Рішення від 04.12.2025 по справі 127/11618/25

Справа № 127/11618/25

Провадження № 2/496/2677/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

за участю: секретаря - Агаджанян Д.Х.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів та судових витрат,-

УСТАНОВИВ:

Представник Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з вищезазначеним позовом в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 24 282,25 грн., а також понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Вінницької міської ради, як отримувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку призначення і виплати держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року.

27.12.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про отримання державної соціальної допомоги.

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї по номеру особової справи № 614617 ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім?ї призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім?ї з 01.10.2021 по 31.03.2022 включно в розмірі 4346,45 грн.

Відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям від 22.12.2021 перерахунок межах терміну призначення розмір допомоги становив: з 01.10.2021 по 30.11.2021 - 4346.45 грн; з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 4608.35 грн; з 01.01.2022 по 31.03.2022 - 4856.45 грн.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, яка була призначена раніше, продовжується особам, які проживають на територіях територіальних громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - відповідні території).

Особам, які не проживають на відповідних територіях, строк виплати державної соціальної допомоги та пільг, строк виплати яких закінчився в період воєнного стану, продовжується до 31 грудня 2022 року включно.

Враховуючи зазначене, Заявниці автоматично продовжено строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї з 01 квітня 2022 по 31 грудня 2022 року, включно.

Відповідно до п.23 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Згідно з Актом проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей №B124-ПЗ/07А від 12.02.2024 Головного управління Національної сервісної служби у Вінницькій області, по особовій справі № 614617 виявлено порушення пункту 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження порядку і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям», а саме якщо малозабезпеченою приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім?ї.

Одночасно в п.12 Акту висунута вимога щодо усунення порушень законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей (у разі виявлення порушення) а, саме здійснити заходи щодо повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у розмірі 24282,25 грн по особовій справі № 614617.

Згідно перевірки достовірності відомостей, проведеної управлінням соціального захисту населення (Лівобережне), отримано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо суб?єкта та встановлено, що гр.

ОСОБА_1 має у власності житловий будинок, загальною площею 47 (кв. м.), житлова плоша 18.1(кв. м.) за адресою: АДРЕСА_1 , дата державної реєстрації 09.02.2022, дата формування отриманої інформації 13.02.2024 р.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім?ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами жилово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тисяч гривень.

Отже, ОСОБА_1 протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги здійснила купівлю будинку на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тисяч гривень, про що не повідомила вчасно Позивача, що вплинуло на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги, внаслідок чого надміру виплачено кошти. Крім того, зазначаємо , що Відповідач в заяві від 27.10.2021р. власноруч зазначила, що з призначенням та виплатою допомоги ознайомлена. У разі будь яких змін зобов'язується повідомити у триденний термін управління.

07.03.2024 року за вихідним №08-00-008-108832 Департаментом відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. 08.11.2024 року повторно направлено повідомлення про повернення коштів.

Однак, на момент подання позовної заяви до суду, надміру виплачені кошти відповідачем не повернуті, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Вінницького міського суду Вінницької області від 03.06.2025 року справу направлено за підсудністю до Біляївського районного суду Одеської області.

Протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями, справу передано на розгляд судді Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М.

Ухвалою суду від 02.09.2025 року відкрито спрощене позовне провадження по справі з повідомленням сторін.

Представник позивача у судове засідання не прибув та надіслав заяву про проведення судового засідання без участі представника Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.

Криворучко В.В. в судове засідання не прибула, конверт з судовою повісткою та копією позову повернувся до суду без вручення адресату з відміткою «за закінченням строку зберігання». Разом з тим, на електронну адресу суду надійшов лист від ОСОБА_1 в якому вона повідомляє, що не може бути присутньою в судовому засіданні у зв'язку з проживанням за кордоном. Проте, може прийняти участь в удовому засіданні за допомогою відеоконференції або просить розглянути справу за її відсутності за наявними матеріалами справи. Відзиву від відповідача не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

Судом встановлено, що 27.12.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а також декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

ОСОБА_1 подано до Управління заяву та декларацію для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Місцем проживання в заявах та деклараціях відповідачем вказано квартиру АДРЕСА_2 .

В розділі III поданих декларацій «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні» відповідачем вказана наявність житлового приміщення площею 50 кв.м. на чотири особи за адресою: АДРЕСА_3 .

У заяві зазначила про те, що має двох дітей, у шлюбі не перебуває, з батьком литини не проживає. Пільг не отримує. Пенсію не отримує.

Відповідно до статті 18-1 Закону України від 21.11.1992 року №2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Надання допомоги на дітей одиноким матерям регулює Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року (в редакції станом на дату подання відповідачем заяви та декларації - 28.08.2020 року) (далі - Порядок 1751).

Згідно зі статтею 3 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-111 право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затверджено постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року (в редакції станом на дату подання відповідачем заяви та декларації - 28.08.2020 року) (далі - Порядок №250).

Рішеннями Управління ОСОБА_1 була призначена і виплачувалася допомога одиноким матерям з 01.10.2021 року по 31.03.2022 року в розмірі 4346,45 грн. на місяць, з 01.10.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 4346,45 грн. на місяць, з 01.12.2021 року по 31.12.2021 року в розмірі 4608,35 грн. на місяць, з 01.01.2022 року по 31.03.2022 року в розмірі 4856,45 грн. на місяць (а.с. 13,14).

12.02.2024 року Управлінням проведено перевірку дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно отримання прав дітей № В124-ПЗ/07А

Актом перевірки встановлено порушення, а саме п. 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям»: «Якщо малозабезпеченою сім?єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру.

А саме ОСОБА_1 не повідомила, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю житлового приміщення на суму, яка на дату купівлі (09.02.2022 р.), оплати перевищує 50 тисяч гривень, а саме житловий будинок та земельна ділянка ціна нерухомого майна 37 200 грн та 67 844 грн., що підтверджується витягом з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно № 365556622 (а.с. 20).

Внаслідок чого надміру виплачено кошти у розмірі 24 282,25 грн. (а.с. 21).

Відповідно до п.п. 2 п. 10 Порядку №250 державна соціальна допомога не призначалась, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги або під час її отримання здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень

Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Аналогічні положення щодо порядку повернення, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти містяться у п. 25 Порядку №250.

На адресу проживання ОСОБА_1 07.03.2024 року та 08.11.2024 року було скеровано лист про необхідність повернення коштів в добровільному порядку (а.с. 22-23).

На момент подання позовної заяви до суду, надміру виплачені кошти відповідачем не повернуті.

За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд вважає позовні вимоги Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що повністю підлягають задоволенню.

При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у сумі 3028,20 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову, судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року (в редакції станом на 28.08.2020 року), Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затверджено постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року (в редакції станом на 28.08.2020 року), ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 142, 264, 247, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 38782790, адреса: 21100, м. Вінниця, вул. Соборна, 59) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів та судових витрат - задовольнити.

Стягнути за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 38782790) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 24 282,25 грн. та судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 04 лютого 2026 року, з урахуванням навантаження на склад суду, яке пов'язано з тим, що від штатної кількості - 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки - 6, недостатня кількість суддів, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ, введенням воєнного стану, обумовлює збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду, оскільки показники навантаження перевищують нормативні у 8 разів, передачі справ 2-х інших суддів, суд першої інстанції позбавлений можливості дотримання строків, передбачених національним законодавством.

З урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників, ДСА України зробила розрахунок необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23. Згідно розрахунків ДСА України, чисельність суддів Біляївського районного суду, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб. Зараз штатна кількість - 11 суддів, фактично здійснюють правосуддя тільки - 6 суддів.

Суддя В.М. Буран