Рішення від 04.02.2026 по справі 480/4404/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року Справа № 480/4404/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кунець О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4404/25 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях, в якій просить:

- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Харківській, Полтавській та Сумській областях стосовно відмови у включенні до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років), котра встановлена Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року № 926/96;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Харківській, Полтавській та Сумській областях скласти і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , включивши до неї і щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років), котра встановлена Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року № 926/96.

Свої вимоги мотивує тим, що він має право на перерахунок пенсії з урахуванням повного складу грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою станом на листопад 2019 року, однак відповідач протиправно відмовив у включенні до довідки про розмір грошового забезпечення щомісячної надбавки у розмірі 100 % грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), встановленої Указом Президента України від 04.10.1996 № 926/96, що, на переконання позивача, є порушенням його права на отримання усіх сум соціального забезпечення.

Ухвалою суду від 09.06.2025 відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

17.06.2025 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, де в обґрунтування заперечень проти задоволення позову вказав на те, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи зі складу та розмірів грошового забезпечення, встановлених і фактично виплачених за відповідною (прирівняною) посадою на момент виникнення права на такий перерахунок, а щомісячна надбавка у розмірі 100 % грошового забезпечення, передбачена Указом Президента України від 04.10.1996 № 926/96, втратила чинність у 2007 році та не виплачувалася поліцейським станом на листопад 2019 року, у зв'язку з чим правові підстави для її включення до довідки про розмір грошового забезпечення відсутні, а дії відповідача щодо видачі довідки відповідають вимогам статті 63 Закону України № 2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, встановив такі обставини.

З матеріалів справи слідує, що позивач набув право на державне пенсійне забезпечення та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Департаментом персоналу МВС України було складено довідку від 10.03.2021 № 22/6-1197 про грошове забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, а яку були включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад 3250,00 грн; оклад за спеціальним званням 2200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (40%) 2180,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (74,22%) 5662,99 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 325,00 грн; премія (55,63%) 7575,69 грн. Всього 21193,68 грн.

У травні 2025 року він звернувся з письмовою заявою до РСЦ ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській (філія ГСЦ МВС), в якій просив оформити і подати до ГУ ПФУ у Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на листопад 2019 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 (далі - Постанова №988) та без урахування положень абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 від 13.02.2008, вказати розмір і інших додаткових видів грошового забезпечення, які також відносяться до вичерпного переліку, передбаченого у статті 43 закону України №2262-ХІІ, а саме: 100% надбавки, передбаченої п. 2-1 Указу Президента України №926/96 від 04.10.1996.

Листом від 21.05.2025 №31/32/18/Л-2225/04-2025-2225-2025 відповідач відмовив у виготовлені оновленої довідки посилаючись на те, що правові підстави для внесення у вищевказану довідку вищевказаних надбавок, відсутн, оскільки вищевказаний Указ Президента України втратив чинність у 2008 році.

Вважаючи дії щодо відмови у включенні до оновленої довідки відомостей про вищезазначену надбавку протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.3, ч.18 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій врегульовано ст.63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VIII, яким ст.63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, з 01.01.2016р. у позивача виникло право на проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою згідно постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 02.12.2015р.

В п.2, п.3 ст.9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон №2011-ХІІ) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до абз.7 п.5 Порядку №45 унормовано, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд звертає увагу, що Указ Президента України від 04.10.1996р. №926/96 зі змінами втратив чинність на підставі Указу Президента №1234/2007 від 18.12.2007р.

Зважаючи на втрату чинності Указу Президента, правових підстав для включення до оновленої довідки грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється розмір пенсії, тих видів грошового забезпечення, які не виплачувалися на момент виникнення права на проведення перерахунку пенсії, та не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою, відсутні.

Суд зауважує, що для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на час виникнення такого права повинно враховуватись грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у тому числі і надбавки, передбачені постановою №988.

Таким чином, дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській (філія ГСЦ МВС) у відмові включити до оновленої довідки про грошове забезпечення позивача станом на листопад 2019 року відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивача ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є правомірними.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець