Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
05 лютого 2026 р. справа №520/25711/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку до моменту поновлення на посаді, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №1054 від 08.08.2025 "Про застосування дисциплінарного стягнення до поліцейського ГУНП в Харківській області", яким до ОСОБА_1 було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №503 о/с від 02.09.2025 по особовому складу, яким ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції, відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
- поновити ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток з 02.09.2025 до моменту поновлення його на посаді.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду у вказаній адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до п. 1, п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 перебував на службі в Національній поліції України, проходячи службу на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області №286 о/с від 21.05.2025 позивача переміщено на посаду старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області. У період з 22.05.2025 по 27.08.2025 позивач безперервно перебував на лікуванні та мав належним чином оформлені листки непрацездатності і не міг виконувати службові обов'язки на посаді старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області. Проте, 08.09.2025 позивач засобами поштового зв'язку отримав від Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Харківській області матеріали службового розслідування щодо нього, розпочаті на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області №2013 від 22.07.2025, копії наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області №1054 від 08.08.2025 про застосування до позивача дисциплінарного стягнення та наказу по особовому складу Головного управління Національної поліції в Харківській області №503 о/с від 02.09.2025 про звільнення позивача зі служби в поліції. Як вбачається з копій висновку службового розслідування щодо позивача від 05.08.2025 та наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області №1054 від 08.08.2025, позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності через те, що "капітан поліції ОСОБА_1 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, безпідставно був відсутній на службі, самоусунувся від виконання обов'язків поліцейського". Позивач вважає накладене на нього дисциплінарне стягнення та відповідно наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №1054 від 08.08.2025 про його застосування, наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №503 о/с від 02.09.2025 про звільнення позивача зі служби в поліції незаконними, такими що застосовані за відсутності складу дисциплінарного проступку в його діянні, з порушенням процедури встановленої Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII та Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженим Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2018 №893.
Головним управлінням Національної поліції в Харківській області подано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області встановлено та підтверджено, що 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00 капітан поліції ОСОБА_1 безпідставно відсутній на службі без поважних причин та не виконує свої службові обов'язки. Також встановлено, що у діях старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 підтверджений факт вчинення дисциплінарного проступку, що виразилося в порушенні вимог статті 64 Закону України «Про Національну поліцію» в частині порушення Присяги поліцейського; пункту 2 розділу ІІІ, пункту 1 розділу VIII Положення, затвердженого наказом ГУНП в Харківські області від 24.03.2025 №875, що призвело до порушень вимог пункту 1 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту у частині невиконання зобов'язання бути вірним Присязі поліцейського. Як наслідок, вказані дії капітана поліції ОСОБА_1 призвели до порушення ним пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» в частині недотримання законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, Присяги поліцейського. Таким чином, капітан поліції ОСОБА_1 вчинив дисциплінарний проступок, а саме 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, був безпідставно відсутній на службі та не виконував свої службові обов'язки. Вчинення вказаного дисциплінарного проступку капітаном поліції ОСОБА_1 є порушенням Присяги поліцейського, що виразилося у самоусуненні його від служби в поліції.
У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що дисциплінарній комісії було достовірно відомо та документально підтверджено відповіддю КНП "Зміївська центральна районна лікарня" ЗМР перебування позивача на момент проведення службового розслідування на лікарняному та оформлення йому листка непрацездатності до 07.08.2025. Проте, всупереч вимогам частини 3 статті 16 Дисциплінарного статуту та пункту 3 Розділу V Порядку №893 керівник відповідача не видав наказ про відсутність позивача на службі за вагомих обставин за підписом особи, яка призначила службове розслідування. Порушення частини 3 статті 16 Дисциплінарного статуту та пункту 3 Розділу V Порядку №893 призвело до того, що відповідач позбавив позивача можливості ефективно реалізувати захист від необґрунтованих звинувачень після закінчення відповідного лікування та надати відповідні пояснення, тим самим відповідач порушив право позивача на захист, гарантоване статтею 18 Дисциплінарного статуту та порушення засадничих принципів здійснення службового розслідування, передбачених частиною 6 статті 14 Дисциплінарного статуту, а саме недотримання принципу неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою. Також, зазначає, що позивач повідомляв керівництво про свою відсутність усним рапортом, а відповідальність за внесення відповідних відомостей до Електронного реєстру листків непрацездатності покладена на відповідних лікарів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Харківській області, з грудня 2023 року - на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Харківській області від 21.05.2025 №286о/с ОСОБА_1 переміщено з 22.05.2025 на посаду старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області.
Згідно з актом, складеним 22.05.2025 у відділенні поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області, ОСОБА_1 відмовився від ознайомлення з наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286о/с.
16.07.2025 до ГУНП в Харківській області надійшла доповідна записка командира БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області №63616-2025 про можливе вчинення дисциплінарних проступків поліцейським БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області, в якій вказано, що 16.07.2025 за №63428-2025 надійшов рапорт старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_2 про те, що до батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області в інтересах служби, в порядку ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію», наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с призначено капітана поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 на посаду старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР. Однак, старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 до теперішнього часу до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області не прибув, до виконання обов'язків за посадою не приступив, посилаючись па те, що перебуває на лікарняному, проте жодних документів, які б підтверджували цей факт, не надав. Вищевикладене може свідчити про наявність достатніх даних, які вказують на ознаки дисциплінарних проступків в діях або бездіяльності поліцейського БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області.
Наказом ГУНП в Харківській області від 22.07.2025 №2013 «Про призначення та проведення службового розслідування» за відомостями, викладеними в доповідній записці командира БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області від 16.07.2025 №63616-2025 призначено у формі письмового провадження службове розслідування.
В ході проведення службового розслідування дисциплінарною комісією встановлено, що до батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області в інтересах служби, в порядку ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію», наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с призначено капітана поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 на посаду старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР.
Однак, з 22.05.2025 до 16.07.2025 до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 не прибув, до виконання обов'язків за посадою не приступив, посилаючись на те, що перебуває на лікарняному, проте жодних документів, які б підтверджували цей факт, не надав.
Відповідно до частини першої та шостої статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05:30 24.02.2022, який продовжено Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.04.2025 №235/2025 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 09.05.2025 строком на 90 діб, військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Міністерство внутрішніх справ України, зокрема в особі Національної поліції України, яка є структурним підрозділом зобов'язана запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з вимогами статті 17 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань: бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону України «Про Національну поліцію», у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У зв'язку з вищевикладеним, наказом Національної поліції України від 09.08.2022 №568 «Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану» особовий склад Національної поліції України було переведено на посилений варіант службової діяльності. Відповідно до наказу Національної поліції України від 11.08.2022 №578 «Про внесення змін до наказу Національної поліції України від 09 серпня 2022 року №568», установити тимчасово на період дії воєнного стану, для поліцейських головних управлінь Національної поліції України в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та м. Києві, територіальних органів поліції охорони у відповідних регіонах, територіальних (відокремлених) підрозділів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, закладів та установ, що належать до сфери управління національної поліції України, у зазначених органах та підрозділах поліції, шестиденний робочий тиждень, скасувати вихідний день - суботу.
З метою отримання інформації про підтвердження або спростування факту перебування капітана поліції ОСОБА_1 на лікарняному 22.07.2025 дисциплінарною комісією направлено запити до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» від 22.07.2025 №120339 та до УФЗБО ГУНП в Харківській області від 22.05.2025 №68031-2025.
Відповідно до листа Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» від 28.07.2025 №33/41-1628, в період з 22.05.2025 по 28.07.2025 капітан поліції ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» за медичною допомогою, консультацією або з інших питань не звертався.
Відповідно до листа УФЗБО ГУНП в Харківській області від 24.07.2025 №69345-2025 в електронному кабінеті ГУНП в Харківській області вебпорталу Електронних послуг Пенсійного фонду України значаться електронні листки непрацездатності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 22.05.2025 по 26.05.2025, з 31.05.2025 по 23.06.2025, з 24.06.2025 по 04.07.2025, з 05.07.2025 по 07.07.2025, 12.07.2025 по 17.07.2025, з 18.07.2025 по 22.07.2025, з 23.07.2025 по 25.07.2025.
Таким чином, в період з 27.05.2025 по 30.05.2025 та з 08.07.2025 по 11.07.2025 листки непрацездатності ОСОБА_1 відсутні.
Також, під час проведення службового розслідування дисциплінарній комісії надано: Акти про відсутність працівника на службі зареєстровані 31.07.2025 в канцелярії БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області: за 27.05.2025 №1150/119-38/2025; за 28.05.2025 №1151/119-38/2025; за 29.05.2025 №1152/119-38/2025; за 30.05.2025 №1153/119-38/2025; за 08.07.2025 №1154/119-38/2025; за 09.07.2025 №1155/119-38/2025; за 10.07.2025 №1156/119-38/2025; за 11.07.2025 №1157/119-38/2025.
Також, до матеріалів службового розслідування долучено копію відомості про ознайомлення з вимогами наказу ГУНП в Харківській області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності», капітана поліції ОСОБА_1 .
Відповідно до Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності, затвердженого наказом ГУНП в Харківській області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності» (далі - Положення), початок робочого дня о 09:00, обідня перерва 45 хвилин - з 13:00 до 13:45, закінчення робочого дня з понеділка по четвер - о 18:00, у п'ятницю - 16:45, робочий день для поліцейських, які заступають на службу щодня, з понеділка по четвер встановлений з 09:00 до 18:00, у п'ятницю з 09:00 до 16:45.
У період дії воєнного стану правила розпорядку дня застосовуються з урахуванням особливостей, визначених розділом VIII Положення. Перерва на обід - з 13:00 до 14:00. Вихідні дні - субота і неділя.
Згідно пункту 1 розділу ІV цього ж Положення, поліцейський повідомляє свого безпосереднього керівника про свою відсутність на службі в письмовій формі (час, з якого буде відсутній; підстави відсутності) засобами електронного (телефонного) чи поштового зв'язку.
Відповідно до вимог пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 №9, прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого часу, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин. Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена МОЗ України від 13.11.2001 №455 (далі - Інструкція), передбачає, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених пунктами 1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 2.19 Інструкції особам, які самостійно звернулись по консультативну допомогу, видається довідка довільної форми за підписом лікуючого лікаря, засвідченим печаткою лікувально-профілактичного закладу, з обов'язковим зазначенням часу проведеної консультації.
Дисциплінарною комісією також встановлено, що чинне законодавство не містить переліку причин відсутності на роботі, які слід вважати поважними. У кожному окремому випадку їх наявність або відсутність визначає роботодавець. Оцінка таких причин на предмет поважності повинна виходити з того, що ці причини мають бути істотними, тобто такими, які перешкоджають явці на роботу і не можуть бути усунені самим працівником. Кожна з таких причин має бути належним чином підтверджена працівником, наприклад, шляхом надання відповідної довідки.
Службовим розслідуванням також встановлено, що капітан поліції ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений із наказом ГУНП в Харківській області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності», про що поставив свій підпис у відповідній відомості.
До матеріалів службового розслідування долучено довідку з попереднього місця несення служби капітана поліції ОСОБА_1 , відповідно до якої в списку персонального військового обліку військовозобов'язаних відділення поліції №1 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області значиться така адреса реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , а також в період проходження служби в відділенні поліції №1 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 користувався номерами телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та цими ж номерами спілкувався зі своїм безпосереднім керівником та керівництвом підрозділу. Крім того, номер телефону НОМЕР_2 зазначений у схемі оповіщення особового складу відділення поліції №1 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області.
Дисциплінарною комісією на виконання вимог ст. 27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України 23.07.2025 був здійснений виклик (запрошення від 22.07.2025 № 68086-2525) шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhafsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , якими користувався капітан поліції ОСОБА_1 , прибути до БПОП (стрілецького) з 09:00 до 12:00 28.07.2025 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский 10А, м. Харків , для надання письмових пояснень.
Окрім цього, 23.07.2025 дисциплінарною комісією був здійснений виклик (запрошення від 22.07.2025 №68086-2525) шляхом використання поштового зв'язку «Укрпошти» на поштову адресу старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , прибути до БПОП (стрілецького) з 09:00 до 12:00 28.07.2025 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский 10А, м. Харків, для надання письмових пояснень.
Старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 у запропонований час не з'явився та не повідомив про наявність поважних причин свого неприбуття до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області, у зв'язку з цим відповідно до положень абзацу 3 частини третьої ст. 27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України його вважати таким, що відмовився від надання пояснень, про що дисциплінарною комісією складений відповідний акт від 28.07.2025 за №1146/119-38/2025.
04.08.2025 до дисциплінарної комісії надійшов лист від 04.08.2025 №52299-2025 від ОСОБА_1 щодо неможливості прибути для надання пояснень через медичні процедури, проте жодних підтверджуючих документів не надав.
Окрім цього, 31.07.2025 дисциплінарною комісією був здійснений виклик (запрошення від 31.07.2025 №68086-2525) шляхом використання поштового зв'язку «Укрпошти» на поштову адресу старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , прибути до БПОП (стрілецького) з 09:00 до 12:00 05.08.2025 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский 10А, м. Харків , для надання письмових пояснень.
01.08.2025 був здійснений виклик (запрошення від 31.07.2025 №75888-2525) шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhatsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , якими користувався капітан поліції ОСОБА_1 , прибути до БПОП (стрілецького) 05.08.2025 з 09:00 до 12:00 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский 10А, м. Харків, для надання письмових пояснень.
Старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 у запропонований час повторно не з'явився та не повідомив про наявність поважних причин свого неприбуття до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області, у зв'язку з цим відповідно до положень абзацу 3 частини третьої ст. 27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України його вважати таким, що відмовився від надання пояснень, про що дисциплінарною комісією складений відповідний акт від 05.08.2025 за №1162/119-38/2025.
01.08.2025 дисциплінарною комісією направлено запит до КНП «Зміївська центральна районна лікарня» Зміївської міської ради Харківської області щодо перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні у КНП «Зміївська центральна районна лікарня» ЗМР та дати наступного візиту ОСОБА_1 до вказаного лікувального закладу.
З відповіді КНП «Зміївська центральна районна лікарня» ЗМР від 01.08.2025 №773 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 29.07.2025 звернувся за медичною допомогою до лікаря хірурга поліклініки Зміївської ЦРЛ, після огляду призначено лікування та видано листок непрацездатності з 29.07.2025 по 07.08.2025, а також з зазначеної відповіді встановлено, що наступний візит у ОСОБА_1 призначено на 07.08.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 05.08.2025 не перебував на стаціонарному лікуванні, а також жодних медичних процедур йому на вказану дату не призначалось. Опитаний начальник відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 пояснив, що з 14.06.2024 перебуває на займаній посаді до батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області в інтересах служби, в порядку ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с капітана поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 призначено на посаду старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР. Однак старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 до теперішнього часу до відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області не прибув, до виконання обов'язків за посадою не приступив, посилаючись на те, що перебуває на лікарняному, однак жодних підтвердних документів не надав. Вищезазначене може свідчити про наявність в діях поліцейського ознак дисциплінарного проступку, ухилення ним від виконання обов'язків та проходження служби. Крім того, в порушення пункту 1 розділу ІV Положення, капітан поліції ОСОБА_1 не повідомив свого безпосереднього керівника (опитаного) про свою відсутність на службі в письмовій формі (час, з якого буде відсутній; підстави відсутності) засобами електронного (телефонного) чи поштового зв'язку.
Опитаний командир роти №2 БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області підполковник поліції ОСОБА_4 пояснив, що з 06.01.2025 по 30.06.2025 тимчасово виконував обов'язки командира БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області. Наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с на підставі пункту 2 (на рівнозначну посаду, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) частин першої та частини восьмої статті 65 Закону України «Про Національну поліції» на посаду старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області, з 22.05.2025 переміщено капітана поліції ОСОБА_1 . Останній на службу до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області жодного разу, до вибуття опитаного у відрядження 30.06.2025, не прибував та, як підполковнику поліції ОСОБА_4 відомо, повідомляв працівникам відділення кадрового забезпечення батальйону, що він перебуває на лікарняному, відповідні документи обіцяв надати після виходу з лікарняного. Крім того, за вказівкою опитаного, старшим інспектором відділення моніторингу та контролю БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області майором поліції ОСОБА_9 спільно зі старшим інспектором відділення снайперів БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітаном поліції ОСОБА_5 близько 10 години 15 хвилин 28.05.2025 здійснений виїзд на адресу місця мешкання старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до доповіді майора поліції ОСОБА_9 під час виїзду ОСОБА_1 за місцем свого мешкання був відсутній. Вхідні двері квартири ніхто не відчинив. Під час здійснення телефонних дзвінків на номери мобільних телефонів, які належать ОСОБА_1 НОМЕР_3 , НОМЕР_2 , на дзвінки ніхто не відповідав. Крім того в порушення пункту 1 розділу ІV Положення, капітан поліції ОСОБА_1 не повідомив свого безпосереднього керівника та опитаного про свою відсутність на службі в письмовій формі (час, з якого буде відсутній; підстави відсутності) засобами електронного (телефонного) чи поштового зв'язку. Оскільки на той час не було об'єктивної інформації щодо підстав відсутності на службі ОСОБА_1 то акти не складались.
Опитаний старший інспектор відділення моніторингу та контролю БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_9 у своїх поясненнях підтвердив факт виїзду 28.05.2025 разом з капітаном поліції ОСОБА_5 за адресою мешкання капітана поліції ОСОБА_1 та інші відомості надані підполковником поліції ОСОБА_4 . Опитаний старший інспектор відділення кадрового забезпечення БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 пояснив, що наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с на підставі пункту 2 (на рівнозначну посаду, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) частин першої та частини восьмої статті 65 Закону України «Про Національну поліції» на посаду старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області, з 22.05.2025 переміщено капітана поліції ОСОБА_1 . Останній на службу до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області жодного разу, до вибуття опитаного у відрядження 30.06.2025, не прибував та в телефонній бесіді повідомляв, що він перебуває на лікарняному, відповідні документи обіцяв надати після виходу з лікарняного, також повідомив, що не збирається нести службу в БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області.
Опитаний старший інспектор відділення кадрового забезпечення БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_10 надав пояснення аналогічні до пояснень старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 .
Опитаний командир БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області підполковник поліції ОСОБА_7 пояснив, що до батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області в інтересах служби, в порядку ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2025 №286 о/с капітана поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 призначено на посаду старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР. Однак старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 з 22.05.2025 до теперішнього часу до БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області не прибув, до виконання обов'язків за посадою не приступив, посилаючись на те, що перебуває на лікарняному, однак жодних підтвердних документів не надав. Про вказану подію опитаному доповів старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області підполковник поліції ОСОБА_11, який на час відсутності начальника відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_3 був визначений старшим по відділенню БПЛА РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області. Оскільки в порушення пункту 1 розділу ІV Положення, капітан поліції ОСОБА_1 не повідомив свого безпосереднього керівника та опитаного про свою відсутність на службі в письмовій формі (час, з якого буде відсутній; підстави відсутності) засобами електронного (телефонного) чи поштового зв'язку, вищезазначене може свідчити про наявність в діях поліцейського ознак дисциплінарного проступку, ухилення ним від виконання обов'язків та проходження служби. Інформація щодо безпідставної відсутності на службі капітана поліції ОСОБА_1 була отримана під час проведення службового розслідування, тому були складені акти про відсутність на службі капітана поліції ОСОБА_1 , за 27.05.2025, 28.05.2025, 29.05.2025, 30.05.2025, 08.07.2025, 09.07.2025, 10.07.2025 та 11.07.2025 та 31.07.2025 зареєстровані в канцелярії БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області.
Дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області 22.07.2025 здійснено виїзд за адресою: АДРЕСА_2 . Під час виїзду ОСОБА_1 за місцем свого мешкання був відсутній. Вхідні двері квартири ніхто не відчинив. Під час здійснення телефонних дзвінків на номери мобільних телефонів, які належать ОСОБА_1 НОМЕР_3 , НОМЕР_2 , на дзвінки ніхто не відповідав. Вказана подія зафіксована на портативний відеореєстратор «Tecsar BDС-53-02 № 280011», відеофйал VID250604-112938F-000011-280011-0066, VID250604-112938F 000011-280011-0066.
Дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області 28.07.2025 було складено «Акт огляду засобу електронної комунікації» №1147/119-38/2025, згідно якого 23.07.2025 старшому інспектору відділення БПЛА, РЕР та РЕБ БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітану поліції ОСОБА_1 шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhatsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , було надіслано запрошення щодо необхідності прибуття до БПОП (стрілецького) з 09:00 до 12:00 28.07.2025 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский, 10А, м. Харків, для надання пояснень, на що майор поліції ОСОБА_1 не відповів, до теперішнього часу пояснення (ні письмово, ні усно) не надав.
Дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області 05.08.2025 було складено «Акт огляду засобу електронної комунікації» №1163/119-38/2025, згідно якого 01.08.2025 старшому інспектору відділення БПЛА, РЕР та РЕБ БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітану поліції ОСОБА_1 шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhatsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , було надіслано запрошення щодо необхідності прибуття до БПОП (стрілецького) 05.08.2025 з 09:00 до 12:00 до адміністративної будівлі, розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский, 10А, м. Харків, для надання пояснень, на що майор поліції ОСОБА_1 не відповів, до теперішнього часу пояснення (ні письмово, ні усно) не надав.
Згідно довідки інспектор з документального забезпечення БПОП (стрілецького) ГУНП в харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_12 від 30.07.2025 за №73905-2025, в період з 27.05.2025 по 11.07.2025, старший інспектор відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 (0081250) будь-яку службову документацію не отримував та у вказаний період часу від нього будь-яка документація не надходила, в журналі обліку вхідних документів реєстрації не знайдено.
Факт відсутності капітана поліції ОСОБА_1 на службі та невиконання своїх службових обов'язків старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області підтверджуються копіями зі службової документації чергової частини зазначеного підрозділу: книги нарядів (інв. №135 та №49нт), журналу інструктажів особового складу (інв. №80нт) та графіку чергувань особового складу БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області, згідно із записами яких у період з 27.05.2025 по 30.05.2025, а також з 08.07.2025 по 11.07.2025, капітан поліції ОСОБА_1 не значиться.
Капітан поліції ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» склав Присягу на вірність Українському народові, згідно з якої присягали вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань: бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про Національну поліцію», у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з вимогами статті 17 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.
Відповідно до пункту 2 наказу ГУНП в Харківські області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності», поліцейські ГУНП зобов'язані дотримуватися вимог, викладених у додатку 1 до цього наказу - Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу ІІІ, пункту 1 розділу VIII Положення, у період дії воєнного стану початок робочого дня поліцейського починається з 09:00 до 18:00, з 13:00 до 14:00 обідня перерва.
Вказані вимоги капітан поліції ОСОБА_1 проігнорував та 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, був відсутній на службі без поважних причин.
Відповідно до вимог пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» №9 від 06.11.1992, прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого часу, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 1 Дисциплінарного статуту НП України, службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, поліцейський зобов'язаний бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України.
Згідно пункту 1 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського.
Згідно з вимогами статті 12 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Законодавець висуває підвищені вимоги до поліцейського, що пов'язано з особливим статусом Національної поліції, а також спрямованістю діяльності поліції на служіння суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, підтримання публічної безпеки і порядку.
У свою чергу, недотримання поліцейським вищезазначених вимог є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення.
Вказані вимоги капітан поліції ОСОБА_1 проігнорував та не виконав. У робочий час 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, капітан поліції ОСОБА_1 був відсутній на службі без поважних причин та не виконував свої службові обов'язки (акти про відсутність на службі капітана поліції ОСОБА_1 , складені та 31.07.2025 зареєстровані в канцелярії БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області: за 27.05.2025 №1150/119-38/2025; за 28.05.2025 №1151/119-38/2025; за 29.05.2025 №1152/119-38/2025; за 30.05.2025 №1153/119 38/2025; за 08.07.2025 №1154/119-38/2025; за 09.07.2025 №1155/119-38/2025; за 10.07.2025 №1156/119-38/2025; за 11.07.2025 №1157/119-38/2025).
Враховуючи викладене, дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області встановлено та підтверджено, що 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00 капітан поліції ОСОБА_1 , безпідставно відсутній на службі без поважних причин та не виконує свої службові обов'язки.
Також встановлено, що у діях старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 підтверджений факт вчинення дисциплінарного проступку, що виразилося в порушенні вимог:
- статті 64 Закону України «Про Національну поліцію» в частині порушення Присяги поліцейського;
- пункту 2 розділу ІІІ, пункту 1 розділу VIII Положення, затвердженого наказом ГУНП в Харківські області від 24.03.2025 №875, що призвело до порушень вимог пункту 1 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту у частині невиконання зобов'язання бути вірним Присязі поліцейського.
Як наслідок, вказані дії капітана поліції ОСОБА_1 призвели до порушення ним пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» в частині недотримання законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, Присяги поліцейського.
Таким чином, капітан поліції ОСОБА_1 вчинив дисциплінарний проступок, а саме 27.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 28.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 29.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 30.05.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 08.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 09.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 10.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, 11.07.2025 з 09:00 до 13:00 та з 14:00 до 18:00, безпідставно відсутній на службі та не виконував свої службові обов'язки.
Вчинення вказаного дисциплінарного проступку капітаном поліції ОСОБА_1 є порушенням Присяги поліцейського, що виразилося у самоусуненні його від служби в поліції.
Також, у ході службового розслідування дисциплінарною комісією було вивчено причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку капітаном поліції ОСОБА_1 . На підставі отриманих даних комісія дійшла висновку, що причиною порушення службової дисципліни капітаном поліції ОСОБА_1 є його особиста недисциплінованість, низький рівень правової свідомості, відсутність уявлення про належну та гідну поведінку поліцейського, а також безвідповідальне ставлення до вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту НП України, наказів Національної поліції України та грубе ігнорування Присяги поліцейського.
Враховуючи викладене, за вчинення вищевказаного дисциплінарного проступку, з метою виховання, підтримання дисципліни та законності серед поліцейських, а також недопущення подібних випадків серед особового складу підрозділу у майбутньому, дисциплінарна комісія вважає за доцільне застосувати до старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 найсуворіший вид дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність капітана поліції ОСОБА_1 у ході службового розслідування не встановлені.
05.08.2025 начальником ГУНП в Харківській області затверджений висновок службового розслідування відносно поліцейського БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області ОСОБА_1 .
За вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні вимог пунктів 1, 2 частини першої статті 18, статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 4, 8 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту, пункту 2 розділу III, пункту 1 розділу IV та пункту 1 розділу VІІІ Положення, на підставі підпункту 7 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту, наказом ГУНП в Харківській області від 08.08.2025 №1054 до старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 /0081250/ застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Копію наказу ГУНП в Харківській області від 08.08.2025 №1054 надіслано з використанням засобів електронної комунікації, зокрема месенджером «WhatsApp» на номери телефонів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , на електронну пошту ОСОБА_1 та листом з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання (лист від 08.08.2025 №6106400101579).
13.08.2025 ГУНП в Харківській області складено акт про відмову від підпису щодо ознайомлення з наказом від 08.08.2025 №1054.
Наказом ГУНП в Харківській області від 02.09.2025 №503 о/с старшого інспектора відділення БПЛА, РЕБ та РЕР БПОП (стрілецького) ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 /0081250/ з 03.09.2025 звільнено за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України).
Копію наказу ГУНП в Харківській області від 02.09.2025 №503 о/с направлено на адресу місця проживання ОСОБА_1 листом від 02.09.2025 №189687-2025 з повідомленням про вручення.
Позивач, вважаючи наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №1054 від 08.08.2025 "Про застосування дисциплінарного стягнення до поліцейського ГУНП в Харківській області" та наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області №503 о/с від 02.09.2025 по особовому складу, яким ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції, протиправними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (стаття 2 Закону №580-VIII).
Відповідно до ст. 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із частин 1, 4 ст. 8 Закону №580-VIII поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону №580-VIII поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Частина 1 ст. 19 Закону №580-VIII визначає, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України».
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (ч. 2 ст. 19 Закону №580-VIII).
Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут).
Преамбула до Дисциплінарного статуту цей Статут визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження. Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, співробітників Служби судової охорони та осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу (ч. 2 ст. 1 Дисциплінарного статуту).
Частиною 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту, визначено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського, зокрема: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Відповідно до ст. 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції (ст. 12 Дисциплінарного статуту).
За змістом частин 3, 5 ст. 13 Дисциплінарного статуту до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції. Застосування до поліцейського інших видів дисциплінарних стягнень, не передбачених цим Статутом, забороняється.
З метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків (ч. 2 ст. 14 Дисциплінарного статуту).
Положення частин 3, 7 ст. 14 Дисциплінарного статуту передбачають, що службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, медіа (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, який затверджено Законом України №2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому воєнний стан в країні неодноразово продовжувався та на час розгляду справи не припинений та не скасований.
Розділом V Дисциплінарного статуту унормовано особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 26 Дисциплінарного статуту у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження.
Службове розслідування за фактом порушення поліцейським службової дисципліни може проводитися як дисциплінарною комісією, так і однією особою, у тому числі безпосередньо уповноваженим керівником, який одноособово здійснює передбачені Статутом повноваження дисциплінарної комісії (далі - уповноважена особа).
За змістом частин 3, 5 та 6 ст. 26 Дисциплінарного статуту, службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів.
До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні чи на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, розташованих на підконтрольних органам державної влади територіях.
За результатами службового розслідування уповноважена особа складає висновок.
Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування.
Під час проведення службового розслідування уповноважена особа зобов'язана запропонувати поліцейському або іншій особі, обізнаній з обставинами вчинення дисциплінарного проступку, надати пояснення (ч. 1 ст. 27 Дисциплінарного статуту).
Аналогічні положення містить Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 №893 (далі - Порядок №893), який визначає процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування.
Згідно із пунктом 1 розділу ІІ Порядку №893 службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Відповідно до положень пунктів 1-3, 4 розділу V Порядку №893 проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.
Службове розслідування розпочинається із дня видання наказу про його призначення та завершується в день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка виконує його обов'язки, висновку службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
У разі перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні, на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) або у відпустці, що підтверджено документально (далі - відсутність на службі за вагомих обставин), час відсутності його на службі не зараховується до строку проведення службового розслідування, про що видається наказ про відсутність на службі за вагомих обставин за підписом особи, яка призначила службове розслідування.
Службове розслідування має встановити наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування; наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій; ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок; обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього; відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; вид і розмір заподіяної шкоди; причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.
Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія (пункт 2 розділу VІ Порядку №893).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VII Порядку №893, у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.
Уповноважений керівник, враховуючи характер проступку, обставини, за яких він був учинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, визначає вид дисциплінарного стягнення, що підлягає застосуванню до поліцейського, та видає письмовий наказ про його застосування. У разі якщо керівник не уповноважений на застосування дисциплінарних стягнень, він порушує перед старшим прямим керівником клопотання про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності.
Застосування до поліцейського, винного в учиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання здійснюються з урахуванням вимог статей 19-22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейського, який має дисциплінарне стягнення і вчинив дисциплінарний проступок, дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє (ч. 12 ст. 19 Дисциплінарного статуту).
Згідно із ст. 21 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення дисциплінарного проступку і не пізніше шести місяців з дня його вчинення шляхом видання дисциплінарного наказу.
У разі проведення службового розслідування за фактом вчинення дисциплінарного проступку днем його виявлення вважається день затвердження висновку за результатами службового розслідування.
Перебування поліцейського на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) чи у відпустці не перешкоджає застосуванню до нього дисциплінарного стягнення.
Відповідно до положень частин 1, 2 ст. 22 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення виконується негайно, але не пізніше місяця з дня його застосування, не враховуючи часу перебування поліцейського у відпустці, відрядженні або на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності). Після закінчення зазначеного строку дисциплінарне стягнення не виконується.
Отже, вчинення протиправної винної дії чи бездіяльності поліцейського, що полягає невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні ним службової дисципліни, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції, є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до поліцейського, винного в його учиненні, застосовуються заходи дисциплінарного стягнення.
Аналіз наведених норм права та встановлених обставин справи дає можливість дійти висновку, що відповідачем було призначено та проведено службове розслідування відповідно до вимог закону.
Щодо посилання позивача на те, що не було видано наказ про відсутність на службі за вагомих обставин за підписом особи, яка призначила службове розслідування суд зазначає, що ч. 3 ст. 26 Дисциплінарного статуту, якою врегульовано проведення службового розслідування в період дії воєнного стану, встановлено, що до строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні чи на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, розташованих на підконтрольних органам державної влади територіях.
Суд наголошує, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню саме вказана норма Дисциплінарного статуту, а не пункт 3 розділу V Порядку №893, який визначає порядок проведення службового розслідування згідно зі статтею 16 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, тобто не в період дії воєнного стану.
Службове розслідування відносно позивача призначено 22.07.2025, висновок складено та затверджено 05.08.2025, тобто в межах строку, встановленого ч. 3 ст. 26 Дисциплінарного статуту. Згідно з довідкою №17 та відповіді КНП «Зміївська ЦРЛ» Зміївської міської ради Харківської області, ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні, а не стаціонарному.
Враховуючи вищезазначене, на дисциплінарну комісію не покладався обов'язок видати наказ про відсутність позивача на службі за вагомих обставин.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач позбавив його можливості ефективно реалізувати захист від необґрунтованих звинувачень та надати відповідні пояснення, суд зазначає наступне.
З матеріалів службового розслідування судом встановлено, що 22.07.2025 Дисциплінарною комісією ГУНП в Харківській області здійснювались телефонні дзвінки на номери мобільних телефонів, які належать ОСОБА_1 НОМЕР_4 , на дзвінки ніхто не відповідав.
Згідно Акту огляду засобу електронної комунікації від 28.07.2025 №1147/119-38/2025, 23.07.2025 ОСОБА_1 шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhatsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , було надіслано запрошення щодо необхідності прибуття 28.07.2025 з 09:00 до 12:00 до адміністративної будівлі БПОП (стрілецького), розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский, 10А, м. Харків , для надання пояснень.
Згідно Акту огляду засобу електронної комунікації від 05.08.2025 №1163/119-38/2025, 01.08.2025 ОСОБА_1 шляхом використання електронної комунікації у месенджері «WhatsApp» на номери телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , було надіслано запрошення щодо необхідності прибуття 05.08.2025 з 09:00 до 12:00 до адміністративної будівлі БПОП (стрілецького), розташованої за адресою: проїзд Азербайджанский, 10А, м. Харків , для надання пояснень.
Таким чином, позивача не було позбавлено можливості надати свої пояснення чи подати відповідні докази поважності причин своєї відсутності на службі у будь-який можливий спосіб, наприклад засобами поштового або електронного зв'язку на адресу відповідача, при цьому, у разі неможливості самостійного подання пояснень та інших доказів позивач мав можливість скористатися правом на правничу допомогу.
Згідно із ч. 1 ст. 23 Закону №580-VIII поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.
Частиною 2 ст. 24 Закону №580-VIII визначено, що у разі виникнення загрози державному суверенітету України та територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Згідно ст. 91 Закону №580-VIII, особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.
Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.
Для поліцейських установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов'язків.
Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
Наказом Національної поліції України від 09.08.2022 №568 «Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану» особовий склад Національної поліції України було переведено на посилений варіант службової діяльності.
Відповідно до наказу Національної поліції України від 11.08.2022 №578 «Про внесення змін до наказу Національної поліції України від 09.08.2022 №568», установлено тимчасово на період дії воєнного стану, для поліцейських головних управлінь Національної поліції України в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та м. Києві, територіальних органів поліції охорони у відповідних регіонах, територіальних (відокремлених) підрозділів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, закладів та установ, що належать до сфери управління національної поліції України, у зазначених органах та підрозділах поліції, шестиденний робочий тиждень, скасовано вихідний день - суботу.
Відповідно до Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності, затвердженого наказом ГУНП в Харківській області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності» (далі Положення), початок робочого дня о 09:00 год., обідня перерва 45 хвилин - з 13:00 год. до 13:45 год., закінчення робочого дня з понеділка по четвер - о 18:00 год., у п'ятницю - 16:45 год., робочий день для поліцейських, які заступають на службу щодня, з понеділка по четвер встановлений з 09:00 год. до 18:00 год., у п'ятницю з 09:00 год. до 16:45 год. У період дії воєнного стану правила розпорядку дня застосовуються з урахуванням особливостей, визначених розділом VIII Положення.
Судом встановлено, що висновком про результати проведення службового розслідування за фактом відсутності на службі були встановлені обставини вчинення позивачем дисциплінарного проступку.
Так, ОСОБА_1 у робочий час 27.05.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 28.05.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 29.05.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 30.05.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 08.07.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 09.07.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 10.07.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., 11.07.2025 з 09:00 год. до 13:00 год. та з 14:00 год. до 18:00 год., був відсутній на службі без поважних причин та не виконував свої службові обов'язки.
Відсутність на службі ОСОБА_1 у період з 27.05.2025 по 30.05.2025 та з 08.07.2025 по 11.07.2025 підтверджується актами про відсутність на службі капітана поліції ОСОБА_1 , складеними та 31.07.2025 зареєстрованими в канцелярії БПОП (стрілецький) ГУНП в Харківській області: за 27.05.2025 №1150/119-38/2025, за 28.05.2025 №1151/119-38/2025, за 29.05.2025 №1152/119-38/2025, за 30.05.2025 №1153/119-38/2025, за 08.07.2025 №1154/119-38/2025, за 09.07.2025 №1155/119-38/2025, за 10.07.2025 №1156/119-38/2025, за 11.07.2025 №1157/119 38/2025.
Разом із тим, позивачем надано суду документи на підтвердження перебування на лікарняних у спірний період з 27.05.2025 по 30.05.2025 та з 08.07.2025 по 11.07.2025, а саме: довідку №18 від 22.05.2025 про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною, видану Комунальним некомерційним підприємством "Міська дитяча поліклініка №1" Харківської міської ради (період догляду з 22.05.2025 по 26.05.2025, з 27.05.2025 по 30.05.2025); довідку про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України №17 від 08.07.2025, видану Комунальним некомерційним підприємством Роганської селищної ради "Центр первинної медичної допомоги №4 Харківського району" (період непрацездатності з 08.07.2025 по 28.07.2025).
Так, КНП "Міська дитяча поліклініка №1" Харківської міської ради видано довідку №18 від 22.05.2025 про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною - ОСОБА_8 , форми первинної облікової документації №095-2/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 28.07.2014 №527.
Порядок заповнення форми первинної облікової документації №095-2/о «Довідка № _____ про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною» (далі - форма №095-2/о) визначає Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №095-2/о «Довідка № ________ про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною», затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України 28.07.2014 №527.
Відповідно до пункту 2 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №095-2/о «Довідка № ________ про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною» форма №095-2/о заповнюється лікарем закладу охорони здоров'я та надається особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, у разі, якщо дитина потребує подальшого лікування після закінчення максимального терміну листка непрацездатності, передбаченого законодавством України, та в інших випадках відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (зі змінами), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 року №455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» (зі змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за №1005/6196.
В свою чергу розділ 3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян встановлює порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність у зв'язку з доглядом за хворим членом сім'ї, хворою дитиною, дитиною віком до трьох років та дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною.
Згідно з пунктами 3.1 - 3.4 розділу 3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян для догляду за хворим членом сім'ї листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім'ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд.
Для догляду за дорослим членом сім'ї та хворою дитиною, старшою 14 років, при лікуванні в амбулаторно-поліклінічних умовах листок непрацездатності видається на термін до 3 днів. Як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов, цей термін може бути продовжений за рішенням ЛКК, а в разі її відсутності - головного лікаря, але не більше 7 календарних днів.
Для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.
Якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну листка непрацездатності, передбаченого законодавством України, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України.
Отже, для догляду за хворою дитиною віком до 14 років на строк догляду не більше 14 календарних днів видається листок непрацездатності.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 27.04.2016, ОСОБА_8 є донькою позивача та народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто станом на травень 2025 року їй було 9 років. Період догляду за дитиною не перевищив 14 днів.
Враховуючи, що позивачем не надано суду листок непрацездатності, що підтверджує догляд за хворою дитиною віком до 14 років на період, протягом якого дитина потребувала догляду, є підтвердженим факт відсутності ОСОБА_1 на службі з 27.05.2025 по 30.07.2025 без поважних причин.
Стосовно посилання позивача щодо перебування на лікарняному у спірний період з 08.07.2025 по 11.07.2025 відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України №17 від 08.07.2025, видану Комунальним некомерційним підприємством Роганської селищної ради "Центр первинної медичної допомоги №4 Харківського району, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" медична експертиза з тимчасової непрацездатності осіб проводиться лікарем у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності, а також лікарями, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.
Порядок проведення медичної експертизи з тимчасової непрацездатності визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Під час проведення медичної експертизи з тимчасової непрацездатності встановлюються факт і тривалість тимчасової непрацездатності, що підтверджується медичним висновком про тимчасову непрацездатність, який формується в електронній системі охорони здоров'я (або листком непрацездатності, виданим у паперовій формі).
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується у зв'язку з захворюванням або травмою, вагітністю та пологами, отриманням реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я, протезуванням, здійсненням тимчасового догляду за хворим членом сім'ї, хворою дитиною, карантином, санаторно-курортним лікуванням, необхідністю тимчасового переведення працівника у зв'язку з хворобою на іншу роботу, відповідно до порядку формування, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 1.1 "Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 липня 2001 року № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за № 1005/6196 ( далі - Інструкція) передбачено що, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Так, відповідно до пункту 1.7 Інструкції видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності.
Доказів того, що позивач перебував на прийомі у лікаря у матеріалах справи відсутні.
Крім того, згідно з пунктом 2.2 Інструкції тимчасова непрацездатність осіб рядового і начальницького складу засвідчується довідкою органу, у сфері управління якого перебувають заклади охорони здоров'я. У разі вибору особою рядового і начальницького складу лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи довідка видається відповідно до пункту 1.9 розділу 1 цієї Інструкції.
Відповідно до пункту 1.9 Інструкції листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.
Доказів того, що позивач звертався із заявою-клопотанням щодо вибору лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу саме Комунального некомерційного підприємства Роганської селищної ради "Центр первинної медичної допомоги №4 Харківського району, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу або його заступником до суду не надано.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що надана позивачем Довідка про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України №17 від 08.07.2025 не засвідчена підписом головного лікаря або його заступником та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу, відповідно до пункту 1.9 Інструкції, а тому довідка про тимчасову непрацездатність, яка надана позивачем до позову, не є належним доказом по справі.
Таким чином, позивачем не надано доказів поважності причин відсутності позивача на службі у період з 27.05.2025 по 30.05.2025 та з 08.07.2025 по 11.07.2025 ні відповідачу, ні до суду під час розгляду справи.
По-друге, згідно пункту 1 розділу ІV Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності, затвердженого наказом ГУНП в Харківській області від 24.03.2025 №875 «Про заходи зміцнення службової дисципліни та затвердження Положення про розподіл службового часу для поліцейських ГУНП в Харківській області та організацію службової діяльності», поліцейський повідомляє свого безпосереднього керівника про свою відсутність на службі в письмовій формі (час, з якого буде відсутній; підстави відсутності) засобами електронного (телефонного) чи поштового зв'язку.
Отже, у випадку тимчасової непрацездатності, наведені норми Положення вимагають від поліцейського негайно повідомити про це свого керівника та надати інформацію про час відкриття лікарняного, заклад охорони здоров'я тощо. Формою такого інформування, є рапорт.
Проте, позивач не надав доказів того, що рапортом повідомляв свого керівника про тимчасову непрацездатність та наявність у нього відповідних листків непрацездатності.
Відповідно до вимог пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 №9 прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого часу, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.
Так, згідно довідки БПОП (с) ГУНП в Харківській області від 13.10.2025 №140156 2025, ОСОБА_1 ніяким чином не повідомляв щодо отримання ним довідок про тимчасове звільнення від роботи по догляду за дитиною у період з 22.05.2025 по 30.05.2025. Крім того, за весь час перебування на лікуванні ОСОБА_1 не надавав до відділу кадрового забезпечення будь-якої інформації, щодо перебування на амбулаторному чи стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, а також не надавав листів або довідок непрацездатності.
Зазначене також підтверджується довідкою інспектора з документообігу БПОП (с) ГУНП від 30.07.2025 №73905-2025.
Пояснень щодо неможливості повідомити відповідача про причини відсутності на службі позивач суду не надав. У свою чергу, докази протиправної поведінки посадових/службових осіб відповідача при проведенні службового розслідування щодо позивача в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 порушено вимоги пункту 1 розділу ІV Положення, затвердженого наказом ГУНП в Харківські області від 24.03.2025 №875, в частині не повідомлення свого безпосереднього керівника про свою відсутність на службі в письмовій формі засобами електронного чи поштового зв'язку.
Наведені обставини не спростовано позивачем.
Таким чином, комісією з проведення службового розслідування вірно зазначено про наявність в діях позивача ознак дисциплінарного проступку.
Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Відповідно до частин 1, 2 статті 29 Дисциплінарного статуту, у разі встановлення за результатами службового розслідування в діях поліцейського дисциплінарного проступку видається письмовий наказ про застосування до нього одного з видів дисциплінарного стягнення з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Дисциплінарні стягнення застосовуються в порядку зростання від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.
Дисциплінарне стягнення у виді пониження у спеціальному званні на один ступінь не застосовується до поліцейських, які мають первинне спеціальне звання рядовий поліції.
У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейського, який має дисциплінарне стягнення у виді пониження у спеціальному званні на один ступінь і вчинив новий дисциплінарний проступок, до нього знову може бути застосовано дисциплінарне стягнення у виді пониження у спеціальному званні на один ступінь.
Дисциплінарні проступки такі, як перебування поліцейського на службі у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння, а також залишення місця несення служби без поважних причин, не можуть бути віднесені до незначних дисциплінарних проступків.
У разі повторного вчинення дисциплінарного проступку поліцейським протягом строку дії дисциплінарного стягнення у виді зауваження за результатами службового розслідування дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадках прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Відповідно до пп. 2 п. 1 наказу Національної поліції України від 19.07.2022 №507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в діяльності поліції», керівникам структурних підрозділів центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, державних установ, що належать до сфери управління Національної поліції (відповідно до компетенції), визначено застосовувати за результатами службових розслідувань за фактами причетності до скоєння корупційних кримінальних правопорушень, незаконного застосування табельної вогнепальної зброї або її втрати в умовах, що не пов'язані з веденням бойових дій, дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками, а також випадками керування транспортними засобами в стані (або з ознаками) сп'яніння, перебування на службі в стані сп'яніння, безпідставної відсутності на робочому місці (на службі) більше ніж добу, до винних найсуворіший вид дисциплінарної відповідальності - звільнення зі служби в поліції.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону №580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Суд також звертає увагу на те, що дисциплінарний проступок позивачем було вчинено в період воєнного стану.
Вищевказане зумовлює висновок про те, що законом не встановлено правила про почергове застосування дисциплінарних стягнень, натомість передбачено, що кожне нове стягнення не може бути менш суворим, ніж попереднє. Зворотній підхід дозволяв би вчинення дисциплінарних проступків будь-якої тяжкості без можливості звільнення особи з Національної поліції, що не відповідає меті існування Національної поліції - служити суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Вказаною нормою встановлено правило, відповідно до якого за вчинення поліцейським кожного наступного дисциплінарного проступку неможливо застосувати таке саме або менш суворе дисциплінарне стягнення, якщо це прямо не передбачено цією нормою.
Отже, повноваження керівника щодо обрання одного з видів дисциплінарного стягнення у період дії воєнного стану залишаються дискреційними, але з урахуванням особливості його застосування, визначеного у статті 29 Дисциплінарного статуту.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 08.08.2025 №1054 "Про застосування дисциплінарного стягнення до поліцейського ГУНП в Харківській області", яким до ОСОБА_1 було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, прийнято відповідачем на підставі, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, що в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для його скасування.
Відповідно, підстави для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 02.09.2025 №503 о/с по особовому складу, яким ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції, відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України також відсутні.
За таких обставин, заявлені позовні вимоги про поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора відділення безпілотних літальних апаратів, радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби батальйону поліції особливого призначення (стрілецького) ГУНП в Харківській області та стягнення з Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку з 02.09.2025 до моменту поновлення його на посаді - не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від позовних вимог, у задоволенні яких судом було відмовлено.
Разом з тим, у контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку до моменту поновлення на посаді - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Біленський О.О.