18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"03" лютого 2026 р. Черкаси справа №925/347/24
Вх.суду №593/26 від 13.01.2026
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., розглянувши без виклику сторін у м. Черкаси у приміщенні суду клопотання від 13.01.20226
заявника, боржника у особі ліквідатора банкрута,
про витребування доказів у Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергія Валерійовича
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Ніко-Тайс",
до боржника, Фермерського господарства "Зернодар",
про банкрутство юридичної особи
1. Боржником у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Заріцького Ю.М, у межах справи про банкрутство подано клопотання від 13.01.2026 з вимогами витребувати у Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергія Валерійовича (далі - Розпорядник інформації) наступну інформацію: чи дійсно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) є особою, котра прийняла спадщину померлого ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ); надати інформацію про інших осіб, що прийняли спадщину померлого ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ); витребувати від Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергія Валерійовича копію Свідоцтва №804 про право на спадщину, виданого 04 квітня 2025 року Приватним нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергієм Валерійовичем.
Ліквідатор банкрута у клопотанні на обґрунтування заявлених вимог пояснив,
що звернувся до Розпорядника інформації із запитом про надання інформації, яка є предметом вимог.
що Розпорядник інформації, посилаючись на формальні та необґрунтовані підстави (мотиви), відмовив у надані запитуваної інформації.
2. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
01.05.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство боржника.
08.08.2024 ухвалою суду у справі затверджено реєстр кредиторів із загальною сумою вимог 11 586 943,30 грн.
03.09.2024 постановою суду боржника визнано банкрутом, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Заріцького Ю.М..
Згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 є засновником боржника (Фермерського господарства "Зернодар")
08.09.2025 за №639/25 ліквідатор банкрута звернувся до Розпорядника інформації із запитом, у якому просив надати йому інформацію: чи дійсно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) є особою, котра прийняла спадщину померлого ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ); надати інформацію про інших осіб, що прийняли спадщину померлого ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ); надати копію Свідоцтва №804 про право на спадщину, виданого 04 квітня 2025 року Приватним нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергієм Валерійовичем.
07.10.2025 за №228/01-16 Розпорядник інформації повідомив, що "на запит-вимогу про надання інформації щодо осіб органу управління Фермерського господарства "Зернодар" повідомляю, що надання запитуваної інформації згідно із ст.8 Закону України "Про нотаріат" не передбачено".
4. При вирішенні заяви судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства";
ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.1, 5 ч.1 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до (...) фізичних осіб;
ч.8 ст.12. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
ч.1-3 ст.12№. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів.
Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації;
ч.2 ст.59 - протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону;
ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (...) аналізує фінансовий стан банкрута (...); заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості (...); вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб (...).
Згідно із Законом України "Про інформацію:
ст.1. (...) документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (...) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (...);
ст.5. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (...);
абз.2 ч.1 ст.11. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом;
ч.2 ст.20. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
ч.1,3 ст.21. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації"
п.2 ч.1 ст.10. Кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Відповідно до ст.1, 5, 6, 9, 10, 19, 22 цього Закону: таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі; таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю; порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами; інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше; обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ; кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені; розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до Закону України "По нотаріат".
ч.1 і 2 ст.1. Нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
ч.1 ст.3. Нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
ч.1-3 ст.8. Нотаріальна таємниця - сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов'язки тощо. Нотаріус та особи, зазначені у статті 1 цього Закону, а також помічник нотаріуса зобов'язані зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо їх діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась. Обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється також на осіб, яким про вчинені нотаріальні дії стало відомо у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для вчинення нотаріальних дій у якості свідків, та на інших осіб, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці.
ч.7 ст.8. Довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса, видаються нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії. У разі смерті особи чи визнання її померлою такі довідки видаються спадкоємцям померлого. У разі встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, опікун, призначений над таким майном, має право отримувати довідки про нотаріальні дії, вчинені стосовно таких осіб або за їх дорученням, якщо це необхідно для вжиття заходів, пов'язаних з опікою над майном.
ч.8 ст.8. Довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв'язку з кримінальним провадженням, цивільними, господарськими, адміністративними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться у провадженні цих органів, з обов'язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу, а також на обґрунтовану письмову вимогу державного виконавця, приватного виконавця за виконавчим провадженням з обов'язковим зазначенням номера виконавчого провадження та реквізитів виконавчого документа, на підставі якого здійснюється виконавче провадження, Національному агентству з питань запобігання корупції - на його письмовий запит, здійснений з метою виконання повноважень, визначених Законом України "Про запобігання корупції", Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню - на їхню обґрунтовану письмову вимогу, направлену у зв'язку з розглядом справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у встановлений органом Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення строк.
5. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
5.1. Виходячи з аналізу норм ст.1, 5, абз.2 ч.2 ст.11 та ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію", а також п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд вважає, що кожна особа (в тому числі і юридична особа) має право на отримання інформації, яка стосується її особи. Зокрема, юридична особа має право запитувати інформацію, яка є інформацією про неї, в тому числі запитувати документи, які створені нею чи які створені іншими особами, але мають наслідком виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків такої юридичної особи.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, тобто Розпорядник інформації зобов'язаний надати документи, копії, інформацію боржнику-банкруту (у особі його ліквідатора) на його запити.
Однак боржник-банкрут має право запитувати лише ті документи, які створені боржником чи для боржника, чи які створені іншими особами але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, лише ту інформацію, яка є інформацією про боржника.
У даному випадку ліквідатор банкрута фактично запитує інформацію та документи про факт смерті ОСОБА_2 , як єдиного засновника боржника (Фермерського господарства "Зернодар"), та про спадкоємців ОСОБА_2 . Оскільки засновник має права і обов'язки щодо заснованої ним юридичної особи, то очевидно, що і у спадкоємців, які прийняли спадщину померлого засновника, виникають права і обов'язки щодо заснованої спадкодавцем юридичної особи, (наприклад, відповідно до ст.1231 Цивільного кодексу України до спадкоємця переходить обов'язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем, а майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ними у спадщину).
Отже запитувані ліквідатором банкрута інформація і документи підтверджують/спростовують обставини виникнення, зміни або припинення прав і обов'язків боржника стосовно його засновника.
5.2. Відносини ж щодо внесення і розгляду запиту арбітражного керуючого додатково і спеціально врегульовано статтями 12 і 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства. Зокрема, цими статтями Кодексу детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено запит, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду запитів та порядку відшкодування витрат, а тому відповідні положення Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації" не поширюються на відносини між ліквідатором банкрута та Розпорядником інформації.
Згідно із вказаним нормами під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
5.3. Нотаріус - це посадова особа і це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність.
Отже, нотаріус є суб'єктом владних повноважень, а інформація і документи, які містяться в нотаріальній конторі чи у приватного нотаріуса, це є публічна інформація. Нотаріальна таємниця є різновидом конфіденційної інформації в силу закону, оскільки такі суб'єкти (нотаріуси) не відносять конкретну окрему інформацію і документи (тобто не обмежують доступ до них) своїми окремими актами до службової або таємної у порядку, установленому законом. На нотаріальну таємницю поширюються вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації".
5.4. Оскільки відповідно до спеціального закону (КУзПБ) з моменту призначення на посаду ліквідатор банкрута "має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних" (тобто має право на доступ до усієї тієї ж інформації, що і сам боржник, або простіше - має такі ж права на інформацію, як і сам боржник), то відповідно арбітражний керуючий Заріцький Ю.М., як ліквідатор банкрута має право й на безпосередній доступ до інформації про цього боржника, його майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в нотаріальних конторах чи у нотаріусів.
5.5. Враховуючи висновки у п.5.1-5.4 цієї ухвали суд вважає відмову Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергія Валерійовича від 07.10.2025 №228/01-16 надати ліквідатору банкрута документи на запит від 08.ю09.2025 №639/25 такою, що не відповідає вимогам ч.1-3 ст.12№ Кодексу України з процедур банкрутства, що є підставою для задоволення клопотання.
5.6. У будь-якому випадку, незалежно від згоди з висновками у п.5.1-5.7 цієї ухвали, відповідно до ч.8 ст.8 Закону України "Про нотаріат" довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду у зв'язку з господарськими справами, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов'язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу.
5.7. Визначаючи обсяг інформації, яка необхідна ліквідатору банкрута, суд вважає, що абзац третій пункту другого прохальної частини клопотання охоплює абзац другий цього ж пункту другого, тому витребуванню підлягає інформація про усіх спадкоємців, які прийняли спадщину померлого.
Керуючись ст.234, 235 ГПК України, суд
1. Клопотання боржника у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Заріцького Ю.М., від 13.01.2026 задовольнити.
Зобов'язати Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок Сергія Валерійовича (19702, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул..Благовіщенська, буд.5, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) у п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали суду надати до Господарського суду Черкаської області (за адресою: м.Черкаси, бульв.Шевченка, 307 або через підсистему "Електронний суд"), а також Фермерському господарству "Зернодар" (19940, Черкаська область, Чорнобаївський район, с.Лящівка, ідентифікаційний код 36782410) у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Заріцького Юрія Миколайовича (02034, м.Київ, а/с 8, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , тел. НОМЕР_5 ):
а) належним чином завірені копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та виданого на ім'я кожного спадкоємця свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_2 (в тому числі №804 від 04.04.2025);
б) інформацію про усіх спадкоємців, які прийняли спадщину померлого ОСОБА_2
Ухвала суду набрала законної сили 03.02.2026. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Строк пред'явлення ухвали до виконання відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" три роки.
Повне судове рішення складено і підписано 03.02.2026.
Направити цю ухвалу з гербовою печаткою та за підписом судді -ліквідатору банкрута, Приватному нотаріусу Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок С.В.
С у д д я Хабазня Ю.А.
Х-3