Справа № 936/59/26
Провадження № 3/936/54/2026
04 лютого 2026 року селище Воловець
Суддя Воловецького районного суду Закарапатської області Суха Н.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №34 від 12.01.2026 встановлено, що капітан ОСОБА_1 , будучи особою, уповнованеною на виконання функцій держави, а саме військовою посадовою особою в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи зобов'язаним подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 "При звільненні" до 00:00 год 25.11.2023 та маючи об'єктивну можливість це зробити, подав її несвоєчасно, без поважних причин, а саме 06.04.2024 о 08:23 год подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями "При звільненні" , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбаченого частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №35 від 12.01.2026 встановлено, що капітан ОСОБА_1 , будучи особою, уповнованеною на виконання функцій держави, а саме військовою посадовою особою (старший офіцер відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в порушення вимог пункту 2"7" розділу ХІІІ "Прикінцевих положень" Закону України «Про запобігання корупції», будучи зобов'язаним подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 не пізніше 31.01.2024 та маючи об'єктивну можливість це зробити, подав її несвоєчасно, без поважних причин, а саме 24.12.2025 о 16:18 год подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбаченого частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Разом з тим, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №36 від 12.01.2026 капіта ОСОБА_1 , будучи особою, уповнованеною на виконання функцій держави, а саме військовою посадовою особою (старший офіцер відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи зобов'язаним подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 "Після звільнення" до 01.04.2024 та маючи об'єктивну можливість це зробити, подав її несвоєчасно, без поважних причин, а саме 24.12.2025 о 18:02 год подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями "Після звільнення", чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбаченого частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією визнав повністю .
Прокурор Закарпатської спеціалізованої прокуратури Соколов А.В. в судовому засіданні вказав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення і його дії слід кваліфікувати за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, згідно якої передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Сукупність доказів є достатньою для висновку про доведеність вини ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Встановлено, що згідно витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №307 від 26.10.2023 ОСОБА_1 , 26.10.2023 виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 , витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №46 від 27.02.2022 ОСОБА_1 , 23.02.2022 виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в», «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (при звільненні) за 2024 рік не пізніше 25.11.2023
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (при звільненні) за 2024 рік лише 06.04.2024 о 08:23 год, тобто несвоєчасно.
Крім того, непізніше 31.01.2024 ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, за 2022 рік як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 подав декларацію 24.12.2025 о 16:18 год., тобто з порушенням строку.
Також, не пізніше 01.04.2024 ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, за 2023 рік як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення).
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік лише 24.12.2025 о 18:02 год, тобто несвоєчасно.
Поважних причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 не надав, що підтверджується протоколом, матеріалами перевірки та поясненнями ОСОБА_2 в яких зазначає, що неподав вчасно декларацію через свою необізнаність про строки подання.
Відтак суддя приходить до переконання про відсутність у ОСОБА_1 поважних причин несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, визначених в ст. 17 КУпАП, у даній справі не встановлено, передбачені ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи не закінчились.
Відповідно до ст. 36 ч, 2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, а також щире визнання вини, однак вчинене правопорушення двічі, обставини передбачені ст. ст. 34, 35 КУпАП, вважаю, що міра відповідальності, яка буде необхідною і достатньою для виховання порушника є адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Крім цього, на підставі п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 172-6 КУпАП ч. 1, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та із застосуванням ч. 2 ст. 36 КУПАП накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 70 (сімдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 (одну тисячу сто дев'яносто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови через Воловецький районний суд Закарпатської області до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Н.І.Суха