Рішення від 05.02.2026 по справі 300/8377/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2026 р. справа № 300/8377/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Кошман Ірина Вадимівна звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, просить:

визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства оборони України від 15.08.2025 № 67/д, затверджене 20.08.2025, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги за компенсаційних сум (пункт 4), в частині повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;

зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.10.2022 під час штурмових дій у бою за Батьківщину загинув брат позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується сповіщенням сім'ї № 18 від 06.10.2022 та свідоцтвом про смерть. Також, дане сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законом порядку. 06.10.2022 Комунальним закладом "Дніпропетровським обласним бюро судово-медичної експертизи" було видано Лікарське свідоцтво про смерть № 2447 про те, що смерть брата позивача, солдата ОСОБА_3 настала внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій в населеному пункті Нова Кам'янка, Херсонської області. Позивач організувала похорон, одноразову грошову допомогу на поховання виплачено позивачу що підтверджується надходженням відповіді В/Ч НОМЕР_1 на адвокатський запит вх. № 1429 від 19.01.2023. Позивач звернулась за місцем свого проживання (реєстрації) до ІНФОРМАЦІЯ_3 із пакетом документів для подання заяви до Міністерства оборони України для виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю брата. Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 позивача проінформовано про те, що останній необхідно звернутись до суду щодо визначення відповідного статусу, який підлягає виплаті одноразової допомоги по загиблому. Рішенням Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 11.04.2025 у справі № 351/1955/23 заяву задоволено частково. Встановлено факт спільного проживання однією сім'єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у період з 14.02.2018 по 05.10.2022. Позивач повторно звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_4 і а пакет документів був направлений за належністю до Міністерства оборони України для розгляду питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги через ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно витягу з Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15.08.2025 № 67/д, вирішено пакет документів повернути позивачу на доопрацювання у зв'язку із відсутністю документів, які відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" підтверджують, що позивач перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця, що дають право на отримання одноразової грошової допомоги. Позивач вважає протиправним вказане рішення, оскільки на момент звернення позивача з заявою про призначення допомоги була чинною інша редакція № 3515-IX від 09.12.2023 статті 16-1 Закону № 2011-XII, відповідно до якої, коло осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги розширено. Зокрема до членів сім і загиблого військовослужбовця віднесено жінку (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили. Вважає, що чинна на момент звернення позивача редакція статті закону надає позивачу право на отримання грошової допомоги, оскільки факт її проживання з братом однією сім'єю встановлено рішення суду, що набрало законної сили.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов до суду 27.11.2025 через систему "Електронний суд". Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що з гідно пункту 1.4. розділу І Порядку, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Коло осіб, які мають право на призначення та виплату ОГД визначається статтею 16-1 Закону № 2011-XII у редакції на час виникнення права, тобто на дату загибелі військовослужбовця 05.10.2022, згідно якої у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення). Крім того, позивач помилково ототожнює редакцію № 3515-IX від 09.12.2023 статті 16-1 Закону № 2011-XII та встановлені обставини у рішенні Снятинського районного суду Івано-Франківської області суду від 11.04.2024 у справі № 351/1955/24, зокрема те, що право на виплату одноразової грошової допомоги має право будь-яка особа жінка чи чоловік, спільне проживання з якою (-им) та загиблою особою встановлено рішенням суду, оскільки казана редакція закону стосується лише жінок (чоловіків), які проживали разом із загиблим військовослужбовцем у цивільному шлюбі (а.с. 44-47).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Відповідно до сповіщення сім'ї № 18 ІНФОРМАЦІЯ_3 за вих. від 06.10.2022 № 11852 солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час штурмових дій, у бою за Батьківщину. Смерть, так, пов'язана із виконанням обов'язків військовї служби (а.с. 25).

Згідно свідоцтва про смерть від 18.10.2022 Серії НОМЕР_2 , виданого Снятинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 18.10.2022 складено відповідний актовий запис № 679 (а.с. 17).

На звернення позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 відповіддю від 29.05.2023 № 1287 поінформував, що відповідно до законодавства України: Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", позивачу необхідно звернутися в суд щодо визначення відповідного статусу, який підлягає виплаті одноразової допомоги по загиблому. Якщо статус судовим рішенням буде встановлено, з рішенням суду на руках, звернутися в ІНФОРМАЦІЯ_7 , де відповідно буде прийнято усі необхідні документи для отримання позивачем виплати (а.с. 16).

Рішенням Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 11.04.2025 у справі № 351/1955/23 заяву задоволено частково. Встановлено факт спільного проживання однією сім'єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у період з 14.02.2018 по 05.10.2022 (а.с. 30-33).

Згідно пункту 4 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15.08.2025 № 67/10, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про повернення позивачу на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, оскільки у редакції статті 16-1 Закону № 2011-XII, чинній на дату смерті військовослужбовця ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 13).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 40, 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.

Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". від 20.12.1991 № 2011-XII.

Відповідно до статті 16 Закону № 2011-ХІІ грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. (частина 1).

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (пункт 1 частини 2).

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". Військовозобов'язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", указами Президента України (частина 3).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по даний час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168 установлено, що особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1 - 1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов'язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень (пункт 2).

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата складання актового запису про смерть, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1 - 1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану (пункт 2).

Також відповідно до пункту 1.4 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

З огляду на вищенаведене, є безпідставними посилання позивача на приписи редакції № 3515-IX від 09.12.2023 статті 16-1 Закону № 2011-XII, чинної на момент звернення позивача з заявою про призначення допомоги.

Як встановлено, згідно свідоцтва про смерть від 18.10.2022 Серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 18.10.2022 складено відповідний актовий запис № 679 (а.с. 17).

Згідно статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2489-IX від 29.07.2022) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Позивачем не доведено наявності обставини про те, що позивач є утриманцем загиблого брата, що має право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого військовослужбовця.

З огляду на вищенаведене, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України від 15.08.2025 № 67/д, затвердженого 20.08.2025, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги за компенсаційних сум (пункт 4), в частині повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та зобов'язання Міністерство оборони України прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (РНОКПП НОМЕР_4 , проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.