180/33/26
3/180/101/26
29 січня 2026 р. м. Марганець
Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Хомченко С.І., розглянувши протокол Серії ВАД № 410983 від 08.07.2025 року та матеріали, які надійшли з відділення №1 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Марганець, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч. 2 ст. 187КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 26.12.2025 року в 23-21 год. гр. ОСОБА_1 знаходячись під гласним адміністративним наглядом, був відсутнім за місцем мешкання по АДРЕСА_1 , чим порушив вимоги встановлених йому обмежень будучі під гласним адміністративним наглядом, про що був складений протокол працівниками поліції за фактом вчинення правопорушення, передбаченого за ч.2 ст.187 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав, пояснив, що того дня він був вдома. Поліція до нього не приходили.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що доказів, які б підтверджували факт скоєння останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП в судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст.7КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАД №868565 від 09.01.2026 року, гр. ОСОБА_1 перебуваючи під адміністративним наглядом 26.12.2025 року о 23.21 був відсутній за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду, притягується до адміністративної відповідальності за ч.2ст. 187 КУпАПз підстав порушення ним адміністративного нагляду.
Однак відповідальність за ч.2 ст. 187 КУпАП настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Фабула, складена особою уповноваженою на складання протоколу, не містить відомостей, що вказане діяння вчинено ОСОБА_1 повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.ст.245,251,252,280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За таких обставин слід враховувати, що у відповідності до ч. 2ст. 251 КУпАПобов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свободта практику Європейського суду з прав людини (даліЄСПЛ) як джерело права.
В Рекомендаціях №R (91) 1 Комітету Міністрів Ради Європи «Про адміністративні санкції» одним із принципів застосування адміністративних стягнень є встановлення обов'язку нести тягар доказування саме для адміністративних органів (принцип 7).
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) в своїх рішеннях неодноразово зазначав, що санкції, які згідно національному законодавству Договірних держав не входять у сферу кримінальних покарань, можуть вважатися такими в світлі положень Конвенції. У своїх рішеннях у справах «Малофєєв проти Росії від 30 травня 2013 року», «Малиге проти Франції від 23 вересня 1998 року», «Озтюрк проти Германії» ЄСПЛ визнав адміністративні правопорушення кримінальними злочинами, які підпадають під гарантії статі 6 Конвенції.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява N7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
До протоколу про адміністративне правопорушення, в якості доказу вини ОСОБА_1 додано рапорт працівника поліції, який відповідно до Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі № №524/5741/16-а не може вважатися належним і допустимим доказом учинення особою адміністративного правопорушення; роз'яснення обмежень ОСОБА_1 ; письмові пояснення ОСОБА_1 дата їх складання 09.01.2026 року; копію постанови Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 14.07.2025 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 ; копію постанови Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 14.07.2025 року відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, якою останнього визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень.
З самого протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 868565 від 09.01.2026 року також вбачається, що правопорушення ОСОБА_1 вчинено 26.12.2025 року о 23.21 год., а сам протокол складено 09.01.2026 року.
З наданого до матеріалів справи працівниками поліції відеозапису з нагрудної камери працівника поліції не підтверджується факт самого перебування поліцейських за місцем проживання особи, відносно якої встановлено адміністративний нагляд, з метою перевірки. З відеозапису видно тільки, що працівник поліції за невідомою адресою (відсутня назва вулиці, номер будинку) пояснює, що ОСОБА_1 не відгукається та не виходить.
Таким чином, матеріали справи, зібрані уповноваженою особою Національної поліції, не містять доказів, які б могли свідчити про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а саме, відсутність його 26.12.2025 року о 23.21 год. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим висновок працівників поліції щодо порушення ОСОБА_1 правил адміністративного нагляду ґрунтується на припущеннях.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Вищевикладене надає обґрунтовані підстави дійти висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 даного адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 2 ст. ст. 187 КУпАП, що вказує на відсутність в його діях складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимогст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1) ч. 1ст. 247 КУпАПза відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.62 Конституції України, п.1 ч.1 ст.247, ст.280, 283,284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: С. І. Хомченко