465/11443/25
3/465/468/26
іменем України
04.02.2026 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Чорний І.Я., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30.11.2025 о 18:40, ОСОБА_1 , по АДРЕСА_1 , повторно протягом року вчинив домашнє насильство відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , а саме, виражався нецензурною лайкою, штовхав, чим завдав шкоди психічного характеру заявниці та вчинив психологічне домашнє насильство, за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст.173-2 КУпАП.
Окрім того, 16.12.2025 близько 11:00, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно колишньої ОСОБА_2 домашнє насильство фізичного та психічного характеру, а саме, поводив себе агресивно, голосно кричав, нецензурно виражався, словесно ображав, наніс удар долонею по обличчю, однак тілесних ушкоджень не завдав, чим зі слів потерпілої завдав шкоди її психічному у присутності їх малолітніх дітей, за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав.
Відповідно до ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України встановлено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Виходячи з наведеного, справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 КУпАП - (справа № 465/11443/25, провадження № 3/465/468/26), (справа № 465/11487/25, провадження № 3/465/481/26) необхідно об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер справи № 465/11443/25, номер провадження № 3/465/468/26.
Відповідно до ст. 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого
Частиною 3 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Статтею 245 цього ж Кодексу передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При оцінці доказів суд керується принципом «поза розумним сумнівом», а саме, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад вказаних вище адміністративних правопорушення, передбачених ч.3 ст.173-2 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 , вчинив домашнє насильство відносно потерпілої, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №992265 від 16.12.2025, заявою та поясненнями ОСОБА_2 , формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 16.12.2025, копією ТЗПП серії АА №611286 від 16.12.2025, постановою Франківського районного суду м. Львова від 30.06.2025 про притягнення останнього за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №212077 від 16.12.2025, поясненнями ОСОБА_1 .
Аналізуючи докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, доходжу висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2 КУпАП - доведена повністю.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , характер вчиненого правопорушення, ступінь вини у скоєному, дані про особу порушника, беручи до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, спрямованість його поведінки, потворність вчинення правопорушення, з метою формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, вважаю, що окрім накладення адміністративного стягнення, в межах санкції ч.3 ст.173-2 КУпАП, його слід направити до органу місцевого самоврядування на проходження програми для кривдників, до Управління соціального захисту Львівської міської ради, що за адресою: м. Львів, пл. Ринок 1, з метою проходження програми для кривдників, строком на 6 місяців.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч.ч.8, 9 ст.28 Закону).
Крім того, ст.40-1КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому з ОСОБА_1 на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст.173-2, 283, 284 КУпАП, -
справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 КУпАП (справа № 465/11443/25, провадження № 3/465/468/26), (справа № 465/11487/25, провадження № 3/465/481/26) - об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер справи - № 465/11443/25, номер провадження - № 3/465/468/26.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 665 гривень 60 копійок судового збору.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 6 (шість) місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за ст.390-1 КК України.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст.307,308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Копію постанови у триденний строк з дня набрання нею законної сили направити до суб'єкта, який згідно із законом відповідальний за виконання проходження програми для кривдників, а саме, до Управління соціального захисту Львівської міської ради, що за адресою: м. Львів, пл. Ринок 1.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя І.Я. Чорний