України. Листом-ознайомлення ОСОБА_1 ознайомлений про недопустимість порушення статей 364-366 кримінального кодексу України, запобігання проявам корупції. Підпискою-зобов'язанням від 13.08.2024 року ОСОБА_1 зобов'язався відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» звільняючись зі служби (роботи) в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, протягом 30 робочих днів з дня звільнення подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та в період з 01 січня до 01 квітня наступного року подати електронну декларацію за минулий рік про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за формою і в порядку, визначеними цим Законом.

Листом державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» № К 49-4452-18 від 06.09.2024 року ОСОБА_1 повідомлений про необхідність подання декларації (перед звільненням) за 2024 рік в термін до 14 вересня 2024 року.

Згідно витягу з наказу державної установи «Петрівської виправної колонії (№49)» №318-ОС від 12.08.2024 року ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи державної установи «Петрівської виправної колонії (№49)» з 14.08.2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год. 00 хв. 15.08.2024 року був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3, абз.1 ч.2 ст.45 Закону суб'єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону. З урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб'єкта декларування - (особа начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби) ОСОБА_1 15.08.2024 року виник обов'язок подати декларацію при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, у період з 00 год. 00 хв. 15.08.2024 року до 00 год. 00 хв., 14.09.2024 року.

Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за період не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 07.05.2025 року о 08 год. 54 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно (гіперпосилання - https://public.nazk.gov.ua/documents/c8d8f2be-81f4-4851-a502-799b99d6e64d).

Рішенням від 04.04.2017 року №124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.05.2025 року Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». У вказаному листі повідомлено, що у період з 15:38 по 16:11 13.08.2024 року у зв'язку з проведенням програмно - технічного обслуговування доступ до публічної частини та персональних електронних кабінетів суб'єктів декларування у Реєстрі був обмежений. Через збій у роботі активного мережевого обладнання доступ до Реєстру було обмежено 08.10.2024 року з 12:10 по 13:28. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у вказаний період не зафіксовано.

Відповідно до положень ст.172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Приміткою до ст.172-6 КУпАП визначається, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 14.09.2024 року) не подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що є порушенням вимог абз.1 частини 2 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 07.05.2025 року о 08 год. 54 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 вчинив без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасному (поза встановленим законом межами) поданні декларації, перебуваючи у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання декларації, тобто безперервно порушував Закон з 00 год. 00 хв. 14.09.2024 року по 08 год. 54 хв. 07.05.2025 року включно. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов'язку, передбаченого ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». Початковим моментом такого діяння є бездіяльність, коли ОСОБА_1 не виконав належним чином покладений на нього обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену в пункті 1, у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (тобто з 14.09.2024 року). Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли останній подав електронну декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 07.05.2025 року о 08 год. 54 хв. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 07.05.2025 року.

Повідомленням Верховного Суду від 09.04.2021 року вих. №1089/0/2-21 Національне агентство з питань запобігання корупції інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з'ясування всіх необхідних обставин. Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.04.2021 року за №47-09/27771/21, Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з'ясування всіх необхідних обставин.

Отже, фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 10 жовтня 2025 року.

На підставі встановлених обставин справи та наведених положень правових норм, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення(ст.23 КУпАП).

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахування наведенного, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, наближеному до мінімального, і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень, та відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст.4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі ст.ст.42, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 50(п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850(вісімсот п'ятдесят)гривень, на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665(шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).

Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Роз'яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.

Реквізити для сплати штрафу:

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг Петрове/21081100

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA758999980313000106000011507

КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору:

назва платежу: надходження від стягнення судового збору на користь держави;

номер рахунку UA908999980313111256000026001;

отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;

код за ЄДРПОУ: 37993783;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко