05 лютого 2026 р. № 400/8677/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. з розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
-визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині невнесення відомостей щодо ОСОБА_1 про непридатність його до військової служби із виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з 18.04.2022.
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що 18.04.2022 ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключений з військового обліку відповідно до постанови військово - лікарської комісії , оформленої довідкою військово - лікарської комісії КНП «Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня» від 18.04.2022.
Позивач обґрунтовує позов тим, що протиправна бездіяльність відповідача полягає у невнесенні інформації в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про його виключення з військового обліку за наслідками ВЛК та не внесенні дані про проходження ВЛК 18.04.2022.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки відповідно до п. 69 “Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 "... У разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.» Крім того установлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників цивільного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених ЦК України певних процесуальних дій. Інститут строків в процесуальному праві сприяє досягненню юридичної визначеності а також стимулює їхніх учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їхнього завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що жодних доказів, пояснень чи спростувань щодо заявлених позовних вимог представником ІНФОРМАЦІЯ_3 не надано до п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №921 від 07.12.2016 року (редакція станом на 18.04.2022 року) районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: прямо передбачено обов'язок районного ТЦК та СП щодо здійснення виключення військовозобов'язаних з військового обліку у випадках передбачених законодавством, забезпечують зберігання облікової документації військовозобов'язаних та персональних даних, які містяться в них, а також обов'язок щодо виконання функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до покладених обов'язків.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
15.03.2022 позивача ОСОБА_1 було зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України, що підтверджується витягом з наказу №56 та відміткою у військовому квитку.
18.04.2022 ОСОБА_1 у статусі військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України, пройшов військово-лікарську комісію у КНП «Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня».
За результатами ВЛК на підставі статті 42 А Розкладу хвороб Наказу МО України № 402, ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку.
Наказом №119 від 18.04.2023 року ОСОБА_1 було переведено до військової частини НОМЕР_2 на посаду стрільця.
19.06.2023 наказом командира військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України №28 о/с, ОСОБА_1 було звільнено від проходження військової служби під час мобілізації на особливий період на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військових обов'язок та військову службу», як військовослужюовець, який самостійно виховує дитину до18 років, що підтверджується витягом з наказу №181 від 20.06.2023 року.
20.06.2023 року на підставі припису №590 ОСОБА_1 вибув у розпорядження до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
21.06.2023 ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відміткою у військовому квитку серії НОМЕР_3 на сторінці 26. У військовому квитку серії НОМЕР_3 на сторінці 17 було зроблено напис про те, що « 18.04.2022 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 . Визнаний обмежено-придатним за гр. ІІ ст.38б, 39б, 46в, 42и, 52б. Підпис начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , майора ОСОБА_2 ».
З додатку «Резерв+» позивач дізнався, що він стоїть на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 та перебуває у розшуку ТЦК за порушення правил військового обліку, а у відомостях щодо проходження ВЛК зазначено постанов ВЛК від 27.07.1995, про непридатність до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час . Про постанову ВЛК від 18.04.2022 у Резерві + не зазначено.
14 травня 2025 року позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 подано заяви з проханням виправити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірні відомості про перебування його на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , та внести інформацію про те, що він визнаний непридатним до військової служби та виключити з військового обліку. До заяви позивачем надано копія рішення ВЛК 2022, копія військового квитка, копія паспорта.
У відповіді №2748 1 Відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.07.2025 року, повідомлено про необхідність ОСОБА_1 особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ч.1 ст.33 ЗУ № 2322).
Згідно з частиною першою статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.22 постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 передбачено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно із п.3 ч.6 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року № 1951-Ш.
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України(ст.1ЗУ №1951).
Відповідно до ч.8 статті 5 цього Закону органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.
Відповідно до ст.9 Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;
2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, зазначені у цій частині.
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:
6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17 частини першої статті 7 цього Закону, якими є відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку ( ст.14 ЗУ № 1951).
Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів була встановлена Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94, який набрав чинності 15.04.2022 та втратив чинність 22.08.2024
Станом на момент виникнення спірних правовідносин 20.05.2025 цей Порядок втратив чиннійсть, тому відсутні правові підстави для його застосування.
Позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині невнесення відомостей щодо ОСОБА_1 про непридатність його до військової служби із виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з 18.04.2022 та зобов'язання внести ці відомості до Реєстру саме з дати 18.04.2022 задоволенню не підлягають, з огляду на таке:
- позивач проходив військову службу до 20.06.2023.
- при взятті позивача на облік у ТЦК 21.06.2023 та зазначенні у військовому квитку інформації про визнання його обмежено-придатним позивачем ніяких зауважень не було висловлено та спірні правовідносини між сторонами не виникли. Хоча відповідно до норм ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» позивача повинні були взяти на військовий облік та виключити з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» про що зазначити і в Реєстрі і у військовому квитку позивача саме 21.06.2023.
- заяви позивача про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ВЛК від 18.04.2022, якою його визнано непридатним до військової служби та виключення з військового обліку відповідач отримав - 20.05.2025.
Посилання відповідача на п.69 постанови КМУ № 560 суд не бере до уваги, оскільки ця норма стосується військовозобов'язаних та резервістів, а позивач проходив ВЛК 18.04.2022, коли вже був військовослужбовцем, оскільки з 15.03.2022 року був зарахований до особового складу військової частини. Також суд зазначає щодо дії норми в часі. Постанова КМУ № 560 була прийнята 16.05.2024 та набула чинності 18.05.2024, а позивач звернувся до ТЦК після звільнення з військової служби та надав довідку ВЛК - 21.06.2023, коли постанова №560 ще не була прийнята. Також суд зазначає, що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані норми Цивільного Кодексу України.
Оскільки відповідач допустив протиправну бездіяльність та не розглянув заяви позивача по суті, то суд вважає за необхідно позов задовольнити частково.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України підлягає поверненню позивачу пропорційно задоволеним вимогам в сумі 484,48грн.- 50% від сплаченого судового збору в сумі 969,06грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині невнесення відомостей щодо ОСОБА_1 про непридатність його до військової служби із виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_5 ) , який визнаний непридатним до військової служби відповідно до постанови військово - лікарської комісії , оформленої довідкою військово - лікарської комісії КНП «Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня» від 18.04.2022 та виключити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_5 ) з військового обліку з 21.06.2023 на підставі п.3 ч.6 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».
В решті позову відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір в сумі 484,48( чотириста вісімдесят чотири грн. 48коп.) грн., сплачений квитанцією № 7632-9236-1421-4085 від 01.08.2025.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко