про відкриття провадження у справі та призначення підготовчого засідання
04 лютого 2026 року м. Київ № 340/8190/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Перепелиця А.М., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кіровоградська обласна рада, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, стягнення майнової шкоди,
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кіровоградська обласна рада, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, стягнення майнової шкоди, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо перегляду та встановлення економічно обґрунтованого тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення;
- визнати протиправним та скасувати пункт 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1025 від 28.05.2024 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград»;
- стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» 521 922 669,96 грн. майнової шкоди, яка завдана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 позовну заяву Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» залишено без руху.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 позовну заяву Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» - повернуто позивачеві.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 апеляційну скаргу Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі за позовною заявою Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення задоволено. Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 року скасовано та направлено справу для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 адміністративну справу №340/8190/24 за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення передано за предметною (виключною) підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до листа Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 № 340/8190/24/9951/25 (вх. від 07.08.2025 №41769), матеріали адміністративної справи надійшли до Київського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судої справи між суддями від 07.08.2025 справу передано до розгляду судді Перепелиці А.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 позовну заяву Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем вимоги ухвали виконано належним чином.
Відповіднодо частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Дослідивши подану позовну заяву, суд визнав таку позовну заяву і додані до неї матеріали достатніми для відкриття провадження у справі, яка буде розглядатись у порядку загального позовного провадження.
Підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання на підставі ст.173 та ст.180 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень визначені ст. 264 КАС України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 264 КАС України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вимог позивача, адміністративну справу належить розглядати з урахуванням особливостей визначених ст. 264-265 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, а також те, що судом в порядку підготовки справи до судового розгляду проводяться необхідні процесуальні дії, передбачені ст.180 КАС України, для забезпечення всебічного, об'єктивного розгляду і вирішення справи протягом розумного строку суд прийняв рішення про проведення підготовчого засідання та проведення відповідних дій, із врахуванням вимог ст.264 КАС України.
Згідно зі ст.264 КАС України, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта, суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду. Адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.
Керуючись вимогами ст.160-165 171, 173-176, 180, 248, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кіровоградська обласна рада, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, стягнення майнової шкоди.
2. Розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання на 16.03.2026 о 13:20 год. в приміщенні Київського окружного адміністративного суду за адресою м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх, яке буде проведено суддею Перепелиця А.М.
4. В підготовче засідання викликати повноважних представників сторін.
5. Відповідачу у двадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали подати до суду відзив на позовну заяву (разом з доказами надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів).
6. Попередити відповідача, що у разі не подання ними разом з доказами надіслання (надання) іншим учасникам справи (позивачу) копії відзиву та доданих до нього документів у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішить справу за наявними матеріалами.
8. Запропонувати позивачу у разі отримання відзиву на позовну заяву у семиденний строк з дня отримання від відповідача відзиву надати відповідь на відзив.
9. Запропонувати відповідачу у разі отримання відповіді на відзив надати свої заперечення та встановити для їх надання семиденний строк з дня отримання від позивача відповіді на відзив.
10. Запропонувати третім особам надати до суду пояснення щодо позову з наданням доказів надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
11. Повідомити сторін про необхідність надання до суду доказів надсилання (надання) іншим учасникам справи копії доказів (крім речових), що подаються до суду. В іншому випадку суд не візьме до уваги відповідні докази, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
12. Копії ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
13. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №340/8190/24 за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кіровоградська обласна рада, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, стягнення майнової шкоди, у виданні, в якому Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1025 від 28.05.2024 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» була або мала бути офіційно оприлюдненою.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Перепелиця А.М.