Рішення від 29.01.2026 по справі 925/173/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м.Черкаси Справа № 925/173/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, із секретарем судового засідання А.М.Буднік, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду справу

за первісним позовом Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (м.Черкаси, вул.Гоголя, 285) в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі", м.Звенигородка, вул.Героїв Небесної Сотні,87

до Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради, Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21

про стягнення збитків, завданих споживанням електричної енергії з порушенням ПРРЕЕ, - в сумі 102093,84 грн,

та за зустрічним позовом Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради, Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21

до Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі", м.Звенигородка, вул.Героїв Небесної Сотні,87)

про визнання незаконним та скасування рішення комісії Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" АТ "Черкасиобленерго", оформлене протоколом №43 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.06.2024 про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення №007810 від 20.05.2024,

за участю повноважних представників сторін:

від позивача: Марченко О.В. - самопредставництво,

від відповідача: Мневець О.М. - адвокат - за довіреністю, в режимі ВКЗ;

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради з вимогами про стягнення збитків, завданих споживанням електричної енергії з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), в сумі 102093,84 грн, а також про відшкодування судових витрат.

Ухвалою суду від 03.03.2025 відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судове засідання 31.03.2025.

17.03.2025 Виконавчий комітет Мокрокалигірської сільської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із зустрічним позовом до Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" з вимогами про визнання незаконним та скасування рішення комісії Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформленого протоколом №43 засідання комісії з розгляду акті про порушення від 20.06.2024 про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту порушення від 20.05.2024 №007810.

Ухвалами суду: від 31.03.2025 - задоволено клопотання позивача про відкладення судового засідання, мотивоване необхідністю додаткового часу для ознайомлення із зустрічною позовною заявою, підготовки та подання до суду мотивованого відзиву на неї; проведення судового засідання відкладено на 21.04.2025; від 21.04.2025 - прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічну позовну заяву Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради до Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (м.Черкаси, вул.Гоголя,285) про визнання незаконним та скасування рішення комісії про розгляд актів про порушення ПРРЕЕ №43 від 20.06.2024; здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; проведення підготовчого засідання призначено на 08.05.2025; від 08.05.2025 - задоволено клопотання відповідача про відкладення проведення підготовчого засідання, мотивоване вжиттям заходів позасудового врегулювання спору; проведення підготовчого засідання відкладено на 10.06.2025; від 10.06.2025 - прийнято заяву позивача про зміну організаційної форми та постановлено надалі правильною визначити назву позивача "Акціонерне товариство "Черкасиобленерго" зі збереженням коду ЄДРПОУ; задоволено клопотання відповідача, проведення підготовчого засідання відкладено на 24.06.2025; від 24.06.2025 та від 09.07.2025 - проведення підготовчого засідання відкладено на 09.07.2025 та 02.09.2025 (відповідно); від 02.09.2025 - закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено у судове засідання 07.10.2025; від 07.10.2025 - у зв'язку із оголошенням станом на час проведення судового засідання в Україні (зокрема по Черкаській області) масованої повітряної тривоги через загрозу застосування балістики, проведення судового засідання відкладено на 06.11.2025; від 06.11.2025 - проведення судового засідання відкладено на 24.11.2025; від 24.11.2025 та від 12.12.2025 - через аварійне відключення у Господарському суді Черкаської області електромережі поза графіками ПАТ "Черкасиобленерго", розробленими відповідно до команди НЕК "Укренерго", що унеможливило проведення технічної фіксації судового процесу, - судове засідання відкладено на 12.12.2025 та 15.01.2026 (відповідно); від 15.01.2025 - оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - 09:00 год. 29.01.2026 без виклику сторін.

Позивач у позовній заяві та його представник у судових засіданнях первісні позовні вимоги підтримав; проти задоволення вимог за зустрічним позовом заперечив і пояснив, що:

відповідальність за вчинення порушення, передбаченого п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ, настає лише за сам факт такого порушення або відсутність пломб і жодним чином не пов'язане із фактичною можливістю чи неможливістю користування електричною енергією;

в силу дії п.п.2.3.4 ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність пломб комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Обов'язок забезпечення збереження і цілісності установлених на його території та/або об'єкту (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування згідно з абз.8 п.п.5.5.5 ПРРЕЕ покладено на споживача електричної енергії;

відповідач не звертався до оператора системи розподілу із заявою про відключення точки обліку електричної енергії, по якій було складено акт про порушення, як і не звертався до позивача із заявою про виключення даної точки обліку із договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відтак останній продовжує нести відповідальність за збереження усіх пломб, переданих на його зберігання;

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.10.2022 у справі №906/513/18 відступила від висновків, викладених у справі 591/5934/16-ц стосовно того, що за відсутності спричиненої певним порушення можливості споживання необлікованої електричної енергії визначення її обсягу і вартості є безпідставним, і дійшла нового висновку, згідно з яким: пошкодження чи зрив пломб, відповідальність за збереження і цілісність яких відповідно до акта про пломбування покладено на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, є окремим порушенням ПКЕЕ, які полягають у невиконанні зазначеними суб'єктами передбаченого п.3.3 і п.п.26 п.10.2 ПКЕЕ обов'язку із збереження пломб, що відповідно до п.6.40, 6.41 ПКЕЕ та п.п.1, 2 п.2.1 Методики є підставою для застосування її положень та нарахування вартості необлікованої електричної енергії;

За твердженням позивача - про визнання споживачем факту порушення свідчить зроблений власноруч старостою села Єлизаветка, членкинею Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради Присяжнюк Д.В. запис в акті (який останньою в примірнику споживача не продубльовано). Визнання споживачем факту порушення вже само по собі дає право для проведення нарахування;

у зустрічному позові відповідач зазначає, що позивач відповідно до п.8.4.10 ПРРЕЕ мав три варіанти для проведення розрахунку, проте обрав один, який є максимально можливим для проведення розрахунку - виходячи із договірної потужності 20 кВт для даної точки обліку, однак він не враховує, що перші два варіанти є неможливими лише тому (як він і сам зазначає у відзиві та у зустрічному позові) через відсутність на об'єкті споживача будь-яких струмоприймачів.

Відповідач у відзиві на позов від 17.03.2025 (вх.суду №4176/25 від 17.05.2025, т.1 а.с.82), зустрічній позовній заяві від 17.03.2025 (вх.суду №4162/25 від 17.03.2025, т.1 а.с.44) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив і пояснив, що:

згідно з актом порушення від 20.05.2024 №007810 склад виявленого порушення - "відсутність пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, які були встановлені на контейнері лічильника, про що вказано в акті пломбування" відповідає п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ. Разом з тим, відповідальність споживача за збереження пломб, які установлені на шафи обліку (в розрізі даної справи - контейнер лічильника) в розумінні п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ наступає лише у разі, якщо такі пломби закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку та про це зазначено в акті порушення, оскільки в інших випадках відсутність пломб не впливає на склад порушень ПРРЕЕ, визначених зазначеною нормою. Контейнер лічильника не входить у склад вузла обліку електричної енергії, відтак, у комісії з розгляду актів порушення не було законних підстав для визнання споживача причетним до порушень, зазначених у п.8.4.2 ПРРЕЕ та прийняття рішення про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії;

об'єкт споживання від ТП-41 - ДНЗ кухня ЕІС код 62Z571382067458О, розташований за адресою: Черкаська область, Звенигородський район, с.Єлизаветка, вул.Гагаріна, - не працював з дня створення у 2015 році; споживання електричної енергії за вказаним об'єктом не відбувалось з огляду на відсутність побутових приладів, що підтверджується: фотографіями об'єкту; довідкою Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради від 04.03.2025 №24; розрахунком ПАТ "Черкасиобленерго" до акту про порушення від 20.05.2024 №007807, у якому в графі "спожито кВт*год" зазначено об'єм, що дорівнює "0"; записом в п.5 акту про порушення від 20.05.2024 №007807 про ненадання споживачем паспортних даних струмоприймачів, оскільки такі струмоприймачі на об'єкті споживача відсутні, тож надання їх паспортних даних об'єктивно виключено;

згідно з п.1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Позивач вказує, що ним доведено безпідставність нарахувань необлікованої електричної енергії за критерієм її невикористання споживачем, в той час, як обов'язковим чинником визначення обсягу необлікованої електричної енергії в розумінні вказаного пункту правил є саме її використання, чого не існує з огляду на наведені об'єктивні обставини справи. Відтак, рішення комісії Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформлене протоколом №43 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.06.2024 про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення від 20.05.2024 №007810 - є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.

За результатами судового розгляду 29.01.2026 судом проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частину судового рішення відповідно до приписів ст.ст.233, 240 ГПК України.

Судом установлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:

23.01.2017 між Публічним акціонерним товариством "Черкасиобленерго", від імені якого діє Катеринопільський район електричних мереж (постачальник, стягувач, позивач за первісним позовом) та Виконавчим комітетом Мокрокалигірської сільської ради (споживач, боржник, відповідач за первісним позовом) укладено договір про постачання електричної енергії №88 (т.1 а.с.9). за умовами якого: постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 456 кВт, величини якої по об'єктах споживача визначені в п.6 додатку "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.1.1); точки продажу електричної енергії зазначені в п.7 додатку "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії" /.../ (п.1.2); під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) (п.2.1); постачальник зобов'язується: виконувати умови цього договору (п.2.2.1); постачати споживачу електроенергію як різновид товару /.../ (п.2.2.2); споживач зобов'язується: виконувати умови цього договору (п.2.3.1); забезпечувати безперешкодний та безпечний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії (2.3.5); уживати комплекс заходів, спрямованих на запобігання /.../ пошкодженню обладнання та продукції /.../ (п.2.3.6); постачальник має право: вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору (3.1.4); доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії (п.3.1.5); споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою (п.4.2.3); споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього договору якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непререборної сили (п.4.2.4); облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків" (п.7.1); споживач передає постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, а також звіт про використану субспоживачами електричну енергію (п.8.1.3); цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2017. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.9.4).

Згідно із:

заявою-приєднанням від 19.12.2018 (т.1 а.с.7) - підтверджено згоду споживача на приєднання з 01.01.2019 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії за особовим рахунком №88 бази даних абонентів постачальника за регульованим тарифом. Згідно з додатком №1 до заяви (т.1 а.с.8) до переліку об'єктів споживача за №67 включено об'єкт ДНЗ-Кухня (Єлизаветка) від ТП-41, ЕІС код 62Z571382067458О, розташований за адресою: Черкаська область, Звенигородський район, с.Єлизаветка, вул.Гагаріна;

додатком №4 до договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (т.1 а.с.13) - об'єкт ДНЗ-Кухня (Єлизаветка) ТП-41 відповідає таким параметрам: приєднана потужність - 20,0 кВт, дозволена потужність - 20,0 кВт, кількість робочих годин у зміні - 8, кількість робочих змін в день - 1, кількість робочих днів у тижні - 5; за вказаним об'єктом споживача закріплено лічильник типу НІК2301 №1108731, місце розташування - розподільчий щиток - 0,4 кВ, показання приладу обліку - 9 (кВт/год).

23.05.2023 в ході планово-технічної перевірки працівником Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтером Ільєнко О.С. в присутності уповноваженого представника споживача Пипи В.В. здійснено пломбування розрахункового засобу облікової електричної енергії, встановленого на об'єкті ТП-41 ДНЗ кухня, с.Єлизаветка, вул.Гагаріна (зокрема, проставлено відбиток тавра/номер пломби на: контейнері - А5715594, контейнері - А5715593, клемній кришці лічильника - А5715592, кожуху лічильника, номер ідентифікатора магнітного впливу - 10903003, кожуху лічильника НІК - 0814876) та за допомогою вимірювального пристрою кліщі ВП-1579 - його технічну перевірку, про що складено акт про пломбування засобів обліку від 23.05.2023 та акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 23.05.2023 №1681/88 (т.1 а.с.16,18). Покази лічильника, зафіксовані під час огляду - 000009 (кВт/год).

21.11.2023 працівником Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтером ОСОБА_1 в присутності уповноваженого представника споживача Коваленко О.С. здійснено контрольний огляд засобу комерційного обліку електричної енергії на об'єкті ТП-41 - ДНЗ кухня та без зауважень складено акт від 21.11.2023 (т.1 а.с.17). Одночасно під час огляду зафіксовано покази лічильника - 000009 (кВт/год).

20.05.2024 працівниками Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтерами Ільєнко О.С. та ОСОБА_2 в присутності уповноваженого представника споживача Присяжнюк Д.В. проведено перевірку об'єкту ТП-41 - ДНЗ кухня, за результатами якої складено акти: технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 20.05.2024 №3186/88 (т.1 а.с.20); про опломбування засобів обліку від 20.05.2024 (т.1 а.с.19). Перевіркою встановлено, що: покази лічильника - 000009 (кВт/год); пломби з відтиском тавра оператора системи розподілу А5715593 та А5715594, встановлені на контейнері лічильника - відсутні; пломби на клемній кришці А5715592 та кожуху лічильника НІК-0814876 - не пошкоджені; пломба на індикаторі дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів 10903003 - не спрацьована та не пошкоджена; виміри параметрів схеми електроспоживання на дату складення акту про порушення від вихідних клем лічильника/ до вхідних клем лічильника - не проводились; самовільне підключення - відсутнє; споживачем паспортних даних струмоприймачів не надано; з метою усунення вказаних порушень вжито заходи з опломбування контейнеру лічильника. Виявлені порушення відповідають п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення від 20.05.2024 №007810 (т.1 а.с.21). Складений акт із зазначенням про відсутність зауважень підписано представником споживача Присяжнюк Д.В., якого повідомлено, про дату, час та місце проведення засідання комісії оператора системи з його розгляду - о 09:00 год. 20.06.2024 за адресою: смт.Катеринопіль, вул.Черкаська,1.

20.06.2024 за результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення від 20.05.2024 №007810, проведеного без участі повноважної особи споживача, прийнято рішення (протокол №43, т.1 а.с.25), яким: визнано акт про порушення від 20.05.2024 №007810 правомірним та таким, що складений із дотриманням вимог ПРРЕЕ, а споживача - причетним до вказаного в акті порушення; відповідно до п.8.4.10 ПРРЕЕ проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з 21.11.2023 до 20.05.2024 (з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення) та встановлено, що обсяг та вартість не облікованої електричної енергії (відповідно) складають 12480 кВт*год на суму 102093,84 грн (з ПДВ). Одночасно до відома споживача доведено про строки сплати нарахованої суми - протягом 30 календарних днів від дня тримання рахунку, та оскарження рішення комісії в суді - 10 робочих днів з дня вручення протоколу.

20.06.2024 Катеринопільською філією відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" на адресу споживача Мокрокалигірської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, вул.Богдана Хмельницького,21) направлено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.06.2024 №43 з розрахунком обсягу та вартості спожитої без обліку електричної енергії та рахунком-фактурою від 20.06.2024 №88 на суму 102093,84 грн (т.1 а.с.24-28).

Згідно з рекомендованим повідомленням за штриховим кодовим ідентифікатором №2050101299192 (т.1 а.с.28) поштове відправлення (повідомлення Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" від 20.06.2024 з додатком) отримано представником споживача за довіреністю 27.06.2024 (т.1 а.с.28).

08.07.2024 Виконавчий комітет Мокрокалигірської сільської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з вимогами про визнання недійсним п.5 рішення Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформленого протоколом №43 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20 червня 2024 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок обсягу і вартості необлікованої електричної енергії.

Ухвалами суду (суддя Васянович А.В.): від 24.07.2024 - прийнято позовну заяву Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради до розгляду, відкрито провадження у справі №925/879/24 та постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; від 15.01.2025 - задоволено заяву позивача; позов залишено без розгляду.

Обставини несплати споживачем нарахованої за результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення від 20.05.2024 №007810 (протокол від 20.06.2024 №43) вартості необлікованої електричної енергії в сумі 102093,84 грн стали підставою для звернення Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" в Господарський суд Черкаської області із позовом до Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради з вимогами про стягнення збитків, завданих споживанням електричної енергії з порушенням ПРРЕЕ, - в сумі 102093,84 грн.

Ухвалою суду від 03.03.2025 відкрито провадження у справі №925/173/25 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судове засідання 31.03.2025.

17.03.2025 за вх.суду №4162/25 до суду надійшов зустрічний позов Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради до Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" про визнання незаконним та скасування рішення комісії Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформленого протоколом №43 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.06.2024 про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення від 20.05.2024 №007810.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає первісні позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення, зустрічні вимоги - такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Позивач за первісним позовом є ліцензованим суб'єктом господарювання на ринку постачання електроенергії та супутніх послуг (діяльність у сфері інжинірингу, надання послуг технічного консультування в цих сферах) на території України, з присвоєнням ідентифікаційного коду, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач за первісним позовом є органом місцевого самоврядування, самостійною юридичною особою з внесенням даних до ЄДРПОУ. Діяльність відповідача регламентована Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Органи місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.

Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст.93 ЦК України.

Позивач за первісним позовом звернувся в Господарський суд Черкаської області із вимогою про стягнення з відповідача збитків, завданих споживанням електричної енергії з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), в сумі 102093,84 грн.

Відповідачем за первісним позовом подано до суду зустрічний позов із вимогами до позивача про визнання недійсним п.5 рішення Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформленого протоколом №43 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.06.2024 про нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення від 20.05.2024 №007810.

Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними письмового двостороннього строкового консенсуального оплатного договору про постачання відповідачу електричної енергії від 23.01.2017 №88, за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 Цивільного кодексу України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 Цивільного кодексу України, про зобов'язання і договір розділами І і ІІ книги 5 Цивільного кодексу України. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ, Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.

Відповідно до положень ст.ст.6, 11, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Суд вважає, що сторонами досягнуто згоди по всіх істотних умовах письмового двостороннього строкового консенсуального оплатного договору на постачання та споживання електричної енергії (як різновид товару) від 23.01.2017 №88 (т.1 а.с.9). Договір не заперечений сторонами, не визнаний судом недійсним, не розірваний сторонами та є дійсним на момент спірних правовідносин. Суд враховує презумпцію правомірності правочину (приписи ст.204 Цивільного кодексу України). Договір відповідає положенням глави 54 Цивільного кодексу України - як різновид постачання товару (електричної енергії) замкнутими мережами - з елементами послуги.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (чинний на час існування спірних взаємовідносин).

Відповідно до вимог Цивільного кодексу України:

п.3 ч.1 ст.3. Загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору;

п.1 ч.2 ст.11. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини;

ч.1 ст.13. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства;

ч.1 ст.14. Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства;

ч.1 ст.15. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання;

ч.1, 2 ст.16. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: /.../ 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; /.../ 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; /.../ Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках;

ч.1 ст.714. За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. 2. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. 3. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються спеціальним Законом України "Про ринок електричної енергії", згідно з яким:

п.96 ч.1 ст.1. Учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор малої системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець, оператор установки зберігання енергії та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії в порядку, передбаченому цим Законом;

п.п1-6 ч.2 ст.2. Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами;

п.7 ч.1 ст.4. Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів: про надання послуг з розподілу;

ч.1, 2, 6, 7 ст.56. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу. У договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються: 1) найменування та місцезнаходження електропостачальника; 2) перелік послуг, що надаються електропостачальником; 3) ціна електричної енергії та послуг, що надаються; 4) показники якості електропостачання, зокрема якості електричної енергії; 5) види послуг з технічного обслуговування, які пропонуються електропостачальником; 6) умови та порядок відшкодування (компенсації), що застосовується у разі недотримання електропостачальником показників якості послуг, визначених договором, зокрема у разі виставлення невірного рахунка та/або несвоєчасного виставлення рахунка; 7) порядок та засоби повідомлення актуальної інформації щодо чинних тарифів, вартості послуг з технічного обслуговування, очікуваних змін цін та умов постачання електричної енергії; 8) порядок організації комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії; 9) порядок подання звернень, претензій, скарг споживачем та порядок їх розгляду електропостачальником, методи ініціювання процедур вирішення спорів; 10) строк дії договору, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору; 11) зобов'язання електропостачальника щодо надання споживачу інформації про захист прав споживачів, зокрема у розрахункових документах (рахунках); 12) права та обов'язки електропостачальника і споживача у разі неможливості виконання своїх зобов'язань та у разі тимчасового зупинення постачання; 13) інші положення залежно від специфіки та виду послуг, що надаються електропостачальником;

п.1-3 ч.3 ст.58. Споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

ч.1, п.2, 4, 6, 14 ч.2 ст.77. 1. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. 2. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: 2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; 4) крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; 6) пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; 14) пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Відповідно до норм Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №311 (НКРЕКП):

п.1.1.1. Цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, договори про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії та про надання послуг комерційного обліку електричної енергії;

п.1.1.2. Дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО);

п.1.2.1. У цьому Кодексі терміни вживаються в таких значеннях:

комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку (п.п.33);

лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання (п.п.35);

об'єкт - електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування (п.п.38);

перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку (п.52);

покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п.55);

точка комерційного обліку (ТКО) - фізична або умовна (віртуальна) точка (як елемент інформаційної моделі ринку), ідентифікована відповідним EIC-кодом, якої стосуються дані комерційного обліку електричної енергії, які використовуються для розрахунків між учасниками ринку електричної енергії та/або для формування звітності (п.79);

пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів) (п.88);

п.5.2.1. Електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання;

п.5.2.27. Факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику;

п.5.5.1. Власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів);

п.5.16.1. З метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують;

п.5.16.2. Лічильники мають бути опломбовані на затискній клемній кришці пломбою оператора системи.

п.5.16.3. Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають: 1) первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ; 2) кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів; 3) двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги; 4) клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; 5) клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів; 6) відкриті дооблікові силові кола живлення; 7) усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин.

п.5.16.17. Акт пломбування/розпломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування/розпломбування. Кожному підписанту надається по одному примірнику акта пломбування/розпломбування.

п.5.16.22. Несанкціоноване пошкодження або фальсифікація встановлених пломб та пломбувального матеріалу на ЗВТ та пристроях вузла обліку, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством;

6.2.1. Під час кожної перевірки вузлів обліку представники сторони, що її здійснюють, зобов'язані: 1) надавати документи, видані організацією, де вони працюють, про підтвердження їхніх повноважень; 2) виконувати перевірку із дотриманням вимог безпеки відповідно до нормативно-правових актів та нормативних документів; 3) дотримуватися інструкцій щодо порядку роботи з обладнанням вузла обліку в електричних установках;

п.6.2.2. Представники сторони, що здійснює перевірку вузла обліку, мають перевірити: 1) стан живлення обладнання вузла обліку - знеструмлене або під живленням; 2) відповідність часу внутрішніх годинників інтервальних лічильників точному часу; 3) журнали подій для інтервальних лічильників; 4) наявність будь-яких ознак несправності або пошкодження обладнання вузла обліку; 5) наявність будь-яких ознак несанкціонованого втручання в обладнання вузла обліку (порушення цілісності обладнання, пломб та кінцевих муфт/вузлів з'єднання ЗВТ тощо); 6) наявність будь-яких ознак того, що лічильник не реєструє перетікання електричної енергії; 7) наявність будь-яких ознак несправності резервних джерел живлення обладнання вузла обліку;

п.6.2.4. Після завершення перевірки сторона, що здійснює перевірку, складає акт технічної перевірки вузла обліку із зазначенням фактичного стану ЗВТ та іншого обладнання вузла обліку, зокрема виявлених недоліків. Цей акт надається за запитом усім заінтересованим сторонам. У разі необхідності здійснюється технічна експертиза ЗВТ та іншого обладнання вузла обліку;

6.5.1. Оператор системи зобов'язаний згідно з затвердженими графіками за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії проводити: контрольний огляд ЗКО споживачів та зчитування даних з лічильників електричної енергії, де не забезпечено гарантоване щодобове автоматизоване дистанційне зчитування даних, не рідше одного разу на шість місяців; технічну перевірку вузлів обліку для непобутових та колективних побутових споживачів не рідше одного разу на три роки; технічну перевірку вузлів обліку для індивідуальних побутових споживачів не рідше одного разу протягом половини міжповірочного інтервалу лічильника, встановленого у вузлі обліку;

п.6.5.2. Контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або іншої особи, що допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи);

п.6.5.3. Під час здійснення контрольного огляду вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт (без використання спеціальних технічних засобів) щодо візуального обстеження цілісності засобів комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та пломбувального матеріалу та наявності відбитків їх тавр, проведені візуальна перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення самовільних підключень, а також зняття показів засобів комерційного обліку та перевірка часу годинників інтервальних засобів комерційного обліку;

п.6.5.7.Результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.

Згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ, тут і в подальшому в редакції, чинній станом на 20.05.2024), затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312:

п.1.1.1. Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку;

1 п.1.2. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;

договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;

договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;

засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;

індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника;

контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

постачання електричної енергії - продаж електричної енергії споживачу відповідно до умов договору;

споживання електричної енергії - користування споживачем відповідно до укладених договорів електричною енергією за допомогою струмоприймача (струмоприймачів) для задоволення його потреб, у тому числі для здійснення діяльності з надання послуг із зарядки електромобілів на електрозарядних станціях;

струмоприймач - пристрій, призначений для перетворення електричної енергії в інший вид енергії;

технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень;

технічні (контрольні) засоби обліку - засоби обліку, що застосовуються учасником роздрібного ринку для контролю споживання електричної енергії, аналізу втрат електричної енергії у власних електричних мережах тощо;

п.1.2.15. Укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Договори, передбачені цими Правилами, укладаються у письмовій формі в паперовому або в електронному вигляді. Для укладення договору шляхом приєднання до умов договору, друга сторона підписує заяву-приєднання. /.../;

п.2.1.5. Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.

п.2.1.13. Невід'ємними частинами договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є: 1) паспорти точок розподілу/передачі, акт (акти) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; 2) заява-приєднання у разі її надання споживачем; 3) інші додатки, оформлені сторонами за взаємною згодою відповідно до пунктів 12.8 та 12.9 додатка 3 до цих Правил;

п.2.3.4. Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник;

п.2.4.2. У договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії зазначаються величини дозволеної (договірної) потужності, які визначаються виходячи з проєктної документації електрозабезпечення об'єкта. Потужність об'єкта споживача обмежується на рівні потужності, передбаченої проєктною документацією указаного об'єкта споживача та/або технічними характеристиками мереж зовнішнього електрозабезпечення указаного об'єкта споживача. Дозволена (договірна) потужність об'єктів споживачів зазначається в паспорті точки розподілу на рівні, встановленому проєктною документацією електрозабезпечення об'єкта споживача, та з урахуванням потужності об'єктів субспоживачів (у разі їх наявності);

п.5.1.2. Оператор системи зобов'язаний: 24) проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків; 35) приймати від споживачів та електропостачальників дані про покази розрахункових лічильників електричної енергії та враховувати їх під час визначення обсягів споживання (розподілу/передачі) електричної енергії. У випадку відхилення (неврахування) наданих показів розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, оператор системи має повідомити сторону, що їх надала, про їх відхилення (неврахування) та причину такого відхилення; 37) щомісяця надавати електропостачальнику інформацію про значення попередніх та поточних показів засобу вимірюваної техніки по кожному EIC-коду та обсяги споживання, у тому числі за періодами часу доби;

п.5.2.1. Електропостачальник має право: /.../ 7) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; /.../ 10) на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку;

п.5.5.5. Споживач електричної енергії зобов'язаний: 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;

п.8.1.1. Учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання;

п.8.2.4. У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу;

п.8.2.5. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення;

п.8.2.6. Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. /.../ Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). /.../ У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. /.../;

8.2.7. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення;

п.8.4.1. Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. /.../;

п.п.2 п.8.4.2. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

абз.2 п.8.4.5. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 2 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови наявності доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, про що зазначається в акті про порушення, та у частині щодо пошкодження/відсутності пломби, якщо з моменту встановлення пломби до моменту виявлення факту її пошкодження/відсутності минуло не більше шести років;

8.4.8. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

8.4.10. У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою Wдоб=P·tдоб·Kв, де P - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год; Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6) /.../.

З наявних у справі матеріалів суд вбачає наступне.

23.01.2017 між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії №88, за умовами якого постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідачеві) для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 456 кВт, величини якої по об'єктах споживача визначені в п.6 додатку "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.1.1). Згідно з додатком №4 до договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" точкою продажу електричної енергії (зокрема) зазначено об'єкт споживача від ТП-41 - ДНЗ кухня, розташований в с.Єлизаветка по вул.Гагаріна, за яким закріплено лічильник типу НІК2301 №1108731; місце розташування - розподільчий щиток 0,4 кВ.

23.05.2023 в ході планово-технічної перевірки працівник Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтер Ільєнко О.С. в присутності уповноваженого представника споживача Пипи В.В. здійснив пломбування розрахункового засобу облікової електричної енергії, встановленого на об'єкті ТП-41 - ДНЗ кухня, с.Єлизаветка, вул.Гагаріна, зокрема, проставив пломби з відбитком тавра/номер на: контейнері - А5715594, контейнері - А5715593, клемній кришці лічильника - А5715592, кожуху лічильника, з номером ідентифікатора магнітного впливу - 10903003, кожуху лічильника НІК - 0814876 та за допомогою вимірювального пристрою кліщі ВП-1579 здійснив його технічну перевірку, а також встановив, що покази лічильника НІК2301 заводський №1108731 становлять 000009 кВт. Вказане зафіксовано актом про пломбування засобів обліку від 23.05.2023 та актом технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 23.05.2023 №1681/88 (т.1 а.с.16,18).

Відповідач прийняв на відповідальне збереження розрахунковий засіб комерційного обліку електричної енергії (лічильник НІК-2301 заводський №1108731) та всі пломби/індикатори, встановлені на ньому та зазначені в акті про пломбування засобів обліку від 23.05.2023 (зокрема, на: контейнері - А5715594, контейнері - А5715593, клемній кришці лічильника - А5715592, кожуху лічильника, номер ідентифікатора магнітного впливу - 10903003, кожуху лічильника НІК - 0814876), і згідно з ПРРЕЕ та умовами договору про постачання електричної енергії, мав забезпечувати їх збереження і цілісність.

Під час контрольного огляду засобу обліку електричної енергії на об'єкті ТП-41 - ДНЗ кухня 21.11.2023 працівником Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтером Ільєнко О.С. в присутності уповноваженого представника споживача Коваленко О.С. порушень ПРРЕЕ не встановлено та без зауважень складено акт від 21.11.2023 (т.1 а.с.17). Зафіксований в акті показ лічильника - 000009 кВт.

Згідно із щомісячними звітами про використану електричну енергію за період з травня 2023 року до грудня 2024 року (т.1 а.с.143), поданими споживачем Виконавчим комітетом Мокрокалигірської сільської ради оператору системи розподілу із значенням попередніх та поточних показів засобів вимірюваної техніки по кожному EIC-коду та обсягів споживання електроенергії, вбачається, що покази лічильника НІК2301 заводський №1108731, встановленого на об'єкті ТП-41 ДНЗ кухня в с.Єлизаветка по вул.Гагаріна, ЕІС-код 62Z571382067458О як за попередній, так і за розрахунковий періоди становлять - 9 кВт, кількість використаної електричної енергії - 0 кВт*год.

20.05.2024 працівниками Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" електромонтерами Ільєнко О.С. та Гальчинським С.В. в присутності уповноваженого представника споживача Присяжнюк Д.В. проведено перевірку об'єкту ТП-41 - ДНЗ кухня, за результатами якої складено акти: технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 20.05.2024 №3186/88 (т.1 а.с.20); про опломбування засобів обліку від 20.05.2024 (т.1 а.с.19). Перевіркою встановлено, що: покази лічильника - 000009 кВт; пломби з відтиском тавра оператора системи розподілу А5715593 та А5715594, встановлені на контейнері лічильника - відсутні; пломби на клемній кришці А5715592 та кожуху лічильника НІК-0814876 - не пошкоджені; пломба на індикаторі дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів 10903003 - не спрацьована та не пошкоджена; виміри параметрів схеми електроспоживання на дату складення акту про порушення від вихідних клем лічильника/до вхідних клем лічильника - не проводились; самовільне підключення - відсутнє; споживачем паспортних даних струмоприймачів не надано; з метою усунення вказаних порушень вжито заходи з опломбування контейнеру лічильника. Виявлені порушення відповідають п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ - "відсутні пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, які були встановлені на контейнері лічильника, про що вказано в акті про пломбування", що зафіксовано в акті про порушення від 20.05.2024 №007810 (т.1 а.с.21). Складений акт із зазначенням про відсутність зауважень підписано представником споживача Присяжнюк Д.В., якого повідомлено, про дату, час та місце проведення засідання комісії оператора системи з його розгляду - о 09:00 год. 20.06.2024 за адресою: смт.Катеринопіль, вул.Черкаська,1.

20.06.2024 за результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення від 20.05.2024 №007810, проведеного без участі повноважної особи споживача, прийнято рішення (протокол №43, т.1 а.с.25), яким: визнано акт про порушення від 20.05.2024 №007810 правомірним та таким, що складений із дотриманням вимог ПРРЕЕ, а споживача - причетним до вказаного в акті порушення; відповідно до п.8.4.10 ПРРЕЕ проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з 21.11.2023 до 20.05.2024 (з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення) та встановлено, що обсяг та вартість не облікованої електричної енергії (відповідно) складають 12480 кВт*год на суму 102093,84 грн з ПДВ. Одночасно до відома споживача доведено про строки сплати нарахованої суми - протягом 30 календарних днів від дня тримання рахунку, та оскарження рішення комісії в суді - 10 робочих днів з дня вручення протоколу.

Разом з тим, оцінивши акт про порушення від 20.05.2024 №007810, спірне рішення комісії позивача з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 20.06.2024 №43, та розрахунок обсягу та вартості необлікованої споживачем електричної енергії на предмет їх відповідності вимогам ПРРЕЕ, господарський суд зазначає таке.

Відповідно до п.5.13.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені на пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають: 1) первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ; 2) кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів; 3) двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги; 4) клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; 5) клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів; 6) відкриті дооблікові силові кола живлення; 7) усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин, а також по можливості на кришках, боксах пристроїв вузла обліку. Несанкціоноване пошкодження або фальсифікація встановлених пломб та пломбувального матеріалу на ЗВТ та пристроях вузла обліку, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії (п.5.16.22).

Згідно з п.8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Актом про порушення від 20.05.2024 №007810 встановлено "відсутність пломб з відбитками тавра оператора системи розподілу, які були встановлені на контейнері лічильника, про що вказано в акті про пломбування", що не заперечується відповідачем в присутності позивача. Виявлене порушення визнано позивачем порушенням, передбаченим п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ.

Разом з тим суд звертає увагу учасників на таке:

спірні відсутні пломби з тавром оператора були розташовані не на самому засобі вимірювальної техніки - лічильнику НІК-2301, а на захисному контейнері, в якому він знаходився, що відповідає положенням Кодексу комерційного обліку електричної енергії та підтверджується відповідним актом про опломбування;

на фото (додаток до акту про порушення) - захисний контейнер лічильника - закритий, доказів втручання в контейнер - не зафіксовано;

пломби оператора, встановлені на самому розрахунковому засобі вимірювальної техніки: на клемній кришці А5715592 - не пошкоджена; про повірку засобу вимірювання ІІІ15р - не пошкоджена; індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів 10903003 - не спрацьована та не пошкоджена;

перевіркою не встановлено наявність безперешкодного доступу до струмоприймачів (струмоведучих частин схеми) чи облікових кіл засобу обліку електричної енергії в приміщенні ДНЗ;

підключення будь-яких приладів та споживачів після лічильника в приміщенні ДНЗ відповідача - відсутнє;

самовільне підключення споживання енергії - відсутнє, у зв'язку з чим виміри параметрів схеми електроживалення споживача станом на дату складення акта про порушення від вихідних клем лічильника/до вихідних клем лічильника - не проводились і неможливо провести - відсутнє навантаження на мережу;

показ засобу вимірювання електричної енергії споживача (лічильника НІК-2301 №0814876) станом на дату складення акту про порушення - 000009 кВт (як і станом на день укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії від 23.01.2017 №88 та складання представниками оператора системи актів пломбування засобів обліку від 23.05.2023, контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії від 21.11.2023, технічної перевірки від 20.05.2024 №3186/88).

Відповідно до п.п.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), оператором системи здійснюється визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. При цьому абзац 2 пункту 8.4.5 глави 8.4 ПРРЕЕ містить застереження щодо застосування положень цієї глави у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 2 пункту 8.4.2 цієї глави - за умови наявності доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, про що зазначається в акті про порушення, та у частині щодо пошкодження/відсутності пломби, якщо з моменту встановлення пломби до моменту виявлення факту її пошкодження/відсутності минуло не більше шести років.

Відтак, за змістом наведених норм законодавства, положення глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ не застосовуються за відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки. Явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки мають бути доведені оператором системи.

Оскільки оператором системи (позивач за первісним позовом) явні ознаки втручання споживачем (відповідач за первісним позовом) в роботу засобів вимірювальної техніки не доведені та не встановлені, про наявність доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку в акті про порушення від 20.05.2024 №007810 - не зазначено, то суд, із врахуванням наявних у справі доказів відсутності споживання електричної енергії за об'єктом споживача ТП-41 - ДНЗ кухня, розташованого в с.Єлизаветка по вул.Гагаріна, ЕІС код 62Z571382067458О (зокрема, незмінності показників лічильника (000009 кВт) за період з дати укладення договору про постачання електричної енергії від 23.01.2017 №88 та станом на дати складання представниками оператора системи актів пломбування засобів обліку від 23.05.2023, контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії від 21.11.2023, технічної перевірки від 20.05.2024 №3186/88, про порушення від 20.05.2024 №007810, що підтверджується також звітами споживача про використану електричну енергію за період з 01.01.2023 до грудня 2024 року, поданими оператору системи розподілу) приходить до висновку, що позивачем за первісним позовом при проведенні засідання комісії з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом від 20.06.2024 №43, та здійсненні розрахунку обсягу та вартості необлікованої відповідачем за первісним позовом електричної енергії, допущено порушення вимог п.8.2.4, абз.2 п.8.4.5 гл.8.4 ПРРЕЕ, які є достатньою підставою для визнання незаконним і скасування вказаного рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення.

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги за зустрічним позовом підлягають до задоволення.

Практика Верховного Суду, на яку посилається позивач у відзиві на зустрічний позов, стосується правовідносин, які не є подібними з правовідносинами в справі, що розглядається, оскільки у постанові від 05.10.2020 у справі №906/513/18 інші умови застосування правових норм - норми Правил користування електричною енергією та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, - втратили на сьогодні чинність.

З огляду на визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом від 20.06.2024 №43, покладення на відповідача за первісним позовом відповідальності за вчинення правопорушення у вигляді нарахованих йому обсягу та вартості необлікованої електричної енергії - є безпідставним, недоведеним та необґрунтованим.

За вказаних обставин суд відмовляє у задоволенні первісного позову.

Суд при прийнятті рішення звертає увагу, що відповідно до ст.ст.74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.

Обґрунтування належності способу захисту права у спірних правовідносинах.

Правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме належних їй прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У разі порушення (невизнання, оспорювання) суб'єктивного цивільного права чи інтересу у потерпілої особи виникає право на застосування конкретного способу захисту. Цим правом на застосування певного способу захисту і є права, які існують у рамках захисних правовідносин. Тобто спосіб захисту реалізується через суб'єктивне цивільне право, яке виникає та існує в рамках захисних правовідносин (зобов'язань).

Під способами захисту суб'єктивних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (п.5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/1265/16).

Водночас під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що спричиняє потрібні результати, наслідки, тобто матиме найбільший ефект по відновленню відповідних прав, свобод та інтересів на стільки, на скільки це можливо.

Суд при прийнятті рішення також враховує та розділяє правові висновки, викладені в Постанові КЦС ВС від 21.08.2024 №462/7300/20 (61-3945св24): виконуючи завдання цивільного судочинства, окрім основних принципів: справедливості, добросовісності, розумності, суд керується аксіомою цивільного судочинства: "PLACUIT IN OMNIBUS REBUS PRAECIPUUM ESSE IUSTITIAE AEQUITATISQUE QUAM STRICTI IURIUS RATIONEM" яка означає "у всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права". Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляд кожної конкретної справи.

Суд враховує правові висновки постанови КЦС ВС від 23.10.2024 у справі №753/25081/21 (61-8693св), що цивільна справа має бути вирішена з урахуванням балансу вірогідностей. Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів а також правдивості твердження заявника, вимога цього заявника заслуговує на довіру.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.1, 2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі задоволення позову покладаються на відповідача, а у разі відмови в позові - на позивача. Відтак, судові витрати за первісним позовом належить покласти на позивача, а за зустрічним позовом - на відповідача (ЧОЕ) та стягнути на користь позивача 3028,00 грн судового збору.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні первісного позову Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" (м.Звенигородка, вул.Героїв Небесної Сотні,87) до Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21) про стягнення збитків, завданих споживанням електричної енергії з порушенням ПРРЕЕ, в сумі 102093,84 грн, - відмовити повністю.

2. Зустрічний позов Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21) до Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" (м.Звенигородка, вул.Героїв Небесної Сотні,87) - задовольнити повністю.

2.1. Визнати незаконним та скасувати рішення комісії Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 20.06.2024 №43, щодо визначення Виконавчому комітету Мокрокалигірської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21, код ЄДРПОУ 04409370) обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення від 20.05.2024 №007810.

2.2. Стягнути з Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" (Черкаська область, м.Звенигородка, вул.Героїв Небесної Сотні,87, код ЄДРПОУ 25204637) на користь Виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, с.Мокра Калигірка, вул.Б.Хмельницького,21, код ЄДРПОУ 04409370) 3028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 05.02.2026.

Суддя Г.М.Скиба