Рішення від 05.02.2026 по справі 280/11401/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 лютого 2026 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/11401/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (бульвар Центральний, буд.27, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69005; код ЄДРПОУ 37573508)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (надалі - відповідач, ДАП ЗМР), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради про відмову в проведенні реєстраційних дій №82012298 від 24.11.2025; 2) зобов'язати Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно об'єкту нерухомості, а саме житлового будинку з господарчими та побутовими будівлями та спорудами що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 .

У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , є власницею житлового будинку з господарчими та побутовими будівлями та спорудами що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності від 19 травня 2000 року зареєстроване в реєстрі за №217 та Договором купівлі-продажу від 19 травня 2000 року, зареєстрований в реєстрі за №219. З метою реєстрації вищезазначеного об'єкту нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі-ДРРП), я, 07.10.2025 року звернулась до державного реєстратора прав на нерухоме майно із заявою щодо проведення реєстраційних дій на нерухоме майно, а саме будинок з господарчими та побутовими будівлями та спорудами шо розташований за адресою: АДРЕСА_1 . 13.10.2025 року державним реєстратором прав на нерухоме майно прийнято рішення про залишення заяви без руху № 81295793, з підстав відсутності інформації, що містить відомості про зареєстровані права до 01.01.2013 року. Державним реєстратором в порядку пункту 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» направлено запит до Бюро технічної інвентаризації, яке здійснювало проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно про надання інформації щодо зареєстрованих прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року. Після отримання інформації розгляд заяви буде поновлено. 24.11.2025 року державним реєстратором прав на нерухоме майно прийнято рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій за моєю заявою від 07.10.2025 року № 82012298 на підставі пункту 8 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не усунення обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення заяви про державну реєстрацію прав. Вважаю прийняте рішення таким, що порушує матеріальні права. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Ознайомившись із позовною заявою, Департамент заперечує проти її задоволення в повному обсязі, з огляду на наступне. … Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі-Закон). Відповідно до п.12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок), державний реєстратор під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідне рішення. Відповідно до п.3 ч.3 ст.10 Закону, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. Таким чином, державний реєстратор зобов'язаний діяти відповідно до процедури, встановленої Законом та здійснити дії, направлені на отримання інформації, на підставі якої він має право вчинити реєстраційну дію. Позивачем же, у позовній заяві, не вірно трактовано вказані вище норми Закону на свою користь, з чим ми категорично не погоджуємось та доводимо покроково суду такі аргументи щодо виконання державним реєстратором норм п.3 ч.3 ст.10 Закону. 1. Державний реєстратор обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом: - оскільки жодних записів в єдиних та державних реєстрах про майно позивача державним реєстратором Департаменту не знайдено, державний реєстратор Департаменту обов'язково надсилає запит до зберігача реєстраційних справ та реєстрових книг - ТОВ «Імпульс», щоб вказане підприємство надало йому необхідну інформацію. 2. Державний реєстратор обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав: - оскільки у державного реєстратора Департаменту немає доступу до паперових носіїв інформації, а саме: реєстраційних справ та реєстрових книг, які знаходяться на зберіганні у ТОВ «Імпульс», впевнитись у тому, що поданий позивачем для державної реєстрації правовстановлюючий документ - свідоцтво про право власності від 19.05.2000 № 217 та договір купівлі - продажу від 19.05.2000 № 219 є дійсними та відповідно про це міститься запис в реєстровій книзі державний реєстратор не може; -саме тому державний реєстратор Департаменту обов'язково надсилає запит до зберігача реєстраційних справ та реєстрових книг - ТОВ «Імпульс», для отримання необхідної інформації. Таким чином, державний реєстратор Департаменту має дві підстави, встановлені Законом, які зобов'язують його надіслати відповідний запит. З даного питання Міністерством юстиції України було надано роз'яснення від 17.10.2022 №95335/101049-9-22/8.4. Також слід зазначити, що 18.07.2023 Міністерством юстиції України до відома та урахування в роботі було надано лист-роз'яснення № 94000/101149-9-23/8.4.1 щодо окремих питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Згаданим листом зазначено, що до 01 січня 2013 року реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна проводили бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) на паперових носіях відповідно до законодавства, що діяло у відповідний проміжок часу у відповідній сфері, а починаючи з 2003 року - в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (втратив чинність згідно наказу Міністерства юстиції України від 14 грудня 2012 року № 1844/5). Цим листом Міністерство юстиції України зазначає, що БТІ є підприємствами, що не входять до сфери управління Міністерства юстиції України, а відповідно ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установи та організації, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, підпорядковуються органам місцевого самоврядування. Водночас, Міністерство юстиції України підкреслює, що з 01 січня 2013 року державний реєстратор зобов'язаний встановлювати відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав чи відмови в її проведенні. У зв'язку із цим, відповідно абз. 1 п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах. Чинним законодавством на теперішній час не передбачено винятків щодо застосування вищевказаної норми. Також, таких винятків не передбачено і щодо майна, розташованого на тимчасово окупованих територіях, так і в зоні активних бойових дій. Позивач трактує даний пункт постанови, як можливість державного реєстратора запитувати необхідну інформацію, тоді як законодавством передбачено обов'язок державного реєстратора надіслати запит до відповідного органу, яким було проведено державну реєстрацію/оформлення прав до 01 січня 2013 року в усіх випадках, коли відповідні відомості відсутні в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом для актуалізації відомостей про права. Наявність у позивача (суб'єкта права) оригіналів документів не дозволяє державному реєстратору ігнорувати вимоги чинного законодавства стосовно отримання інформації про права, зареєстровані до 01.01.2013 року. Ця норма законодавства передбачена для встановлення достовірної інформації стосовно переходів прав власності на визначений об'єкт нерухомого майна на проміжок часу, коли державна реєстрація проводилась/оформлювалась лише на паперових носіях, та для неприпустимості порушення у зв'язку з цим, речових прав третіх осіб. Керуючись вищенаведеним, на виконання вимог п.3 ч.3 ст.10 Закону державним реєстратором Шевченко А.І. 13.10.2025 направлено запит № 1006/06.2-04 до ТОВ “Імпульс», який повернувся від ТОВ «УКРПОШТА» у зв'язку з тим, що м. Пологи є окупованою територією. Отже, під час розгляду заяви, державним реєстратором було дотримано вимоги чинного законодавства, встановлено неможливість проведення державної реєстрації з вищезазначених підстав (неотримання відомостей для актуалізації прав та відповідності прав поданим документам), та прийнято відповідне рішення про відмову в проведенні державної реєстрації права власності. Враховуючи викладене, ми наголошуємо на тому, що дії державного реєстратора Департаменту, що оспорюються позивачем, виконано на вимогу Закону та у відповідності до затвердженої процедури. Стосовно позовної вимоги щодо зобов'язання здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, зазначаємо наступне. У відповідності до ст. 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. Аналіз вказаних положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дає підстави стверджувати, що під час розгляду заяви про державну реєстрацію і поданих документів державний реєстратор має виключну компетенцію у питаннях встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно. Державна реєстрація прав на нерухоме майно відноситься до компетенції державного реєстратора, який приймає відповідне рішення за умови відповідності заявлених прав, поданої заяви та долучених до неї документів вимогам, встановленим законом. Тобто, законодавець чітко передбачив як підстави, порядок, строки, процедуру проведення реєстраційних дій щодо речових прав на нерухоме майно, так і порядок, строки, відповідну процедуру та підстави для відмови у проведенні таких реєстраційних дій. Відтак, положення Закону закріплюють незалежність та персональну відповідальність державного реєстратора при здійсненні ним реєстраційних дій. … Враховуючи вищевикладене можна зробити висновки, що суди не можуть зобов'язувати державного реєстратора здійснювати державну реєстрацію прав на нерухоме майно, оскільки це є його дискреційним повноваженням, яке він здійснює на підставі поданих документів та в межах законодавства. Крім цього, вважаю, що позивачем обрано не вірний спосіб захисту, як оскарження дій Держреєстратора. Вірним способом захисту є подання заяви до суду про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту належності заявнику майна на праві приватної власності, або є подання позовної заяви до суду про визнання права власності на нерухоме майно, що обох випадках було б підставою для державного реєстратора вчинити реєстраційні дії та внести запис до державного реєстру. …».

Відповідач заперечував проти позовної заяви.

Ухвалою судді від 29.12.2025 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Рішенні про залишення заяви без руху від 13.10.2025 за №81295793 зазначено: «… Державний реєстратор прав на нерухоме майно Шевченко Алла Іванівна, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради, Запорізька обл., 07.10.2025 за реєстраційним номером 69282685 (далі - Заява) встановив наявність обставин, які є підставою для залишення заяви без руху: - неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, а саме: Відповідно до п.3 ч.З ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) та п.12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127 (далі-Порядок), державний реєстратор: Під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, ОБОВ'ЯЗКОВО запитує відорганіввлади,підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленомузаконодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу довідповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхіі них відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похіднихвід прававласності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. Відповідно до відомостей Реєстру прав власності (в якому відповідно дозаконодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав до 01.01.2013року), що є архівною складовою державного реєстру речових прав, та паперових носіїв інформації про таку реєстрацію прав до 01.01.2013 року - відсутня інформація про реєстраціюправа власностізазазначеною у цій заяві адресою, що є підставою для направлення запиту до суб'єкта, який відповідно до законодавства проводив оформлення та/або реєстрацію прав в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року.Отже оскільки відомості в ДРРПпро реєстраціюправа власності щодо обєкта нерухомого майна :Запорізька обл., Пологівський р., м. Пологи, вулиця Корнєва А., будинок 26, відсутні, направлено запит досуб'єкта, який відповідно до законодавства проводив реєстрацію прав в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року. На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, ВИРІШИВ: Залишити заяву без руху до усунення зазначених вище обставин. Документи (відомості), які не подано заявником, мають бути подані ним державному реєстратору протягом 30 робочих днів з дня отримання цього рішення. Рух заяви буде відновлено за умови усунення обставин, що стали підставою для прийняття цього рішення. У разі не усунення обставин, що стали підставою для прийняття цього рішення, у зазначений строк, буде прийнято рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій. Це рішення може бути оскаржено відповідно до законодавства. …».

У Рішенні про відмову в проведенні реєстраційних дій від 24.11.2025 за №82012298 зазначено: «… Державний реєстратор прав на нерухоме майно Шевченко Алла Іванівна, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради, Запорізька обл., розглянувши заяву від 07.10.2025 за реєстраційним номером 69282685 (далі - Заява) відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141, встановив наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій: - після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху, а саме: Відповідно до ч.3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) та п.12 Порядку державної реєстрації речовихправ на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127(далі-Порядок), державний реєстратор під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, встановлює відповідність заявлених прав і поданихдокументіввимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав дляпроведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови вдержавній реєстрації прав та приймає відповідне рішення.Під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до1 січня 2013 року, ОБОВ'ЯЗКОВО запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разівідсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьохробочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Відомості про зареєстровані права стосовно об'єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в Державному реєстрі речових прав на на нерухоме майно відсутнії. Державним реєстратором для отримання інформації про права, зареєстровані до 1 січня 2013 року булонадіслано запит до Бюро технічної інвентаризації, яке здійснювало проведеннядержавної реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно чинного законодавства на той час . В строк, відведений для усунення недоліків, державним реєстратором на момент прийняття рішення,не було отримано необхідну для проведення державної реєстрації прав інформацію. (п. 8 ст. 24 Закону). ВИРІШИВ: Відмовити у проведенні реєстраційних дій за Заявою у зв'язку із зазначеними вище обставинами. Це рішення може бути оскаржено відповідно до законодавства. …».

Судом досліджено: Паспорт громадянина України НОМЕР_2 ; Свідоцтво про право власності НОМЕР_3 ; Договір купівлі-продажу від 19.05.2000; Технічний паспорт на житловий будинок індивідуального житлового фонду; лист Державного архіву Запорізької області від 13.08.2024 за №05-07/В-2089; лист Запорізького обласного державного нотаріального архіву від 28.08.2025 за №1145/01-21; лист Пологівської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області від 13.08.2025 за №1370; Довідку від 15.06.2022 за №2330-5001752781 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видану ОСОБА_1 ; інші документи, наявні у матеріалах даної адміністративної справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом); наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення державної реєстрації прав; наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, залишення заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Особи, винні у порушенні строку надання інформації на запит державного реєстратора, несуть адміністративну відповідальність; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підстави для відмови в державній реєстрації прав: (…); 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого 28.02.2025 наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, з 03.03.2022 м.Пологи Пологівської міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області відносяться до території України тимчасово окупованої Російською Федерацією.

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 05.02.2026 місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «КП ІМПУЛЬС» (надалі - ТОВ «КП ІМПУЛЬС») (ідентифікаційний код юридичної особи 05397611) є: Україна, 69093, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Руставі, буд.1, кв.37.

Відповідачем не надано до суду доказів направлення запиту до ТОВ «КП ІМПУЛЬС», як то зазначено у Рішенні про залишення заяви без руху від 13.10.2025 за №81295793 та у Рішенні про відмову в проведенні реєстраційних дій від 24.11.2025 за №82012298.

Судом враховано наведене у листі Пологівської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області від 13.08.2025 за №1370 - «… До 01 січня 2013 року на території Пологівського району Запорізької області реєстрація права власності здійснювалася Комунальним підприємством «Імпульс» Пологівської районної ради, правонаступником якого стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальне підприємство «Імпульс». ТОВ «КП ІМПУЛЬС» є суб'єктом приватного права. … На сьогодні відсутня достовірна інформація про місцезнаходження, цілісність і фізичне знаходження архівних документів ТОВ «КП ІМПУЛЬС», які зберігались у м.Пологи, через тимчасову окупацію міста. …».

Також, судом враховано наведене у листі Державного архіву Запорізької області від 13.08.2024 за №05-07/В-2089 - «… Повідомляємо, що документи Пологівського Державного комунального підприємства (ДКП) «Імпульс», зокрема технічні справи, документи щодо реєстрації права власності на будинок за адресою: м. Пологи, вул. Фрунзе, 26, відомості про державну реєстрацію обтяжень у реєс грах ДКП «Імпульс» та Бюро технічної інвентаризації (БТІ) Пологівського району у Державному архіві Запорізької області відсутні. Рекомендуємо звернутися до Запорізького обласного нотаріального архіву за адресою: м. Запоріжжя, б. Центральний, буд. 20. …».

При цьому, у листі Запорізького обласного державного нотаріального архіву від 28.08.2025 за №1145/01-21 зазначено: «… На Ваш Адвокатський запит, який надійшов до Запорізького обласного державного нотаріального архіву 19.08.2025 року за вхідним № 1099/01-21 про надання інформації щодо передачі технічних справ Пологівського ДКП ''Імпульс", наявності відомостей про державну реєстрацію обтяжень у реєстрі БТІ Пологівського району Запорозької області та наявності відомостей про державну реєстрацію обтяжень у реєстрі Державного комунального підприємства "Імпульс", Запорізький обласний державний нотаріальний архів повідомляє, що на зберігання до державного нотаріального архіву передаються тільки нотаріальні документи державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів, документи інших організацій на зберігання не передаються та інформація, де зберігаються документи інших організацій, Запорізькому обласному державному нотаріальному архіву невідома. …».

З матеріалів справи вбачається перейменування у м.Пологи Пологівського району Запорізької області вулиці «Фрунзе» на вулицю «А. Корнєва».

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 24.11.2025 за №82012298 суб'єктом владних повноважень прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже воно є не правомірним та підлягає скасуванню.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає за можливе зобов'язати Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно об'єкту нерухомості, а саме житлового будинку з господарчими та побутовими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 .

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі був ДАП ЗМР, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ними судові витрати у вигляді сплаченого кожним з них судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (бульвар Центральний, буд.27, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69005; код ЄДРПОУ 37573508) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради Шевченко Алли Іванівни про відмову в проведенні реєстраційних дій №82012298 від 24.11.2025.

Зобов'язати Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно об'єкту нерухомості, а саме житлового будинку з господарчими та побутовими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (бульвар Центральний, буд.27, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69005; код ЄДРПОУ 37573508) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 05.02.2026.

Суддя О.О. Прасов