Постанова від 02.02.2026 по справі 686/28893/25

Справа №686/28893/25

Категорія 289

3/295/143/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.2026 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Панченко Г. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , займаючи у період з 01.12.2022 року по 13.03.2023 року посаду заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці та будучи особою, яка відповідно до пп.«в» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі також - Закон) є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно - 06.02.2024 без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі також - Реєстр), декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація).

Крім цього, ОСОБА_1 , займаючи у період з 30.11.2022 року по 13.03.2023 року посаду заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці та будучи особою, яка відповідно до пп.«в» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за період з 01.01.2023 по 15.03.2023 (декларація при звільненні).

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2025 року справи №686/28893/25 та №686/28895/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження для спільного їх розгляду, присвоєно їм спільний номер №686/28893/25.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 02.12.2025 справу №686/28893/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП направлено за територіальною підсудністю.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав, зазначив, що 09.07.2024 закінчились строки притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки на його думку вони почали відраховуватись з 09.04.2024, тобто з моменту повідомлення уповноваженої особи Державної служби праці до НАЗК щодо невчасного подання декларації, однак орган уповноважений на складання протоколу тривалий час не перевіряв цю інформацію. Крім цього протокол про вчинення правопорушення був складений з порушенням строків передбачених ч.2 ст. 254 КУпАП. Також зазначив, що не мав умислу на вчинення правопорушення, оскільки вже не був на місці служби, а просто забув.

Прокурор Крігер Л. просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень та накласти на нього адміністративне стягнення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у виді 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасному без поважних причин поданні до Реєстру декларації особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічної декларація), підтверджується зібраними по справі доказами:

-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №47-01/192/25 від 02.10.2025;

-витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, відповідно до якого ОСОБА_1 подав декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік - 06.02.2024;

-копією наказу Державної служби з питань праці №1012-К від 30.11.2022, яким призначено ОСОБА_1 з 01.12.2022 на посаду заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;

-посадовою інструкцією від 30.12.2022, згідно якої посада заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці відноситься до посади державної служби категорії «Б»;

-копією наказу Державної служби з питань праці №49-КТ від 13.03.2023, яким звільнено ОСОБА_1 з посади заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;

-розпискою ОСОБА_1 від 01.12.2022, згідно якої останній: ознайомився із Законом України «Про запобігання корупції» і зобов'язався його дотримуватись; ознайомився із спеціальними обмеженнями щодо посадових та службових осіб, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» та зобов'язався їх дотримуватись;

- листом ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства та відповідальності за їх порушення від 21.02.2023 року та пам'ятками, згідно яких ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлено із положеннями Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно із спеціальними обмеженнями, відповідальністю за вчинення корупційних правопорушень та порушень пов'язаних з корупцією, а також щодо заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану, зокрема щодо обов'язку та порядку подання декларацій особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, як щорічної так і при звільненні.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасному без поважних причин поданні до Реєстру, декларації особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за період з 01.01.2023 по 15.03.2023 (декларація при звільненні), підтверджується зібраними по справі доказами:

-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №47-01/193/25 від 02.10.2025;

-витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, відповідно до якого ОСОБА_1 подав декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням за період з 01.01.2023 по 15.03.2023 - 06.02.2024;

-копією наказу Державної служби з питань праці №1012-К від 30.11.2022, яким призначено ОСОБА_1 з 01.12.2022 на посаду заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

-посадовою інструкцією від 30.12.2022, згідно якої посада заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці відноситься до посади державної служби категорії «Б».

-копією наказу Державної служби з питань праці №49-КТ від 13.03.2023, яким звільнено ОСОБА_1 з посади заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.

-розпискою ОСОБА_1 від 01.12.2022, згідно якої останній: ознайомився із Законом України «Про запобігання корупції» і зобов'язався його дотримуватись; ознайомився із спеціальними обмеженнями щодо посадових та службових осіб, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» та зобов'язався їх дотримуватись;

- листом ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства та відповідальності за їх порушення від 21.02.2023 року та пам'ятками,згідно яких ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлено із положеннями Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно із спеціальними обмеженнями, відповідальністю за вчинення корупційних правопорушень та порушень пов'язаних з корупцією, а також щодо заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану, зокрема щодо обов'язку та порядку подання декларацій особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, як щорічної так і при звільненні.

У відповідності до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до частини другої ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України від 05.02.2024 №49/2024.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до Роз'яснень даного Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав відповідні декларації 06.02.2024 року, тобто несвоєчасно.

Факт несвоєчасного подання декларації підтверджено матеріалами справи і належними, допустимими доказами не спростований. В матеріалах справи відсутні та під час судового розгляду не встановлені будь-які дані про те, що несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації зумовлено поважними причинами.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП та несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за період з 01.01.2023 по 15.03.2023 (декларація при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Щодо доводів ОСОБА_1 про закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, які на його думку слід рахувати з 09.04.2024 слід зазначити наступне.

Так, відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

День виявлення корупційного правопорушення це день, коли уповноважений орган отримав інформацію про факт можливого вчинення такого правопорушення, тобто день, коли відомості про нього стали відомі суб'єкту, який має право складати протокол про адміністративне правопорушення.

Верховний Суд у своїй постанові від 28.02.2019 року у справі №149/2498/17 виснував, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Із матеріалів провадження вбачається, що датою виявлення корупційних правопорушень є момент складання протоколів щодо ОСОБА_1 , а саме: 02.10.2025 року, оскільки після з'ясування всіх необхідних даних уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, в діях ОСОБА_1 , встановлено ознаки складу правопорушень, передбачених ч.1ст.172-6 КУпАП.

Отже, саме з цієї дати, тобто з 02.10.2025 року, слід обраховувати строки накладення адміністративного стягнення, які мали б закінчитись 02.04.2026 року.

Інші доводи ОСОБА_1 на висновки суду не впливають, та не звільняють особу від відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

З урахуванням обставин вчинення адміністративного правопорушення, оцінивши докази в їх сукупності, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції статті у виді штрафу.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції»,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування кодукласифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в розмірі 665,60 грн. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Г. В. Панченко

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.