Ухвала від 05.02.2026 по справі 307/514/26

Справа № 307/514/26

Провадження № 2-о/307/8/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сойма М.М., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , де заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 05 лютого 2026 року звернувся до Тячівського районного суду Закарпатської області із заявою про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення його її опікуном.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Приписами ч. 1 ст. 187 ЦПК України визначено, що суд відкриває провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

Дослідивши матеріали заяви, вважаю, що така підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Згідно вимог ЦПК України звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів особи здійснюється шляхом пред'явлення позову, форма і зміст якого повинні відповідати вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування.

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме: за поданням відповідного органу, а не за заявою фізичної особи.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку в повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Крім того, фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов'язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров'я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).

Пунктом 3.3 частини 3 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді від 17 червня 1999 року, визначений перелік документів, за наявності яких орган опіки та піклування призначає опікуна, а саме: рішення суду про визнання громадянина недієздатним, акт обстеження умов проживання особи, що потребує опіки, опис її майна та майбутнього опікуна, довідки про стан здоров'я особи, яка потребує опіки та її опікуна, довідки про судимість майбутнього опікуна.

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий перелік документів та порядок призначення над недієздатними особами опіки.

Всупереч вищезазначеним вимогам закону заявником до суду подано заяву, яка не відповідає ЦПК України.

Заявником до заяви не додано подання органу опіки та піклування про можливість призначення його опікуном над недієздатною фізичною особою, а також доказів того, що він звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування.

Також у заяві не зазначені докази, які підтверджують можливість заявника бути опікуном.

Натомість, до заяви заявник додав ксерокопію висновку про доцільність призначення опікуна над ОСОБА_3 , на якому відсутні будь-які реквізити, відсутня дата його видачі та підпис керівника опікунської ради, хоча такий і підписаний сільським головою Василем Гасинцем, однак, зазначення повноважень сільського голови на його підписання як керівника опікунської ради висновок не містить, що свідчить про те, що даний висновок заявником був використаний при попередньому розгляді справи при ухваленні рішення Тячівського районного суду Закарпатської області від 16 січня 2024 року у цивільній справі за його заявою про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення опіки та призначення його її опікуном.

Враховуючи вищевикладене, заявнику необхідно надати суду подання органу опіки та піклування про можливість призначення його опікуном над недієздатною фізичною особою та докази, які підтверджують можливість заявника бути опікуном.

Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заінтересованими є особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який у подальшому було продовжено та не скасовано на даний час.

Триває загальна мобілізація в Україні.

Згідно з абзацом 1 ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється військовозобов'язаним та підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Однак, у заяві заявиком не зазначено в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки заявник може бути мобілізований та рішення у справі може вплинути на права та обов'язки заявника, визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2, 3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначенні статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день її первісного подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для залишення заяви без руху, надавши заявнику ОСОБА_1 п'ятиденний строк для усунення вищевказаних недоліків заяви, а саме: заявнику слід додати до заяви подання органу опіки та піклування про можливість призначення його опікуном над недієздатною фізичною особою та докази, які підтверджують можливість заявника бути опікуном, а також у заяві слід зазначити заінтересовану особу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Керуючись статтями 177, 185, 260-261, 293, 297, 353 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , де заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - залишити без руху.

Заявнику ОСОБА_1 в п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки заяви, а саме: додати до заяви подання органу опіки та піклування про можливість призначення його опікуном над недієздатною фізичною особою та докази, які підтверджують можливість заявника бути опікуном, а також у заяві зазначити заінтересовану особу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Роз'яснити заявнику ОСОБА_1 , що у разі неусунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, така підлягатиме поверненню.

Копію ухвали надіслати заявнику ОСОБА_1 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає окремому оскарженню.

Ухвалу складено 05 лютого 2026 року.

Суддя Тячівського районного суду

Закарпатської області: Сойма М.М.