Постанова від 05.02.2026 по справі 161/18844/25

Справа № 161/18844/25 Головуючий у 1 інстанції: Черняк В. В.

Провадження № 22-ц/802/237/26 Доповідач: Бовчалюк З. А.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Бовчалюк З.А.,

суддів - Здрилюк О.І., Карпук А.К.,

розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 листопада 2025 року ,

ВСТАНОВИВ:

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» звернулось до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за надані послуги з управління побутовими відходами, вказавши в заяві, що відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , користуються вказаними послугами, але оплату за них не здійснюють, у зв'язку з чим, у них утворилась заборгованість у сумі 8470,09 грн., яку позивач просить стягнути з них разом з понесеними судовими витратами у вигляді судового збору в розмірі 3028 грн.

Рішенням Луцького міськрайонного районного суду Волинської області від 19 листопада 2025 року позов задоволено.

Ухвалено стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 8470 грн. 09 коп.

Вирішено питання розподілу судових витрат.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, у якій покликаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить рішення скасувати та постановити нове судове рішення, яким в задоволенні позову ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» відмовити. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що відповідачі не користуються послугами, які надає позивач, оскільки вони самостійно сортують, частково переробляють, використовують чи здають сміття та відходи. Також до позовної заяви позивачем було долучено договір лише в редакції станом на 20.08.2025 року, а заборгованість позивач просить стягнути з 2017 року.

Позивач не скористався правом подати відзив на апеляційну скаргу відповідача.

Відповідно до вимог частини тринадцятої статті 7, частини першої статті 369 ЦПК України справу розглянуто без повідомлення учасників справ.

За змістом частин четвертої, п'ятої статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Датою прийняття постанови у даній справі є 05 лютого 2026 року, тобто дата складення повного судового рішення.

За частинами першою, другою статті 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Як вбачається з відомостей з Єдиного державного міграційного реєстру за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с. 16,17,20).

Вказана обставина відповідачами не заперечувалась та не спростовувалась.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством - Житловим кодексом України,Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Законом України «Про відходи».

Приписами пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п.п. 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У ч. 2, 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.07.2018 №408-1, від 17.07.2019 № 422-1, від 15.06.2022 № 276-1, від 23.11.2022 № 585-1, від 19.07.2023 № 389-1, від 31.08.2023 № 491-1, - затверджено тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з поводження з побутовими відходами та згідно з якими, нарахування плати за послугу з вивезення побутових відходів здійснюється за кількістю зареєстрованих осіб.

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є виконавцем послуг з погодження з побутовими відходами, що визначений на конкурсних засадах на території Луцької територіальної громади відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 №336-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку» та рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.11.2019 № 731-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів місті Луцьку», рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 №973-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді».

Таким чином, позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок в якому проживають відповідачі, а саме: АДРЕСА_1 .

Як передбачено статтею 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами.

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про управління відходами», послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 (надалі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України «Про управління відходами» та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території міста Луцька, здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на офіційному сайті Луцької міської рад, де визначено, що виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договорами.

Позивачем було повідомлено, що протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами вважаються укладеними, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем житлово-комунальної послуги; власники індивідуальних будинків не вчинили дії щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Належних та достатніх доказів того, що відповідачі не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, де вони мешкають, або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами також не надано.

Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Тобто, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради та є у вільному доступі для ознайомлення.

З врахуванням наведеного необхідно вважати, що відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим за період з квітня 2017 року по серпень 2025 року у них виникла заборгованість по оплаті послуг з управління побутовими відходами у сумі 8470, 09 грн. (а.с. 6-7).

Апелянт вказує про те, що відповідачі самостійно утилізують побутові відходи, а відповідно не користуються послугами позивача, який жодного разу не здійснював вивіз сміття за їхньою адресою.

Позивач опублікував індивідуальний договір про надання послуг з управління побутовими відходами, дотримуючись норм чинного законодавства. Не отримавши від відповідачів відмови чи заперечень після спливу 30 днів з дня публікації позивач надав послугу з управління побутовими відходами на умовах, зазначених у договорі, адже дії відповідачів розцінювались, як мовчазна згода з умовами договору.

Відповідно до статті 27 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» встановлено порядок оформлення претензій споживачів, зокрема у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.

Відповідачі не надали доказів того що вони звертались до позивача або органу місцевого самоврядування з відповідними скаргами чи заявами щодо ненадання даних послуг.

Самостійне вивезення, сортування, перероблення побутових відходів без припинення дії договору про надання комунальних послуги не звільняє відповідачів від обов'язку сплачувати за послугу управління побутовими відходами.

Окрім того, необхідно зауважити, що певна категорія відходів не підлягає переробці або сортуванню.

Безпідставними є доводи апеляційної скарги про те, що до позовної заяви долучений договір про надання послуги з управління побутовими відходами в редакції станом на 20.08.2025 року при тому, що вимогу заявлено про стягнення наданої послуги з квітня 2017 року.

Судом встановлено, що позивачем надано індивідуальний договір від 20.08.2025 року, який є останньою редакцією основного договору, що опублікований на сайті Луцької міської ради у січні 2022 року та який є у вільному доступі.

Відповідно до п.3 ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про управління відходами», до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: визначення у встановленому порядку суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

У період з квітня 217 року по червень 2022 року ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» надавав послуги на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради № 336-1 від 17.06.2015 року, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідно до приписів частини 11 статті 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих до укладення відповідного договору.

Суд першої інстанції, оцінивши зібрані і дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, врахував, що у матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували запропонований позивачем розрахунок заборгованості, дійшов до правильного висновку, що з відповідачів необхідно стягнути солідарно в користь позивача встановлену суму заборгованості за надані послуги по вивезенню побутових відходів, яка відповідачами не спростована.

Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду про задоволення позову є законним та обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги щодо неправильного вирішення судом першої інстанції позову не знайшли свого підтвердження. Висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства. Суд першої інстанції надав правильну оцінку обставинам справи в межах заявлених позовних вимог, правильно вирішив спір по суті.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Керуючись статтями 268, 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 листопада 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених п.2 ч.3 ст. 389 ЦПК України.

Головуючий-суддя:

Судді: