Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/401/26
Провадження № 3/279/219/26
"03" лютого 2026 р. м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., із секретарем Маковською Д.О., за участі прокурора Коростенської окружної прокуратури Калитович Т.В., правопорушника ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Садибне, Коростенського району, Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 04.05.2000 року Коростенським МРВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
23.01.2026 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених:
ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 279/401/26, провадження № 3/279/219/26);
ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 279/402/26, провадження № 3/279/220/26);
ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 279/404/26, провадження № 3/279/221/26).
Постановою суду від 03.02.2026 року матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднано в одне провадження.
ОСОБА_2 , будучи у період з 24.11.2020 року по теперішній час депутатом Горщиківської сільської ради Коростенського району Житомирської області восьмого скликання, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, за 2022 та за 2024 роки, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
за 2021 рік - тільки 26.03.2024 о 15 год. 15 хв.;
за 2022 рік - тільки 26.03.2024 о 16 год.51 хв.;
за 2024 рік - тільки 01.10.2025 о 16 год. 11 хв., тобто несвоєчасно.
З приводу несвоєчасності подачі електронних декларацій ОСОБА_2 пояснив, що з антикорупційним законодавством України частково ознайомлений. Несвоєчасно подав щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2024 роки оскільки йому було відомо, що декларування було зупинене з початком війни та відновиться лише після її закінчення. Коли дізнався про відновлення декларування - відразу подав декларації.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права i свободи, честь i гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, депутат Горщикiвської сільської ради Коростенського району Житомирської області восьмого скликання ОСОБА_2 несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: за 2021 рік та за 2022 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.01.2024), а саме 26.03.2024, а також за 2024 рік - тільки 01.10.2025 о 16 год. 11 хв.. тобто несвоєчасно, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч,1 ст. 172-6 КУпАП, про що було складено протоколи №43, №44 та №45 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.01.2026 року.
З урахуванням вимог ч.2 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 призначений на 08 год. 10 хв. 03.02.2026 року.
Про дату, час та місце розгляду справи учасники повідомлені належним чином.
Прокурор в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, у зв'язку з доведенням факту несвоєчасного подання електронних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за період 2021, 2022 та 2024 роки, а саме вказані декларації було фактично подано 26.03.2024 року о 15.15 год., 26.03.2024 року о 16.15 год. та 01.10.2025 року о 16.11 год., відповідно, тобто поза межами законодавчо встановлених строків, тобто за 2021 і 2022 роки - не пізніше 31.01.2024 року, а за 2024 рік - не пізніше 01.04.2025 року.
ОСОБА_1 у судовому засіданні з правами передбаченими ст.268 КУпАП ознайомлений, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю і пояснив, що з антикорупційним законодавством України частково ознайомлений. Несвоєчасно подав щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2024 роки оскільки йому було відомо, що декларування було зупинене з початком війни та відновиться лише після її закінчення. Коли дізнався про відновлення декларування - відразу подав декларації.
Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі поданих до суду доказів, з урахуванням пояснень, наданих особою в судовому засіданні, суд дійшов висновку про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з рішенням першої сесії Горщикiвської сільської ради Коростенського району Житомирської області восьмого скликання №1 від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Горщикiвської сільської ради» визнано повноваження новообраних депутатів Горщикiвської сільської ради, зокрема ОСОБА_1 .
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію ЗУ «Про запобігання корупції», зокрема підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на депутатів місцевих рад.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Отже, ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої стати 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закону України №3384-IX " Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (набрав чинності 12.10.2023), яким внесені зміни до ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" , а також установлено, що з дня набрання чинності цим Законом здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Згідно з вимогами абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, i кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
за 2021 рік - тільки 26.03.2024 о 15 год. 15 хв.;
за 2022 рік - тільки 26.03.2024 о 16 год.51 хв.;
за 2024 рік - тільки 01.10.2025 о 16 год. 11 хв., тобто несвоєчасно.
За таких обставин, ОСОБА_1 , будучи у період з 24.11.2020 року по теперішній час депутатом Горщиківської сільської ради Коростенського району Житомирської області восьмого скликання та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, за 2022 та за 2024 роки, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
У відповідності до п. 2 ст. 4 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією i закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Отже, дії ОСОБА_1 як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, правильно кваліфікуються за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Окрім визнання ОСОБА_1 своєї вини самим порушником, факт вчинення ним адміністративних правопорушень за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується:
- протоколами: №43, №44 та №45 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією від 14.01.2026 року;:
- паперовими копіями електронних декларації ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 і 2022 роки (час подання 26.03.2024 року о 15:15 год. та о 16:15 год. відповідно) та за 2024 рік (час подання 01.10.2025 року о 16:11 год.);
- запитами департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції від 29.09.2025 року;
- копією рішення першої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання вiд 24.11.2026р. №1 «Про початок повноважень депутатiв Горщикiвської сільської ради»;
- копією протоколу п'ятої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання від 29.01.2021р.;
- копією протоколу сімнадцятої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання вiд 18.02.2022р.;
- копією протоколу тридцять другої сесiї Горщикiвськоїi сільської ради восьмого скликання вiд 22.12.2023р;
- копії протоколу сорок четвертої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання вiд 12.03.2025р.;
- списком депутатiв Горщикiвської сільської ради восьмого скликання з контактними даними станом на 31.01.2024р.;
- списком депутатів Горщикiвської сільської ради восьмого скликання з контактними даними станом на 31.03.2024р.;
- списком депутатiв Горщикiвської сільської ради восьмого скликання з контактними даними станом на 31.03.2025р.;
- копією рішення першої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання «Про печаток повноважень Горщиківського сільсъкого голови» вiд 24.11.2020р. №2;
- копією рішення шістнадцятої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання вiд 24.12.2021р. №318 «Про упорядкування умов оплати праці сільського голови у 2022 році»;
- копією рішення двадцять четвертої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання від 23.12.20222р №474 «Про упорядкування умов оплати праці сільського голови у 2023 році»;
- копією рішення тридцять другої сесії восьмого скликання від 22.12.2023р. №650 «Про упорядкування умов оплати праці сільського голови у 2024 році»;
- копією рішення тридцять п'ятої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання від 22.05.2024 р. №714 «Про внесення змін до умов оплати сільського голови у 2024 році»;
- копією рішення сорок першої сесії Горщикiвської сільської ради восьмого скликання від 20.12.2024р. №776 «Про упорядкування умов оплати праці сільського голови у 2025 році»;
- списком працівників Горщикiвської сільської ради станам на 29.09.2025 року;
- списком працівників Горщикiвської сільської ради, яких було звільнено у період з 01.01.2021 по 29.09.2025 роки;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;
- супровідним листом в прокуратуру Житомирської області про погодження протоколу про адміністративне правопорушення;
- супровідним листом з прокуратури Житомирської області про погодження проекту протоколу з додатками матеріалів.
Протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією складені уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256,257 КУпАП.
Аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Згідно з положеннями ст.23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Пом'якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини згідно ст.34, 35 КУпАП судом не встановлені.
Згідно зі ч.2 ст.36 КУпАП, при вчиненні особою кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення має накладатись в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, що передбачає винесення однієї постанови.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених правопорушень, є підстави для застосування адміністративного стягнення в межах санкції статті 172-6 ч.1 КУпАП відповідно до вищевказаної норми Закону.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, Закону України “Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом на 01 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3328 грн., а 0,2 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб дорівнює 665,60 грн.
Керуючись ст.7, 36, ч.1 ст.44, ст.221, 283 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір",
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №43 від 14.01.2026 року, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №44 від 14.01.2026 року, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №45 від 14.01.2026 року, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі ст.36 КУпАП остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: Населений пункт Коростенський район/м.Коростень, Отримувач коштів ГУК у Житомирській обл/Коростенський район/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ККД 21081100, Номер рахунку UA228999980313070106000006827, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Судовий збір підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з моменту її винесення.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ