пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
05 лютого 2026 року Справа № 903/1078/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Дем'як В.М., за участі секретаря судового засідання Назарова Н.В., розглянувши справу
за позовом: Комунального некомерційного підприємства “Нововолинська центральна міська лікарня»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплопостач»
про стягнення 457 656,54 грн.
Представники сторін:
від позивача: Найдич Галина Володимирівна;
від відповідача: Ткачук Максим Леонтійович;
від третьої особи: Кортоус Тетяна Василівна;
Встановив: Комунальне некомерційне підприємство “Нововолинська центральна міська лікарня» звернулось до Господарського суду Волинської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплопостач» в якому просить стягнути збитки у розмірі 457 656,54 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що Комунальне некомерційне підприємство “Нововолинська центральна міська лікарня» прийняла та оплатила послуги з теплопостачання за завищеною вартістю, а саме на суму 457 656,54 грн., що підтверджується зокрема матеріалами перевірки Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області.
Ухвалою суду від 20.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області. Підготовче засідання призначено на 17.12.2025.
08.12.2025 від третьої особи, через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшли письмові пояснення за вх.№01-75/3341/25 у яких просить задоволити позов в повному обсязі.
10.12.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплопостач», через відділ діловодства суду надійшли:
- заява про поновлення процесуального строку за вх..№01-74/453/25 від 10.12.2025 на подачу відзиву;
- відзив на позовну заяву за вх..№01-75/3359/25 від 10.12.2025 у якому просить суд відмовити в позові, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами весь склад правопорушення, необхідного для настання цивільно-правової відповідальності відповідача, а саме розмір збитків, його протиправну поведінку та наявності причинно-наслідкового зв'язку між заподіяними збитками та діями ТзОВ «Теплопостач».
Ухвалою суду від 17.12.2025 відкладено підготовче засідання на 14.01.2026.
17.12.2025 від позивача через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву за вх.№01-87/5918/25 від 17.12.2025.
Ухвалою суду від 14.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.01.2026.
Присутня в судовому засіданні 26.01.2026 представник позивача з посиланнями на обставини, викладені у позовній заяві, відповіді на відзив, а також на докази, долучені до справи, пред'явлені до відповідача позовні вимоги підтримала, просить суд позов задоволити.
Присутня в судовому засіданні 26.01.2026 представник третьої особи пред'явлені до відповідача позовні вимоги підтримала, просить суд позов задоволити.
Присутній в судовому засіданні 26.01.2026 представник відповідача посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, письмових поясненнях, щодо позову заперечив, просить суд в задоволені позову відмовити.
Водночас, 26.01.2026 за підписами начальника відділу інформаційних технологій, матеріально-технічного та правового забезпечення Господарського суду Волинської області Костючика В.А., адміністратора Паліводи М.П. та секретаря судового засідання Назарова Н.В. було складено акт про несправність (неналежне функціонування) системи технічної фіксації судового процесу (відеоконференцзв'язку), відповідно до котрого зафіксовано нестабільний зв'язок із сервером програми фіксації судового засідання EasyCon, що призвело до неможливості продовження фіксування судового засідання.
Ухвалою суду від 26.01.2026 відкладено судове засідання на 28.01.2026.
Представник позивача у судове засідання не прибув, через відділ документального забезпечення та контролю суду подав клопотання за вх.№01-87/429/26 від 27.01.2026 у якому просить судове засідання проводити без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, через відділ документального забезпечення та контролю суду подав клопотання за вх.№01-87/434/26 від 27.01.2026 у якому просить судове засідання проводити без участі представника третьої особи, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
У визначений судом день та час відповідач свого представника в засідання суду не направив, через відділ документального забезпечення та контролю суду подав додаткові письмові пояснення за вх.№01-75/169/25 від 28.01.2026 у яких просить в задоволенні позовних вимог Комунального некомерційного підприємства “Нововолинська центральна міська лікарня» відмовити повністю, судове засідання проводити без участі представника відповідача.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків право на справедливий судовий розгляд упродовж розумного строку.
Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представників позивача, відповідача та третьої особи не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
1. Доводи та позиція позивача.
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2025 року з 10.03.2025 по 30.05.2025 проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» за період з 01.01.2021 по 28.02.2025.
Відповідно до Акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» за період з 01.01.2021 по 28.02.2025 року від 06.06.2025 № 130304-22/014 під час ревізії представниками Держаудитслужби встановлено, що протягом 2021-2022 р.р. між КНП «НЦМЛ» (Позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» (Відповідачем) укладалися договори про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії, за умовами яких зазначене Товариство зобов'язувалося надавати КНП «НЦМЛ» послуги з централізованого постачання теплової енергії відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач (Позивач) зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги в строки і на умовах, що визначені цими договорами.
Під час ревізії було встановлено, що у 2022 році КНП «НЦМЛ» закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії згідно договору про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії № 67-П/2022 від 03.02.2022, укладеного за результатами проведення переговорної процедури.
Договором № 7-П/2022 передбачено постачання лікарні 2 841,6 Гкал теплової енергії на загальну суму 9 065 715,49 грн. За умовами договору №67-П/2022, ціною послуг є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який на дату укладення договору становить 3 190,18 грн. з ПДВ за 1 Гкал (п. 22 Договору).
Відповідно до пункту 45 Договору №67-П/2022, умови договору застосовуються до правовідносин, які виникли між Сторонами з 01 січня 2022 року, на підставі ч. 3 ст. 631 ЦКУ, договір діє до 31.12.2022.
З наданих Відповідачем (ТОВ «Теплопостач») для проведення закупівлі копій документів, а саме: заяви ТОВ «Теплопостач» до Нововолинського міського голови від 28.12.2021 №32 та листа ТОВ «Теплопостач» від 25.01.2022 № 1 до КНП «НЦМЛ», слідує, що тариф на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. встановлений відповідно до частини 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», так як виконавчим комітетом Нововолинської міської ради протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви про встановлення тарифу (28.12.2021) не встановлено тариф та не надано вмотивовану відмову у його встановленні.
Зокрема, вказаний тариф в розмірі 3 190,18 грн. зазначений в направленій ТОВ «Теплопостач» до міського голови заяві від 28.12.2021 №32 про встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, який розрахований відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» на рівні 90 відсотків від середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу.
Ревізори зазначають, що на направлений Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в ході ревізії запит від 20.03.2025 №130304-13/679-2025 виконавчим комітетом Нововолинської міської ради, а саме листом від 27.03.2025 № 1970/02-23/2-25, підтверджено факт отримання від ТОВ «Теплопостач» заяви від 28.12.2021 № 32 про зміну тарифу 28.12.2021 та надання відповіді про відмову листом від 04.02.2022 №306/02-40/2-22. Зокрема, у відповіді про відмову вказано про розгляд заяви ТОВ «Теплопостач» на засіданні виконавчого комітету 03.02.2022, що свідчить про не прийняття рішення та не надання відповіді протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви.
За даними обліку розрахунків КНП «НЦМЛ» з ТОВ «Теплопостач», тариф у розмірі 3 190,18 грн. за 1 Гкал з ПДВ за договором № 67-П/2022 застосовувався з 01.01.2022.
Зокрема, згідно акту здачі-приймання робіт №1 від 03.02.2022 за січень 2022 року надано послуг з централізованого опалення в кількості 415,16648 Гкал за ціною 3 190,18 грн. з ПДВ на загальну суму 1 324 454,14 грн., які лікарнею повністю оплачені. Факт проведення Позивачем оплати послуг з централізованого постачання теплової енергії за вказані вище період та загальну суму, за рахунок коштів місцевого бюджету, підтверджується платіжним дорученням від 04.02.2022 №3.
В акті ревізії, ревізори зазначають, що за інформацією Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 19.05.2025 № 05.03-07/3349, яка надана на запит Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 04.04.2025 №130304-14/824- 2025, тариф встановлений за принципом мовчазної згоди для ТОВ «Теплопостач» має бути застосований по закінченню 30 календарних днів з моменту отримання заяви від 28.12.2021 уповноваженим органом.
Оскільки, виконавчий комітет Нововолинської міської ради у встановлений законодавством 30-денний строк з дня реєстрації заяви не встановив розмір тарифу та не надав вмотивовану відмову, визначений за заявою ГОВ «Теплопостач» від 28.12.2021 тариф почав діяти з 28.01.2022, а до цієї дати діяв тариф затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410 в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал.
Отже позивач доводить, що встановлення у договорі № 67-П/2022 умови застосування з 01.01.2022 тарифу на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. за 1 Гкал з ПДВ та фактичне застосування цього тарифу при розрахунках за теплову енергію поставлену КНП «НЦМЛ» в період з 01.01.2022 по 27.01.2022, здійснено в порушення частини 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання».
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» в акті здачі-приймання робіт №1 від 03.02.2022 (надання послуг централізованого опалення) тарифу на поставлену КНП «НЦМЛ» за період з 01.01.2022 по 27.01.2022 теплову енергію на 1 260,76 грн. за 1 Гкал (3 190,18 -1 929,42).
За даними Журналу показників лічильників тепла в період з 01.01.2022 по 27.01.2022 лікарнею спожито 348,30428 Гкал теплової енергії, загальна сума завищення ТОВ «Теплопостач», як надавачем (постачальником), вартості поставленої у цей період теплової енергії за договором № 67-П/2022 становить 439 128,10 грн. (1260,76 грн. х 348,30428 Гкал), чим завдано шкоди (збитків) місцевому бюджету на зазначену суму.
Як зазначено в Акті ревізії, на направлений Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в ході ревізії запит від 21.03.2025 №130304-14/690- 2025 від ТОВ «Теплопостач» отримано лист від 26.03.2025 № 2, у якому інформації із вказаних питань не надано.
У 2021 році КНП «НЦМЛ» також закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії, зокрема згідно договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 81-П/2021 від 09.03.2021.
Для КНП «НЦМЛ» в період надання послуг по 08.11.2021 діяв тариф на теплову енергію в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, який був затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311.
Рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410, що офіційно оприлюднене на сайті Нововолинської міської ради 08.11.2021 (додаток 1 до листа виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 27.03.2025 № 1970/02-23/2-25), яке набрало чинності з 09.11.2021, затверджено тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ.
Відповідно до акту здачі-приймання робіт від 23.11.2021 № 9 на оплату послуг з централізованого опалення за період з 01.11.2021 по 21.11.2021, тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ застосовано з 01.11.2021, чим порушено рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311 та від 05.11.2021 № 410. Оплата послуг з централізованого опалення за вказаний вище період КНП «НЦМЛ» проведена в повному обсязі на вищезазначену суму, що підтверджується платіжним дорученням від 25.11.2021 №77.
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн. за 1 Гкал тарифу на теплову енергію поставлену в період з 01.11.2021 по 08.11.2021, через застосування тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а не діючого в цей період тарифу в розмірі 1 699,96 грн за 1 Гкал (1 929,42 -1 699,96 = 229,46).
За даними журналу показників лічильників тепла КНП «НЦМЛ» споживання теплової енергії в період з 01.11.2021 по 08.11.2021 складає 78,13 Гкал, завищення ТОВ «Теплопостач» вартості поставленої у цей період теплової енергії складає в загальній сумі 17 927,71 грн. (229,46 х 78,13 = 17 927,71).
Ревізією встановлено, що у період проведення повірки лічильника теплової енергії, розташованого у приміщенні «профоглядів» лікарні, з 08.10.2021 по 07.11.2021 кількість поставленої теплової енергії визначалася розрахунково.
Згідно рахунку-факгури від 01.12.2021 № 30 та розрахунку місячної потреби теплової енергії, для опалення приміщення «профоглядів» лікарні в період з 01.11.2021 по 07.11.2021 поставлено 2,618 Гкал теплової енергії по ціпі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ на суму 5 051,22 грн., яка повністю оплачена КНП «НЦМЛ».
При цьому, у зазначеному періоді діяв тариф на теплову енергію затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 № 311 в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410 про затвердження тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ набрало чинності з 09.11.2021, як зазначалося вище.
Отже, в порушення вищевказаних рішень виконавчого комітету Нововолинської міської ради, тариф в цей період (з 01.11.2021 по 07.11.2021) на теплову енергію завищено ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн., що призвело до завищення вартості поставленої в цей період теплової енергії на загальну суму 600,73 грн. (229,46 х 2,618 = 600,73).
У результаті оплати поставленої ТОВ «Теплопостач» у листопаді 2021 року теплової енергії по завищеній вартості через завищення тарифу, завдано матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету на загальну суму 18 528,44 грн. (17 927,71 + 600,73).
Враховуючи вищевикладене, ТОВ «Теплопостач» протягом відповідних періодів 2021- 2022 років, через завищення вартості поставленої КНП «НЦМЛ» та оплаченої бюджетними коштами теплової енергії, сукупно завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 457 656,54 грн. (439 128,10 +18 528,44).
Відповідно до пункту 5 вимог Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства» від 19.06.2025 № 130304-14/1352-2025, контролюючий орган зазначив:
"5. Внаслідок застосування ТОВ «Теплопостач» з 01.01.2022 нового тарифу на послуги з постачання теплової енергії, яка виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, у розмірі 3 190,18 грн за 1 Гкал, що перевищував розмір чинного тарифу на 1 260,76 грн за 1 Гкал, без дотримання термінів щодо його впровадження, зокрема, 30-денного строку з дня подання до виконавчого комітету Нововолинської міської ради заяви про перегляд тарифу, яка подана вказаним постачальником 28.12.2021, у разі не надання вмотивованої відмови у його встановленні, визначеного частиною 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», під час надання послуг з теплопостачання за договором від 03.02.2022 № 67-П/2022, завищено їх вартість за період з 01.01.2022 по 27.01.2022 на суму 439 128,10 грн, яка оплачена замовником - КНП «НЦМЛ».
Крім того, внаслідок застосування ТОВ «Теплопостач» з 01.11.2021 тарифу на теплову енергію у розмірі 1 929,42 грн за Гкал, затвердженого та встановленого рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410, яке набрало чинності 09.11.2021, тобто раніше встановленого терміну, під час розрахунків за послуги з теплопостачання за період з 01.11.2021 по 08.11.2021 завищено їх вартість на суму 18 528,44 гривень.
Загалом внаслідок завищення ТОВ «Теплопостач» вартості послуг з теплопостачання, яка оплачена Комунальним некомерційним підприємством «Нововолинська центральна міська лікарня» коштом міського бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) Позивачу на суму 457 656,54 грн.".
Відтак, позивач доводить, що, майнова (матеріальна) шкода, завдана позивачу внаслідок недотримання відповідачем термінів щодо впровадження нових тарифів на послуги з теплопостачання, КНП «НЦМЛ» протягом 2021-2022 років здійснило закупівлю цих послуг за завищеною вартістю на загальну суму 457 656,54 грн. є наявною.
З метою забезпечення відшкодування завданої позивачу матеріальної шкоди (збитків), 12 червня 2025 року на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» позивачем було направлено лист за №1861/01.1/01-09 із проханням в досудовому порядку, в десятиденний строк з дня отримання листа, повернути КНП «НЦМЛ» безпідставно набуті ТОВ «Теплопостач» кошти у розмірі 457 656,54 грн. (завищення вартості поставленої закладу теплової енергії у 2021-2022 роках). Однак, у вказаний строк, відповіді на лист КНП «НЦМЛ» не отримало і відповідно ТОВ «Теплопостач» кошти не повернуло.
30 червня 2025 року позивач звернувся до відповідача з претензією про відшкодування шкоди (збитків) за № 2119/01.1/01-09 на суму 457 656,54 грн. Проте, відповіді на претензію Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» не надано і відповідно позивачу не повернено кошти у добровільному порядку.
2. Доводи та позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області відповідно до п. 2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2025 року з 10.03.2025 по 30.05.2025 проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» за період 01.01.2021 по 28.02.2025, якою встановлено порушення, які відображені в акті ревізії від 06.06.2025 № 130304-22/014, який підписано 11.06.2025 без заперечень.
Третя особа доводить, що ТОВ «Теплопостач» протягом відповідних періодів 2021 - 2022 років, через завищення вартості послуг з теплопостачанн яка оплачена КНП «НЦМЛ» коштом міського бюджету, завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 457 656,54 грн. (439 128,1 + 18 528,44 = 457 656,54).
З метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ , пунктами 46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 р. № 550 Управлінням направлено на адресу Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» вимогу від 19.06.2025 №130304-14/1352-2025 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства» із датою зворотного інформування про вжиті заходи до 19.07.2025 року.
Відтак, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача просить позов Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» про стягнення 457 656,54 грн. у справі № 903/1078/25 задоволити повністю.
3. Заперечення відповідача.
Відповідач не визнає вказаних позовних вимог та вважає, що вказана позовна заява не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Щодо вимог про стягнення збитків в розмірі 18 528,44 гривень в результаті неправильного застосування в період з 01.11.2021 до 08.11.2021 тарифу у розмірі 1929,42 грн/Гкал замість тарифу у розмірі 1699,96 грн/Гкал.
Вимоги про стягнення 18 528,44 гривень позивач обґрунтовує протиправною поведінкою відповідача, яка полягала у застосуванні в період з 01.11.2021 до 08.11.2021 тарифу у розмірі 1929,42 грн/Гкал замість тарифу у розмірі 1699,96 грн/Гкал, які позивачем прийняті та оплачені, в результаті чого спричинено шкоду.
09 березня 2021 року між ТОВ «Теплопостач» (відповідач, виконавець) та КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» (позивач, споживач) укладено договір №81- П/2021 про надання послуги з постачання теплової енергії (послуги з централізованого опалення).
Згідно п. 1 вказаного договору, виконавець зобов'язується надати споживачеві послугу з постачання теплової енергії (послугу з централізованого опалення) для потреб опалення відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
У відповідності до п. 21 договору, споживач вносить плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги.
Згідно п. 22 договору, ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Станом на дату укладання цього договору тариф на послугу становить 1699,96 гривень за ІГкал.
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введенні в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору.
У відповідності до підпунктів 1, 2, 7 пункту 29 договору, споживач має право одержувати своєчасно та належної якості послугу згідно із законодавством та умовами цього договору; без додаткової плати одержувати від виконавця інформацію про ціну/тариф на послугу, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу на послугу, норми споживання та порядок надання послуги, а також про її споживчі властивості; на перевірку якості та кількості послуги у встановленому законодавством порядку.
У відповідності до підпункту 3 пункту 30 договору, споживач зобов'язаний оплачувати надану послугу лише за ціною/тарифом, що визначені встановленими відповідно до законодавства.
Згідно підпунктів 1, 2, 3 пункту 32 договору, виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуги згідно і законодавством та умовами цього договору; забезпечити надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору; без додаткової оплати надавати споживачу в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціну/тариф, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання послуги, її споживчі властивості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством.
Вказаними положеннями укладеного між сторонами договору, на виконавця та споживача в рівній мірі покладені обов'язки щодо контролю за кількістю наданої послуги та її вартістю виходячи з того розміру тарифу, який діяв на момент надання такої послуги. При цьому, згідно підпункту 3 пункту 30 договору, споживач зобов'язаний оплачувати надану послугу лише за тією ціною/тарифом, що визначені встановленими відповідно до законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавцем (відповідачем) в повній мірі забезпечено право споживача щодо отримання інформації про ціну/тариф, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання послуги, її споживчі властивості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством, що підтверджується наявністю у позивача Журналу показників лічильника та іншої необхідної документації, яка використовувалась для підготовки позовної заяви та проведення відповідних розрахунків.
На етапі прийняття кількості та вартості наданої послуги у споживача була можливість перевірити правильність розрахунків кількості та вартості послуги, які спільно зазначені сторонами в спільно підготовленому акті здачі-приймання робіт (надання послуг з теплопостачання) № 9 від 23.11.2021.
Оскільки згідно наданої позивачем Інформації, офіційне оприлюднення рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради №410 від 05.11.2021 про зміну тарифу у розмірі з 1699,96 грн/Гкал на тариф у розмірі 1929,42 грн/Гкал відбулося саме 08 листопада 2021 року, а отже вказаний тариф почав діяти з 09 листопада 2021 року, тому сторона відповідача погоджується з тією обставиною, що в Акті здачі-приймання робіт (надання послуг з теплопостачання) № 9 від 23.11.2021 сторонами за період з 01.11.2021 до 08.11.2021 спільно помилково застосовано тариф у розмірі 1929,42 грн/Гкал замість тарифу у розмірі 1699,96 грн/Гкал.
Однак, як вбачається з наявної в матеріалах справи завіреної Акту здачі- приймання робіт (надання послуг з теплопостачання) № 9 від 23.11.2021, вказаний акт підписаний зі сторони споживача фахівцем з енергоменеджементу Троцюк І.Я. та директором КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» Шипеликом О.В. без жодних застережень.
Отже, грошові кошти в сумі 18 528,44 гривень, які перераховані КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» в якості оплати послуги з централізованого опалення у зв'язку з допущеною помилкою в Акті здачі-приймання робіт (надання послуг з теплопостачання) № 9 від 23.11.2021, отримані виконавцем - товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» без відповідної правової підстави, оскільки оплата вказаної в акті кількості послуги за такою хибною вартістю - не передбачена укладеним між сторонами договором.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У зв'язку з цим, відповідачем здійснено повернення для КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» отриманих без відповідної правової підстави грошових коштів в сумі 18 528,44 гривень за реквізитами, які зазначені у долученій до позовної заяви претензії від 30.06.2025 №2119/01/01-09, що підтверджується платіжною інструкцією №129 від 09.12.2025.
Щодо застосування нового тарифу на послугу без дотримання на думку позивача термінів щодо його впровадження згідно договору №67-П/2022 від 03.02.2022.
У відповідності до пункту 35 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
28 січня 2022 року уповноваженою особою КИП «Нововолинська центральна міська лікарня» прийнято рішення застосувати переговорну процедуру (скорочену) для закупівлі послуг з централізованого постачання теплової енергії протягом 2022 року; внести зміни до річного плану закупівель КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» на 2022 рік на предмет закупівлі за кодом ДК021:2015:09320000-8 - Пара, гаряча вода та пов'язана продукція на очікувану вартість 9 065 215,49 гривень з ПДВ; затверджені зміни до річного плану закупівель оприлюднити у порядку та в строки, встановлені чинним законодавством.
У відповідності до протоколу переговорів між КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» та ТОВ «Теплопостач» від 28.01.2022 №38 вирішено здійснити закупівлі по коду ДК021:2015:09320000-8 - Пара, гаряча вода та пов'язана продукція (Послуги з централізованого постачання теплової енергії КНП «НЦМЛ» за адресою пр. Перемоги, 7 у м.Нововолинську в опалювальні періоди протягом 2022 року), кількістю 2841,6 Гкал очікуваною орієнтовною вартістю послуг 9 065 215,49 гривень з ПДВ, впродовж 2022 року, місце надання послуг: Волинська область, м.Нововолинськ, пр.Перемоги, 7.
Як вбачається із результатів застосованої замовником переговорної процедури, сторони домовились укласти договір про закупівлю досягши домовленості щодо наступних істотних умов, а саме: 1) кількість послуги: 2841,6 Гкал; 2) вартість послуги: 9 065 215,49 гривень з ПДВ; 3) вартість послуги за 1 Гкал: (9 065 215,49 / 2841,6 = 3190,18) 3190,18грн./1Гкал); 4) строк дії договору: впродовж 2022 року.
У відповідності до статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі», договір про закупівлю є нікчемним у разі: 1) якщо замовник уклав договір про закупівлю до/без проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі згідно з вимогами цього Закону; 2) укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону; 3) укладення договору в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону; 4) укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами п'ятою і шостою статті 33 та частиною сьомою статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону; 5) якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Згідно ч.4 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У зв'язку з цим, в подальшому, 03 лютого 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» ( далі - ТОВ «Теплопостач») та Комунальним некомерційним підприємством «Нововолинська центральна міська лікарня» ( далі - КНП «НЦМЛ») за результатами проведення переговорної процедури укладено договір про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії № 67-П/2022.
Відповідно до абзацу 2 п.22 Договору, станом на дату укладення цього договору тариф на послугу становить 3190,18 гривень за 1 Гкал.
Відповідно до підпункту 3 п.2 Договору, запланована кількість послуги: 2841,6 Гкал.
Відповідно до п.22 Договору, сума цього Договору становить 9 065 215,49 (дев'ять мільйонів шістдесят п'ять тисяч двісті п'ятнадцять грн. 49 коп.) з ПДВ.
Виходячи із суми цього договору та запланованої кількості послуг, тариф знову ж таки складає 3190,18 ( 9 065 215,49 грн /2841,16 Гкал=3190,18).
Відповідно до п.45 Договору, цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє по 31 грудня 2022 року. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання, але умови договору застосовуються до правовідносин, які виникли між сторонами з 01 січня 2022 року, на підставі ч. 3 ст. 631 ЦКУ. Даний Договір діє до повного використання коштів, передбачених затвердженими кошторисами на відповідний рік, але не довше 31.12.2022 року.
КНП «Нововолинська центральна міська лікарня», у відповідності до статтей 6 та 627 ЦК України будучи вільним в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, укладено договір про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії від 03.02.202 №67-П/2022 у відповідності до умов якого ТОВ «Теплопостач» зобов'язалося надати послуги з теплопостачання в кількості 2841,6 Гкал, загальною вартістю 9 065 215,49 гривень, за тарифом 3190,18 гривень за одну Гкал, в період часу з 01.01.2022 до 31.12.2022.
Крім того, на етапі прийняття кількості та вартості наданої послуги, в Акті здачі- приймання робіт (надання послуг з теплопостачання) №1 від 03.02.2022 сторонами спільно застосовано тариф у розмірі 3190,18 гривень за одну Гкал і вказаний акт підписаний зі сторони споживача фахівцем з енергоменеджементу Троцюк І.Я. та директором КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» Шигіеликом О.В. без жодних застережень.
Посилання позивача в обгрунтування позовних вимог на те, що тариф у розмірі 3190,18 гривень застосовано неправомірно у зв'язку з листом ТОВ «Теплопостач» від 25.01.022 №1 та заявою про встановлення тарифів на теплову енергію від 28.12.2021 №32 - є безпідставними, оскільки вказаний лист та заява підприємства стосувалися зміни тарифу за договором про постачання теплової енергії від 09.03.2021 №81- П/2021, тобто договору, який був укладений раніше та діяв до 31 грудня 2021 року.
Поряд із цим варто зазначити, що тариф у розмірі 3190,18 грн за 1 Гкал не перевищував тарифів інших постачальників теплової енергії, які діяли станом на січень 2022 року на території м.Нововолинська.
Так, для прикладу, рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради №380 від 11.10.2021 року для КП «Нововолинськтеплокомуненерго» встановлено тариф у розмірі 3600 грн/Гкал, який на 409,82 гривні більший ніж тариф у договорі із ТОВ «Теплопостач».
В справі, що розглядається очевидним є те, що дії позивача, який 03 лютого 2022 року уклав договір №67-П/2022 про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії на визначених у ньому умовах щодо вартості однієї Гкал в розмірі 3190,18 гривень, а згодом пред'являє позов про стягнення збитків у зв'язку із бажаннями застосувати тариф у меншому розмірі, який не передбачений умовами раніше укладеного між сторонами договору - суперечить попередній поведінці позивача як під час оголошення процедури закупівлі, так і під час укладення договору та його подальшого виконання, здійснення оплати наданих послуг з теплопостачання за тим тарифом, який визначений умовами укладеного договору.
Посилання позивача на акт ревізії Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області №№130304-22/014 від 06.06.2025, як на беззаперечну підставу для задоволення позовних вимог, є необгрунтованим, оскільки акт ревізії Державної аудиторської служби України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ньому висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору.
Положенням "Про державну аудиторську службу", яке затверджено постановою КМУ N 43 від 03.02.2016, визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Акт ревізії - це документ про результати проведеної перевірки (аудиту), який є носієм дій з фінансового контролю та інформації про виявлені недоліки саме позивача, а не відповідача, атому може нести негативні наслідки саме для позивача.
При цьому акти ревізії та документальних перевірок не мають обов'язкового характеру та не можуть оспорюватися в суді.
Крім того, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
За умови існування між сторонами договірних правовідносин, виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.05.2018 у справі N 922/2310/17 та у постанові Верховного Суду від 22.10.2019 у справі N 922/59/19.
У постанові від 18.10.2018 у справі N 917/1064/17 Верховний Суд зауважив, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу. Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась. Акт ревізії не може змінювати, припиняти частково або повністю договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені договором та підтверджені відповідними актами виконаних робіт.
Отже, відповідач вважає, що укладання сторонами у справі договору про надання послуг з постачання теплової енергії, дії сторін по виконанню їх умов, у тому числі з надання послуг та їх оплата є підтвердженням того, що сторони перебували у договірних відносинах. Обсяг прав, обов'язків та відповідальності сторін по справі мають врегульовуватися тими положеннями чинного законодавства, які визначають умови надання послуг (глава 63 ЦКУ) та договором.
Відтак, сторона відповідача вважає що оскільки між сторонами у справі було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії, а кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримані ним як оплата виконаних за даним договором послуг, спірні кошти набуто за наявності правової підстави - договору, а тому вони не можуть вважатися шкодою (збитками).
З огляду на зазначене у задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
4. Обставини справи встановлені судом та висновки суду.
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2025 року з 10.03.2025 по 30.05.2025 проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» за період з 01.01.2021 по 28.02.2025.
Відповідно до Акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Нововолинська центральна міська лікарня» за період з 01.01.2021 по 28.02.2025 року від 06.06.2025 № 130304-22/014 під час ревізії представниками Держаудитслужби встановлено, що протягом 2021-2022 р.р. між КНП «НЦМЛ» (Позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» (Відповідачем) укладалися договори про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії, за умовами яких зазначене Товариство зобов'язувалося надавати КНП «НЦМЛ» послуги з централізованого постачання теплової енергії відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач (Позивач) зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги в строки і на умовах, що визначені цими договорами.
Під час ревізії було встановлено, що у 2022 році КНП «НЦМЛ» закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії згідно договору про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії № 67-П/2022 від 03.02.2022, укладеного за результатами проведення переговорної процедури.
Договором № 7-П/2022 передбачено постачання лікарні 2 841,6 Гкал теплової енергії на загальну суму 9 065 715,49 грн. За умовами договору №67-П/2022, ціною послуг є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який на дату укладення договору становить 3 190,18 грн. з ПДВ за 1 Гкал (п. 22 Договору).
Відповідно до пункту 45 Договору №67-П/2022, умови договору застосовуються до правовідносин, які виникли між Сторонами з 01 січня 2022 року, на підставі ч. 3 ст. 631 ЦКУ, договір діє до 31.12.2022.
З наданих ТОВ «Теплопостач» для проведення закупівлі копій документів, а саме: заяви ТОВ «Теплопостач» до Нововолинського міського голови від 28.12.2021 №32 та листа ТОВ «Теплопостач» від 25.01.2022 № 1 до КНП «НЦМЛ», слідує, що тариф на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. встановлений відповідно до частини 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», так як виконавчим комітетом Нововолинської міської ради протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви про встановлення тарифу (28.12.2021) не встановлено тариф та не надано вмотивовану відмову у його встановленні.
Зокрема, вказаний тариф в розмірі 3 190,18 грн. зазначений в направленій ТОВ «Теплопостач» до міського голови заяві від 28.12.2021 №32 про встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, який розрахований відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» на рівні 90 відсотків від середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу.
Ревізори зазначають, що на направлений Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в ході ревізії запит від 20.03.2025 №130304-13/679-2025 виконавчим комітетом Нововолинської міської ради, а саме листом від 27.03.2025 № 1970/02-23/2-25, підтверджено факт отримання від ТОВ «Теплопостач» заяви від 28.12.2021 № 32 про зміну тарифу 28.12.2021 та надання відповіді про відмову листом від 04.02.2022 №306/02-40/2-22. Зокрема, у відповіді про відмову вказано про розгляд заяви ТОВ «Теплопостач» на засіданні виконавчого комітету 03.02.2022, що свідчить про не прийняття рішення та не надання відповіді протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви.
За даними обліку розрахунків КНП «НЦМЛ» з ТОВ «Теплопостач», тариф у розмірі 3 190,18 грн. за 1 Гкал з ПДВ за договором № 67-П/2022 застосовувався з 01.01.2022.
Зокрема, згідно акту здачі-приймання робіт №1 від 03.02.2022 за січень 2022 року надано послуг з централізованого опалення в кількості 415,16648 Гкал за ціною 3 190,18 грн. з ПДВ на загальну суму 1 324 454,14 грн., які лікарнею повністю оплачені. Факт проведення Позивачем оплати послуг з централізованого постачання теплової енергії за вказані вище період та загальну суму, за рахунок коштів місцевого бюджету, підтверджується платіжним дорученням від 04.02.2022 №3.
За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 19.05.2025 №05.03-07/3349, яка надана на запит Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 04.04.2025 №130304-14/824-2025, тариф встановлений за принципом мовчазної згоди для ТОВ «Теплопостач» має бути застосований по закінченню 30 календарних днів з моменту отримання заяви від 28.12.2021 уповноваженим органом.
Оскільки, виконавчий комітет Нововолинської міської ради у встановлений законодавством 30-денний строк з дня реєстрації заяви не встановив розмір тарифу та не надав вмотивовану відмову, визначений за заявою ГОВ «Теплопостач» від 28.12.2021 тариф почав діяти з 28.01.2022, а до цієї дати діяв тариф затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410 в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал.
Отже, позивач доводить, що встановлення у договорі № 67-П/2022 умови застосування з 01.01.2022 тарифу на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. за 1 Гкал з ПДВ та фактичне застосування цього тарифу при розрахунках за теплову енергію поставлену КНП «НЦМЛ» в період з 01.01.2022 по 27.01.2022, здійснено в порушення частини 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання».
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» в акті здачі-приймання робіт №1 від 03.02.2022 (надання послуг централізованого опалення) тарифу на поставлену КНП «НЦМЛ» за період з 01.01.2022 по 27.01.2022 теплову енергію на 1 260,76 грн. за 1 Гкал (3 190,18 -1 929,42).
За даними Журналу показників лічильників тепла в період з 01.01.2022 по 27.01.2022 лікарнею спожито 348,30428 Гкал теплової енергії, загальна сума завищення ТОВ «Теплопостач», як надавачем (постачальником), вартості поставленої у цей період теплової енергії за договором № 67-П/2022 становить 439 128,10 грн. (1260,76 грн. х 348,30428 Гкал), чим завдано шкоди (збитків) місцевому бюджету на зазначену суму.
Як зазначено в Акті ревізії, на направлений Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в ході ревізії запит від 21.03.2025 №130304-14/690- 2025 від ТОВ «Теплопостач» отримано лист від 26.03.2025 № 2, у якому інформації із вказаних питань не надано.
У 2021 році КНП «НЦМЛ» також закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії, зокрема згідно договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 81-П/2021 від 09.03.2021.
Для КНП «НЦМЛ» в період надання послуг по 08.11.2021 діяв тариф на теплову енергію в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, який був затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311.
Рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410, що офіційно оприлюднене на сайті Нововолинської міської ради 08.11.2021, яке набрало чинності з 09.11.2021, затверджено тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ.
Відповідно до акту здачі-приймання робіт від 23.11.2021 № 9 на оплату послуг з централізованого опалення за період з 01.11.2021 по 21.11.2021, тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ застосовано з 01.11.2021, чим порушено рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311 та від 05.11.2021 № 410. Оплата послуг з централізованого опалення за вказаний вище період КНП «НЦМЛ» проведена в повному обсязі на вищезазначену суму, що підтверджується платіжним дорученням від 25.11.2021 №77.
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн. за 1 Гкал тарифу на теплову енергію поставлену в період з 01.11.2021 по 08.11.2021, через застосування тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а не діючого в цей період тарифу в розмірі 1 699,96 грн за 1 Гкал (1 929,42 -1 699,96 = 229,46).
За даними журналу показників лічильників тепла КНП «НЦМЛ» споживання теплової енергії в період з 01.11.2021 по 08.11.2021 складає 78,13 Гкал, завищення ТОВ «Теплопостач» вартості поставленої у цей період теплової енергії складає в загальній сумі 17 927,71 грн. (229,46 х 78,13 = 17 927,71).
Ревізією встановлено, що у період проведення повірки лічильника теплової енергії, розташованого у приміщенні «профоглядів» лікарні, з 08.10.2021 по 07.11.2021 кількість поставленої теплової енергії визначалася розрахунково.
Згідно рахунку-факгури від 01.12.2021 № 30 та розрахунку місячної потреби теплової енергії, для опалення приміщення «профоглядів» лікарні в період з 01.11.2021 по 07.11.2021 поставлено 2,618 Гкал теплової енергії по ціпі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ на суму 5 051,22 грн., яка повністю оплачена КНП «НЦМЛ».
У зазначеному періоді діяв тариф на теплову енергію затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 № 311 в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410 про затвердження тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ набрало чинності з 09.11.2021, як зазначалося вище.
Отже, в порушення вищевказаних рішень виконавчого комітету Нововолинської міської ради, тариф в цей період (з 01.11.2021 по 07.11.2021) на теплову енергію завищено ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн., що призвело до завищення вартості поставленої в цей період теплової енергії на загальну суму 600,73 грн. (229,46 х 2,618 = 600,73).
У результаті оплати поставленої ТОВ «Теплопостач» у листопаді 2021 року теплової енергії по завищеній вартості через завищення тарифу, завдано матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету на загальну суму 18 528,44 грн. (17 927,71 + 600,73).
Враховуючи вищевикладене, ТОВ «Теплопостач» протягом відповідних періодів 2021- 2022 років, через завищення вартості поставленої КНП «НЦМЛ» та оплаченої бюджетними коштами теплової енергії, сукупно завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 457 656,54 грн. (439 128,10 +18 528,44).
Відповідно до пункту 5 вимог Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства» від 19.06.2025 № 130304-14/1352-2025, контролюючий орган зазначив:
"5. Внаслідок застосування ТОВ «Теплопостач» з 01.01.2022 нового тарифу на послуги з постачання теплової енергії, яка виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, у розмірі 3 190,18 грн за 1 Гкал, що перевищував розмір чинного тарифу на 1 260,76 грн за 1 Гкал, без дотримання термінів щодо його впровадження, зокрема, 30-денного строку з дня подання до виконавчого комітету Нововолинської міської ради заяви про перегляд тарифу, яка подана вказаним постачальником 28.12.2021, у разі не надання вмотивованої відмови у його встановленні, визначеного частиною 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», під час надання послуг з теплопостачання за договором від 03.02.2022 № 67-П/2022, завищено їх вартість за період з 01.01.2022 по 27.01.2022 на суму 439 128,10 грн, яка оплачена замовником - КНП «НЦМЛ».
Крім того, внаслідок застосування ТОВ «Теплопостач» з 01.11.2021 тарифу на теплову енергію у розмірі 1 929,42 грн за Гкал, затвердженого та встановленого рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410, яке набрало чинності 09.11.2021, тобто раніше встановленого терміну, під час розрахунків за послуги з теплопостачання за період з 01.11.2021 по 08.11.2021 завищено їх вартість на суму 18 528,44 гривень.
Загалом внаслідок завищення ТОВ «Теплопостач» вартості послуг з теплопостачання, яка оплачена Комунальним некомерційним підприємством «Нововолинська центральна міська лікарня» коштом міського бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) Позивачу на суму 457 656,54 грн.".
З метою забезпечення відшкодування завданої позивачу матеріальної шкоди (збитків), 12 червня 2025 року на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» позивачем було направлено лист за №1861/01.1/01-09 із проханням в досудовому порядку, в десятиденний строк з дня отримання листа, повернути КНП «НЦМЛ» безпідставно набуті ТОВ «Теплопостач» кошти у розмірі 457 656,54 грн. (завищення вартості поставленої закладу теплової енергії у 2021-2022 роках). Однак, у вказаний строк, відповіді на лист КНП «НЦМЛ» не отримало і відповідно ТОВ «Теплопостач» кошти не повернуло.
30 червня 2025 року позивач звернувся до відповідача з претензією про відшкодування шкоди (збитків) за № 2119/01.1/01-09 на суму 457 656,54 грн. Проте, відповіді на претензію Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» не надано і відповідно позивачу кошти у добровільному порядку не сплачені.
Оскільки відповідач вимоги за претензією не виконав позивач звернувся із позовом про стягнення 457 656,54 грн. завданих збитків до суду.
Водночас, обраний позивачем спосіб судового захисту не відповідає юридичній природі цивільних правовідносин, що виникли між ними.
Надаючи правову оцінку правовідносинам сторін у справі, суд дійшов висновку, що цивільні права та обов'язки між Комунальним некомерційним підприємством “Нововолинська центральна міська лікарня» та Товариством з обмеженою відповідальністю “Теплопостач» склались на підставі статті 1212 ЦК України.
Згідно ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Аналіз статті 1212 ЦК України вказує на те, що правова природа інституту безпідставного отримання чи збереження майна (предмет регулювання) - це відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок іншої особи, в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказiвцi закону, або суперечить меті правовiдношення i його юридичному змісту. Тобто відсутнiсть правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Отже, для виникнення зобов'язання, передбаченого статтею 1212 ЦК України, важливим є сам факт безпідставного набуття або збереження, а не конкретна підстава, за якою це відбулося.
Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.03.2019 №607/5422/16-ц, від 19.05.2021 №922/1830/20.
Для виникнення зобов'язання з безпідставного збагачення необхідна наявність наступних умов: 1) збільшення майна в однієї особи (вона набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння); 2) втрата майна іншою особою, тобто збільшення або збереження майна в особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; 3) причинний зв'язок між збільшенням майна в однієї особи і відповідною втратою майна іншою особою; 4) відсутність достатньої правової підстави для збільшення майна в однієї особи за рахунок іншої особи, тобто обов'язковою умовою є збільшення майна однієї сторони (набувача), з одночасним зменшенням його в іншої сторони (потерпілого), а також відсутність правової підстави (юридичного факту) для збагачення.
Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином, тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, передбачених нормами статті 11 ЦК України.
Кондиція - позадоговірний зобов'язальний спосіб захисту права власності або іншого речового права, який може бути застосований самостійно.
Права особи, яка вважає себе власником майна, підлягають захисту шляхом задоволення позову до володільця, з використанням правового механізму, установленого статтею 1212 ЦК України у разі наявності правових відносин речово-правового характеру безпосередньо між власником та володільцем майна.
Такий спосіб захисту можливий шляхом застосування кондиційного позову, якщо для цього існують підстави, передбачені статтею 1212 ЦК України, які дають право витребувати в набувача це майно.
Отже, належним та ефективним способом захисту є звернення з кондиційним позовом про витребування майна (грошових коштів), які набуті без правової підстави.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14- 144цс18), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18), від 4 червня 2019 року у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).
Водночас, у процесуальному законодавстві діє принцип «jura novit curia» («суд знає закони»), який полягає в тому, що:
1) суд знає право;
2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін;
3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору (da mihi factum, dabo tibi jus).
Активна роль суду в цивільному процесі проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, виборі і застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Позовна заява обов'язково повинна містити предмет позову та підстави позову. Предмет позову - це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, яке опосередковується відповідним способом захисту прав або інтересів. Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Водночас правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Отже, при вирішенні спору суд в межах своїх процесуальних функціональних повноважень та в межах позовних вимог встановлює зміст (правову природу, права та обов'язки ін.) правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин, та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин. Законодавець указує саме на «норму права», що є значно конкретизованим, аніж закон.
Більше того, з огляду на положення ГПК України така функціональність суду носить імперативний характер. Підсумок такої процесуальної діяльності суду знаходить своє відображення в судовому рішенні, зокрема у його мотивувальній й резолютивній частинах.
Отже, обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено саме на суд, що є складовою класичного принципу jura novit curia (правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №904/5726/19 від 15.06.2021).
Відтак, суд в межах своїх процесуальних функціональних повноважень та в межах позовних вимог встановлює зміст правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин справи та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин, зокрема, суд зазначає, що набуття відповідачем як однією зі сторін зобов'язання коштів за рахунок іншої сторони не в порядку виконання договірного зобов'язання, а поза підставами, передбаченими договором, внаслідок перерахування на рахунок відповідача понад вартість товару, який було поставлено, виключає застосування до правовідносин сторін норм зобов'язального права, а є підставою для застосування положень ст. 1212 ЦК України.
Суд встановив, що у період з 01.01.2022 по 27.01.2022 року КНП «НЦМЛ» закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії згідно договору про надання послуг з централізованого постачання теплової енергії № 67-П/2022 від 03.02.2022, укладеного за результатами проведення переговорної процедури, яка застосована відповідно до пункту 2 частини 2 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (відсутність конкуренції з технічних причин на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено виключно певним суб'єктом господарювання), про що зазначено у протоколі переговорів від 28.01.2022 № 38, який підписаний від Учасника директором ТОВ «Теплопостач» Коптюком А.В. та скріплений печаткою відповідача.
Умовами договору № 67-П/2022 від 03.02.2022 передбачено постачання лікарні 2 841,6 Гкал теплової енергії на загальну суму 9 065 715,49 грн. Ціною послуг є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який на дату укладення договору становить 3 190,18 грн. з ПДВ за 1 Гкал (п. 22 Договору).
Відповідно до пункту 45 Договору №67-П/2022, умови договору застосовуються до правовідносин, які виникли між сторонами з 01 січня 2022, на підставі ч. 3 ст. 631 ЦКУ, договір діє до 31.12.2022.
Вказаний тариф в розмірі 3 190,18 грн. зазначений в направленій ТОВ «Теплопостач» до міського голови заяві від 28.12.2021 №32 про встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, який розрахований відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» на рівні 90 відсотків від середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу (а.с. 49).
ТОВ «Теплопостач» листом від 25.01.2022 № 1 до КНП «НЦМЛ» повідомило, що тариф на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. встановлений відповідно до частини 12 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», так як виконавчим комітетом Нововолинської міської ради протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви про встановлення тарифу не встановлено тариф та не надано вмотивовану відмову у його встановленні (а.с. 48).
Згідно акту здачі-приймання робіт №1 від 03.02.2022 за січень 2022 року надано послуг з централізованого опалення в кількості 415,16648 Гкал за ціною 3 190,18 грн. з ПДВ на загальну суму 1 324 454,14 грн., які лікарнею повністю оплачені. Факт проведення Позивачем оплати послуг з централізованого постачання теплової енергії за вказані вище період та загальну суму, за рахунок коштів місцевого бюджету, підтверджується платіжним дорученням від 04.02.2022 №3 (а.с. 44, 47).
Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, зокрема, що тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії або альтернативних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема:
- встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством;
- перегляд за власною ініціативою та/або за зверненням суб'єкта господарювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок), але не більше одного разу на квартал.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, щокварталу, до 25 числа останнього місяця кожного кварталу, розраховує та оприлюднює середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.
Для встановлення тарифу на теплову енергію, тарифу на виробництво теплової енергії суб'єкт господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, подає органу, уповноваженому встановлювати такі тарифи, заяву із зазначенням розміру тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п'ятої цієї статті.
Тарифи на теплову енергію для суб'єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб'єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб'єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Якщо уповноважений орган протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не встановлює розмір тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п'ятої цієї статті, або не надає вмотивовану відмову у його встановленні, вважається, що суб'єкту господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, встановлено розмір тарифу, розрахований таким суб'єктом господарювання відповідно до частини четвертої та/або п'ятої цієї статті та поданий у заяві. Копія заяви (опису документів) з відміткою про дату їх надходження є підтвердженням подання уповноваженому органу заяви та розрахунків розміру тарифу.
Отже, тариф встановлений за принципом мовчазної згоди для ТОВ «Теплопостач» має бути застосований по закінченню 30 календарних днів з моменту отримання заяви від 28.12.2021 уповноваженим органом.
Відтак, суд встановив, що виконавчий комітет Нововолинської міської ради у встановлений законодавством 30-денний строк з дня реєстрації заяви не встановив розмір тарифу та не надав вмотивовану відмову на лист ТОВ «Теплопостач» від 28.12.2021, а відтак суд вважає, що тариф в розмірі 3 190,18 грн. з ПДВ почав діяти з 28.01.2022, а до цієї дати діяв тариф затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 №410 в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал (а.с. 51).
Виходячи з вищезазначеного, встановлення у договорі № 67-П/2022 умови застосування з 01.01.2022 тарифу на теплову енергію в розмірі 3 190,18 грн. за 1 Гкал з ПДВ та фактичне застосування цього тарифу при розрахунках за теплову енергію поставлену КНП «НЦМЛ» в період з 01.01.2022 по 27.01.2022, здійснено в порушення ст. 20 Закону України «Про теплопостачання».
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» в акті здачі- приймання робіт №1 від 03.02.2022 тарифу на поставлену КНП «НЦМЛ» за період з 01.01.2022 по 27.01.2022 теплову енергію на 1 260,76 грн. за 1 Гкал (3 190,18 - 1 929,42).
Суд встановив, що в період з 01.01.2022 по 27.01.2022 лікарнею спожито 348,30428 Гкал теплової енергії, загальна сума завищення ТОВ «Теплопостач», як надавачем (постачальником), вартості поставленої у цей період теплової енергії за договором №67-П/2022 становить 439 128,10 грн. (1 260,76 грн. х 348,30428 Гкал).
Отже, грошові кошти в сумі 439 128,10 грн., які перераховані КНП «Нововолинська центральна міська лікарня» в якості оплати послуги з централізованого опалення, отримані виконавцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплопостач» без відповідної правової підстави, оскільки нарахування та оплата вказаних в акті послуг повинна була здійснюватися відповідно до тарифу затвердженого рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 №410.
Відтак, суд вважає, що сума 439 128,10 грн. безпідставно отриманих грошових коштів підтверджені матеріалами справи, а тому підлягає до стягнення з відповідача на підставі ст. 1212 ЦК України.
Щодо стягнення 18 528,44 грн. коштів згідно договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 81-П/2021 від 09.03.2021, суд встановив наступне.
У 2021 році КНП «НЦМЛ» також закуповувало, а ТОВ «Теплопостач» надавало послуги з централізованого постачання теплової енергії, зокрема, згідно договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 81-П/2021 від 09.03.2021.
Для КНП «НЦМЛ» в період надання послуг по 08.11.2021 діяв тариф на теплову енергію в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, який був затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311.
Рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410, що офіційно оприлюднене на сайті Нововолинської міської ради 08.11.2021, яке набрало чинності з 09.11.2021, затверджено тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ.
Відповідно до акту здачі-приймання робіт від 23.11.2021 №9 на оплату послуг з централізованого опалення за період з 01.11.2021 по 21.11.2021, тариф в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ застосовано з 01.11.2021, чим порушено рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 №311 та від 05.11.2021 № 410.
Оплата послуг з централізованого опалення за вказаний вище період КНП «НЦМЛ» проведена в повному обсязі на вищезазначену суму, що підтверджується платіжним дорученням від 25.11.2021 №77.
Вказане порушення призвело до завищення ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн. за 1 Гкал тарифу на теплову енергію поставлену в період з 01.11.2021 по 08.11.2021, через застосування тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а не діючого в цей період тарифу в розмірі 1 699,96 грн за 1 Гкал (1 929,42 -1 699,96 = 229,46).
За даними журналу показників лічильників тепла КНП «НЦМЛ» споживання теплової енергії в період з 01.11.2021 по 08.11.2021 складає 78,13 Гкал, завищення ТОВ «Теплопостач» вартості поставленої у цей період теплової енергії складає в загальній сумі 17 927,71 грн. (229,46 х 78,13 = 17 927,71).
Згідно рахунку-фактури від 01.12.2021 № 30 та розрахунку місячної потреби теплової енергії, для опалення приміщення «профоглядів» лікарні в період з 01.11.2021 по 07.11.2021 поставлено 2,618 Гкал теплової енергії по ціпі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ на суму 5 051,22 грн., яка повністю оплачена КНП «НЦМЛ».
У зазначеному періоді діяв тариф на теплову енергію затверджений рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради «Про тарифи ТОВ «Теплопостач»» від 17.10.2019 № 311 в розмірі 1 699,96 грн. за 1 Гкал з ПДВ, а рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 05.11.2021 № 410 про затвердження тарифу в розмірі 1 929,42 грн. за 1 Гкал з ПДВ набрало чинності з 09.11.2021.
В порушення вищевказаних рішень виконавчого комітету Нововолинської міської ради, тариф в цей період (з 01.11.2021 по 07.11.2021) на теплову енергію завищено ТОВ «Теплопостач» на 229,46 грн., що призвело до завищення вартості поставленої в цей період теплової енергії на загальну суму 600,73 грн. (229,46 х 2,618 = 600,73).
Отже, в результаті оплати поставленої ТОВ «Теплопостач» у листопаді 2021 року теплової енергії по завищеній вартості тарифу на загальну суму 18 528,44 грн. (17 927,71 + 600,73).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем після звернення позивача з позовом до суду та після відкриття судом провадження у справі було сплачено/повернуто безпідставно отримані кошти в сумі 18 528,44 грн. на підставі статті 1212 ЦК України, що підтверджується платіжною інструкцією №129 від 09.12.2025 (а.с. 165).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Зважаючи на те, що відповідач після звернення позивача до суду з даним позовом та після відкриття судом провадження у даній справі сплачено/повернуто безпідставно отримані кошти в сумі 18 528,44 грн. на підставі статті 1212 ЦК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній частині позовних вимог на підставі пункту 2 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.
З врахуванням викладеного, доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, судом до уваги не приймаються.
Інші доводи та заперечення відповідача судом розглянуті та відхилені як такі, що на результат вирішення спору - задоволення позовних вимог з наведених вище підстав, впливу не мають.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 75, 76-80, 123, 129, 232, 236-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Провадження у справі в частині стягнення 18 528,44 грн. закрити у зв'язку з відсутністю предмету спору.
2. Позов задоволити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплопостач» (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 3а, код ЄДРПОУ 40913671) на користь Комунального некомерційного підприємства “Нововолинська центральна міська лікарня» (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, проспект Перемоги, будинок 7, код ЄДРПОУ 01983016) 439 128,10 грн. безпідставно збережених коштів.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплопостач» (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 3а, код ЄДРПОУ 40913671) на користь Комунального некомерційного підприємства “Нововолинська центральна міська лікарня» (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, проспект Перемоги, будинок 7, код ЄДРПОУ 01983016) 6 864, 85 грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення
складено 05.02.2026.
Суддя В. М. Дем'як