про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
05 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/243/26
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
19 січня 2026 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яким просить суд: "1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягали у призові (мобілізації) ОСОБА_1 на військову службу за відсутності у нього статусу військовозобов'язаного, з урахуванням досягнення ним граничного віку перебування у запасі 22 січня 2013 року, відповідно до вимог Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції, чинній на момент досягнення такого віку. 2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 : - внести до військово-облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за віком з 22.01.2013 року; - усунути правові наслідки протиправної мобілізації, у тому числі шляхом приведення правового статусу Позивача у відповідність до вимог законодавства, чинного на момент досягнення ним граничного віку перебування у запасі. 3. Поновити строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, визнавши причини його пропуску поважними. Звільнити Позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір». Стягнути з Відповідача на користь Позивача судові витрати, у тому числі витрати на професійну правничу допомогу.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року даний позов було залишено без руху.
04 лютого 2026 року позивачем було усунені недоліки вказані в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року, позивачем було подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, відповідно до якого представник позивача вказав, що фактичне порушення прав позивача відбулося 04 липня 2025 року - в день його мобілізації (призову) та залучення до проходження військової служби. Саме з цієї дати позивач дізнався про порушення своїх прав та виникла об'єктивна необхідність у судовому захисті. Відсутність відмітки у військовому квитку у 2013 році не є підставою для покладення негативних наслідків на позивача. Станом на 2013 рік діюче законодавство не встановлювало обов'язку військовозобов'язаного в запасі забезпечення внесення у військовий квиток відмітки про зняття з його військового обліку як умову припинення відповідного статусу. Відмітка у військовому квитку є способом документального оформлення, що здійснюється компетентними органами, і не може створювати негативних правових наслідків для громадянина у разі її відсутності.
Проаналізувавши подані позивачем матеріали, на які останній посилається як на підстави, що, з його точки зору, свідчать про поважність пропуску строку звернення до суду, суддя приходить до висновку, що вказані позивачем підстави пропуску строку на звернення до суду на час вирішення питання про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі є поважними.
Позовна заява подана особою, по відношенню до якої, на час звернення до суду, відсутні відомості про наявність позбавленої (обмеженої) адміністративної процесуальної дієздатності.
Адміністративний позов подано у строк, установлений законом.
Зазначена позовна заява подана з дотриманням вимог статей 159-161 КАС України. Підстави, що зазначені у статтях 169 та 170 КАС України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі - відсутні.
Дана справа у відповідності до вимог статті 257 КАСУ є справою незначної складності, розгляд якої здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження у відповідності до Розділу II Глави 10 КАС України.
Відповідно до статті 12 частин 1, 2 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Згідно із статтею 12 частиною 6 пунктом 10 КАС України справами незначної складності є справи у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з приписами статей 160-161 КАС України форма і зміст позовної заяви по вказаній адміністративній справі, дають підстави для призначення спрощеного позовного провадження у справі.
Відповідно до статті 257 частини 2 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій вказаної статті.
Згідно із статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до статті 262 частини 7 КАС України, за наявності визначених цим кодексом обставин, відповідач має право подати клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
З урахуванням критеріїв визначених статтею 257 частиною 3 КАС України, а також те, що дана справа не віднесена до переліку справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (стаття 12 частина 4 КАС України), суддя дійшов висновку, що дана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до статті 171 частини 9 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Питання щодо подання учасниками справи відзиву на позовну заяву (відзив), відповіді на відзив, заперечення та пояснення третьої особи щодо позову або відзиву врегульоване статтями 162, 163, 164, 165 КАС України.
Порядок подання доказів встановлений Розділом I Главою 5 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 171, 248, 260, 262, КАС України суддя,-
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.
Встановити відповідачеві строк для подання відзиву на позов та відповідних доказів - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Ухвалу направити учасникам справи.
З інформацією по справі учасники можуть ознайомитися за веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.
Справу буде розглянуто суддею Гаврилко С.Є. одноособово.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
СуддяС.Є. Гаврилко