Справа № 761/52114/25
Провадження № 3/761/633/2026
27 січня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника політичної партії «Народна рада»,
за ч. 1 ст. 188-46 КУпАП,
Так, під час перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за III квартал 2025 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Народна рада» (ідентифікаційний код 35962952, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, уповноваженою особою Національного агентства виявлено обставини, що підлягали з?ясуванню: відповідно до інформації, відображеної пункті 2 Розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії, 08.08.2025 ОСОБА_1 здійснено спонсорський внесок у вигляді плати адміністративного збору за проведення змін до відомостей про місцеві організації Партії на загальну суму 8 000,00 грн; за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських: формувань 08.08.2025 ОСОБА_1 сплатила адміністративний збір за внесення змін до відомостей про Олександрійську міську у Кіровоградській області організацію Партії у сумі 928,20 грн.
Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій. Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які нематеріального або негрошового характеру, у т.ч. членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. У такому випадку партія повинна відобразити у розділі «Внески та інші надходження» Звіту такі внески та скласти висновок згідно з Методологією визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг, затвердженою наказом Національного агентства від 18.05.2021 № 263/21 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 09.06.2021 за № 773/36395.
У пункті 1' частини 1 статті 12 Закону визначено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень, зокрема, має право одержувати за письмовими запитами від суб?єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об?єднань інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, необхідну для виконання покладених на нього завдань.
Крім того, абзацом 4 частини 1 статті 13 Закону передбачено, що уповноважені особи Національного агентства мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, у зв?язку з реалізацією своїх повноважень.
У зв?язку з цим, Національне агентство, реалізуючи свої повноваження, визначені пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону, надіслало на адресу фактичного місцезнаходження Партії запит від 30.10.2025 N? 50-20/89048-25 про надання інформації щодо відомостей, відображених у Звіті Партії за ІІІ квартал 2025 року, зокрема, пояснення щодо вказання у Звіті Партії зазначеного внеску в сумі 8000,00 грн та копії документів, що підтверджують відображені відомості (квитанції, договори, додаткові угоди до них, інші документи, обумовлені такими договорами, акти про надання послуг, виконання робіт, висновок про визначення розміру (суми) внеску у формі робіт, товарів або послуг тощо) (копія запиту Національного агентства додається).
Відповідно до частини 8 статті 12 Закону державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов?язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, протягом десяти робочих днів з дня одержання запиту.
ОСОБА_1 у відповідь на запит Національного агентства надіслала лист від 30.10.2025 № 1 (вх. № 143001/0/07-25 від 31.10.2025), яким повідомила, що «окрім адміністративного збору було також сплачено нотаріальні витрати готівковими коштами за усною домовленістю сторін, поштові витрати» (копія листа Партії додається).
Запитувані копії документів, що підтверджують відображені в Звіті Партії відомості, не надано.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ШІ квартал 2025 року від 18.11.2025 N? 2748, затвердженому наказом Національного агентства від 18.11.2025 N? 337/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
ОСОБА_1 усвідомлювала протиправний характер своїх дій, а тому повинна була передбачити шкідливі наслідки та свідомо допускала їх настання, що свідчить про умисне вчинення правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії порушила встановлений законом обов?язок щодо надання запитуваної Національним агентством інформації та документів, що є порушенням частини 8 статті 12 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність, визначену частиною 1 статті 188-46 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 повідомлена належним чином, не з'явилась, із клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталась. У зв'язку із цим відповідно до ст.268 КУпАП справу розглянуто за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Під час перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за III квартал 2025 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Народна рада» (ідентифікаційний код 35962952, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, уповноваженою особою Національного агентства виявлено обставини, що підлягали з?ясуванню: відповідно до інформації, відображеної пункті 2 Розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії, 08.08.2025 ОСОБА_1 здійснено спонсорський внесок у вигляді плати адміністративного збору за проведення змін до відомостей про місцеві організації Партії на загальну суму 8 000,00 грн; за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських: формувань 08.08.2025 ОСОБА_1 сплатила адміністративний збір за внесення змін до відомостей про Олександрійську міську у Кіровоградській області організацію Партії у сумі 928,20 грн.
Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій. Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які нематеріального або негрошового характеру, у т.ч. членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. У такому випадку партія повинна відобразити у розділі «Внески та інші надходження» Звіту такі внески та скласти висновок згідно з Методологією визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг, затвердженою наказом Національного агентства від 18.05.2021 № 263/21 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 09.06.2021 за № 773/36395.
У пункті 1' частини 1 статті 12 Закону визначено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень, зокрема, має право одержувати за письмовими запитами від суб?єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об?єднань інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, необхідну для виконання покладених на нього завдань.
Крім того, абзацом 4 частини 1 статті 13 Закону передбачено, що уповноважені особи Національного агентства мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, у зв?язку з реалізацією своїх повноважень.
У зв?язку з цим, Національне агентство, реалізуючи свої повноваження, визначені пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону, надіслало на адресу фактичного місцезнаходження Партії запит від 30.10.2025 N? 50-20/89048-25 про надання інформації щодо відомостей, відображених у Звіті Партії за ІІІ квартал 2025 року, зокрема, пояснення щодо вказання у Звіті Партії зазначеного внеску в сумі 8000,00 грн та копії документів, що підтверджують відображені відомості (квитанції, договори, додаткові угоди до них, інші документи, обумовлені такими договорами, акти про надання послуг, виконання робіт, висновок про визначення розміру (суми) внеску у формі робіт, товарів або послуг тощо) (копія запиту Національного агентства додається).
Відповідно до частини 8 статті 12 Закону державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов?язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію, у т.ч. з обмеженим доступом, протягом десяти робочих днів з дня одержання запиту.
ОСОБА_1 у відповідь на запит Національного агентства надіслала лист від 30.10.2025 № 1 (вх. № 143001/0/07-25 від 31.10.2025), яким повідомила, що «окрім адміністративного збору було також сплачено нотаріальні витрати готівковими коштами за усною домовленістю сторін, поштові витрати».
Запитувані копії документів, що підтверджують відображені в Звіті Партії відомості, не надано.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року від 18.11.2025 N? 2748, затвердженому наказом Національного агентства від 18.11.2025 N? 337/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
ОСОБА_1 усвідомлювала протиправний характер своїх дій, а тому повинна була передбачити шкідливі наслідки та свідомо допускала їх настання, що свідчить про умисне вчинення правопорушення.
Так, вина ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами справи.
За таких обставин, проаналізовані докази підтверджують, що ОСОБА_1 як керівник Партії порушила встановлений законом обов?язок щодо надання запитуваної Національним агентством інформації та документів, що є порушенням частини 8 статті 12 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність, визначену частиною 1 статті 188-46 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, дані, які характеризують ОСОБА_1 , її відношення до скоєного та майновий стан останньої.
Керуючись ст. 33, ч. 1 ст. 188-46 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-46 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір, що становить 665 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя О.П. Хардіна