Постанова від 05.02.2026 по справі 461/445/26

Справа №461/445/26

Провадження №3/461/337/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року Галицький районний суд м. Львова у складі головуючої судді - Павлюк О. В., за участю: секретаря судових засідань - Гнаткович В. С., прокурора - Дворніка О. О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , її захисника - адвоката Прійми А. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи - юрист-закупівельник в ГО «Будуємо Україну разом»,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади провідного спеціаліста відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, яка відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Окрім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади провідного спеціаліста відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, яка відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

До суду надійшло дві справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та такі розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

Адміністративні матеріали, які надійшли до суду, складені стосовно однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, у зв'язку з чим підлягають об'єднанню в одне провадження зі присвоєнням єдиного унікального номера справи 461/445/26 (провадження 3/461/337/26).

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованих їй правопорушеннях заперечила. ЇЇ захисник - адвокат Прійма А. В. скерував до суду письмові пояснення, які підтримав у судовому засіданні, та у яких зазначив, що згідно з пунктом 4 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій суб'єктами декларування у такі строки: 1) щорічні декларації - декларації, які подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини другої статті 45 Закону (щороку та після припинення діяльності (після звільнення) відповідно),- протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій; 2) декларації при звільненні - декларації, які подаються відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону,- протягом 10 робочих днів після спливу строку у 30 календарних днів з дня припинення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 5 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), на офіційному вебсайті Національного агентства. Згідно з пунктом 6 Порядку, у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування згідно з вимогами Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж 3 робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). У разі повідомлення Національного агентства про неподання чи несвоєчасне подання суб'єктом декларування декларації, подання якої передбачено частиною другою статті 45 Закону, у відповідному повідомленні вказується дата припинення зазначеним суб'єктом діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. До такого повідомлення додаються копії документів, що підтверджують дату припинення зазначеної діяльності. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій надсилає відповідний орган окремо за кожним фактом такого неподання чи несвоєчасного подання. Отже, законодавством чітко закріплено механізм, щодо виявлення фактів неподання чи несвоєчасного подання декларацій, повідомлення про такий факт, а також розмежовано повноваження відповідних суб'єктів щодо реагування на виявлення таких фактів. Враховуючи вищенаведене, моментом вчинення відповідного правопорушення за ч.1 ст.172° КпАП є неподання декларації у встановлені чинним законодавством граничні строки, тобто щодо декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ( ОСОБА_1 ) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - це 00:00 год. 01.02.2024, та щодо декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - це 00:00 год. 01.04.2024, а моментом виявлення відповідного правопорушення передбачено сплив 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій, тобто щодо декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ( ОСОБА_1 ) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - це 00:00 год. 11.02.2024, та щодо декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - це 00:00 год. 11.04.2024. Відтак, уповноваженими особами Національної поліції України з перевищенням службових повноважень всупереч встановленим чинним законодавством строків притягнення до адміністративної відповідальності, відповідні протоколи було складено 12 січня 2026 року, тобто з порушенням 6-місячного строку з дня виявлення правопорушення, пов?язаного з корупцією.

Прокурор Дворнік О. О. у судовому засіданні вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив визнати її винною та накласти на неї адміністративне стягнення у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.

Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з розпорядженням Львівського міського голови А. САДОВОГО № 623-К від 21.10.2022 «Про призначення Надії ПРІЙМИ», ОСОБА_1 призначена з 26.10.2022 на посаду провідного спеціаліста відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради.

Як вбачається з розпорядження Львівського міського голови А. САДОВОГО № 620-К від 28.06.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 звільнена з прсади провідного спеціаліста відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, 14.07.2023 за угодою сторін згідно з п.1 ст.36 КЗпП України.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VІІ Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в- Ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30-ти календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в- Ґ» пункту 2 частини 1 статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 00:00 год. 01.02.2024.

Проте, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, лише 30.06.2025 о 08:36 год., тобто несвоєчасно.

Окрім цього, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00:00 год. 01.04.2024.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 30.06.2025 о 08:49 год., тобто несвоєчасно.

Під час судового розгляду справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 163 від 12.01.2026; протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 164 від 12.01.2026; розпорядження Львівського міського голови А. САДОВОГО № 623-К від 21.10.2022 «Про призначення Надії ПРІЙМИ»; розпорядження Львівського міського голови А. САДОВОГО № 620-К від 28.06.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 »; посадову інструкцію провідного спеціаліста відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради; попередження про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби; скриншоти з офіційного сайту НАЗК; електронні декларації; письмові пояснення ОСОБА_1 від 12.11.2025, у яких остання вказує про відсутність у неї поважних причин для своєчасного подання декларацій; висновок прокурора з питань, що виникають під час розгляду справи відповідно до вимог ст. 250 КУпАП, та інші докази, які знаходяться між собою в об'єктивному зв'язку та є допустимими, вважаю, що у діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 30.06.2025 о 08:36 год, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Окрім цього, ОСОБА_1 у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, 30.06.2025 о 08:49 год, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Що стосується доводів захисника про те, що на момент розгляду справи в суді, закінчився строк, передбачений ст. 38 КУпАП, то слід зазначити таке.

Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, має істотне значення як день його вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Водночас, суд звертає увагу на те, що крім факту встановлення несвоєчасності подання декларації для наявності складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, необхідно також встановити відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації та чи є відповідна особа суб'єктом декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Законодавець у КУпАП не визначив поняття дати виявлення адміністративного правопорушення.

Згідно з роз'ясненнями Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 09 квітня 2021 року №1089/0/2-21, виявлення адміністративного правопорушення - це установлення наявності підстав адміністративної відповідальності за його вчинення, тобто всіх об'єктивних та суб'єктивних ознак відповідного складу правопорушення. Обов'язок установлення вказаного факту, а також його документування, має особа, уповноважена складати протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Окрім того, така особа у різні періоди часу може отримувати різну інформацію про події та факти, що мають відношення до вчинення адміністративного правопорушення (збір документів, інформації, відібрання пояснень тощо). Висновок про те, що виявлено правопорушення, пов'язане з корупцією як сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак, особа, уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Органом, уповноваженим на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, у цьому випадку є, відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП, уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції у випадках, передбачених ст. 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) та, згідно з п. 11 ч. 1 ст. 255 КУпАП, прокурор (статті 172-4 - 172-20).

З огляду на зазначене датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме 12 січня 2026 року, а саме, коли уповноважена особа на складання протоколу встановила всі обставини та склад правопорушення, опитала особу та встановила відсутність поважних підстав на неподання декларації у визначений строк.

При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а тому суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 необхідно призначити стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Оскільки суд визнав ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, то вважає за необхідне стягнути з останньої судовий збір у розмірі 665,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Об'єднати в одне провадження справи № 461/445/26 (провадження № 3/461/337/26) та № 461/445/26 (провадження № 3/461/338/26) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Присвоїти об'єднаній справі номер № 461/445/26 (провадження № 3/461/337/26).

3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

4. Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в особі Державної судової адміністрації України у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП правопорушник повинен сплатити штраф не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Ольга ПАВЛЮК