04 лютого 2026 р. справа № 400/10736/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачаГоловне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69005,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області викладену у формі рішення № 084150006123 від 04.09.25 р., у призначенні та виплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати довідку до акту МСЕК, яка підтверджує встановлення групи інвалідності від 12.10.17 р. серія АВ № 0836605 та призначити і виплатити пенсію по інвалідності з 27.08.25 р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відмова у призначенні йому пенсії по інвалідності мотивується відповідачем відсутністю виписки з акта огляду МСЕК. Вважає таку відмову є протиправною. Позивач наголошує, що він є інвалідом з дитинства, а з 12.10.17 р. йому встановлено інвалідність 3 групи безстроково. До 30.04.24 р. він отримував державну соціальну допомогу як особа з інвалідністю з дитинства. У зв'язку із набуттям необхідного страхового стажу, позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності. Позивач вважає, що має всі підстави для отримання такої пенсії.
Від відповідача надійшов відзив, у якому він проти позову заперечив та зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу є правомірним, оскільки до заяви не було надано виписку огляду МСЕК. Відтак, при розгляді заяви позивача не підтверджено факт настання інвалідності.
Від третьої особи надійшли пояснення, в яких зазначає, що за результатом розгляду доданих до заяви документів Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області встановлено, що позивачем не надана виписка з акта огляду МСЕК. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 32 Закону № 1058, у зв'язку з не підтвердженням факту настання інвалідності. Третя особа вважає, що рішення відповідача є правомірним та підтримує позицію відповідача.
Від позивача надійшли відповіді на відзив та пояснення, в яких заперечив їх обґрунтування та повністю підтримав позовні вимоги.
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Позивач є інвалідом з дитинства, з 12.10.17 р. йому встановлено інвалідність 3 групи.
27.08.25 р. позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.03 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
За принципом екстериторіальності заяву позивача було передано на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0836605 від 12.10.17 р., виданою МСЕК після повторного огляду позивача, було підтверджено 3 групу інвалідності з 12.10.17 р. безстроково.
04.09.25 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення № 084150006123, яким відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності. Зі змісту рішення вбачається, що на час звернення з заявою, вік позивача складає 32 роки 5 місяців, страховий стаж позивача становить 6 років 5 місяців 27 днів. До страхового стажу позивача зараховано всі періоди роботи, при цьому до страхового стажу не зараховано періоди навчання з 01.09.08 р. до 30.06.11 р. та з 01.09.11 р. до 31.05.16 р., згідно з трудовою книжкою № НОМЕР_1 від 27.06.11 р., оскільки особи, які навчаються, з 01.01.04 р. не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Під час розгляду заяви відповідач встановив, що позивачем було надано повторну довідку до акту огляду МСЕК серії АВ № 0836605 від 12.10.17 р. Виписка з акта огляду МСЕК на ОСОБА_1 , відсутня. Підставою відмови у призначенні пенсії в рішенні зазначено: «в зв'язку з не підтвердженням факту настання інвалідності».
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. (частина перша статті 4 Закону № 1058-ІV).
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-ІV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. (частина перша статті 9 Закону № 1058-ІV).
Відповідно до статті 30 Закону № 1058-ІV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Група інвалідності, її причина, час настання та строк встановлюються за результатами медико-соціальної експертизи або оцінювання повсякденного функціонування особи - для повнолітніх осіб. (частина перша статті 31 Закону № 1058-ІV).
Відповідно до статті 32 Закону № 1058 особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, зокрема, для осіб з інвалідністю ІІІ групи, від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 роки.
Відповідно до частин першої, третьої статті 44 Закону № 1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.05 р. № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.05 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.7 розділу I Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (абзац перший пункту 1.8 розділу I Порядку № 22-1).
Позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності 27.08.25 р., досягнувши 32 річного віку.
Абзацом четвертим пункту 1.8 розділу I Порядку № 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Згідно з абзацами першим-другим пункту 2.2 розділу II Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
Спірним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю виписки за акта огляду МСЕК.
Як вже зазначалося судом, відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0836605 від 12.10.17 р., виданою МСЕК після повторного огляду позивача, було підтверджено 3 групу інвалідності з 12.10.17 р. безстроково.
Водночас, абзацом 8 пункту 3 цієї ж Постанови визначено, що документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України Про військовий обов'язок та військову службу та Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
Тому, відповідне рішення МСЕК, яким позивачу підтверджено 3 групу інвалідності з 12.10.17 р. безстроково є чинним і прирівнюється до рішення експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжує бути підставою для оформлення позивачу пенсії по інвалідності.
Суд враховує, що позивачем разом із заявою подані всі документи, які підтверджують його право на отримання пенсії по інвалідності, а за положеннями пункту 2.2 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що саме орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК. Тобто, відповідач самостійно отримує від МСЕК виписку з акта огляду, відповідно заявник (позивач) не зобов'язаний особисто надавати цей документ.
Рішення відповідача про відмову призначити позивачу пенсію по інвалідності з підстав відсутності у позивача виписки з акту МСЕК є таким, що порушує права позивача у соціальній сфері, не відповідає Закону, а відтак є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.97 р. кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Тому суд вважає за необхідне, враховуючи досягнення позивачем 32 річного віку, наявність в нього більше 5 років страхового стажу (06 років 05 місяців 27 днів) зобов'язати відповідача врахувати довідку до акту МСЕК, яка підтверджує встановлення групи інвалідності від 12.10.17 р. серія АВ № 0836605 та призначити позивачу пенсію по інвалідності з дня звернення за її призначенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір в сумі 968,96 грн, з урахуванням задоволення позовних вимог судовий збір в сумі 968,96 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69005, ЄДРПОУ 20490012), задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) № 084150006123 від 04.09.25 р., яким відмовлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.08.25 р., врахувавши довідку до акту МСЕК, яка підтверджує встановлення групи інвалідності від 12.10.17 р. серія АВ № 0836605.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз