Рішення від 03.02.2026 по справі 357/16523/25

Справа № 357/16523/25

Провадження № 2/357/1968/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя - Цукуров В.П.,

секретар судового засідання - Чайка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Біла Церква Київської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛОЦЕРКІВВОДА» про скасування суми боргу -

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина.

Короткий зміст позовних вимог.

У жовтні 2025 року ОСОБА_1 (далі - «Позивач») звернувся до суду з даним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛОЦЕРКІВВОДА» (далі - «Відповідач») про скасування суми боргу.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач посилався на наступні обставини.

Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 .

31.01.2002 року між ним та ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» було укладено договір про надання послуг з водопостачання. З того часу він постійно сплачує кошти за користування водою без лічильника.

У Білій Церкві норми споживання води без лічильника залежать від наявності приладів підігріву води: 4,5 м3 на особу на місяць - без приладів підігріву води, та 5,7 м3 на особу на місяць з приладами підігріву води. Ці норми встановлені Білоцерківводою і є чинними для розрахунків з населенням.

Позивачу стало відомо, що Відповідачем йому нараховано борг в сумі 4408,40 гривень за полив води.

Позивач неодноразово звертався до Відповідача з заявами про те, що воду для полива він не використовує, на земельній ділянці він нічого не садить, тому вважає, що йому незаконно нарахували дану суму боргу. У відповідь на такі звернення Відповідач повідомив Позивача, що у разі несплати боргу він звернеться до суду.

З огляду на викладене Позивач просив суд скасувати нарахований йому ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» борг в сумі 4408,40 гривень.

Історія справи. Заяви та клопотання, позиції учасників справи.

15.10.2025 року ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі, постановлено провести її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.17).

18.11.2025 року до канцелярії суду представником Відповідача було подано відзивом на позовну заяву, у якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що Позивач є власником житлового приміщення - квартири АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг централізованого водопостачання, які надає ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» згідно укладеного договору №37/70077 від 31.01.2024 року (особовий рахунок НОМЕР_1 ), що додано Позивачем до позовної заяви. Згідно з пунктом 15 Договору розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 25 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом. Позивач всупереч вищезазначеним вимогам не виконував належним чином своїх зобов'язань щодо оплати послуг з централізованого водопостачання в повному обсязі, у зв'язку з чим утворилася заборгованість, яка згідно діючих тарифів, на момент подачі позовної заяви становила 4408,44 грн. (за серпень 2025 року включно), що підтверджується відомістю про нарахування та оплату за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з травня 2024 по листопад 2025 року по особовому рахунку Позивача НОМЕР_1 . Також дана обставина підтверджується копією рахунку за серпень 2025 року за отримані Позивачем послуги. Дана заборгованість складається із: плати за послуги з централізованого водопостачання, враховуючи відсутність у позивача приладу обліку, нараховується на трьох прописаних осіб по нормі споживання, по 6.39 м3 на дві особи та 3.6 м3 на одну особу - позивача, так як 3.6 м3 це соціальна норма, оскільки ОСОБА_1 є пільговиком (інвалід 2 групи), а всього 16,38 м3; абонентського обслуговування; та плати за полив. Нарахування за полив присадибної земельної ділянки здійснюється відповідно Державних будівельних норм (ДБН), на підставі Розрахунку вартості поливу садів, присадибних ділянок, зелених насаджень (в розрахунку на 100 м?) для першої категорії споживачів (населення) та Плану земельної ділянки Технічного паспорту садибного (індивідуального) житлового будинку. Згідно з ДБН В.2.5.-65:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» відпуск води на полив садів, присадибних ділянок, квітників і газонів 5 літрів на 1 м? поливної площі на добу. Вартість поливу 100 м? присадибної ділянки на сезон (45 днів) для споживачів першої категорії (населення), у яких відсутній лічильник на полив - становить 348,30 грн. Згідно технічного паспорта Позивача в Плані земельної ділянки садибного (індивідуального) житлового будинку за адресом АДРЕСА_2 вказана площа «Під садом» - 309 м?, що вважається поливною площею. Отже Позивачу було нараховано за полив у 2024 році на 309 м? поливної площі (по 22,5 м? на 100 м? ) 1044,90 грн. Згідно з ДБН В.2.5.-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.» відпуск води на полив садів, присадибних ділянок, квітників і газонів 15м? в місяць на 100 м? поливної площі на протязі поливного сезону, що триває з травня по вересень місяць. Вартість поливу 100 м? присадибної ділянки в місяць для споживачів першої категорії (населення), у яких відсутній лічильник на полив - становить 232,2 грн. Отже Позивачу було нараховано за полив у 2025 році на 309 м? поливної площі (по 15 м? на 100 м?) по 696,60 грн. за червень, липень, серпень 2025 року, а всього 2089,80 грн. Отже, Позивачу за полив у 2024 та 2025 роках було нараховано 3134,70 грн. у відповідності до норм чинного законодавства України. У своїй позовній заяві ОСОБА_1 незгоден з нарахуваннями за полив, проте необґрунтовано просить скасувати весь борг в сумі 4408,40 грн. При цьому не заперечує факту користування послугами централізованого водопостачання. Стосовно розрахунків за полив, а також про необхідність виготовлення проектної документації на водопостачання та облаштування лічильника Позивачу ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» неодноразово були надані відповіді, окрім листа від 17.09.2025 року № 04-07/411, що доданий до позовної заяви, були листи: від 02.07.2024 року № 04-07/205, від 23.12.2024 року № 04-07/505, від 03.09.2025 року № 04-07/393. Позивачу було роз'яснено, що зміни нарахувань за полив можуть проводитися лише на підставі наступного: - внесення змін площі поливу, що обов?язково повинно бути відображено в Плані земельної ділянки Технічного паспорту садибного (індивідуального) житлового будинку; -встановлення приладу обліку на полив, відповідно показань якого і буде проводитися нарахування за фактично спожиту воду. Вносити зміни в План земельної ділянки Технічного паспорту садибного (індивідуального) житлового будинку мають право тільки уповноважені державою на такі дії органи або структури. ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» до таких органів (структур) не відноситься. На підставі викладеного, у ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» підстави для проведення перерахунку за полив відсутні. Для уникнення непорозумінь в майбутньому щодо нарахування плати за полив земельної ділянки Позивачу було запропоновано внести зміни в План земельної ділянки Технічного паспорту садибного (індивідуального) житлового будинку або встановити прилад обліку, відповідно до показань якого і буде проводитися нарахування за фактично спожиту воду. Проте, дану вимогу, що відповідає діючому законодавству України, ОСОБА_1 проігнорував. На підставі викладеного, нарахування на оплату послуг централізованого водопостачання ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» проводяться виключно на підставі вимог нормативних документів. Позивачем доказів на спростування правомірності проведених ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» нарахувань ОСОБА_1 не надано, а тому відсутні підстави для задоволення даної позовної заяви про скасування суми боргу в розмірі 4408,40 грн. (а.с. 21-22).

05.12.2025 року до канцелярії суду Позивачем подано заперечення на відзив, у яких останній зазначив, що обов'язковість встановлення лічильників води не поширюється на будівлі, які отримують воду від автономних джерел - свердловин чи колодязів. Оператори мереж водопостачання зобов'язані не пізніше ніж за два місяці повідомити власників приміщень про намір поставити лічильник води, а також повинні донести інформацію про вартість встановлення, реквізити та порядок оплати. Протягом двох місяців після отримання такого повідомлення власники приміщень мають право: погодитися із запропонованими умовами встановлення лічильника; запропонувати інші умови встановлення лічильника; встановити лічильник самостійно. Якщо власники приміщень ніяк не реагують на повідомлення від оператора мережі, то згідно з Законом водоканал починає встановлення лічильників без згоди власника. У випадку, якщо власник приміщення пропонує інші умови встановлення або виявляє намір зробити це самостійно, але протягом чотирьох місяців не приймає ніяких дій, то оператор мережі може встановлювати лічильник без згоди власника. Якщо власник перешкоджає встановленню лічильників води, то оператор мережі водопостачання в судовому порядку отримує дозвіл на встановлення. З огляду на викладене Позивач вважає, що саме на Відповідача покладено обов'язок встановлення лічильників (а.с. 56-57).

07.01.2026 року до канцелярії суду представником Відповідача було подано заперечення на відповідь на відзив, у яких останній зазначив, що відповіді на відзив вбачається, що Позивач керується нечинною редакцією Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Чинна редакція Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» не містить обов'язку для Відповідача, як оператора зовнішніх інженерних мереж, встановити Позивачу вузол комерційного обліку (лічильник на полив). У п. 3, ст. 3 Розділу ІІ ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зазначено лише загальний порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку коли оператор зовнішніх інженерних мереж має намір, а не обов'язок, встановити такий вузол. Однак ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» не приймало рішення про встановлення позивачу вузла комерційного обліку чи лічильника на полив. Натомість, у своїх листах, які наявні в матеріалах справи, ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» для уникнення непорозумінь в майбутньому щодо нарахування плати за полив земельної ділянки, пропонувало Позивачу встановити прилад обліку на полив, відповідно до показань якого і буде проводитися нарахування за фактично спожиту воду. Проте, дану вимогу, що відповідає діючому законодавству України, ОСОБА_1 проігнорував. Позивачем доказів на спростування правомірності проведених ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» нарахувань ОСОБА_1 не надано, а тому відсутні підстави для задоволення даної позовної заяви про скасування суми боргу в розмірі 4408,40 грн. (а.с. 58-60)

2. Мотивувальна частина.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_1 є власником житлового приміщення - квартири АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг централізованого водопостачання, які надає ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» згідно з укладеним договором №37/70077 від 31.01.2024 року, особовий рахунок НОМЕР_1 (а.с. 6-8).

Пунктом 1.3. Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг від 25.04.2005 року №60, що затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з централізованого водовідведення для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення в м. Біла Церква на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №177 від 15.02.2018 року, якою переоформлено ліцензію АГ № 500099 на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення на безстрокову (а.с. 25).

Згідно з технічним паспортом на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_2 у плані земельної ділянки указаного садибного (індивідуального) житлового будинку в розділі «ЕКСПЛІКАЦІЯ» у графах «під садом» та «фруктов. деревами» зазначено площу 309 м?. Дана площа є площею поливу (а.с. 27-28).

Згідно з актом обстеження об'єкта (несанкціонованих приєднань, благоустрою, вузла обліку, технічного стану мереж) серії І №88/2024, складеним працівниками Відповідача, копію якого додано до матеріалів позовної зави Позивачем, під час перевірки встановлено, що водопостачання централізоване, врізка з колодязя по вулиці Дачна заведено в будинок, коридор. Прилад обліку відсутній. Рекомендовано облаштування вузла обліку на вводі в будинок, коридор. Водовідведення на вигріб. Вигріб не згідно проекта. Проектна документація розроблена на загальний будинок, ввід водопостачання згідно проекта, а вигріб не згідно технічної документації. Благоустрій: усі зручності + підігрів. Прописано: 3 чол. Поливна площа - одна сотка. Земельна ділянка не засаджена. Відсутня технічна документація на водопостачання та водовідведення. На даній території є будівля, мережі не прокладені, проектну документацію в експлуатацію не введено (а.с. 10).

У зв'язку із відсутністю у Позивача приладу обліку на полив, у 2024 році нарахування за полив присадибної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , здійснювалося на підставі Розрахунку вартості поливу садів, присадибних ділянок, зелених насаджень (в розрахунку на 100 м?) для першої категорії споживачів (населення), затвердженого генеральним директором ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» 29.04.2022 року, який виконано згідно ДБН В.2.5.-65:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» (а.с. 26, 29-31).

Згідно з указаним вище розрахунком, відпуск води на полив садів, присадибних ділянок, квітників і газонів становить 5 літрів на - 1 м? поливної площі на добу. На сезон, який становить 45 днів (до розрахунку береться 100 м? - одна сотка земельної ділянки) розраховується наступним чином: 5 літрів / на 1 м? * 100 м? * 45 днів = 22,5 м3. Отже, вартість поливу 100 м? присадибної ділянки на сезон (45 днів) для споживачів першої категорії (населення), у яких відсутній лічильник на полив, розраховується наступним чином: 22,5 м3 * 12,90 грн. = 290,25 грн. (без ПДВ), 348,30 грн. (з ПДВ 20%), де: - 12,90 грн. - це встановлений постановою НКРЕКП № 2849 від 22.12.2021 року відповідачу тариф на централізоване водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 12,90 грн. за 1 м3 (без ПДВ), 15,48 грн. за 1 м3 (з ПДВ 20%) (а.с. 62-63).

Відповідно до відомості по о/р НОМЕР_1 у 2024 році Позивачу нарахування за полив проводилися Відповідачем у травні та червні 2024 року. У травні 2024 року Позивачу за полив 100 м? поливної площі було нараховано 22,5 м3 х 15,48 грн. = 348,30 грн., де: 22,5 м3 - це, як зазначалося вище, розрахований згідно ДБН відпуск води на полив 100 м? поливної площі на сезон поливу (45 днів); 15,48 грн. - вартість 1 м3 води (з ПДВ 20%), згідно встановленого відповідачу тарифу на централізоване водопостачання. Дані 348,30 грн. за полив включено до загального нарахування за травень 2025 року в розмірі 422,51 грн. Таким чином, поливна площа за вказаною адресою Позивача становить 309 м? (три сотки), а оскільки у травні 2024 року Позивачу було здійснено нарахування лише за полив 100 м? поливної площі, то у червні 2024 року йому було здійснено коригування в розрахунках та донараховано за полив ще 200 м? поливної площі - 45 м3 * 15,48 грн. = 696,60 грн., де: 45 м3 - це розрахований згідно ДБН відпуск води на полив 100 м? поливної площі на сезон поливу (45 днів) становить 22,5 м3, відповідно полив 200 м? поливної площі становить 22,5 м3 х 2 = 45 м3; 15,48 грн. - вартість 1 м3 води (з ПДВ 20%). Дані 696,60 грн. за полив включено до загального нарахування за червень 2025 року в розмірі 768,02, грн. (а.с.35-36).

Отже позивачу було нараховано за полив у 2024 році на 309 м? ( три сотки) поливної площі - 348,30 грн. + 696,60 грн. = 1044,90 грн., де: 348,30 грн. нараховані позивачу у травні 2024 року за полив 100 м? ( одна сотка) поливної площі; 696,60 грн. нараховані позивачу у червні 2024 року за полив 200 м? ( дві сотки) поливної площі.

У 2025 році нарахування за полив присадибної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , здійснювалося на підставі наказу ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» № 70 від 28.02.2025 року, де в розділі 2 наведений розрахунок вартості поливу відповідно до ДБН В.2.5.-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проєктування» (а.с. 29-31).

Згідно з вказаним вище наказом, відпуск води на полив садів, присадибних ділянок, квітників і газонів становить 15 м? в місяць на 100 м? поливної площі на протязі поливного сезону, що триває з травня по вересень місяць включно. Оскільки поливна площа за адресою Позивача становить 309 м?, то відпуск води на полив за особовим рахунком позивача становить 15 м3 * 3 = 45 м3 в місяць. Отже у 2025 році на протязі поливного сезону, що триває з травня по вересень місяць включно, позивачу за полив його 309 м? поливної площі до сплати підлягали - 45 м3 х 15,48 грн. = 696,60 грн. в місяць, де: 45 м3 -розрахований згідно ДБН відпуск води на полив 309 м2 поливної площі в місяць; 15,48 грн. - вартість 1 м3 води (з ПДВ 20%), згідно зі встановленого відповідачу тарифу на централізоване водопостачання. Постановою НКРЕКП № 2304 від 24.12.2024 року відповідачу встановлено, що тариф на централізоване водопостачання для населення застосовується на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року, а саме: - 12,90 грн. за 1 м3 (без ПДВ), відповідно 15,48 грн. за 1 м3 (з ПДВ 20%).

У травні 2025 року нарахування за полив споживачам не проводилося.

У червні, липні, серпні та вересні 2025 року Позивачу за полив його 309 м? поливної площі було нараховано по 696,60 грн. на місяць. Дані 696,60 грн. за полив включено до загальних нарахувань за червень, липень, серпень та вересень 2025 року розмірі 971,34 грн.

Отже Позивачу було нараховано за полив у 2025 році за чотири місяці поливного сезону (червень, липень, серпень та вересень 2025 року) на 309 м? поливної площі - 696,60 грн. х 4 = 2786,40 грн.

Загалом, за полив у 2024 та 2025 роках Позивачу Відповідачем у загальному було нараховано 1044,90 грн. + 2786,40 грн. = 3831,30 грн., де:

1044,90 грн. - це нарахування полив у 2024 році;

2786,40 грн. - це нарахування полив у 2025 році.

Вирішуючи дану справу суд керується наступними нормами процесуального та матеріального права України.

Реалізація принципу змагальності сторін у процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК України).

За правилами ч.ч.1, 3 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Статтею 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

У свою чергу, ст. 80 ЦПК України передбачає, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

А ст. 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Аналіз норм процесуального та матеріального права дає підставу вважати, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів (Постанова Верховного Суду від 08 серпня 2019 року у справі №450/1686/17).

Верховний Суд також неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

У частині третій статті 2 ЦПК України однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 12 цього Кодексу.

Відповідно до частин третьої-четвертої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.

Згідно з п. 1 ст. 3 Розділу ІІ Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 цієї ж статті забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Пунктом 9 статті 3 Розділу ІІ Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що у разі приєднання до зовнішніх інженерних мереж будівлі, яка не була приєднана до таких мереж, або відновлення приєднання після відключення оснащення будівлі вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг здійснює власник (співвласники) такої будівлі за власний рахунок.

В Україні діють Правила користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року № 190 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19 квітня 2021 року № 97) (далі Правила № 190).

Відповідно до п. 1, п. 2 Розділу І Правил № 190 ці Правила визначають порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб'єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з п. 12 Розділу ІІІ Правил № 190 для забезпечення водопостачання об'єкта потрібно влаштування одного водопровідного вводу. В окремих випадках для об'єктів, що потребують дублювання водопостачання і мають протипожежні водопроводи, а також при великих витратах води, виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення може дати дозвіл на влаштування додаткових вводів. На кожному вводі мають бути встановлені вузол комерційного обліку води та запірна арматура. Виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення має право визначати призначення вводів (діючих або резервних) і вимагати від споживача ліквідації зайвих вводів або влаштування додаткових. Кількість та призначення вводів визначаються на підставі проєктно-технічної документації.

Відповідно до п. 22 Розділу ІІІ Правил № 190 водопровідні мережі, що підводять воду для поливання, повинні мати запірні вентилі та вузли комерційного обліку в місці приєднання до систем централізованих питного водопостачання.

Згідно з п. 13.1 Розділу 13 «Засоби для вимірювання витрат води» ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація», для будинків, будівель або споруд, які будуються, реконструюються, реставруються, технічно переоснащуються та капітально ремонтуються, з гарячим і/або холодним водопроводом треба передбачати вузли комерційного та розподільного обліку витрат води з засобами обліку холодної і гарячої води, параметри яких повинні відповідати ДСТУ ЕN 14154-1, ДСТУ 3580, технічному регламенту щодо суттєвих вимог до вимірювальної техніки та бути обладнаними пристроями для зняття інформації, передачі її на диспетчерський пункт, диспетчеризації. Засоби обліку води слід установлювати на вводах трубопроводів холодного і гарячого водопроводу в кожний будинок, будівлю або споруду, у кожну квартиру житлового будинку і на відгалуженнях трубопроводів у будь-які нежитлові приміщення, вбудовані або прибудовані до житлових, виробничих або громадських будівель. На підвідних трубопроводах до окремих санітарно-технічних приладів і до технологічного обладнання лічильники води установлюються за завданням на проектування.

Висновки суду.

Як установлено судом та на оспорювалося сторонами Позивач є власником житлового приміщення - квартири АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг централізованого водопостачання, які надає ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» згідно з укладеним договором №37/70077 від 31.01.2024 року, особовий рахунок НОМЕР_1 (а.с. 6-8).

Згідно з технічним паспортом на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_2 у плані земельної ділянки указаного садибного (індивідуального) житлового будинку в розділі «ЕКСПЛІКАЦІЯ» у графах «під садом» та «фруктов. деревами» зазначено площу 309 м?. Дана площа є площею поливу (а.с. 27-28).

При цьому, у Позивача відсутній приладу обліку на полив присадибної земельної ділянки. Відтак, нарахування за полив присадибної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , здійснювалося Відповідачем, беручи до уваги зазначені положення чинного законодавства України, на підставі Розрахунку вартості поливу садів, присадибних ділянок, зелених насаджень (в розрахунку на 100 м?) для першої категорії споживачів (населення), затвердженого генеральним директором ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» 29.04.2022 року, який виконано згідно з ДБН В.2.5.-65:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація».

Загалом, за полив у 2024 та 2025 роках Позивачу Відповідачем у загальному було нараховано 1044,90 грн. + 2786,40 грн. = 3831,30 грн., де:

1044,90 грн. - це нарахування полив у 2024 році;

2786,40 грн. - це нарахування полив у 2025 році.

Протиправність здійснення Відповідачем указаних нарахувань Позивачем не доведено.

У відповіді на відзив Позивач посилається на редакцією Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», яка втратила чинність. Водночас твердження Позивача про наявність у Відповідача обов'язку встановити йому вузол комерційного обліку (лічильник на полив) не ґрунтуються на Законі.

Разом з цим у своїх позовних вимогах ОСОБА_1 незгоден з нарахуванням йому Відповідачем заборгованості за полив, розмір якої, як вже було зазначено вище, становить 3831,30 гривень, утім він просить суд скасувати весь борг в сумі 4408,40 грн. станом на серпень 2025 року включно, який окрім плати за полив, включає в себе, плату за послуги з централізованого водопостачання та плату за абонентське обслуговування. При цьому сам Позивач не заперечує факту користування послугами централізованого водопостачання.

З огляду на викладене, даючи оцінку зібраним доказам у справі, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Таким чином, справу розглянуто в межах заявлених Позивачем позовних вимог, з урахуванням обраного ним способу захисту права, на підставі наданих сторонами доказів.

3. Розподіл судових витрат.

Щодо витрат на правову допомогу.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки Позивача, як споживача комунальних послуг та особу, яка має інвалідність другої групи, звільнено від сплати судового збору, а його позовні задоволенню не підлягають, судові витрати у цій справі необхідно віднести за рахунок держави.

4.Резолютивна частина.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.3, 12, 13, 81, 141, 254, 263, 264-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛОЦЕРКІВВОДА» про скасування суми боргу - відмовити.

Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Міським відділом №2 Білоцерківського МУГУ МВС України в Київській області.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЛОЦЕРКІВВОДА», місцезнаходження: вулиця Сухоярська, будинок 14, місто Біла Церква, Київська область, 09109, ЄДРПОУ 38010130.

Повне судове рішення складено 03.01.2026 року.

Суддя В. П. Цукуров