Рішення від 05.02.2026 по справі 260/6646/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/6646/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просить:

- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік та призову на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_1 .

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_3 код згідно ЄДРПОУ НОМЕР_1 виключити з військового обліку та зняти з розшуку громадянина ОСОБА_1 мешканця АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_2 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач був знятий з військового обліку 04.05.2011 року у зв'язку з судимістю, про що є відмітка у його військово-обліковому документі. Однак, нещодавно з додатку «Резерв+» позивач дізнався, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також перебуває в розшуку за неявку по повістці. Представником позивача було подано адвокатський запит засобами електронного зв'язку до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак відповіді у встановлений законом строк отримано не було.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, оскільки він на законних підставах, 04.05.2011 року був знятий з військового обліку, про що є відповідна відмітка в його військово-обліковому документі. Оскільки чинне законодавство не передбачає повторне взяття на військовий облік, позивач вважає що в діях відповідача є значні порушення чинного законодавства, тому що позивач був засуджений. Також ч. 4 ст. 39 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу чітко вказано, що не підлягають призову на військову службу особи засуджені за важкі злочини.

У зв'язку з вищевикладеним, просить суд задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року було відкрито провадження в адміністративній справі та витребувано від 1 - го відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 - військово - облікові документи позивача та всі документи , які стали підставою для внесення записів в Резерв+ відносно позивача ( щодо розшуку , порушення військового обліку).

Вказану ухвалу доставлено до електронного кабінету відповідача 18.08.2025 року, що стверджується Довідкою про доставку електронного листа.

Однак відповідач відзив у встановлений судом строк до суду не надіслав, про причини неподання такого не повідомив, про продовження процесуального строку для його подання не клопотав.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З огляду на зазначене суд вважає за можливе застосувати процесуальні наслідки неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов, передбачені ч. 4 ст. 159 КАС України.

Більше того, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 відповідача було зобов'язано надати суду в термін 5 днів з дня отримання даної ухвали - військово - облікові документи позивача та всі документи, які стали підставою для внесення записів в Резерв+ відносно позивача (щодо розшуку , порушення військового обліку та надання позивачку відстрочки від призову). Також було роз'яснено відповідачу, що відповідно до пункту 3 частини першої статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень., а також штрафи збільшуються вдвічі за повторні порушення.

Копію ухвали про витребування доказів від 08.10.2025 року, було надіслано 1 - му відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 на офіційну адресу електронної пошти, та доставлено в електронний кабінет відповідно, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 08.10.2025.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 було застосовано до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини першої статті 145 та частини другої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України. Стягнуто в дохід Державного бюджету України до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) штраф у сумі 9084 грн. на рахунок Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795). Зобов'язано повторно ІНФОРМАЦІЯ_1 виконати вимоги ухвали ЗОАС від 18 серпня 2025 року та від 08 жовтня 2025 року в строк 3 днів з дня отримання даної ухвали.

Разом з тим, відповідач витребувані судом докази не подав.

Згідно ч. 9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Обставини встановлені судом

Згідно паспорту ОСОБА_1 ,1988 р.н. народився та мешкав в Донецькій області.

09.11.2009 року призовною комісією Словянського району Донецької області був зарахований в запас за ст. 18 , 87 ЗУ"Про військовий обовязок та військову службу", що стверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки від 16 серпня 2022 року №2115-7501216992 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичним місцем проживання/перебування ОСОБА_1 є: АДРЕСА_5 .

Відповідно до сторінки 23, військового квитка серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 , 04.05.2011 року був виключений з військового обліку згідно частини ст.37. п.6 пп.6 ЗУ про «Військовий обов'язок і військову службу» (був засуджений), про що міститься відповідна відмітка.

03 жовтня 2018 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний придатним до військової служби та взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 ( сторінки 6,22 військового квитка НОМЕР_3 .)

Представник позивача, адвокат Чопик В.В. 27 липня 2025 року направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатський запит, у якому зазначив наступне:

« У зв'язку із наданням правової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 РНОКПП НОМЕР_2 , згідно статті 1900 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прошу розглянути дане звернення та прийняти відповідне рішення:

В зв'язку з агресією російської федерації ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки від 16.08.2022 року № 2115-7501216992.

Також згідно інформації, військового квитка, серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 виключений з військового обліку 04.05.2011 року в зв'язку з судимістю.

Враховуючи вище наведене прошу Вас привести у відповідність інформацію щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідь прошу надати засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_6 та продублювати на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Як зазначає представник позивача, відповіді на даний запит, відповідачем на надана.

Судом також досліджено скріншот в застосунку «Резерв+», який сформовано 08.07.2025 року о 10:14, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1

Також наявний припис: Порушення правил військового обліку.

В матеріалах справи також наявний скріншот, який сформований у застосунку «Резерв+ позивача - 14.08.2025 року, в якому наявний запис: ТЦК та СП 06.07.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП.

Мотиви та норми права застосовані судом

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України Про військовий обов'язок і військову службу №2232-XII (далі Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно із частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ст.2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону № 2232-ХІІ порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487, в редакції від 18.05.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період (п.3 Порядку №1487).

Відповідно до п.20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є для військовозобов'язаних є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

Згідно п.22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону №2232-ХІІ.

Абзацом третім пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

Відтак до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить взяття та виключення військовозобов'язаних з військового обліку.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Абзацом п'ятим частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військовозобов'язані це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Згідно з абзацами сьомим і дев'ятим пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній з 18.05.2024) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України:

які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.

З вищевикладеного слідує, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають усі військовозобов'язані громадяни України, які досягли 25-річного віку. Водночас Закон № 2232-ХІІ не містить обмежень щодо кількості раз, взяття на військовий облік у випадку, якщо особа раніше перебувала на військовому обліку призовників.

Тобто громадянин України, який раніше перебував на військовому обліку призовників, і був виключений з військового обліку військовозобов'язаних, підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у разі, якщо підстави, за якими він був виключений, відпали.

Як свідчать матеріали справи, 04.05.2011 року позивача було виключено з військового обліку на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий облік і військову службу», та взято 03 жовтня 2018 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний придатним до військової служби та взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_3 .

Суд зазначає, що статтею 37 Закону №2232-XII у редакції, яка діяла на момент виключення позивача військового обліку, було визначено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Разом з цим, 18.05.2024 внесено зміни в Закон України Про військовий обов'язок і військову службу, та нова редакція статті 37 вже не містить такої підстави для виключення з військової служби, як виключення громадян України раніше засуджених до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину:

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

З наведеного слідує, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку призовників та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.

Отже, з набранням чинності змін до Закону №2232-XII позивач є таким, що підпадає під його дію як особа, яка набула статусу військовозобов'язаного, відтак, підстави для виключення позивача з військового обліку як раніше засудженого до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину у розумінні приписів частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) та Порядку №1487 відсутні.

Крім того, суд зазначає, що згідно пункту 4 розділу Загальні питання Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України Про очищення влади. Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірновзято позивача на облік військовозобов'язаних. З урахуванням висновку суду про правомірність взяття позивача на облік військовозобов'язаних, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з військового обліку та зняти з розшуку громадянина ОСОБА_1 .

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги, не підлягають задоволенню.

Згідно до ст. 139 КАС України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів.

СуддяЗ.Б.Плеханова