Справа № 686/33529/25
Провадження № 1-кс/686/269/26
13 січня 2026 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницькому скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на постанову слідчого про відмову у визнанні потерпілим, -
Адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду зі скаргою, в якій просив скасувати постанову дізнавача СД ВнП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області від 17.11.2025 року про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №12025243460000522 .
Заявник направив до суду клопотання про розгляд скарги без його участі, вимоги скарги підтримав та просив її задовольнити.
Дізнавач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, що, відповідно до положень ч.3 ст.306 КПК України, не перешкоджає розгляду скарги по суті.
Дослідивши матеріли кримінального провадження, прихожу до наступних висновків.
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди - ч.1 ст.55 КПК України.
Права і обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого - абз.1 ч.2 ст.55 КПК України.
Частиною 5 ст.55 КПК України визначено, що за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим.
Встановлено, що СД ХРУП ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025243460000522, яке було зареєстроване у ЄРДР 04.11.2025 року за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення ч.1 ст.182 КК України.
12.11.2025 року до дізнавача надійшла заява ОСОБА_5 , в якій він просив залучити його до кримінального провадження №12025243460000522 як потерпілого.
Постановою дізнавача СД ВнП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області від 17.11.2025 року у задоволенні вказаного клопотання відмовлено.
На думку слідчого судді, у оскаржуваній постанові відсутні посилання на матеріали досудового розслідування в тій частині, які б давали підстави прийти до висновку про існування очевидних та достатніх підстав вважати, що заява про залучення до кримінального провадження як потерпілого, подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної в частині першій статті 55 КПК України.
Також, не надана оцінка аргументам ОСОБА_4 щодо спричинення йому шкоди.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржувана постанова слідчого не відповідає вимогам ч.5 ст.110 КПК України, а зроблені у ній висновки є припущеннями та належним чином не обґрунтовані.
Керуючись ст.ст. 55, 303-307 КПК України, слідчий суддя, -
Скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на постанову слідчого про відмову у визнанні потерпілим задовольнити.
Постанову дізнавача СД ВнП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області від 17.11.2025 року про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №12025243460000522 скасувати.
Зобов'язати дізнавача ХРУП ГУНП в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні №12025243460000522, яке було зареєстроване у ЄРДР 04.11.2025 року за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення ч.1 ст.182 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1