04 лютого 2026 року Справа № 480/2070/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Сумської міської ради, та, з урахування уточненої позовної заяви від 25.03.2025, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Виконавчий комітет Сумської міської ради, що проявилася у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 07 лютого 2025 року, зокрема у невжитті заходів щодо реєстрації заяви, відкриття адміністративного провадження, а також у невиконанні обов'язку щодо розгляду, підготовки та належного оформлення відповіді протягом календарного місяця відповідно до вимог Закону України «Про адміністративну процедуру»;
- зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради зареєструвати заяву ОСОБА_1 від 07.02.2025 та розпочати адміністративне провадження відповідно до процедури, визначеної Законом України «Про адміністративну процедуру.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що керуючись нормами Закону України «Про адміністративну процедуру», позивач 07.02.2025 звернувся до відповідача із заявою щодо забезпечення реалізації права споживачів послуги з постачання теплової енергії отримувати послуги ціна, якої визначена належним чином від постачальника ТОВ "Сумитеплоенерго". Однак, станом на подання даної позовної заяви до суду від відповідача жодного повідомлення щодо реєстрації заяви, або початку адміністративного провадження у відповідності до процедури передбаченої Законом України «Про адміністративну процедуру» позивачем не отримано. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся до суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення її недоліків, які позивачем, в установлений строк, було усунуто.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
За змістом довідки про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронного кабінету Виконавчого комітету Сумської міської ради в підсистемі "Електронний суд" 25.03.2025 р. (а.с. 14).
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином (а.с. 14), проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, зазначає наступне.
Позивач 07.02.2025 звернувся до Виконавчого комітету Сумської міської ради із заявою щодо забезпечення реалізації права споживачів послуги з постачання теплової енергії отримувати послуги ціна, якої визначена належним чином від постачальника ТОВ "Сумитеплоенерго".
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не реєстрації, не розгляду заяви від 07.02.2025 в порядку відповідно до Закону 2073-IX, звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховується наступне.
Адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України від 17.02.2022 № 2073-ІХ "Про адміністративну процедуру" та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Так, згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про адміністративну процедуру" від 17.02.2022 № 2073-ІХ (далі - Закон № 2073-ІХ) цей Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073-ІХ адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.
Згідно із ст. 36 Закону №2073-IX адміністративне провадження відповідно до цього Закону розпочинається:
1) за заявою особи щодо забезпечення реалізації її права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку, у тому числі щодо отримання адміністративної послуги;
2) за ініціативою адміністративного органу, у тому числі у порядку здійснення ним інспекційного (контрольного, наглядового) повноваження.
Адміністративне провадження продовжується у разі подання скарги в порядку адміністративного оскарження.
Відповідно до ст. 38 Закону №2073-IX особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу.
Заяву може бути подано однією особою (індивідуальна заява) або групою осіб (колективна заява).
Згідно із ст. 39 Закону №2073-IX заява подається в усній чи письмовій формі.
Письмова заява може бути подана в електронній або паперовій формі.
Заява може бути подана в усній формі у разі, якщо законодавством не вимагається подання заяви в письмовій формі.
Заява в усній формі подається особою шляхом особистого звернення або за допомогою засобів телефонного зв'язку.
У визначених законодавством випадках заява в усній формі щодо вирішення певної категорії справ, у тому числі щодо отримання адміністративної послуги, може бути подана особою за допомогою засобів телефонного зв'язку, за умови підтвердження ідентифікації особи, яка її подає, зокрема з використанням засобів розпізнавання голосу або з наданням відповідей на контрольні запитання.
Заява в усній формі, подана шляхом особистого звернення, фіксується в матеріалах справи шляхом оформлення її посадовою особою адміністративного органу в письмовій формі в момент подання заяви. Оформлена в такий спосіб письмова заява підписується заявником (його представником), крім випадків, передбачених законодавством.
Заява в усній формі, подана шляхом особистого звернення, не підлягає оформленню в письмовій формі, якщо справа вирішується в момент подання заяви, крім випадків, передбачених законодавством.
Заява, що подається в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Відповідно до ст. 42 Закону №2073-IX заява реєструється адміністративним органом в день її надходження.
Відмова в реєстрації заяви не допускається.
Адміністративний орган у день надходження заяви на вимогу заявника або його представника видає (надсилає) йому письмове підтвердження реєстрації його заяви із зазначенням дати та номера реєстрації, крім випадків, якщо справа вирішується в момент подання заяви. Реєстрація заяви, поданої в електронній формі, підтверджується автоматично надісланим електронним повідомленням.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрував заяву позивача від 07.02.2025 року, дата реєстрації 07.02.25, що підтверджується відтиском штампу Виконавчого комітету Сумської міської ради на цій заяві.
Такими чином відповідач виконав свій обов'язок щодо реєстрації заяви позивача від 07.02.2025.
Враховуючи зазначачене, позовні вимоги в частині зобов'язання зареєструвати заяву позивача від 07.02.2025 задоволенню не підлягають.
Суд зазначає, що згідно Закону №2073-IX адміністративний орган не має обов'язку повідомляти заявника про реєстрацію його заяви.
Отже, оскільки позивачем було ініційовано адміністративне провадження шляхом подання заяви 07.02.2025 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, початком адміністративного провадження є день отримання звернення та вчинення процедурної дії міською радою, а саме його реєстрації.
Згідно із частиною першою статті 69 Закону №2073-IX за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.
Відповідно до ст. 34 Закону №2073-IX граничний строк вирішення окремих категорій справ встановлюється законом. Граничний строк вирішення справи може визначатися сукупністю строків, визначених законом для окремих етапів адміністративної процедури.
У разі якщо законом не визначено граничний строк вирішення окремої категорії справ, справа за заявою особи вирішується протягом розумного строку, але не більше тридцяти календарних днів після надходження заяви, а в разі проведення слухання у справі - не більше сорока п'яти календарних днів з дня реєстрації заяви адміністративним органом.
Строк перегляду справи за скаргою не повинен перевищувати тридцяти календарних днів.
Якщо протягом граничного строку вирішити справу за заявою чи скаргою неможливо, за рішенням адміністративного органу строк її вирішення може бути одноразово продовжений, але не більше ніж на п'ятнадцять календарних днів, якщо інше не передбачено законом. Про таке продовження строку учасники адміністративного провадження повідомляються в письмовій формі з обґрунтуванням прийнятого рішення не пізніше ніж за три робочі дні до завершення граничного строку.
У разі неможливості вирішення справи, що розглядається колегіальним адміністративним органом, у строк, визначений частинами першою - четвертою цієї статті, така справа має бути вирішена на його першому засіданні після закінчення зазначеного строку. У такому разі посадова особа колегіального адміністративного органу або посадова особа його апарату (секретаріату, виконавчого органу), яка розглядає справу, повідомляє в письмовій формі учасників адміністративного провадження про причини, що унеможливлюють вирішення справи у визначений строк, не пізніше ніж за три робочі дні до завершення строку, визначеного частинами першою - четвертою цієї статті.
Строки вчинення процедурних дій і прийняття процедурних рішень встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - адміністративним органом.
Разом з тим, що в матеріалах справи відсутні докази прийняття відповідачем адміністративного акту, передбаченого приписами Закону №2073-IX, щодо заяви позивача від 07.02.2025 відповідно до Закону №2073-IX. Так само відсутні докази розгляду зазначеної заяви, незважаючи на те, що ухвалою суду у відповідача було витребувано відповідні документи, однак такі докази до суду не подані.
Таким чином, Виконавчий комітет Сумської міської ради не розглянув заяву позивача щодо забезпечення реалізації права споживачів послуги з постачання теплової енергії отримувати послуги ціна, якої визначена належним чином від постачальника ТОВ "Сумитеплоенерго" від 07.02.2025 року в строки та в порядку передаченому Законом №2073-IX.
Відповідно до положень частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, та обирає належний спосіб захисту порушеного права позивача, та із врахуванням наведеного, зазначає, що права позивача можуть бути захищені шляхом визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Сумської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07 лютого 2025 року відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та зобов'язання Виконавчого комітету Сумської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2025 відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".
Враховуючи задоволення позовних вимог, позивачу підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Сумської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07 лютого 2025 року відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".
Зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради (майдан Незалежності, 2,м. Суми,Сумська область,40030,код ЄДРПОУ 04057942) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.02.2025 відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".
В задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Сумської міської ради (майдан Незалежності, 2,м. Суми,Сумська область,40030,код ЄДРПОУ 04057942) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета