05 лютого 2026 року Справа № 480/4635/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4635/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168, в розмірі до 100 000 грн. в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 01.03.2023 до 01.06.2023 року включно, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168, в розмірі до 100 000 грн в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 01.03.2023 до 01.06.2023 року включно, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 07.11.2015 року ОСОБА_1 працював в органах Національної поліції, був старшим сержантом поліції, перебував на посаді поліцейського взводу №1 Роти поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області. Позивач з кінця лютого по 01 червня 2023 року виконував обов'язки в районах н.п. Локня Сумського району Сумської області, що належить до Юнаківської сільської територіальної громади, який відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією громад, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Наказом начальника ГУНП в Сумській області №251 о/с від 22.06.2023 року, 30.06.2023 року позивача було звільнено із органів Національної поліції, відповідно до п.7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про національну поліцію».
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 року у справі № 480/9302/23 керівництвом РПОП ГУНП в Сумській області розглянуто питання в частині наявності у ОСОБА_1 права на нарахування та виплату йому додаткової винагороди пропорційно часу його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених заходів у період з 01.03.2023 по 01.06.2023 (зазначений у довідках № 6/2513-23-Вих від 05.04.2023, № 6/2882-23-Вих від 04.05.2023, № 6/3142/23-Вих від 01.06.2023, № 6/3438- 23-Вих від 01.07.2023) з урахуванням висновків суду.
Згідно листа РПОП ГУНП в Сумській області від 28.03.2025 № 470/21/01-25 за підписом т.в.о. командира повідомлено, що підстав для перерахування ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 № 168, за період з 01.03.2023 по 01.06.2023 - відсутні, відповідно до положень пп. 2 п. 2 Порядку.
Тобто, на виконання вказаного рішення відповідач розглянув це питання, однак ухвалив рішення про відсутність підстав для нарахування і виплати додаткової винагороди, що, на думку позивача, є протиправним, оскільки наявні документи підтверджують участь позивача ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених заходів.
Ухвалою суду від 16.06.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/4635/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
На підставі Указу Президента України від 13.12.2025 № 958/2025 "Про призначення суддів" та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 № 5-ОС "Про відрахування зі штату суду ОСОБА_2 у зв'язку з призначенням на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду", на підставі розпорядження керівника апарату від 14.01.2026 № 580 призначено повторний автоматизований розподіл судової справ № 480/4635/25.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2026 зазначену справу було передано на розгляд судді Сумського окружного адміністративного суду Глазьку С.М.
Ухвалою суду від 21.01.2026 прийнято справу № 480/4635/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії до свого провадження.
27.01.2026 відповідач через підсистему "Електронний суд" подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що сам по собі факт виконання позивачем службових обов'язків на території Юнаківської СТГ Сумського району, на який посилається позивач, під час дії воєнного стану у спірний період не створює для відповідача обов'язку з нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн., оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів. Позивачем не надано належних та допустимих доказів безпосередньої участі у бойових діях, здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення таких дій, позивачем право на отримання збільшеної додаткової винагороди також не доведено, відсутні підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн. за спірний період.
Ухвалою суду від 02.02.2026 у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 року прийнятий на службу в органи Національної поліції.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області № 251 о/с від 22.06.2023 позивача звільнено зі служби в поліції з 30.06.2023 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (за власним бажанням).
Вказані обставини підтверджуються записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 8-9).
ОСОБА_1 відповідно до наказу ГУНП в Сумській області від 02.09.2021р. № 373 о/с проходив службу на посаді інспектора групи тактико-спеціальної підготовки роти поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області (а.с. 98).
Наказом ГУ НП в Сумській області від 27.02.2023 № 190 дск ОСОБА_1 було відряджено до 115 ОмБР для сумісного виконання завдань (а.с. 84).
Наказом ГУ НП в Сумській області від 10.04.2023 № 349дск ОСОБА_1 було відряджено до 106 Обр ТРО для сумісного виконання завдань (а.с. 85).
Відповідно до розрахункових листів ОСОБА_1 за період з лютого до червня 2023 року (а.с. 45-47) останньому кожного місяця виплачувалась додаткова винагорода відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168:
- розрахунковий лист за березень 2023 року - виплачено 8214,22 грн. додаткової винагороди за 23 календарні дні лютого 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 08.03.2023 № 105 о/с);
- розрахунковий лист за квітень 2023 року - виплачено 29999,94 грн. додаткової винагороди за 31 календарний день березня 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 13.04.2023 № 153 о/с (а.с. 94);
- розрахунковий лист за травень 2023 року - виплачено 30000,00 грн. додаткової винагороди за 30 календарних днів квітня 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 10.05.2023 № 191 о/с (а.с. 95);
- розрахунковий лист за червень 2023 року - виплачено 29999,94 грн. додаткової винагороди за 31 календарний день травня 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 14.06.2023 № 241 о/с (а.с. 96);
- розрахунковий лист за липень 2023 року - виплачено 6333,27 грн. додаткової винагороди за 19 календарних днів червня 2023 року та 1000,00 грн. додаткової винагороди за 01 календарний день червня 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 12.07.2023 № 284 о/с (а.с. 97).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 по справі № 480/9302/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Зокрема у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум - відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 480/9302/23 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у вищевказаній частині скасовано, ухвалено в цій частині нове рішення, яким визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо невирішення питання в частині встановлення позивачу додаткової грошової винагороди пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у період з 01.03.2023 по 01.06.2023; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Сумській області розглянути питання в частині наявності у ОСОБА_1 права на нарахування та виплату йому додаткової грошової винагороди пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період з 01.03.2023 по 01.06.2023 (зазначений у довідках № 6/2513-23-Вих від 05.04.2023, № 6/2882-23-Вих від 04.05.2023, № 6/3142/23-Вих від 01.06.2023, № 6/3438-23-Вих від 01.07.2023) з урахуванням висновків суду.
06.05.2025 постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження № 77995021 з примусового виконання виконавчого листа Сумського окружного адміністративного суду № 480/9302/23 від 28.04.2025 про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Сумській області розглянути питання в частині наявності у ОСОБА_1 права на нарахування та виплату йому додаткової грошової винагороди пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період з 01.03.2023 по 01.06.2023 (зазначений у довідках № 6/2513-23-Вих від 05.04.2023, № 6/2882-23-Вих від 04.05.2023, № 6/3142/23-Вих від 01.06.2023, № 6/3438-23-Вих від 01.07.2023) з урахуванням висновків суду (а.с. 37).
08.05.2025 від Головного управління Національної поліції в Сумській області до головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло повідомлення № 813-2025 (а.с. 39-40), в якому зазначено, що на виконання резолютивної частини постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 480/9302/23 з урахуванням висновків суду, які викладені у мотивувальній частині зазначеної постанови відповідно до положень пункту 9 Порядку керівництвом Роти поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області розглянуто питання в частині наявності у ОСОБА_1 права на нарахування та виплату йому додаткової грошової винагороди пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період з 01.03.2023 по 01.06.2023 (зазначений у довідках № 6/2513-23-Вих від 05.04.2023, № 6/2882-23-Вих від 04.05.2023, № 6/3142/23-Вих від 01.06.2023, № 6/3438-23-Вих від 01.07.2023) з урахуванням висновків суду.
Згідно листа Роти поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області від 28.03.2025 № 470/21/01-2025 за підписом т.в.о. командира майора поліції Антона Шевцова повідомлено, за результатом виконання резолютивної частини постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 480/9302/23 з урахуванням висновків суду встановлено, що підстави для перерахування ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, за період з 01.03.2023 по 01.06.2023 відсутні відповідно до положень підпункту 2 пункту 2 Порядку, оскільки, позивач у спірних періодах перебував на території Юнаківської сільської територіальної громади Сумського району, яка не входила у визначення районів ведення воєнних (бойових) дій (а.с. 40 зворотній бік - а.с. 41).
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 12.05.2025 закінчено виконавче провадження № 77995021 у зв'язку з виконанням рішення у повному обсязі (а.с. 38).
Не погоджуючись із відмовою у перерахуванні ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Поліцейські проходять службу в поліції: на посадах у центральному органі управління поліції, територіальних органах, закладах, установах поліції; під час перебування в розпорядженні згідно з положеннями статті 67 цього Закону; під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських; під час прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування згідно з положеннями статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України», статті 29 Закону України «Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим» та статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.
Поліцейські за їхньою згодою можуть бути відряджені до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, але зі звільненням із займаної посади з подальшим призначенням на посади відповідно до переліку посад, які можуть бути заміщені поліцейськими в державних органах, установах та організаціях, що затверджується Президентом України (ч. 1 ст. 71 Закону України «Про Національну поліцію»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в редакції від 21.01.2023) установлено, що на період дії воєнного стану зокрема поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 № 168 установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
Наказом МВС України від 28.11.2022 № 775 затверджено Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2022 № 1514/38850), далі - Порядок № 775.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 775 на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:
1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення;
2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу зокрема на території Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району пропорційно в розрахунку на місяць.
3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.
Пунктом 3 Порядку № 775 передбачено, що до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:
1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;
2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;
3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;
4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;
5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;
6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 775 документи, що підтверджують здійснення поліцейським повноважень на місцях ударів чи безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, є:
1) наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження);
2) доручення;
3) стройова записка;
4) рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах;
5) акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують;
6) звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії;
7) графіки чергувань (розстановка нарядів поліції);
8) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
9) витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події;
10) акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції;
11) інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 775 додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські перебувають у відпустках - за час перебування у відпустках та звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність.
Судом встановлено, що за лютий 2023 року ОСОБА_1 виплачено 8214,22 грн. додаткової винагороди за 23 календарні дні додаткову винагороду (наказ ГУНП в Сумській області від 08.03.2023 № 105 о/с).
Додаткова виногорода обрахована відповідно до пп. 1 п. 2 Порядку № 775 (до 10000,00 грн.) за виключенням 5 календарних днів (з 02.02.2023 по 06.02.2023) тимчасової непрацездатності останнього відповідно до пп. 6 п. 14 Порядку № 775.
За березень 2023 року ОСОБА_1 виплачено 29999,94 грн. додаткової винагороди за 31 календарний день (наказ ГУНП в Сумській області від 13.04.2023 № 153 о/с).
Відповідно до наказу ГУНП в Сумській від 27.02.2023 № 190 дск ОСОБА_1 було відряджено до 115 ОмБР для сумісного виконання завдань.
Відповідно до довідки прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.04.2023 № 6/2513-23-Вих у період з 01.03.2023 до 31.03.2023 ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії та цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ, на вогневих позиціях в батальйонному районі оборони прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в Сумській області (а.с. 12).
Відповідно до п. 11 Порядку № 775 рішення щодо виплати винагороди стосовно поліцейських, які виконують завдання поліції у відрядженні, тимчасово виконують обов'язки за іншою посадою в органах (підрозділах) поліції або перебувають у підпорядкуванні, приймають керівники органів (підрозділів) поліції, де такі поліцейські призначені на штатну посаду, на підставі розрахунку винагороди, підготовленої керівниками органів поліції (чи керівників підрозділів, у яких поліцейські фактично проходили службу (виконували обов'язки), або іншими посадовими особами Національної поліції України, у підпорядкуванні яких перебували такі поліцейські, або до яких відряджено поліцейських (чи в яких вони проходили службу (виконували обов'язки).
Згідно з п. 5 Порядку № 775 визначено перелік документів, що підтверджують безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, серед яких зокрема наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження), рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах, інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.
До ГУНП в Сумській області окрім вищезазначеної довідки прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону, яка свідчить про безпосередню участь ОСОБА_1 у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії, цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ, не надходили інші документи, які б свідчили про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових (спеціальних) завданнях із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління.
Інформація про безпосередню участь позивача в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, до ГУНП в Сумській області не надходила.
Враховуючи викладене, додаткова винагорода за березень 2023 року обрахована відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 775 (до 30000,00 грн.).
За квітень 2023 року ОСОБА_1 виплачено 30000,00 грн. додаткової винагороди за 30 календарних днів (наказ ГУНП в Сумській області від 10.05.2023 № 191 о/с).
Відповідно до наказів ГУНП в Сумській від 27.02.2023 № 190 дск та від 10.04.2023 № 349 дск ОСОБА_1 було відряджено до НОМЕР_3 ОмБР та НОМЕР_4 Обр ТРО відповідно для сумісного виконання завдань.
Відповідно до довідки прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.05.2023 № 6/2822-23-Вих у період з 01.04.2023р. до 30.04.2023р. ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії та цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ, на вогневих позиціях в батальйонному районі оборони прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в Сумській області (а.с. 13).
До ГУНП в Сумській області окрім вищезазначеної довідки прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону, яка свідчить про безпосередню участь ОСОБА_1 у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії (цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ), не надходили інші документи, які б свідчили про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових (спеціальних) завданнях із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління.
Інформація про безпосередню участь позивача в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, до ГУНП в Сумській області не надходила.
Враховуючи викладене, додаткова винагорода за квітень 2023 року обрахована відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 775 (до 30000,00 грн.).
За травень 2023 року ОСОБА_1 виплачено 29999,94 грн. додаткової винагороди за 31 календарний день (наказ ГУНП в Сумській області від 14.06.2023 № 241 о/с).
Відповідно до наказу ГУНП в Сумській від 10.04.2023 № 349 дск ОСОБА_1 було відряджено до НОМЕР_4 Обр ТРО для сумісного виконання завдань.
Відповідно до довідки прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.06.2023 № 6/3142-23-Вих у період з 01.05.2023р. до 31.05.2023р. ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії та цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ, на вогневих позиціях в батальйонному районі оборони прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в Сумській області (а.с. 14).
До ГУНП в Сумській області окрім вищезазначеної довідки прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону, яка свідчить про безпосередню участь ОСОБА_1 у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії (цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ), не надходили інші документи, які б свідчили про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових (спеціальних) завданнях із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління.
Інформація про безпосередню участь позивача в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, до ГУНП в Сумській області не надходила.
Враховуючи викладене, додаткова винагорода за травень 2023 року обрахована відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 775 (до 30000,00 грн.).
За червень 2023 року ОСОБА_1 виплачено 6333,27 грн. додаткової винагороди за 19 календарних днів червня 2023 року та 1000,00 грн. додаткової винагороди за 01 календарний день червня 2023 року (наказ ГУНП в Сумській області від 12.07.2023 № 284 о/с).
Відповідно до наказу ГУНП в Сумській від 10.04.2023 № 349 дск ОСОБА_1 було відряджено до НОМЕР_4 Обр ТРО для сумісного виконання завдань.
Відповідно до довідки прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.07.2023 № 6/3438-23-Вих у період з 01.06.2023 до 01.06.2023 ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, викритті та припиненні діяльності ДРГ противника, відсічі і стримуванні збройної агресії та цілодобово перебував на території Юнаківської ОТГ, на вогневих позиціях в батальйонному районі оборони прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в Сумській області (а.с. 15).
Інформація про безпосередню участь позивача в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, до ГУНП в Сумській області не надходила.
Додаткова винагорода за 01.06.2023 обрахована відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 775 (до 30000,00 грн.).
При цьому, суд відхиляє доводи представника позивача про те, що підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях є довідки 5-го прикордонного закону, в яких є посилання як на підставу їх видачі на бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах.
Суд зазначає, що лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів), не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови № 168.
Крім того, виконання бойових розпоряджень та участь у бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не є тотожними поняттями.
Посилання позивача на той факт, що у спірний період він був відряджений та перебував на території, де ведуться бойові дії, а саме на території Юнаківської ОТГ, суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 6 Порядку № 775 перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.
Згідно наказів Головнокомандувача Збройних Сил України "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" від 01.03.2023 № 52, від 01.04.2023 № 89, від 01.05.2023 № 111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183 в період підпорядкування територія Юнаківської об'єднаної територіальної громади Сумського району не входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Відповідно до Постанови № 168 та Порядку № 775, підставою для нарахування додаткової грошової винагороди, підвищеної до 100 000,00 грн. є саме безпосередня участь у бойових діях, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), що підтверджується відповідними документами: наказами, рапортами, розпорядженнями, журналами бойових дій, довідками тощо.
Суду не надано доказів на підтвердження конкретних проміжків часу, в яких позивач приймав участь у бойових діях та заходах, що передбачені пунктом 1 Постанови № 168, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Визнання того, що позивач весь час (повні місяці - з березня 2023 року до червня 2023 року) приймав участь у зазначених діях та заходах, як підставу для задоволення позову, не відповідає встановленому Постановою № 168 пропорційному підходу до визначення розміру додаткової винагороди.
З викладеного вище вбачається, що додаткова винагорода ОСОБА_1 нараховувалася відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 № 168 та Порядку № 775.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про те, що відповідачем доведено правомірність відмови у нарахуванні ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць і підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зауважує, що в ході розгляду справи позивач не довів правомірності своїх вимог у спірних правовідносинах, натомість доводи відповідача обґрунтовані, підтверджені належними та допустимими доказами, тому позов не підлягає до задоволення.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько