Єдиний унікальний номер 725/11063/25
Номер провадження 3/725/2731/25
02.02.2026. Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Стоцька Л. А., за участю прокурора Остапець О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Морозової О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , -
ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону, несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб. уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні).
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 31.05.2023 № 141 о/с ОСОБА_2 призначено в порядку просування чи переведення по службі на посаду дізнавача сектору дізнання Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 01.06.2023.
Згідно з витягом з наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 09.06.2023 № 150 о/с внесено зміни в обліково-реєстраційні документи ОСОБА_3 та визначено, що її прізвище слід вважати « ОСОБА_4 ».
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 09.08.2024 № 256 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з посади дізнавача сектору дізнання Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 09.08.2024.
ОСОБА_1 прийняла Присягу працівника Національної поліції України 24.04.2020.
Таким чином, відповідно до пп. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 ОСОБА_5 є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада дізнавача відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Законом України від 20.09.2023 №? 3384-IX «Про внесення змін до деяких Законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.
Абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України13.11.2023 за № 1965/41021, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов?язана була подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, протягом 30 днів з дня припинення діяльності, тобто до 08.09.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру декларацію при звільненні ОСОБА_1 подала 24.03.2025 о 13:11 (унікальний ідентифікатор декларації- b0643068-a0de-4c37-9720-54634175042f).
Згідно з послідовністю дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 , дії по заповненню декларації при звільненні остання розпочала лише 13.03.2025, в подальшому повернулась до заповнення декларації і подала її 24.03.2025.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами ст. 45 Закону
та відповідальністю за порушення антикорупційного законодавства.
Листом від 27.10.2025 № 47-01/87623-25 ОСОБА_1 було запрошено до Національного агентства на 20.11.2025 на 11:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.
19.11.2025на адресу Національного агентства надійшли пояснення ОСОБА_1 від 17.11.2025, що зареєстровані в Національному агентстві 19.11.2025 за № 149953/0/09-25, щодо несвоєчасно подання декларації при звільненні.
Так, в поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що причинами її звільнення зі служби в поліції була необхідність здійснювати постійний догляд за батьком чоловіка - ОСОБА_6 , який є інвалідом ІІ групи. Враховуючи, що з 2021 року ОСОБА_1 проживає в сільській місцевості, а її чоловік, який є працівником поліції, несе посилений режим служби, то вона не мала технічної можливості подати декларацію при звільненні у встановлений Законом термін.
Уважно вивчивши пояснення ОСОБА_1 , дані обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації з огляду на таке.
Встановлений ст. 45 Закону обов?язок подання суб?єктами декларування декларацій є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь-яких обставин (в тому числі, технічної, фізичної можливості суб?єкта декларування його реалізувати, внаслідок бездіяльності самого суб?єкта декларування,незнання закону тощо).
Саме по собі проживання в сільській місцевості з 2021 року не свідчить про наявність об?єктивних технічних перешкод. ОСОБА_1 не надано доказів тривалого відсутнього доступу до Інтернету, несправності техніки,неможливості відвідувати місця з доступом до мережі або звертатися до уповноважених органів за допомогою. Окрім того, тривалий строкпроживання в таких умовах свідчить, що ОСОБА_1 знала про можливі технічні складнощі та мала завчасно подбати про забезпечення можливості виконати свій обов?язок.
ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, їй відома послідовність дій та строки подання таких декларацій.
Таким чином, твердження ОСОБА_1 про те, що вона не мала технічної змоги подати декларацію, не може розцінюватися як поважна причина та не спростовує факту порушення нею встановленого строку подання декларації при звільненні.
В матеріалах справи, у додатках до листа Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 03.10.2025 № 113931-2025містяться зобов?язання для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільнені зі служби/роботи. Відповідно до цих рекомендацій 09.08.2025 ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами антикорупційного законодавства та власноруч проставила свій підпис про те, що остання зобов?язується подати декларацію при звільненні у встановлений законом 30-денний термін після припинення діяльності. Також, міститься розписка ОСОБА_1 про те, що їй доведено до відома вимоги ч. 2 ст. 45 Закону щодо обов?язку подання декларації при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на сайті Національного агентства.
Окремо зазначаємо,що обов'язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб?єкта декларування.
Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу цього правопорушення значення не має, оскільки з об?єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб?єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується рішеннями у справах № 284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), № 150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 752/8274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 25.04.2025).
Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб?єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації.
Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб?єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУпАП).
Згідно з абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17«щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов?язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем,аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано.
Станом на 20.11.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась, інших документів або пояснень не надано. Під час телефонної розмови 19.11.2025 ОСОБА_1 повідомила про неможливість прибути до Національного агентства.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Місце вчинення адміністративного правопорушення: оскільки ОСОБА_1 на момент вчинення правопорушенняє суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією,у зв?язку із перебуванням на посаді дізнавача сектору дізнання Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліціїв Чернівецькій області, то, враховуючи положення п. 22 розділу І Порядку складення протоколів про адміністративне правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства від 10.06.2025 № 169/25, місцем вчинення правопорушення слід вважати місцезнаходження місця роботи: вул. Руська, 183, м. Чернівці, 58009.
Час вчинення адміністративного правопорушення: є дата фактичного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 24.03.2025 о 13:11.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6КУпАП,є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об'єктивну сторону правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію при звільненні, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-5 КУПАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала.
Прокурор викладене у протоколі підтримала, вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчинені адміністративного правопорушення.
Суд, заслухавши прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою до цієї статті передбачено, що суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Отже, ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подала декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власному персональному електронному кабінеті.
Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а вина у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості.
Отже, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер скоєного, особу правопорушниці, суддя дійшов висновку, що на правопорушницю має бути накладено стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Такий вид стягнення зможе здійснити виховний вплив на правопорушницю та попередити скоєння протиправних дій у майбутньому.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. 33-35,40-1, ч.1 172-6,245,280,284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винну у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістедять п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Стоцька Л. А.